Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
ramdisk size
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Wed Apr 07, 2004 11:56 am    Post subject: ramdisk size Reply with quote

hello :)

w jakis sposob ustawic wielkosc ramdisk`a ? , mam np. /dev/ram0 , kiedy robie sobie mke2fs /dev/ram0 , i mount /dev/ram0 /mnt/blabla mam do wykorzystania zaledwie 3.7 MB , no a chcialbym np. 64 albo 128 .

man ram - zaledwie kilka linijek....
pozdro
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Wed Apr 07, 2004 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

oj znowu sobie sam odpowiadam , ale ....

w starych jadrach nalezy zmienic linux_src/drivers/block/rd.c

int rd_size = wielksosc_ram_dysku

a w nowszych mozna wybrac odpowiednia opcje w configu kernela . lub podac parametr ramdisk=xxx (w kilobajtach) w lilo.conf
Back to top
View user's profile Send private message
Nunatak
n00b
n00b


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 65
Location: DarkZone

PostPosted: Wed Apr 07, 2004 3:21 pm    Post subject: Re: ramdisk size Reply with quote

fallow wrote:

w jakis sposob ustawic wielkosc ramdisk`a ? , mam np. /dev/ram0 , kiedy robie sobie mke2fs /dev/ram0 , i mount /dev/ram0 /mnt/blabla mam do wykorzystania zaledwie 3.7 MB , no a chcialbym np. 64 albo 128 .


jak Cię interesuje przestrzeń dyskowa w RAMie to może lepszym rozwiązaniem będzie tmpfs

wyciąg z fstab
Code:

none            /tmp            tmpfs           defaults                0 0
none            /var/log        tmpfs           size=32M                0 0

przestrzeń dynamicznie zmieniana w zależności od potrzeb (w pierwszym przypadku) i ilosci dostępnej pamięci oczywiście

fallow wrote:

man ram - zaledwie kilka linijek....


cat /usr/src/linux/Documentation/ramdisk.txt
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Wed Apr 07, 2004 4:26 pm    Post subject: Reply with quote

oki , dzieki:)

powiem moze po co mi to :

chcialbym zeminic /etc/init.d/checkroot zeby miec mozliwosc przeniesienia prozaicznego systemu do ramdysku , chrootniecia sie na niego , i przetestowania z naprawieniem rootfs reiserze , nie wiem , ale nie dziala u mnie naprawa rootfs w reiserze po zlym umountowaniu niezaleznie jak ustawie w fstabie dump/pass, mozna zrobic tylko test , ale bez naprawy journala, wiec dlatego chcialbym chrootnac sie na ten ramdysk , i z niego odpalic w skrypcie fsck na rootfs`ie .
mam zalozmy podstawe ktora zajmuje 2.7MB i w tym fsck.reiserfs,kilka bibliotek , mont i umount

robie tak :
Code:
     
mke2fs /dev/ram0
mount /dev/ram0 /mnt/ram0
cp * -r /tmp_fsck /mnt/ram0
chroot /mnt/ram0

teraz chcialbym zrobic np. fsck.reiserfs /dev/hda10 -y
ale /dev/hda10 jest juz zamontowane , nie wiem jak umountowac teraz rootfs inaczej niz przez umount bo umount mowi mi ze moj root jest juz wykorzystywany, albo zmusic system zeby uwarzal ze /dev/hda10 jest niezamontowane , w kocnu jest teraz na ramdysku wiec chyba w niczym by to nie przeszkadzalo , bo zakonczonym fsck , mozna by sie zrestartowac

tmpfs chyba odpada , bo chce uzyskac dostep do tego ramdysku na samym poczatku jeszcze przed montowaniem punktow z fstaba.

pozdro:)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum