Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Gentoo wiesza się pod X11 - klawiatura i mysz nie reagują
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nordom
n00b
n00b


Joined: 20 Jan 2004
Posts: 5
Location: Bydgoszcz, Poland

PostPosted: Tue May 25, 2004 8:15 pm    Post subject: Gentoo wiesza się pod X11 - klawiatura i mysz nie reagują Reply with quote

Mam problem z Gentoo - chodzi o to, że po jakimś czasie używania systemu i X11, przestaje on reagować. Po prostu nie reaguje - wszystko działa tak jak powinno, XMMS odtwarza muzykę, kursor wprowadzania tekstu mruga tam gdzie mrugał, ogólnie system funkcjonuje normalnie - jedyny problem to to, że nie reaguje w ogóle na mysz i klawiaturę - mogę ruszać Xowym kursorem myszy, ale klikanie nic nie daje. Klawiatura nie reaguje w ogóle - nawet nie da się zmienić stanu CAPS/NUM/SCROLL-locków. Próbowałem wszystkiego - ctrl+alt+F*, ctrl+alt+backspace, zostaje tylko reset na obudowie kompa :( Zaglądałem po restarcie do logów i nic ciekawego tam nie znalazłem...
Zwisy zdarzają się w różnych momentach - raz przy zmienianiu utworu w XMMSie, innym razem w czasie pisania tekstu w openoffice..
Używam xorg, sterowników nvidii, kernela 2.6.5. Mam myszkę USB, klawiaturę zwykłą na stare duże gniazdo (AT?). Kiedy używałem XFree86, było tak samo - zmiana na xorg niestety nie pomogła :(

Nie wiecie co może być przyczyną tego braku reakcji na klawiaturę i mysz? Może chcociaż ktoś mi podpowie gdzie szukać przyczyny tego problemu.. Gentoo jest bardzo fajne, tylko szkoda że mam takie problemy ze stabilnością.. najpierw karta sieciowa, potem jak już wyszły drivery które nie wysypują kompa po kilku godzinach to teraz mysz i klawiatura.. eh :roll:
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Tue May 25, 2004 8:48 pm    Post subject: smutne Reply with quote

U mnie podobny problem rozwiązało ustawienie opcji NvAGP na zero w xorg.conf - wiem że workaround ale nic lepszego nie znalazłem.
Back to top
View user's profile Send private message
nordom
n00b
n00b


Joined: 20 Jan 2004
Posts: 5
Location: Bydgoszcz, Poland

PostPosted: Wed May 26, 2004 7:18 am    Post subject: Re: smutne Reply with quote

Dzięki za odpowiedź :)

rane wrote:
U mnie podobny problem rozwiązało ustawienie opcji NvAGP na zero w xorg.conf - wiem że workaround ale nic lepszego nie znalazłem.


No z NvAGP już miałem problemy - na defaultowym(3 - try AGPGART, then NVIDIA's AGP) ustawieniu komp wieszał się po kilku minutach, nawet mysz przestawała się poruszać. Teraz mam 'use NVIDIA's internal AGP support, if possible', czyli 1 i już wszystko chodzi w miarę stabilnie, nawet dłużej niż dobę. Przy 0 - disable agp chyba Xy by za szybko nie chodziły? Wolałbym już zmienić drivery z nvidia na nv (ee.. chyba obsługują AGP?)

Jesteś pewien że u Ciebie są takie same objawy jak u mnie? Ja mam tylko problem z myszą i klawiaturą.. Jakiej wersji driverów używasz tak poza tym? Tutaj mam 1.0.4496, w 5336 są podobno jakieś 'Fixed AGP failures on some VIA motherboards.' więc może warto spróbować?
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu May 27, 2004 11:35 am    Post subject: Re: smutne Reply with quote

Ja na wyłączonym agp nie mam problemów ze stabilnością - bez kłopotu trzaskam kilkudniowe uptime - nie lubię też rozwiązań w stylu "będzie się zawieszał nieco rzadziej jeśli..." - zbyt windowsowo to wygląda :)

nordom wrote:
Przy 0 - disable agp chyba Xy by za szybko nie chodziły? Wolałbym już zmienić drivery z nvidia na nv (ee.. chyba obsługują AGP?)
'

Na nvagp 0 działają oczywiście nieco wolniej ale jako że mam fluxboxa, athlona 2000xp i 512 mb ramu to różnicy prawie nie widzę (dopóki nie odpalę jakiejś gierki - ut2003-demo cięło się strasznie np.) A jeśli chodzi o nv to są jeszcze wolniejsze i jeśli się na nie zdecydujesz to możesz o grach całkiem zapomnieć...("no glx extension found on display...")

nordom wrote:
Jesteś pewien że u Ciebie są takie same objawy jak u mnie? Ja mam tylko problem z myszą i klawiaturą.. Jakiej wersji driverów używasz tak poza tym? Tutaj mam 1.0.4496, w 5336 są podobno jakieś 'Fixed AGP failures on some VIA motherboards.' więc może warto spróbować?


Mam te drivery: media-video/nvidia-kernel-1.0.5336-r3
Karta to riva tnt2 32 mb sgram (producent asus)
Problem mam b. podobny - odpalam x-y z nvagp 1 2 lub 3 i po jakimś (zwykle krótkim) czasie jedyne co mogę zrobić to twardy reset, nie odpowiada ani mysz (a4tech opto mini na usb - przeniesienie jej przejściówką na ps/2 nic nie zmienia), ani klawiatura (pc 104) . Muzyka w tle gra dalej, monitor czasem freezuje a czasem działa dalej... np. w tuxracerze jak nastąpi ten zwis to pingwin zjeżdża dalej w dół ale jedzie tak jakbym cały czas trzymał wciśniętą strzełkę w lewo... i komp nie odpowiada na rozkazy (numlock nie działa), ogólnie bardzo tajemnicza sprawa

btw: używam najnowszego xorg-x11 - przejście na niego z xfree nie zmieniło nic w działaniu wyższych wartości nvagp...

btw2: na wszystkich dostępnych w portage wersjach driverów jest tak samo - żadne upgrade, downgrade nie pomagają - myślałem też że to wina zrąbanego ebuildu, ale ściągnięcie driverów z nvidia.com i ręczna instalacja też nic nie zmieniły.

Ludzie doradzali także:
w lilo.conf append="mem=nopentium" <- nic nie dało
powywalać wszelkie acpi, apm <- nic nie daje
nie wkompilowywać agpgart w kernel tylko dać w module <- nic nie dało :)
zmienić kartę graficzną <- nie zrobię tego dopóki nie wygram w totku ;p
zmienić płytę główną <- jak wyżej

poza tym poprzestawiać bios:

pnp os installed na off
napięcie na agp zmienić na inne (jakiekolwiek - były różne wersje - na każdej skutek ten sam)
powyłączać wszelkie fastwrite i agp x8
oraz dać więcej ramu do dyspozycji karcie graficznej (na 32 mb, 64 mb, oraz 128 mb "aperture size" problem pozostaje aktualny)

roszady te skończyły się tak: windows się nie chciał uruchomić :P a w linuksie zostało po staremu - nvAGP -> 1, startx, ~2-3 minut działania, zwis :)

Z tego co czytałem zostaje jeszcze możliwość zalogowania się na zwieszonego kompa przez ssh i stamtąd skillowanie x-ów, ale nie mam dwóch komputerów, a poza tym co to za rozwiązanie...

do tego dorzucę że memtest chodził półtorej doby i nic nie wykrył i że na windowsie nie mam _żadnych_ problemów z grafiką...

jeśli chcesz dalej walczyć mam prośbę: ustaw nvagp na 0 i sprawdź czy zwisy występują, oraz zrób to samo z driver ustawionym na "nv" - jeśli taka zmiana w XF86Config czy xorg.conf rozwiąże Twój kłopot - to masz ten sam problem co ja


pozdrawiam

(ale się rozpisałem - ale może to Cię na coś naprowadzi)
Back to top
View user's profile Send private message
nordom
n00b
n00b


Joined: 20 Jan 2004
Posts: 5
Location: Bydgoszcz, Poland

PostPosted: Thu May 27, 2004 3:05 pm    Post subject: Re: smutne Reply with quote

rane wrote:
(ale się rozpisałem - ale może to Cię na coś naprowadzi)

Dzięki wielkie!! :D

rane wrote:
Na nvagp 0 działają oczywiście nieco wolniej ale jako że mam fluxboxa, athlona 2000xp i 512 mb ramu to różnicy prawie nie widzę

Ja niestety mam tylko k6-2 450MHz.. Ale spróbuję 0 później :)

Mam nvidia vanta 8MB na AGPx2. komp mi się wieszał po kilku minutach kiedy używałem NVAgp 2 lub 3 - czyli z obsługą AGP przez kernela.. ale mniejsza z tym, najwyraźniej są jakieś problemy z AGP - jeśli masz płytę główną na chipsecie VIA to być może coś jest właśnie z kombinacją nvidia/via.

rane wrote:
myślałem też że to wina zrąbanego ebuildu, ale ściągnięcie driverów z nvidia.com i ręczna instalacja też nic nie zmieniły.

Może wypuszczą kiedyś jeszcze jakieś poprawione drivery.. chociaż w to wątpię, z nvidią zawsze pewnie będą problemy :?

rane wrote:
roszady te skończyły się tak: windows się nie chciał uruchomić :P a w linuksie zostało po staremu - nvAGP -> 1, startx, ~2-3 minut działania, zwis :)

uu to niemiło - może spróbuj jeszcze wogóle wywalić z kernela obsługę AGP? tak żeby na pewno nvidia korzystała z wbudowanej obsługi.. ale nie wiem czy nie będzie jakichś problemów z tego powodu.

rane wrote:
Z tego co czytałem zostaje jeszcze możliwość zalogowania się na zwieszonego kompa przez ssh i stamtąd skillowanie x-ów, ale nie mam dwóch komputerów, a poza tym co to za rozwiązanie...

no można sobie do crona wpisać żeby killowało x co 15minut ;)

rane wrote:
do tego dorzucę że memtest chodził półtorej doby i nic nie wykrył i że na windowsie nie mam _żadnych_ problemów z grafiką...

no na moim kompie też niestety na razie najstabilniejszy system to winda..

rane wrote:
jeśli chcesz dalej walczyć mam prośbę: ustaw nvagp na 0 i sprawdź czy zwisy występują, oraz zrób to samo z driver ustawionym na "nv" - jeśli taka zmiana w XF86Config czy xorg.conf rozwiąże Twój kłopot - to masz ten sam problem co ja

postaram się - na razie mam nvagp=1, kernel 2.6.6-love4 i uptime 5h. jak sie znowu powiesi to wyłączę agp i wtedy zobaczymy. tylko nie wiem kiedy będę miał okazję - to zależy czy będę tak długo siedział pod gentoo.

pozdrawiam :)
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Sat May 29, 2004 1:53 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
może spróbuj jeszcze wogóle wywalić z kernela obsługę AGP?


Tego też próbowałem - w sumie to takie działanie "na wszelki wypadek" więc się nie zdziwiłem, że nie zdało egzaminu...

Teraz postawię sobie freeBSD i zobaczę czy na jego sterownikach też występują takie problemy :)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum