Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
HOWTO - Podręcznik Lokalizacji Gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Fri May 28, 2004 10:59 pm    Post subject: HOWTO - Podręcznik Lokalizacji Gentoo Reply with quote

Podręcznik Lokalizacji Gentoo

wersja : 1.2.1
ostatnia aktualizacja: 13.04.2005 r.


Changelog:
13.04.2005
- dodana sekcja o podręcznikach man w wersji pl wraz z fixem
- poprawiony adres strony na gentoo.pl dotyczący env.d
- zdjęty przecinek przy adresie strony z opisem locales

10.02.2005
- dodana sekcja o NLS
- poprawka na lokalizację POSIX (angielskie komunikaty programów)

08.02.2005
- dodana informacja o wpływie zmiennej KEYMAP na zachwoanie się konsoli
- poprawa przejrzystości sekcji POSIX
- bardziej rozbudowany opis standardu POSIX
- ostrzeżenie nt. XkbVariant
- zmiana ustawienia zmiennej CLOCK (dopasowanie do nowych ustawień)
- uzupełnienie pustego pola 'quote' podziękowaniami

12.07.2004
- literówki


Początkowo (daaaawno temu...) było to tłumaczenie, które zrobiłem dla gentoo.pl . Po kilku miesiącach czekania nikt mi nie dopisał, więc postanowiłem to umieścić na forum, mając nadzieję, że się komuś przyda.
Na potrzeby forum, zamieniłem wierne tłumaczenie na takie, które bardziej pasuje dla tego czego potrzebują użytkownicy z Polski. Mam nadzieję, że nikt mi nie ma tego za złe ;-)
W tekście wielokrotnie używam stwierdzeń 'nasze', 'naszych' lub podobnie - mam wówczas na myśli ustawienia polskie (a jakżeby inaczej???).

A więc - po kolei:

1. Strefa czasowa
Aby czas był wskazywany poprawnie, /etc/localtime musi kierować do właściwego pliku z danymi strefy czasowej. Rozejrzyj się w katalogu /usr/share/zoneinfo/ i wybierz swoją strefę czasową lub najbliższego dużego miasta.
Dla naszych ustawień będzie to:
Code:
# ln -sf /usr/share/zoneinfo/Poland /etc/localtime
# date
czw wrz 18 00:10:06 CEST 2003

Quote:
Upewnij się czy trzy- czteroliterowy wskaźnik strefy czasowej (w powyższym przypadku 'CEST') jest właściwy dla Twojego regionu.
Jeśli otrzymaliście wynik podobny do tego j.w. to wszystko jest w porządku.


2. Zegar Systemowy
W większości instalacji Gentoo Linux'a, zegar systemowy będzie ustawiony na UTC (albo GMT, ang. "Greenwhich Mean Time" - czas uniwersalny Greenwhich) i następnie brana pod uwagę wybrana przez Ciebie strefa czasowa w celu wyznaczenia aktualnego, lokalnego czasu systemu. Jeśli, z jakiegoś powodu, potrzeba by Twój zegar systemowy nie był ustawiony na UTC, będziesz musiał wyedytować plik /etc/conf.d/clock i zmienić wartość zmiennej CLOCK. Do edycji używamy ulubionego edytora tekstowego (jak zwykle - vim, nano, pico, joe,....)
Code:
 // zalecane:
 CLOCK="/etc/localtime"
 // albo:
 CLOCK="UTC"

hint wrote:
HINT: Jeśli dodatkowo korzystasz z systemu Windows, użycie localtime jest o tyle cenniejsze, że 'okna' wymagają takiego traktowania daty. W przypadku stosowania innego niż czasu systemowego niż lokalny, godzina wyświetlana pod linux'em będzie się różnić od tej widzianej w systemie windows (tudzież odwrotnie - zależy od Twoich preferencji ;-) )

po staremu wrote:
Poprzednia wersja HOWTO (jak i poprzednie ustawienia w gentoo-linux) zakładały, że edytować w tym punkcie należy plik /etc/rc.conf - jest to jednak przestarzała metoda konfiguracji.
Wraz z "nowym" baselayout'em (jeśli instalujesz/owałeś po grudniu 2004 to masz tego nowego o którym mówię ;-) ) - edytować należy plik /etc/conf.d/clock , a dla przejrzystości wpisy z rc.conf można usunąć (tak by się nie pomyliło ;-) )


3. Lokalizacja POSIX
Następnym krokiem jest ustawienie zmiennej systemowej LANG, która jest używana przez shell, menedżer graficzny i różne inne aplikacje. Poprawne wartości możesz znaleźć w katalogu /usr/share/locale i zasadniczo powinieneś wybrać formę ab_CD, gdzie ab jest dwuliterowym kodem języka, a CD jest dwuliterowym kodem kraju. Część _CD jest nie używana, jeśli wybrany język jest jedynym (albo głównym) używanym językiem Twojego kraju; np. en_US oraz en_BG - pierwsze oznacza amerykańskie ustawienia, drugie brytyjskie.

Dla ustawień polskich tak się przyjęło, że pomimo iż jedynym używanym przez nas urzędowo językiem jest polski, poprawny format wartości tej zmiennej to "pl_PL". Dobrze jest jeszcze dodać zmienną LC_ALL, również ustawioną na "pl_PL" - jeśli chcemy, aby komputer 'rozmawiał' z nami po polsku.

Podstawowe informacje nt. lokalizacji POSIX znamy - zaczynajmy!

3.1. Zmienne LANG oraz LC_ALL można ustawić na dwa sposoby - systemowy i 'per user'.
a) ustawienie systemowe
Wchodzimy do katalogu /etc/env.d i wrzucamy do pliku stosowne informacje.
Code:
cd /etc/env.d
echo LANG=\"pl_PL\" >> 99local
echo LC_ALL=\"pl_PL\" >> 99local

Teraz wykonujemy
Code:
env-update
, co uaktualnia plik /etc/profile.env .
UWAGA : jeśli cokolwiek dodacie bezpośrednio do pliku /etc/profile.env, to zostanie to zamazane przy najbliższym wykonaniu env-update. Więcej szczegółów na temat 'jak to działa' znajdziecie w tłumaczeniu na gentoo.pl : http://gentoo.pl/content/view/20/31/

b) ustawienia 'per user'
Może się zdarzyć, że nie wszyscy użytkownicy chcą mieć takie ustawienia jak reszta. Rozwiązaniem dla nich jest wrzucenie powyższych informacji do pliku .bashrc, w katalogu domowym użytkownika. A więc:
Code:
cd
echo LANG=\"pl_PL\" >> .bashrc
echo LC_ALL=\"pl_PL\" >> .bashrc

hint wrote:
HINT: Wydanie komendy cd bez parametru przenosi nas bezpośrednio do katalogu domowego

hint wrote:
Powyżej założyłem, że korzystasz z powłoki (ang. shell) bash. Jeśli zamiast niej (powłoki bash) używasz innej plik .bashrc w większości przypadków będzie nieprawidłowy. Stosowny plik z ustawieniami znajdziesz w dokuemtnacji dołączonej do powłoki.


3.2. W odpowiedzi na posty poniżej zamieszczam tutaj kilka rad dotyczących dodatkowych możliwości ustawiania zmiennych systemowych LANG oraz LC_ALL:
a) system 'mówiący' po polsku z prawidłowym wyświetlaniem pliterek oraz możliwością ich wprowadzania
LANG="pl_PL"
LC_ALL="pl_PL"

b) system 'mówiący' po angielsku, ale poprawnie wyświetlający polskie znaczki (można je także wprowadzać z klawiatury)
LANG="pl_PL"
LC_MESSAGES="C"
i teraz nie ustawiamy LC_ALL, bowiem dojdzie do 'wyścigu' w ustawieniach. Wszystkie pozostałe LC_XXX ustawić należy osobno. (info o tym, jakie to są LC_XXX znajdziesz pod adresem podanym poniżej).

3.3. Dla korzystających z flagi USE="unicode" w systemie: możecie także przekazać informację dla swojego linux'a, że zaisntalowane jest wsparcie dla utf-8 (unicode) i że chcecie go użyć. Wówczas do ustawionego przez Was LC_ALL dodajcie .UTF-8, czyli np.:
LC_ALL="pl_PL.UTF-8"

3.4. Dodatkowo, jeśli chcecie używać nowego symbolu waluty Euro, będziecie musieli zmiennej LANG nadać wartość pl_PL@euro, a ponieważ ostatnio do Europy weszliśmy... ;-)

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat locales polecam odwiedzić stronę: http://www.jtz.org.pl/Html/mini/Locale.pl.html , gdzie można znaleźć tłumaczenie mini-Howto o Locale'sach przygotowane przez Bartosza Maruszewskiego.

4. NLS - National Language Support
Od jakiegoś już czasu istnieje grupa ludzi, którzy zajmują się tłumaczeniem komunikatów programów GNU na języki narodowe. 'Polacy nie gęsi...' ;-) Aby uzyskać polskie komunikaty (nie tylko, ale o tym za chwilę) w takich programach jak: find, grep, etc. najlepiej dodać do swoich USE flagę "nls". Kilka uwag praktycznych:
- Ci, którzy w poprzednim punkcie wybrali, że wolą komunikaty w języku angielskim, prawdopodobnie nie będą potrzebowali tej opcji;
- przy kompilacji z USE="nls" sprawdzana jest wartość dodatkowej zmiennej: LINGUAS; więcej o niej w punkcie 7-ym;
- użycie flagi zwykle wydłuża chwilę kompilację, w celu zbudowania wsparcia językowego.

5. Układ klawiatury dla konsoli
Układ klawiatury używany pod konsolą jest ustawiony w pliku /etc/rc.conf przez zmienną KEYMAP. Poprawne wartości mogą być znalezione w katalogu /usr/share/keymaps/{arch}/. i386 zawiera jeszcze podział wewnętrzny dla układu (qwerty/, azerty/, etc.). Niektóre języki mają wiele opcji, więc możesz chcieć poeksperymentować, aby wybrać która z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Dla naszych potrzeb, można to ustawić na dwa sposoby:
a)
Code:
KEYMAP="pl"

b)
Code:
KEYMAP="pl2"

Różnica między "pl" a "pl2" jest prosta - stosując opcję a) w konsoli pliterki (ą, ć, itd.) uzyskamy z oboma klawiszami alt. Jeśli jest to dla kogoś denerwujące (a z uwagi na przyzwyczajenia jedynie do 'prawego alta' zapewne dla niektórych będzie to drażniące) powinien użyć opcji b) .

6. Układ klawiatury stosowany przez Xserver

Układ klawiatury stosowany przez Xserver jest zdefiniowany w pliku
- /etc/X11/XF86Config (dla 'tradycyjnych' Xsow) albo w
- /etc/X11/xorg.conf (dla serwera Xorg)
przez opcję XkbLayout

Ustawienia Xkeymap:
Code:
 Section "InputDevice"
     Identifier  "Keyboard1"
     ...
     Option "XkbLayout"    "pl"
     # Option XkbVariant"  "nodeadkeys"
     ...

UWAGA - pomagałem już przy tej poprawce mnóstwie osób, więc myślę, że umieszczenie małego ostrzeżenia tutaj nie jest złe. W żadnym razie nie używaj opcji XkbVariant, jeśli naprawdę nie wiesz o co chodzi. Ustawienia, które tutaj się podaje psują 'pliterki' w sesji 'Xsów'. Pamiętaj - zostałeś ostrzeżony!![/b]

7. LINGUAS - KDE i nie tylko
Aby spolonizować KDE potrzebny nam będzie pakiet kde-i18n. Instalacja powinna wyglądać mniej/więcej tak:
Code:
LINGUAS="pl" emerge kde-i18n

Co się stanie, jeśli w systemie nie ma ustawionej zmiennej LINGUAS, albo gdy nie dodamy jej z linii poleceń? No cóż - nic strasznego. Emerge zainstaluje nam okolo 200-300 mega wszystkich dostępnych ustawień językowych. W celu oszczędzenia miejsca (no chyba, że komuś potrzebny jest język japoński, ukraiński, fiński.... :) ) zalecam jednak użycie tej zmiennej.

Osobiście wolę nie pamiętać o tym, że muszę coś takiego umieścić w linii poleceń. Prostszym rozwiązaniem jest umieszczenie dodatkowych dwu zmiennych w pliku /etc/make.conf : LINGUAS oraz LANGUAGE.
Zmienna LINGUAS jest wykorzystywana do:
- instalacji tylko wybranych pakietów językowych dla KDE
- instalacji komunikatów narodowych z użyciem NLS (patrz punkt 4-ty)
- instalacja wsparcia językowego w niektórych pakietach w portage (jak np. psi ;-) )
- and more ;-)
Zmienna LANGUAGE jest wykorzystywana podczas instalacji OpenOffice.org'a (swoją drogą - nie rozumiem po co wprowadzili dwie zmienne robiące w sumie to samo - jeśli ktoś wie niech podzieli się wiedzą).
Aby dodać nasze poprawne ustawienia, do pliku /etc/make.conf dodajemy dwie linijki:
Code:
LANGUAGE=48
LINGUAS="pl"

Quote:
UPDATE 12.07.2004
Okazuje się, że "chłopcy" od OOo chcą przejść na zmienną LINGUAS (w 'programie uzgadniania zmiennych w gentoo' ;-) ). Niewiadomo jeszcze kiedy to nastąpi - czy dopiero z ukazaniem się wersji OOo 2.0, czy też wcześniej... W odpowiednim czasie uaktualnię tę część.


8. Symbol Euro w konsoli

Aby uzyskać na konsoli wyświetlanie symbolu Euro, musisz ustawić zmienną CONSOLEFONT w pliku /etc/rc.conf na odpowiedni plik znaleziony w katalogu /usr/share/consolefonts/ (bez rozszerzenia .psfu.gz). Np. lat0-16 posiada symbol Euro.

Ustawianie czcionki dla konsoli:
Quote:
CONSOLEFONT="lat0-16"


Osobiście bardziej zależało mi na uzyskaniu ładnej polskiej czcionki dla konsoli, niż na uzyskaniu symbolu Euro. Polecam dwie czcionki - lat2-16 oraz lat2a-16, przy czym ta druga wydaje mi się ładniejsza.
Quote:
CONSOLEFONT="lat2a-16"

Quote:
HINT: Aby szybko sprawdzić, która czcionka podoba się nam najbardziej, możemy wykorzystać do jej bieżącej zmiany programik setfont. Jednakże trzeba pamiętać, że takie zmiany są tylko bieżące - tzn. po restarcie komputera znikną. Aby uczynić je trwałymi - podmień wartość CONSOLEFONT na tę czcionkę, która najbardziej Ci się spodobała.


9. Symbol Euro w X'ach
a) Dla większości aplikacji
Ustawienie symbolu Euro, aby prawidłowo był wyświetlany w X'ach jest troszkę trudniejsze. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to zmienić definicje fixed i variable w pliku /usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc/fonts.alias na końcu na iso8859-15 zamiast iso8859-1.
Ustawianie domyślnej wartości X fonts
Code:
 fixed        -misc-fixed-medium-r-semicondensed--13-120-75-75-c-60-iso8859-15
 variable     -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-120-*-*-*-*-iso8859-15


Niektóre aplikacje używają własnych czcionek, więc będziesz im musiał osobno podpowiedzieć, aby używały czcionki z symbolem Euro. Możesz to zrobić na poziomie użytkownika wykorzystując do tego plik .Xdefaults (możesz skopiować później tak zmieniony plik do katalogu /etc/skel, aby mogli go używać wszyscy nowi użytkownicy), albo na poziomie globalnym dla wszystkich aplikacji z zasobami plikowymi znajdującymi się w katalogu /usr/X11R6/lib/X11/app-defaults/ (jak np. xterm). W tych plikach będziesz musiał raczej zmienić istniejącą linię, aniżeli dodawać nową. Aby zmienić czcionki dla naszego xterm'a, np.:
Ustawianie czcionek dla xterm'a:
Code:
 // (w Twoim katalogu domowym)
 $ echo 'XTerm*font: fixed' >> .Xresources
 $ xrdb -merge .Xresources


b) Symbol Euro dla (X)Emacs
Aby używać symbol Euro w (X)Emacs'ie, dodaj następującą linię do .Xdefaults:
Ustawianie czcionki dla emacs'a:
Code:
 Emacs.default.attributeFont: -*-courier-medium-r-*-*-*-120-*-*-*-*-iso8859-15


Dla XEmacs (nie zwykłego Emacs'a), musisz zrobić troszkę więcej. W pliku /home/user/.xemacs/init.el, dodaj:
Code:
 (define-key global-map '(EuroSign) '[€])

Quote:
Symbol w nawiasach [] to symbol Euro.


c) a ja chcę/wolę polskie fonty w Xtermie!!!!
Nic prostszego. W tym celu edytujemy plik /usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc/fonts.alias i podmieniamy wszystkie iso8859-1 na iso8859-2. Jako user, korzystający z tych ustawień wywołujemy:
Code:
cd
echo 'XTerm*font: fixed' >> .Xresources
xrdb -merge .Xresources


10. O manualach słów kilka
Co to są many, wie chyba każdy. Potoczne RTFM, jest chyba najmniej lubianą odpowiedzią przez nowych użytkowników linuxa, jednak wiele prawdy w tych czterech literkach jest ;-) No dobrze - skoro już użytkownicy muszą czytać te **** manuale, to czy nie można ich mieć po polsku? Oczywiście, że można! :) Ni prostszego jak wykonać polecenie:
Code:
emerge manpages-pl
, które to zainstaluje nam strony podręcznika man w wersji pl!

Jak doniósł nam w dalszej części tego wątku rane, ostatnie instalacje man'a wymagają drobnej modyfikacji, aby poprawnie wyświetlać polskie 'hieroglify'. Rozwiązanie na te bolączkę jest proste - wydajemy polecenie:
Code:
sed -e 's/-Tascii -c/-Tlatin1 -c/' -i /etc/man.conf
i koniec. Przykładowy `man ls` powinien wyświetlić polską wersję manuala z poprawnymi czcionkami.
UWAGA wrote:
do poprawnego działania tego małego fix'a dla manów niezbędny jest sed w wersji minimum 4 - wszystkie nowe instalacje gentoo powinny je mieć. Jeśli coś nie zadziała lub wyrzuci błąd nieznanej opcji, wpierw sprawdzcie wersje sed'a


Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

podziękowania wrote:
HINT o windzie podesłał Rav70
poprawka przy profile.env - nadesłane przez nelchaela
informacja o zmianie ustawiania zmiennej CLOCK nadesłana przez fallowa
hint o unicode i POSIX nadesłał Crenshaw
informację o różnicach w KEYMAP podesłał mdk
poprawka na polskie manuale została podana przez spock'a na ircu (za info thx dla rane'a)
informacja o zmienionym adresie strony na gentoo.pl z info o env.d - podziękowania dla lazy_bum

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump


Last edited by _troll_ on Wed Apr 13, 2005 10:38 am; edited 16 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Wed Jul 07, 2004 8:24 am    Post subject: Reply with quote

a jak ustawić polski dla programów z kde takich jak kadu, k3b, psi, kvirc żeby nie trzeba było instalować kde. Dodam że nie miałem ustawione LANGUAGE="48" w make.conf a tylko LINUGAS="pl".
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
Tommm
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 159
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 11:05 am    Post subject: Reply with quote

ooo, przyda sie euro :D
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 11:19 am    Post subject: Reply with quote

rofro wrote:
a jak ustawić polski dla programów z kde takich jak kadu, k3b, psi, kvirc żeby nie trzeba było instalować kde. Dodam że nie miałem ustawione LANGUAGE="48" w make.conf a tylko LINUGAS="pl".

Psi - dociagnij plik jezykowy i umiesc w katalogu z psi - pelna instrukcje znajdziesz na stronie domowej psi.
k3b - nic nie ustawialem - sam mi wszystko ladnie wykryl.... ale fakt - wpierw ustawilem jezyk na polski w ustawieniach kde. nie wiem czy to da sie obejsc i cyz jest to potrzebne - nie siedze na kde (i chociaz polowa mojej rodziny z tego korzysta nie znam sie na tym).
kadu - to nie ma domyslnie jezyka polskiego??? kadu ma swoje wlasne forum, gdzie ludzie sie tym zajmuja dosc szybko. sprobuj moze tam, jesli Ci nie dziala?
kvirc - zakladam, ze to klient irc'a, ale i tak nei mam pojecia - kde'owcy proszeni o pomoc dla kolegi.

Byc moze bedziesz musial doinstalowac pakiet z kcontrol-center (czy jak to sie tam nazywa).

Powodzenia i pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
ryszardzonk
Apprentice
Apprentice


Joined: 18 Dec 2003
Posts: 225
Location: Rzeszów, POLAND

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 3:51 pm    Post subject: lux Reply with quote

Bardzo dobre How-to. Zwłaszcza podoba mnie się podpowiedź o ustawieniu zmiennych LANG. Zwykle howto tego typu informowaly by dopisać go do "00basic", co za każdym emerge baselayout znikało. Umieszczenie tego w osobnym pliku "99locale" jest jaknajbardziej odpowiednie.

zawsze bolała mnie jednak głowa jak to zrobic by mieć skompilowanego Open-Offica i mieć możliwość wyboru pomiędzy menu polskim/angielskim czy jakimś jeszcze innym. To jest wręcz niezbędne w multiuser systemie.

LANGUAGE="48" zainstaluje mnie jedynie wersje polską, tak jak LANGUAGE="01" wersje angielską. LANGUAGE="48 01" zabardzo nie chce ze sobą współgrać.

Mam nadzieje że można to osiągnąć w jakiś prosty sposób.

Hmmm a czy z binarką się da coś takiego zrobić, bo też mnie się niewydaje...
_________________
Sky is not the limit...
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 4:14 pm    Post subject: Re: lux Reply with quote

ryszardzonk wrote:
Bardzo dobre How-to.

Spasiba :)
ryszardzonk wrote:
zawsze bolała mnie jednak głowa jak to zrobic by mieć skompilowanego Open-Offica i mieć możliwość wyboru pomiędzy menu polskim/angielskim czy jakimś jeszcze innym. To jest wręcz niezbędne w multiuser systemie.

LANGUAGE="48" zainstaluje mnie jedynie wersje polską, tak jak LANGUAGE="01" wersje angielską. LANGUAGE="48 01" zabardzo nie chce ze sobą współgrać.
Mam nadzieje że można to osiągnąć w jakiś prosty sposób.

Mam to szczescie (pecha?), ze adminiuje w szkole jezyka angielskiego i polowa userow to native-speakerzy, ktorzy po polsku 'ni ****'. Siedze nad tym problemem wlasnie... mysle, ze najprosciej bedzie po prostu wziasc i pobawic sie ebuild'em i go podrasowac... Meczy mnie ta mysl juz od jakeigos czasu.
ryszardzonk wrote:
Hmmm a czy z binarką się da coś takiego zrobić, bo też mnie się niewydaje...

Nie. Na binarke to nie dziala... :(

W innych dystro jest to tak roziwazane, ze budowany jest pakiet glowny OOo oraz poboczne jezykowe. Podobnie zrobic tego w gentoo sie raczej nie da... Bede nad tym siedzial w przyszlym tygodniu. Wsparcie wszelkimi pomyslami mile widziane!

Jesli ktos cos podobnego juz wczesniej robil - prosze o rady - na maila, lub PM.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
ryszardzonk
Apprentice
Apprentice


Joined: 18 Dec 2003
Posts: 225
Location: Rzeszów, POLAND

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 5:37 pm    Post subject: a jednak nie jestem sam z tym problemem Reply with quote

Quote:

Bede nad tym siedzial w przyszlym tygodniu.

szukalem juz chwile odpowiedzi na ten problem, wiec cieszy mnie, że ktoś jeszcze jeszcze poświeca temu czas
Quote:

Wsparcie wszelkimi pomyslami mile widziane!

postaram się popytać na Desktop Enviroments. Ewentualnie jeszcze gdzieś poszukam...

EDIT: może na kanale #gentoo będą wiedzieć !! Jakoś mnie to nie przyszło wcześniej do głowy
_________________
Sky is not the limit...
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

no właśnie, kiedy znikają ustawienia z 00basic. Bo teraz mam, ale ostatnio zostało zamazane.
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
ryszardzonk
Apprentice
Apprentice


Joined: 18 Dec 2003
Posts: 225
Location: Rzeszów, POLAND

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

rofro wrote
Quote:

o właśnie, kiedy znikają ustawienia z 00basic. Bo teraz mam, ale ostatnio zostało zamazane.

jeśli mnie pamięć nie myli to za każdym razem kiedy się da tak:

#emerge baselayout
(ewentualnie emerge world, gdy baselayout jest updatowany jako część systemu)
_________________
Sky is not the limit...
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

ryszardzonk wrote:
rofro wrote
Quote:

o właśnie, kiedy znikają ustawienia z 00basic. Bo teraz mam, ale ostatnio zostało zamazane.

jeśli mnie pamięć nie myli to za każdym razem kiedy się da tak:

#emerge baselayout
(ewentualnie emerge world, gdy baselayout jest updatowany jako część systemu)

dokladnie. Dlatego zalecany jest inny plik i najlepiej taki, ktory ustala swoje wartosci NA KONCU, stad - 99locale. Taki (prawie napewno) doda swoje zmienne jako ostatni.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

sporo how-to i poradników trzeba będzie przerobić. A jak zalecają twórcy gentoo? Może jeszcze jakaś inna metoda...
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Hmmmm....

Mam troche dziwny pomysl. I daleki od idealu!!!

Ale co poweicie na stworzenie ebuilda dla nas Polakow? Takiego, ktory na starcie ma poprawnie wyngenerowane definicje czcionek, zamiast cholernego LANGUAGE, moze jednak LINGUAS, oraz - mozliwosc isntalowania wiecej niz jednego typu jezyka??

Taki pomysl... Powiedzcie co o tym sadzicie.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Thu Jul 08, 2004 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

ja jestem za ;) w 100%... :)

moje 3 grosze : przydalby sie wybor w USE , nie kazdy chce np polskich komunikatow w systemie :) np. ja :)

pozdro :)
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Rav70
l33t
l33t


Joined: 11 Feb 2004
Posts: 607
Location: Poland

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 8:08 am    Post subject: Re: HOWTO - Podręcznik Lokalizacji Gentoo Reply with quote

_troll_ wrote:

2. Zegar Systemowy
W większości instalacji Gentoo Linux'a, Twój zegar systemowy będzie ustawiony na UTC (albo GMT, ang. ? Greenwhich Mean Time? - czas uniwersalny Greenwhich) i następnie brana pod uwagę jest Twoja strefa czasowa w celu wyznaczenia aktualnego, lokalnego czasu. Jeśli, z jakiegoś powodu, potrzeba by Twój zegar systemowy nie był ustawiony na UTC, będziesz musiał wyedytować plik /etc/rc.conf i zmienić wartość zmiennej CLOCK. Do edycji używamy ulubionego edytora tekstowego (jak zwykle ? vim, nano, pico, joe,....)
Quote:
// zalecane:
CLOCK="/etc/localtime"
// albo:
CLOCK="UTC"


Warto by może nadmienić że powodem może np być posiadanie na kompie również windowsa który oczekuje że zegar będzie ustawiony na czas lokalny :)
Pozdr. R.
_________________
Q: Why is Microsoft's Product Support a failure?
A: Because Microsoft needs a Support Group instead.
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 8:54 am    Post subject: Re: HOWTO - Podręcznik Lokalizacji Gentoo Reply with quote

_troll_ wrote:

UWAGA : jeśli cokolwiek dodacie bezpośrednio do pliku /etc/profile, to zostanie to zamazane przy najbliższym wykonaniu env-update. Więcej szczegółów na temat 'jak to działa' znajdziecie w tłumaczeniu na gentoo.pl : http://www.gentoo.pl/?id=pub&id_pub=17


Krotka pilka: nie!

env-update nadpisuje /etc/profile.env, a nie /etc/profile:

Z /usr/lib/portage/pymportage.py

Code:

591: #parse /etc/env.d and generate /etc/profile.env

_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
ryszardzonk
Apprentice
Apprentice


Joined: 18 Dec 2003
Posts: 225
Location: Rzeszów, POLAND

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 10:08 am    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
Quote:

UWAGA : jeśli cokolwiek dodacie bezpośrednio do pliku /etc/profile, to zostanie to zamazane przy najbliższym wykonaniu env-update. Więcej szczegółów na temat 'jak to działa' znajdziecie w tłumaczeniu na gentoo.pl : http://www.gentoo.pl/?id=pub&id_pub=17

nelchael wrote:
Quote:

Krotka pilka: nie!

env-update nadpisuje /etc/profile.env, a nie /etc/profile:

Zgadzam się. Jakoś tego wcześniej nie zauważyłem. Być może wcześniej tak się działo zanim w portage dodano taki fajny "ficzer" jak "Config Protect". Plik ten jest nadpisywany jedynie przy wydaniu komendy "etc-update". Wcześniej tworzony jest jedynie /etc/._cfg0_profile czy jakoś podobnie.

_troll_ wrote:
Quote:

Ale co poweicie na stworzenie ebuilda dla nas Polakow? Takiego, ktory na starcie ma poprawnie wyngenerowane definicje czcionek, zamiast cholernego LANGUAGE, moze jednak LINGUAS, oraz - mozliwosc isntalowania wiecej niz jednego typu jezyka??
ZALECANE: Przejrzeć przed updatem głównych plików systemowych jakie są różnice pomiędzy nowymi, a obecnymi plikami.

fallow wrote:
Quote:

ja jestem za Wink w 100%... Smile
JA TEŻ.
Napewno ułatwiło by to konfigurację systemu początkującym użytkownikom i nie tylko :wink:
_________________
Sky is not the limit...
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 11:06 am    Post subject: Reply with quote

ryszardzonk wrote:
Quote:

Krotka pilka: nie!

env-update nadpisuje /etc/profile.env, a nie /etc/profile:

Zgadzam się. Jakoś tego wcześniej nie zauważyłem. Być może wcześniej tak się działo zanim w portage dodano taki fajny "ficzer" jak "Config Protect". Plik ten jest nadpisywany jedynie przy wydaniu komendy "etc-update". Wcześniej tworzony jest jedynie /etc/._cfg0_profile czy jakoś podobnie.


Odkad uzywam Gentoo (sesja zimowa ;) ) to tworzy /etc/profile.env :)
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Rav70 - thx za hint'a.
nelchael - thx za poprawke.

Jesli ktos ma jakies sugestie co możnaby jeszcze dodac do tego howto - piszcie. Postaram sie je na biezaco aktualizowac wg nowych potrzeb.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Fri Jul 09, 2004 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
nelchael - thx za poprawke.


NP

_troll_ wrote:

Jesli ktos ma jakies sugestie co możnaby jeszcze dodac do tego howto - piszcie. Postaram sie je na biezaco aktualizowac wg nowych potrzeb.


Informacje o tym jak bez ustawiania LC_ALL i/lub LANG zmusisc np. less do tego, zeby traktowal ł, ą, ź itp.. jako znaki drukowalne (ustawic samo LC_CTYPE)
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Tue Aug 03, 2004 11:21 am    Post subject: Reply with quote

hmmm... HOW-TO bardzo ladne... tylko jak to odkrecic wszystko teraz? :], bo tak. dzis zastosowalem kilka porad z Twojego HowTa, bo myslalem, ze wreszcie bede mial polskie znaczki na klawiaturze (gg, fora, poprawne wyswietlanie polskich znakow). Uzywam najnowszych wersji Xorg'a i Enlightenmenta oraz ETerm'a. Zrobilem nastepujace rzeczy:
Code:

cd /etc/env.d
echo LANG=\”pl_PL\” >> 99local
echo LC_ALL=\”pl_PL\” >> 99local
env-update

Code:

Section "InputDevice"
     Identifier  "Keyboard1"
     ...
     Option "XkbLayout"    "pl"
     # Option XkbVariant"  "nodeadkeys"
     ... {w /etc/X11/xorg.conf}

Code:

nano -w /usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc/fonts.alias {pozamienialem na iso8859-2}
cd
echo 'XTerm*font: fixed' >> .Xresources
xrdb -merge .Xresources

i tak. nabruzdzilo mi to w ten sposob to wszystko, ze polskich liter nadal nie mam, pod konsola polskie znaki sa nadal zle wyswietlane, do tego spolszczylo sie nano.. ja wole mmiec anglojezyczny system, jedynie, zeby byly polskie znaki do pisania za pomaca pr.Alt+litera i do czytania (poprawnego wyswietlania tych wspanialych znakow polskich)... zrozumieliscie mnie ? wyslowilem sie w miare dobrze? ;)
pozdrawiam
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Jakub
Guru
Guru


Joined: 04 Oct 2003
Posts: 377
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Tue Aug 03, 2004 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Poe wrote:

ja wole mmiec anglojezyczny system, jedynie, zeby byly polskie znaki do pisania za pomaca pr.Alt+litera i do czytania (poprawnego wyswietlania tych wspanialych znakow polskich)... zrozumieliscie mnie ? wyslowilem sie w miare dobrze? ;)
pozdrawiam


Ja mam coś takiego w /etc/env.d/02locale:

Code:

LANG="en_US"
LC_CTYPE="pl_PL"
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Tue Sep 28, 2004 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

To ja mam nieśmiałą sugestię do punktu 8 c)

Jeśli mamy system skompilowany z USE flags "unicode" to wystarczy mieć ustawione "LC_ALL=pl_PL.UTF-8" a LANG zostawić jak jest czyli LANG=pl_PL i wtedy mamy bezboleśnie polskie znaczki :)

L
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 12:29 am    Post subject: Reply with quote

to howto (vel podrecznik) trzeba w ogole troche apdejtnac....

do todo zapisalem sobie:
- powyzszy news z unicode'm
- bardziej rozbudowac czesc z locale (gentoo gadajace po angielsku, ale klawiatura polska...)
- sprawdzic wszystko co sie tyczy Xsow i dorobic odpowiedniki Xorg'a (beda to tez domyslne pliki, jako ze wycofujemy sie w gentoo z XFree)
- usunac Quote z konca

jesli ktos ma jeszcze jakies sugestie - dajcie znac. Przed koncem tygodnia nie znajde czasu - wiec dopiero za kilka dni...

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump


Last edited by _troll_ on Wed Sep 29, 2004 11:10 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Usunac to [ quote ] z konca :)
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 11:03 am    Post subject: Reply with quote

nelchael wrote:
Usunac to [ quote ] z konca :)

hihihihihi - nie wiem jaki ani kiedy sie tam pojawilo ;-) Thx!

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 1 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum