Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Reiser4
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3, 4  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 2:11 pm    Post subject: Reiser4 Reply with quote

Jak w chwili obecnej ma sie sytuacja z Reiserem4? Jest on juz wlaczony do galezi -mm i NameSYS uznal go za produkt stabilny, ale w rzeczywistosci, jeszce nie wszsytko jest dopieszczone, bo moze i system jest stabilny, ale wydajnoscia jest ewidentnie gorszy niz stary reiser - v3.6, przynajmniej na moim sprzecie. Nie mowice, ze mam za slaby procesor, czy ze partycja ma za niski priorytet, bo chyba Intel P4 2,8 GHz z HT i wydanie komendy pgrep hda8 | xargs renice -19 powinno takie problemy usunac. Jakie sa wasze wrazenia, czy jest to przypadek odosobniony - ewidentnie system chodzi wolno na Reiser 4.
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Mam od dwoch dni 2 partycje na reiser4 i na szybkosc raczej nie narzekam. Ewidentnie to szybsze od ext2, ext3, ntfs nie mowiac o FAT, a innych fs-ow nie testowalem, wiec nie moge sie wypowiedziec. Co do stabilnosci jednak, to reiserowi4 nie powierzylbym zadnych waznych danych, gdyz zrobiłem tescik i skopiowalem na partycje na r4 kilka plikow (2 po 700 MB i 6 po ~100 KB), a okolo 10s po zakonczeniu kopiowania zrobilem twardy resecik. System ładnie powstal, fsck.reiser4 sie wykonalo, ale po sprawdzeniu zawartosci tej partycji zawiodlem sie. Z 6 malych plikow zostaly tylko 2, a z 2 duzych zostal jeden caly oraz okolo 95 % drugiego. Wykonanie wszystkich dodatkowych opcji wymienionych w man fsck.reiser4 nie dalo nic wiecej. Wiec poki co jak dla mnie reiser4 przedstawia sie tak: szybkosc na +, stabilnosc na -. Ale partycje pozostawiłem na r4. Jedna montuje do /usr/portage (jak sie cos poknoci, to odzysk blyskawiczny :D ), a na drugiej trzymam malo wazne badziewia (glownie male pliki do 1 MB max.).

Pozdrowki. 8)


Last edited by Pepek on Sun Aug 29, 2004 6:18 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mmad
n00b
n00b


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 21
Location: Lodz, Poland

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

Pepek wrote:
Co do stabilności jednak, to reiserowi4 nie powierzyłbym żadnych ważnych danych, gdyż zrobiłem teścik i skopiowałem na partycję na r4 kilka plików (2 po 700 MB i 6 po ~100 KB), a około 10s po zakończeniu kopiowania zrobiłem twardy resecik.


A probowales to samo zrobic starym reiserfs? Ja kiedys stracilem dane gdy zawiesil mi sie komputer podczas kopiowania. Z tego co wiem z takimi sytuacjami nalepiej sobie radzi ext3 dzieki temu ze na biezaco zapisuje do dziennika. W przypadku XFS , JFS i Reiser juz zapis do dziennika nastepuje z pewnym opoznieniem. Wiec jesli nie masz UPS-a wazne dane na ext3. Wlasnie zakladam partycje z reiser4 i sprawdze jego stablinosc w mniej ekstremalnych warunkach.

pozdr.
Back to top
View user's profile Send private message
r2dtu
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Aug 2002
Posts: 87

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Pepek wrote:
System ładnie powstał, fsck.reiser4 się wykonało, ale po sprawdzeniu zawartości tej partycji zawiodłem się. Z 6 małych plików zostały tylko 2, a z 2 dużych został jeden cały oraz około 95 % drugiego.

Pewnie dlatego:
Documentation/filesystems/reiser4.txt wrote:

tmgr.atom_max_age=N
Atoms older than N seconds will be forced to commit. N is decimal.
Default is 600.

I pamiętajcie że 2.6.9-rc1-mm1 trzeba załatać: http://marc.theaimsgroup.com/?l=linux-kernel&m=109360433916523&w=2
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

r2dtu wrote:
Documentation/filesystems/reiser4.txt wrote:

tmgr.atom_max_age=N
Atoms older than N seconds will be forced to commit. N is decimal.
Default is 600.

Czytalem dokumentacje, ale nie jarzylem zbytnio, o co w tym chodzi. Teraz z kontekstu domyslam sie, ze opcja ta mowi po ilu sekundach wymusic zapis na dysk (albo do journala, sam juz nie wiem). No dobra, to niech mi ktos to potwerdzi albo sprostuje i poda jak to ustawic, a powtorze moj tescik i sprawdze jak to bedzie wygladac tym razem.

Pozdrowki. 8)
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

u mnie nie we wszystkim r4 jest szybszy od v3 , odczyt duzych plikow jest wolniejszy w stosunku do v3 - ale chodzi o male w ktorych jest szybszy.jednak ten wzrost szybkosci widac dopiero kiedy wykonuje sie rownolegle wiele operacji w tym samym czasie.

co do stabilnosci takze nie powierzylbym r4 zadnych cennych danych , systemu uzywam majac jego backup , ostatnio padla mi tasiemka zasilania dla hd podczas kiedy bylem w kuchni. nie slyszalem ze dysk wlacza sie i wylacza.stracilem /usr , kiedy potraktowalem dysk fsck.reiser4 --build-fs odzyskalem wszystko bez bledow.

w kazdym razie w moim odczucie r4 szybko zostal oznaczony jako stabilny przez namesys, i w obecnej chwili nie ma jeszcze twardych podstaw aby mozna mu bylo ufac,prawdziwy test to raproty uzytkownikow w sytuacjach ktorych nie przewidzieli panowie od r4 :)

pozdro:)

[edit] przekonalem sie ze nie jest tak rozowo :) [/edit]
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)


Last edited by fallow on Sun Sep 05, 2004 5:45 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

tak, niby żaden z ludzi zapisancyh na liste mailongową nie zgłaszał błędów co do stabilności ostatnich snapshotów, ale różnie to może jeszcze być, ja puki co przeniosłem /portage na reser4 a cała reszte mam na xfs.
A na portage nadaje się bardzo dobrze.
Back to top
View user's profile Send private message
(l)user
Guru
Guru


Joined: 31 Jan 2004
Posts: 334
Location: Poland

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:19 am    Post subject: Reply with quote

No ja przemigrowalem juz zupelnie na reiser4 palac za soba wszystkie mosty(no backup 8) ) . Nie obylo sie bez przykrych historii bo w pewnym momencie padla mi partycja '/' ale udalo sie ja odratowac w zasadzie bez utraty danych przy pomocy fsck.reiser4 choc musialem do tego uzyc innej instalacji linuxa.
Mam pewien problem. Nawet po twardym resecie fsck.reiser4 nie sprawdza mi partycji w poszukiwaniu bledow przy bootowaniu, jedynie moja ostatnia partycja ext2 (/boot) jest sprawdzana. Jakies sugestie co z tym zrobic?
_________________
Registered Linux user #302020
Gadu Gadu #490092
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 10:21 am    Post subject: Reply with quote

może chodzi o niewłaściwe wpisy w /etc/fstab?

(takie 1 1 na końcu linijki dotyczącej partycji)
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
r2dtu
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Aug 2002
Posts: 87

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 10:54 am    Post subject: Reply with quote

(l)user wrote:
Nawet po twardym resecie fsck.reiser4 nie sprawdza mi partycji w poszukiwaniu bledow przy bootowaniu, jedynie moja ostatnia partycja ext2 (/boot) jest sprawdzana. Jakies sugestie co z tym zrobic?

To chyba usluga checkroot, a w zasadzie fsck nie potrafi jeszcze obsluzyc r4.
Ale po co sprawdzac? To jest 'atomic fs' wiec albo sie cos zapisalo albo nie. Pliki moga byc niespojne logicznie bo jakis atom nie zdazy sie zapisac, ale fs musi byc spojny.
Back to top
View user's profile Send private message
(l)user
Guru
Guru


Joined: 31 Jan 2004
Posts: 334
Location: Poland

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Ogolnie musze powiedziec, ze jestem rozczarowany. od kiedy przeszedlem na reiser4 system jest zamulony przy byle kompilacji w tle. Na ext2 sie tak nie zamulal. Chociaz moze to wina dysku bo ostatnio cos mi sie z nim dzieje i dochodza z niego jakies sykoszmery heh. Reiser4 przereklamowany.
pozdro
_________________
Registered Linux user #302020
Gadu Gadu #490092
Back to top
View user's profile Send private message
Prompty
Apprentice
Apprentice


Joined: 08 Feb 2004
Posts: 292

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 2:35 pm    Post subject: Reply with quote

czy to tylko moja interpretacja ale czy pod linuxa nie ma uniwersalnego fs'a ? jk jest wybor to ludzie nagle szukaja eksperymentuja ... ja jestem zawiedziony w ogle reiserem ... kopiowanie pliku z dysku na dysk ( obydwa fs'y reiserowe ) trwalo okolo 5 min ... to byl wprwadzie plik 700mb ale na glupim ntfs'ie potrafi sie to w ciagu 30 s skonczyc ;/

what do I do wrong ?
_________________
<input stupid message here>
Back to top
View user's profile Send private message
(l)user
Guru
Guru


Joined: 31 Jan 2004
Posts: 334
Location: Poland

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Prompty wrote:
czy to tylko moja interpretacja ale czy pod linuxa nie ma uniwersalnego fs'a ? jk jest wybor to ludzie nagle szukaja eksperymentuja ... ja jestem zawiedziony w ogle reiserem ... kopiowanie pliku z dysku na dysk ( obydwa fs'y reiserowe ) trwalo okolo 5 min ... to byl wprwadzie plik 700mb ale na glupim ntfs'ie potrafi sie to w ciagu 30 s skonczyc ;/

what do I do wrong ?

Hmm, 5 minut? Moze masz wylaczone dma?
Code:

# hdparm -d -c /dev/hda

zeby sprawdzic.
_________________
Registered Linux user #302020
Gadu Gadu #490092
Back to top
View user's profile Send private message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Mon Aug 30, 2004 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Potwierdzam to co pisal moj "przedpiszca", hdparm -t /dev/hda zwraca mi 58,56 MB/s a system chodzi ewidentnie wolno, dusi sie jak cokolwiek sie kompajluje w tle. iksy mi na zadnym innym fs tak wolno nie chodzily, hmmm jak dla mnie to rzeczywiscie reiser jest przereklamowany, rozwazam powoli downgrade do reiser v3.6, jeszce pare porownan - wlasnych, bo jakies sponsorowane testy wydajnosci mi wisza :P i chyba podziekuje temu fsowi:P
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
mkay
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 01 May 2004
Posts: 471
Location: Poland / Katowice

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 12:52 am    Post subject: Reply with quote

ja tak z boku tylko zapytam. czemu reiserowi4 trzeba obnizac priorytet? albo inaczej - czy naprawde ejst taki szybki, jezeli porownamy go z dowolnym innym fs'em przy tak samo obnizonym priorytecie?
osobisci powiem, ze nie bardzo mi sie to podoba. operacje dyskowe powinny byc wykonywane w tle i niezauwazalne dla uzytkownika. czy ustawiajac reiserowi priorytet bliski real-time (wspomniany -19) nie spowoduje, ze strace na interaktywnosci z systemem podczas kopiowania duzej partii danych?
_________________
"Life's a bitch and so am I, the world owes me, so fuck you." - Green Day
Linux registered user #316599
#gentoo.pl team
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

hej , czesc osob majac partycje / w r4 doswiadczyla zawieszania sie systemu , kiedy zmienialo sie priorytet na nizszy problemy takie znikaly . miedzy standardowym a takim nie odczulem jako uzytkownik straty na interaktywnosci chodz logicznie rozumujac mogloby tak byc bo reiser`y w duzej mierze obciazaja procek.przestoje w r4 czuc goly okiem .dawno nie robilem testow wiec postanowilem zrobic kilka wykorzystujac dysk IBM`a Deskstar 40GB 2MB cache 7200 rpm
hdparm byl odpalony z -d1 -c -X69 a kernel na bazie 2.6.8.1-mm4 ze staircase . oto wyniki z bonnie++

Code:

Version  1.03       ------Sequential Output------ --Sequential Input- --Random-
                    -Per Chr- --Block-- -Rewrite- -Per Chr- --Block-- --Seeks--
Machine        Size K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP  /sec %CP
r4            768M 17264  83 35688  26 16162  18 20534  96 39300  23 194.3   1
r3            768M 19941  95 43424  35 16377  12 19185  89 37940  17 180.1   0
                    ------Sequential Create------ --------Random Create--------
                    -Create-- --Read--- -Delete-- -Create-- --Read--- -Delete--
              files  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP
r4                 16 18941  99 +++++ +++  7916 100  8275  99 +++++ +++  7901  99
r3                 16 13579 100 +++++ +++ 11595  98 13069 100 +++++ +++ 10594 100


zrobilem takze inny test polegajacy na kopiowaniu duzego katalogu (portage,kilka duzych binarek,maly film ) oraz kasowaniu go.
dodalem te wieksze pliki dlatego bo na samym portage zawsze " wygrywa " reiser4 , przy malych pkikach radzi sobie lepiej.
Code:

fs          cp        del     
r4         148s     31s
r3         145s     36s

i jeszcze test polegajacy na rozpakowaniu zrodel kernela 2.6.8.1
Code:

fs          tar         
r4         71s 
r3         67s 


hmmmm.... czy mi sie wydaje czy wczesniejsze wersje okolo 0.5 byly szybsze....

no i sprobuje jeszcze nie renicowac r4 , zobacze co bedzie , moze w 1.0 juz nie trzeba hehe :) ...
pozdro :)
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Z renice czy bez reiser4 chodzi lipnie, na desktop sie nie nadaje jak dla mnie, interaktywnosc systemu w czasie duzego obciazenia jak i w czasie malego zdecydowanie gorsza niz na reiser 3, jak dla mnie ten system plikow nie zasluguje na to, by zdominowac moj dysk, downgradeuje do reisera 3.6 juz sobie robie :P Szkoda, bo zapowiadal sie obiecujaco ...

Byc moze cos zle robie, ale co ?:P
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Tue Aug 31, 2004 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

kurde... :( ...kiedys bylo lepiej... powoli zbierajac wszystkie szybkosciowe mankamenty...zaczynam sie zastanwiac nad powrotem do r3...no ale w koncu to duzy krok w przod dzieki r4 , w windowsie meta fs`y planuje sie na okolo 2007 tak ? ...ale ...w obecnej chwili.....ehh :)

pozdro :)
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Sat Sep 04, 2004 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

fallow wrote:
w windowsie meta fs`y planuje sie na okolo 2007 tak ?

Nawet nie na 2007, bo w 2007 ma wyjść Longhorn Server, który win fs (miał być to w pełni meta fs) mieć nie będzie. Może następca, ale znając ich tempo, to będzie to około 2010, więc r4 to krok naprzód spory, ale cosik mnie zawiódł. Zostawiam go tylko na /usr/portage.

Pozdrówki. 8)
Back to top
View user's profile Send private message
phranzee
Guru
Guru


Joined: 22 Nov 2003
Posts: 397
Location: katowice/pl

PostPosted: Sun Sep 05, 2004 5:15 am    Post subject: Reply with quote

r4 na / mialem od dawna. dwa dni temu caly system postawilem na partycjach r4. chodzi dobrze :) tylko apache sie pluje troche, nawet pliki musza byc +x zeby dzialalo :roll: poza tym ok
_________________
signature fault
post dumped ;]
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Sun Sep 05, 2004 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

ja wrocilem do r3, i czuje (to o czym byla mowa ) wzrost ogolnie respnosywnosci systemu.przy duzym obciazeniu jest lepiej niz przy r4 ( korzystam z cfq) i nie ma przestojow...
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Sun Sep 05, 2004 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Czyli nie taki reiser4 doskonaly :(
Ja juz wrocilem do r3 z noatime i notail :)
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
Dawid159
Guru
Guru


Joined: 28 Jun 2004
Posts: 414
Location: /dev/Kłodzko

PostPosted: Sat Jan 15, 2005 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Po 4 misiącach postanowiłem troche odświeżyć temat :wink: Jak wygląda sytuacja z reiserem4 na dzień dzisiejszy, ktoś testował w ostatnim czasie :?:
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Sat Jan 15, 2005 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

no troche sie zmienilo :) - imho na lepsze.
uzywam obecnie reisera4 na wszystkich partycjach poza /boot :) (znow hehe)

nie zmieniam juz priorytetow , puszczam na domyslnych , jak do tej pory nie mialem zadnego problemu. (od czasu kolejnej calkowitej przesiadki )

cheers.
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sat Jan 15, 2005 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Jak trafi do jajka to sie temu przyjze blizej, narazie wole jednak 3.6. Nie mam czasu na zabawy z fs, a jakby mialo cos sie skaszanic to byloby nieciekawie.
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum