Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] <0> Kernel panic
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 10:37 am    Post subject: Reply with quote

arsen^ wrote:
_troll_ wrote:
...arsen zarzucil mi, ze nieladnie sie wysmiewac - zgadzam sie z nim...

hyhy :), ja usparwiedliwiałem swój śmiech :)

;-) :D

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 10:46 am    Post subject: Reply with quote

raku wrote:
debian: apt-get
fedora, mandrake, aurox??: urpmi, apt-get???
slackware: swaret (lub kilkanaście zamienników)
suse: yasc (dobrze to piszę?)
pld: poldek


debian: apt-get
fedora: rpm, apt-get
mandrake: rpm, urpmi
slackware: tar+gzip, swaret
suse: yast (Yet Another Setup Tool)
pld: rpm, poldek
gentoo: portage

wiekszosc reszty distor: rpm/apt-get
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
mdk
Apprentice
Apprentice


Joined: 30 Sep 2004
Posts: 243
Location: Warsaw / Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:

miedzy kompilacja ze wsparciem dla 386 a np. athlonem-xp rzeczywiscie jest to odczuwalne

miedzy kompilacja ze wsparciem dla 686 a w/w athlonem-xp _nie_ jest to juz odczuwalne.


No właśnie, zgadzam się. Róźnica to jakieś 10-15%, w codziennej pracy to ma bardzo małe znaczenie. Mam wrażenie, że wielu ludzi "pcha" się w Gentoo, bo im się zdaje, że kompilacja ze źródeł sprawi, że ich komp w magiczny sposób nagle zacznie działać 2 razy szybciej. To jest kiepskie podejście, szczególnie, że X'owe GUI (w wydaniu np. GTK) jest (niestety) z założenia wolniejsze niż np. GUI windowsa. Na szybkich maszynach to jest niezauważalne, ale na starszych boli - i kompilacja tu nic nie pomoże.

Wg. mnie największa optymalizacja/potęga Gentoo wynika z flag USE + samego Portage - wszystko można dostosować dokładnie do swoich potrzeb. Do tego dochodzi jeszcze bardzo sesowne rozłożenie plików konfiguracyjnych/init srciptów, etc. Ale tu już trzeba dokładnie wiedzieć o co chodzi, żeby móc to wykorzystać.

Instalacja to dopiero początek. Ja mam Gentoo dopiero 3 tygodnie, ale już wiem, że jest to distro idealne. Wcześniej działałem w Debianie, którego zresztą wciąż mam na głównym serwerze. Jak nie masz odpowiednich podstaw, to z Gentoo będziesz tracił kupę czasu. Instalacja głupiego aparatu cyfrowego będzie problemem, bo wszystko trzeba zrobić samemu.

A wracają do głównego posta... instalacja XFS'a jako główny system plików , kiedy nie umiesz skonfigurować (zoptymalizować) jądra, to trochę jak jazda ferrari, kiedy nie umiesz zmieniać biegów. Pojedzie toto, i nawet szybko się rozpędzi - ale wyżej jedynki nie podskoczysz :lol:
_________________
Michael Dominic K.
www.mdk.org.pl
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Strus wrote:

Ja tam widzę potężną różnice w szybkości działania np. OOo kompilowanego, a zainstalowanego.


a używasz domyślnego zestawu flag czy cos zmieniałeś?
bo rookie nawet nie będzie wiedział, że coś takiego można ustawić, a domyślne flagi są niemal identyczne z tymi, jakie używają inne dystrybucje.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
bobo_bobo
n00b
n00b


Joined: 12 Apr 2004
Posts: 55
Location: 41N 74W

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ja moze nie jestem jakims znawca linuxa uzywalem przewarznie Mandrake a tam wwzystko co bylo mi potrzebne mnialem pod reka Jaja nigny nie instalowalem. A system plikow wybralem taki poniewaz instaluje Gentoo 2004.0 ktory kupilem soje juz dawno z LINUX+ i w opisie tak bylo wszstko ustawione..
_________________
LENOVO ThinkPad W520 4276-39U i7-2820QM 8GB + OCZ Vertex 4 VTX4-25SAT3-256G
Back to top
View user's profile Send private message
Strus
l33t
l33t


Joined: 19 Apr 2004
Posts: 780
Location: Poland - Bochnia

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

mdk wrote:
Mam wrażenie, że wielu ludzi "pcha" się w Gentoo, bo im się zdaje, że kompilacja ze źródeł sprawi, że ich komp w magiczny sposób nagle zacznie działać 2 razy szybciej.


Nie wiem czy dwa czy nie, ale napewno KDE działa mi dużo szybciej niż np w RedHatcie, a napewno już ze 4 razy szybciej niż w Mandarynie, którą używałem dwa dni :lol:

raku wrote:
a używasz domyślnego zestawu flag czy cos zmieniałeś?


Code:

CFLAGS="-march=pentium4 -Os -pipe -s -fomit-frame-pointer -DNDEBUG -DG_DISABLE_ASSERT"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="-march=pentium4 -Os -pipe -s -fno-exceptions -fno-rtti -DNDEBUG -DG_DISABLE_ASSERT"
LDFLAGS="-s -z combreloc"
LINGUAS="pl"
MAKEOPTS="-j2"
#ALSA_TOOLS="snd-interwave snd-ens1371 ac3dec"

USE="x86 arts alsa avi cups cdr dvd dvb dvdr qt encode gif gtk gtk2 jpeg kde libwww
mpeg ncurses opengl png python quicktime ssl svga truetype X xml2 xmms foomaticdb ppds other_var1 other_var2"

GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.zie.pg.gda.pl ftp://ftp.tu-clausthal.de/pub/linux/gentoo/ ftp://ftp.easynet.nl/mirror/gentoo/ ftp://ftp.wh2.tu-dresden.de/pub/mirrors/gentoo"
~
~


Dawniej używałem -O3, ale strasznie się na tym przejechałem.

Teraz większość programów jest uruchomiona w momeńcie kliknięcia na ikonke i start samego systemu jest błyskawiczny.

Start np Writera OOo trwa okolo 4 sek - za pierwszym uruchomieniem, a każde następne poniżej 1 sekundy. NIe mam tego programiku co to trzyma OOo w pamięci od startu KDE.
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

raku wrote:
Strus wrote:

Ja tam widzę potężną różnice w szybkości działania np. OOo kompilowanego, a zainstalowanego.


a używasz domyślnego zestawu flag czy cos zmieniałeś?
bo rookie nawet nie będzie wiedział, że coś takiego można ustawić, a domyślne flagi są niemal identyczne z tymi, jakie używają inne dystrybucje.

jesli przeedytujesz ebuild do OOo zobaczysz, ze wiekszosc flag jest wycianna w ebuildzie. OOo ma wlasny - domylsny - zbior flag dosc rozbudowany, ponadto z wieloma innymi sie po prostu *#&(@*$&@#)*&$(*@#$

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

mdk wrote:
<cut>
Ja mam Gentoo dopiero 3 tygodnie, ale już wiem, że jest to distro idealne.
<cut>

Mam gentoo od ponad roku - uwazam, ze daleko mu do idealu, ale nie tak daleko jak kilku innym.

BTW. udalo mi sie po swiezej instalacji zrekompilowac glibc'a z nowymi headerami, potem gcc (ktores z 3.4.x), by po kilkunastu minutach stwierdzic ze system szlag wzielo i trzeba zaczac puscic emerge -e :(

to nie jedyna bolaczka gentoo. najbardziej wrazliwa rzecza jest fakt, iz kilka glownych pakietow w portage ma czasem po kilka(nascie) wersji. widzialem juz niejeden bug na bugzilli zamkniety w sposob 'zainstaluj nowsza/starsza wersje'... prowadzi to do dodatkowej roboty. nie lepiej wydac jedna wersje i sie na niej opierac, dopieszczac, poprawiac, etc?

gentoo nie jest idealne i nigdy nie bedzie - to metadystrybucja i podlega wszystkim problemom 'metadistro' z tego tytulu.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
zytek
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 233
Location: Poland, Ostrów Wlkp.

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 6:32 pm    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
gentoo nie jest idealne i nigdy nie bedzie - to metadystrybucja i podlega wszystkim problemom 'metadistro' z tego tytulu.


mógłbyś rozwinąć? "metadystrybucja" ?
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

zytek wrote:
_troll_ wrote:
gentoo nie jest idealne i nigdy nie bedzie - to metadystrybucja i podlega wszystkim problemom 'metadistro' z tego tytulu.


mógłbyś rozwinąć? "metadystrybucja" ?

dystrybucja, ktorej glownym zrodlem pakietow sa pakiety zrodlowe kompilowane przez uzytkownika (po uprzednim sciagnieciu) - nie wiem jak lepiej to ujac....

przyklady : gentoo, lfs i kilka innych (cos na 'r' jeszcze bylo...)

do gentoo przekonalem sie wlasnie dlatego, ze to metadistro - ze wszystkimi wadami i zaletami. wybor padl na gentoo ze wzgledu na rewelacyjna automatyke instalacji pakietow. mialem czasem momenty zwatpienia, czy to naprawde byl dobry ruch z mojej strony, ale na chwile obecna nie zamierzam zmieniac.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
przyklady : gentoo, lfs i kilka innych (cos na 'r' jeszcze bylo...)


http://distrowatch.com/source.php
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum