Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SPRZĘT]Jaka karta Wi-Fi ?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nmap
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 122
Location: /dev/poznan/debiec

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 10:29 am    Post subject: [SPRZĘT]Jaka karta Wi-Fi ? Reply with quote

Witam jaka karte na standard 802.11g możecie mi polecic ?
Tak by wmiarę ok sie instalowała pod gentoo . No i oczywiście chodziła potem stabilnie
_________________

FSF OpenBSD Open Source . You Have the Power !
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Niestety z kartami WIFI jest baaaardzo różnie:

- karty oparte o chipset Prism (ale nie Prism Frisbee) są wspierane w standardzie przez jądro. Reszta jest obsługiwana na 2 sposoby: sterowniki nieoficjalne albo emulacja ndiswrapperem.

- sterowniki, które można kompilować jako moduł do kernela albo wkompilować w kernel patchując źródła - acx100(dla kart opartych o chipset TI ale nie wiem czy wszystkie modele), ipw2100/ipw2200(dla kart opartych o chipset Intel), madwifi(dla kart opartych o chipset Atheros).
- obsługa za pomocą ndiswrappera dla innych kart. Ma to kilka wad: jedną z nich jest np. brak obsługi niektórych trybów karty(monitor mode), używasz sterowników z JedynegoSłusznego - emulacja trochę zżera może nie jest to dużo ale zawsze to gorzej niż natywne sterowniki dla jądra.
-oddzielną grupą są urządzenia na USB - nie mam z nimi żadnego doświadczenia, ale wiem że jest z nimi przeróżnie. Części nie da się uruchomić.

Na codzień używam karty opartej o Atheros'a - D-Link DWL-AG650(PCMCIA z obsługą 802.11 A/B/G), nie licząc instalacji systemu, kiedy to musiałem użyć innej sieciówki bo livecd jej nie obsługiwało karta spisuje się świetnie. Obecnie w standardzie sterowniki do niej są w kernelach vivid i love. Jeśli jednak wystarczy Ci działanie jako moduł to w portage jest madwifi-driver. Stery do tej karty są ciągle w trakcie tworzenia i przez to nie ma konkretnej wersji tylko CVS i paczki dniowe - jednak co najważniejsze działają i to bardzo stabilnie. Z tego co wiem stery do linuksa tworzone są po części w oparciu o to co siedzi we FreeBSD(chodzi tu o bibliotekę obsługi sprzętu - HAL).

Dla zainteresowanych: zestawienie kart opartych o chipset Atheros.

Najpopularniejsze w sprzedaży karty 802.11B/G niestety są obsługiwanie w większości przy użyciu ndiswrappera(Broadcom,Realtek)
Nie wiem czy nie pominąłem jakiejś w tym zestawieniu.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
nmap
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 122
Location: /dev/poznan/debiec

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 11:36 am    Post subject: Reply with quote

Swietny opis dałes .
Ale odrazu budzi to wemnie pewne obawy , jeśli tych sposobów instalacji jest tyle to pewnie przezróżnie sie to potem konfiguruje (moze macie jakies opisy bym sobie pogladal ci i jak itp ...) . Ja osobiście szukam 2 rozwiązań (PCMCIA oraz PCI) . W obu tych wariantach chciałem zastosować a/b/g
Wiele dobrego słyszałem o układach bazujacych na chipach Atheros . Co o tym sadzisz ?
_________________

FSF OpenBSD Open Source . You Have the Power !
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

nmap wrote:
Swietny opis dałes .

Dzięki :)
nmap wrote:

Ale odrazu budzi to we mnie pewne obawy , jeśli tych sposobów instalacji jest tyle to pewnie przezróżnie sie to potem konfiguruje (moze macie jakies opisy bym sobie pogladal ci i jak itp ...) . Ja osobiście szukam 2 rozwiązań (PCMCIA oraz PCI) . W obu tych wariantach chciałem zastosować a/b/g
Wiele dobrego słyszałem o układach bazujacych na chipach Atheros . Co o tym sadzisz ?


No jeśli chodzi o rozwiązania to nie wiem jak z ndiswrapperem ale pozostałe konfiguruje się jednakowo za pomocą ip/ifconfig (w zależności co kto używa), no i oczywiście iwconfig/iwpriv z paczki net-wireless/wireless-tools. A w gentoo konfiguracja jest dość prosta. Trzeba mieć baselayout > 1.11 i tam są już przygotowane configi, na bazie których można samemu skonfigurować swoją sieciówkę. Zresztą robi się to podobnie jak zwykłą kablową ustawia się tylko więcej opcji: np. klucz i ESSID.
Jeśli chcesz więcej opisów to poszukaj na gentoo-wiki i na forums.gentoo.org, jest tego sporo. Do madwifi też widziałem tego duż - w zależności od dystrybucji w jakiej to instalowali.
A co do Atherosa to oprócz Prisma wg nie ma nic sensowniejszego. Tylko moze być trochę ciężko z dostaniem karty PCI na Atherosie - niewiele tego widziałem. Może to dlatego, że więcej jest tych kart opartych na pozostałych kościach.
A propos Atherosa słyszałem o jednym problemie - sieci ad-hoc mogą nie działać. Trzeba wtedy ustawić jedną jako klienta, a drugą jako nadrzędną. Nigdy nie potrzebowałem tego trybu - zawsze pracuję z AP więc nie moge tego ani potwierdzić ani zdementować.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
quat
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 316

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

milu wrote:
A co do Atherosa to oprócz Prisma wg nie ma nic sensowniejszego.
te oparte na intelu czyli Intel PRO/Wireless 2100/2200BG/2915ABG sa wg mnie rowniez sensowne. zwlaszcza jezeli wezmiesz pod uwage cene albo jeszcze lepiej stosunek mozliwosci do ceny. tak zgadzam sie nie maja monitor mode ale za to dzialaja bardzo stabilnie. pracowalem na Atherosie, prismie i intelach. najlepiej pracowalo mi sie na atherosie, ale zmienilem bo MiniPCI jest drogi, prism nie ma MiniPCI, a nie moge miec wystajacych czesci w notebooku typu pcmcia. wiem ze trace na antenie wewnetrznej (ale przebudowalem ja w obudowie dodajac kilka rzeczy. generalnie dziala zdecydowanie lepiej niz standardowa).

milu wrote:
Tylko moze być trochę ciężko z dostaniem karty PCI na Atherosie - niewiele tego widziałem.
zawsze mozna kupic MiniPCI + adapter do PCI ;)

generalnie polecam chipsety intela. jak na razie sie nie zawiodlem. barkuje monitor mode ale nie potrzebuje tego az tak mocno.
_________________
a mind is like a parachute, it's better when it's open
Back to top
View user's profile Send private message
nmap
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 122
Location: /dev/poznan/debiec

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

To która z tych kart polecacie ? najlepsza ale tak za max 250 zł bo nie mam forsy na jakies lepsze
http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=319
_________________

FSF OpenBSD Open Source . You Have the Power !
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

a jakiegoś acces pointa tańszego nie znajdziesz w podobnej cenie? Wtedy podłączasz się przez rj45 i masz wszystko w nosie, bo sieć zawsze będzie Ci działać gdy tylko skonfigurujesz kartę sieciową- zero sterowników do radiówki, zero problemów :)
Ja mam u siebie od prawie 2 lat planet wap-1965 22mbit/s (no ale to jest b+ a nie g, chyba już nawet tego nie produkują :) ).
Sabilny jak skała i jedyne co mnie obchodzi to moduły do karty sieciowej realteka w kernelu :)
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

rampage7 wrote:
a jakiegoś acces pointa tańszego nie znajdziesz w podobnej cenie? Wtedy podłączasz się przez rj45 i masz wszystko w nosie, bo sieć zawsze będzie Ci działać gdy tylko skonfigurujesz kartę sieciową- zero sterowników do radiówki, zero problemów :)
Ja mam u siebie od prawie 2 lat planet wap-1965 22mbit/s (no ale to jest b+ a nie g, chyba już nawet tego nie produkują :) ).
Sabilny jak skała i jedyne co mnie obchodzi to moduły do karty sieciowej realteka w kernelu :)

No wiesz, zasuwać z AP zamiast karty sieciowej to delikatnie mówiąc bezsens, nie dość że dźwigać to jeszcze szukać gniazdka żeby to podłączyć.
Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz z tego korzystać. Jeśli ma to być sieć domowa+praca w biurza/na mieście to AP w połowie odpada-będzie miał AP na stacjonarny komp a tak czy siak WiFi do laptopa. Ale jeśli masz tego używać bo np. masz łącze radiowe w domu to nie ma problemu. Wszystko zależy od punktu widzenia.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Sat Mar 05, 2005 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

no jasne - w laptopie oczywiscie odpada z powodów które wymieniłeś :D

no ale w domu, gdy podłączamy radiówkę pod komp stacjonarny, imho takie rozwiązanie nie ma sobie równych i jest warte tych dodatkowych pieniędzy jaki przyjdzie za ap zapłacić.
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
nmap
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 122
Location: /dev/poznan/debiec

PostPosted: Sun Mar 06, 2005 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

No witam ponownie na wstępie napisałem ze interesuje mnie tylko karta PCI oraz PCMCIA czyli zaden AP nie wchodzi w rachube .
Pozatym ja raczej sie podłącze do instniejacego juz AP .
Ztym nie mam problemu wiem jak i gdzie . Mam natomiast problem z wyborem odpowiedniego sprzetu tak by mi to zasuwało bez najmniejszego problemu w gentoo . Prosze o jakies konkretne namiary na sprzęt w standradzie najlepiej 802.11a/b/g (do tego moze byc jeszcze jakas antenka panelowa albo dokulna za max 150 zł)
_________________

FSF OpenBSD Open Source . You Have the Power !
Back to top
View user's profile Send private message
galimedes
Guru
Guru


Joined: 26 Jun 2004
Posts: 316
Location: Poland->Home

PostPosted: Sun Mar 06, 2005 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

Witam
nmap wrote:
No witam ponownie na wstępie napisałem ze interesuje mnie tylko karta PCI oraz PCMCIA czyli zaden AP nie wchodzi w rachube .
Pozatym ja raczej sie podłącze do instniejacego juz AP .
Ztym nie mam problemu wiem jak i gdzie . Mam natomiast problem z wyborem odpowiedniego sprzetu tak by mi to zasuwało bez najmniejszego problemu w gentoo . Prosze o jakies konkretne namiary na sprzęt w standradzie najlepiej 802.11a/b/g (do tego moze byc jeszcze jakas antenka panelowa albo dokulna za max 150 zł)


Zadam trochę inne pytanie do czego ona ma służyć ;) to jest jedno z podstawowych pytań ponieważ jeśli wiesz na jakich zasadach działają sieci wifi to wiesz iż żadna antena b/g(2,4GHz) nie będzie działać z a (5GHz) więc jaki sens. Po drugie g jest mniej używane najczęściej do robienia szkieletu sieci. Po trzecie zostaje b dla klienta więc czy na stacjonarnym potrzeba jest używać kart a/b/g nie lepiej jest kupić dobrą b+ np. Cisco, Proxim na pcmcia z kontrolerem na PCI. Wiec tłumaczę sens mojego pierwszego pytania jeśli wiec chcesz bawić się w wardriving wtedy jest zasadność używania karty wielo systemowej a/b/g ale jest pewien haczyk aby dobrze działało to polecam Athenosa na miniPCI plus kontroler PCI co daje nadzwyczaj dobre efekty ;)
Inną sprawą jest to iż jeśli ma to być antena u klienta to raczej nie widzę sensu używania dookólnej po co łapać szum i zakłócenia z świata lepiej yaga albo wspomniana panelówka.
Pozdro
_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności"

-- Albert Einstein
Back to top
View user's profile Send private message
nmap
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 122
Location: /dev/poznan/debiec

PostPosted: Sun Mar 06, 2005 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

ok przydusiłes mnie :D . AP mam około 400 M od siebie jakis linksys ale mniejsza z nim do niego sie kce podłaczyc .
Pytam dlatego a karte a/b/g bo nie kce potem kupowac takiej karty wole miec odrazu na kilka standardów . Co do nootebokka to chodzi o prace w domu oraz hot spoty w miescie i inne takie AP mi znane ktore to umozliwiaja ofkorz full legal :D . To teraz prosze dajcie mi jakies namiary na sprzęt :D
_________________

FSF OpenBSD Open Source . You Have the Power !
Back to top
View user's profile Send private message
galimedes
Guru
Guru


Joined: 26 Jun 2004
Posts: 316
Location: Poland->Home

PostPosted: Sun Mar 06, 2005 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Hehe wiedziałem odrazu więc karta to PROXIM ORiNOCO 8470-WD naprawde bardzo dobra karta działa na b/g co do a to gwarantuje że nie będzie ;). Wracając do tego AP to najlepszym rozwiązaniem bedzie nieduża panelówka powinna być dobra ta. Co do tej karty to jeszcz upewij się czy jest wyjscie na antena ale z tego co wiem to w b jest :)
Pozdro
_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności"

-- Albert Einstein
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

eh, szukalem na forum, sprawdzalem linki i kurcze gubie sie w tym juz
czy ktos moglby polecic sprawdzona karte PCMCIA dzialajaca na b/g w cenie do ~200 PLN (chce jeszcze myszke kupic :twisted: ), nie musi miec jakichs wypasionych ficzerow z ktorych i tak nie bede korzystal, ma byc tania i ma zapewniac stabilna prace, nie wiem czy nei za wiele wymagam ale karty na ktore tu natrafilem albo maja >250 zeta, albo "nie wiadomo" jak z nimi na linuxie albo jeszcze cos innego
a i najlepiej zeby byla obslugiwana sterownikiem w jadrze, jakos nei moge sie przekonac do ndiswrappera :)
z gory dzieki za rady
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

ja używam karty na chipsecie Ralink 2500, bo firma ta wypuściła otwarte sterowniki.
nie mam z nią problemów (dokładnie to model Edimax EW-7108PCg nabyty w miarę tanio na allegro, teraz kosztuje koło 90 zł), do instalacji wymagane jest tylko włączenie wireless w kernelu oraz "emerge rt2500" (najnowsze sterowniki dostępne w portage). no i jeszcze konfiguracja /etc/conf.d/wireless :)
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

mbar wrote:
ja używam karty na chipsecie Ralink 2500, bo firma ta wypuściła otwarte sterowniki.
nie mam z nią problemów (dokładnie to model Edimax EW-7108PCg nabyty w miarę tanio na allegro), do instalacji wymagane jest tylko włączenie wireless w kernelu oraz "emerge rt2500" (najnowsze sterowniki dostępne w portage). no i jeszcze konfiguracja /etc/conf.d/wireless :)

no cos takiego by mi pasoswalo :) tyko "co to kosztuje ?" :wink: ide szukac na allegro :P

no niestety edimaxow nie ma za duzo :)
ale jest cos jak : KARTA Wlan PCMCIA Planet WL-3564 54
uzywa moze ktos tego ?
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
no niestety edimaxow nie ma za duzo :)


Coś słabo szukałeś: http://allegro.pl/show_item.php?item=71524530
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

heh
tutaj jest pokazane, nie dopatrzylem dokladni i wydawalo mi sie ze sa dwa routery pod rzad :)
no nic thx ;) zaraz sie biore za czytanie i zobaczymy :>
----------
ok
czy ktos jeszcze moze potwierdzic ze karta sprawuje sie poprawnie
nie zebym ci nie ufal mbar ale wiesz jak to u nas bywa jednemu dziala a drugiemu nie :) a jak dwom dziala to wieksza szansa ze i trzeciemu zadziala :)
tak wiec, ktos jeszcze moze cos o tej karcie powiedziec ? :)
pozdrawiam
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
kicus
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 26 Nov 2005
Posts: 117
Location: Warszawa / Rzeszów

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

uzywa moze ktos karty wifi na PCMCIA albo USB z wyjsciem na antene zewnętrzna??? potrzebna mi jest taka karta do laptopa i zastanawiam sie na wyborem, pomiedzy: TP-Link TL-WN610G (na chipsecie Atheros) oraz Edimax EW-7318USg, kwestia taka ze na pierwsza jest troche drozsza, i nie wiem czy tak bardzo oplaca sie uskładać troche kasy i kupic ta z Atherosem czy moze tą Edimaxa a moze cos innego ? musi byc to karta z wyjsciem na antene zewnetrzna
_________________
LINUX USER #443965
Back to top
View user's profile Send private message
gentooxic
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 108
Location: N 50°48' E 19°07'

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

@kicus jeśli chodzi o karte Edimax'a to użytkowałem taki model przez pół roku. Instalacja jest bezproblemowa, są sterowniki. Stabilność jest bardzo dobra, wręcz idealna, chodziła stabilnie przez 4 doby, ściągając ponad 6Gb danych więc wydaje mi się, że jest w porzadku. Mogę śmiało polecić.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 4:47 pm    Post subject: Reply with quote

ja karty kupuję w http://www.mikrotik.org.pl/urzadz.php?gr=5&kat=33
(pisał ktoś, że prism nie ma na mPCI a jest) poza tym wybrał bym osobiście atheros'a

Pozdrowienia
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Polish to Instalacja i sprzęt.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum