Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Usunąłem /var/db :(((
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
oort
n00b
n00b


Joined: 03 Oct 2004
Posts: 33
Location: Poland/Lublin

PostPosted: Tue Mar 08, 2005 4:14 pm    Post subject: Usunąłem /var/db :((( Reply with quote

Coś mnie wczoraj naszło i podczas porządków usunąłem katalog /var/db Wiem, głupota, nie krzyczcie. Teraz oczywiście system twierdzi, że nie mam żadnych paczek zainstalowanych (podczas emerge, bo normalnie wszystko działa) i podczas chociażby emerge sed chce ściągać kilkadziesiąt innych. Więc mam pytanie, czy da się jakoś odratować tę bazę? Bo samo przeemergowanie wszystkiego nie wiem czy coś da. Prawdopodobnie zostaną jakieś starsze programy i porobi się syf...
Back to top
View user's profile Send private message
Dawid159
Guru
Guru


Joined: 28 Jun 2004
Posts: 414
Location: /dev/Kłodzko

PostPosted: Tue Mar 08, 2005 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Pakiety, które wiesz, że na 100% są w systemie możesz dodać do tej bazy poprzez emerge --inject, też mi się posypalo przy zabawie z partycjami ale odratowałem baze :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Tue Mar 08, 2005 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

muszę cię pocieszyć bo ja kidyś nadpisałem sobię partycję jakimiś śmieciami (a byłem świerzo po instalacji).
Posprawdzaj co masz w /usr/share, /usr/lib - chyba prawie wszystko coś tam wrzuca.
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
PKraszewski
n00b
n00b


Joined: 25 Mar 2004
Posts: 2

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Polecam uzupełnić przedpiścę:

zakładając, że nie zabiłeś /var/log/emerge wygeneruj czymkolwiek listę zainstalowanych pakietów (sed, awk, perl, python) - na tej podstawie wygeneruj listę dla 'emerge inject'.

Pozdrawiam.
_________________
--
Pawel Kraszewski
Back to top
View user's profile Send private message
oort
n00b
n00b


Joined: 03 Oct 2004
Posts: 33
Location: Poland/Lublin

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Dziękuję Wam za odpowiedzi. --inject faktycznie działa, ale nie zawsze. nie mogę np zastosować go do gentoo-sources, a próbowałem na różne sposoby:
emerge --inject gentoo-sources
emerge --inject sys-kernel/gentoo-sources
Za każdym razem dostaję np. !!! gentoo-sources is not a specific cat/pkg-version, skipping...
Poza tym w tym przypadku odnosi się do serii 2.4, ja mam 2.6, a przy wielu paczkach koniecznie chce ściągać źródła. Jak ewentualnie przekonać go :) do tego, żeby chciał ściągać 2.6? A najlepiej jeszcze, żebym nie musiał tego jądra instalować, bo chyba chodzi tu tylko o pliki nagłówkowe? Mam 2.6.3 bo tylko na nim w miarę działają sterowniki do modemu sagema i nie chciałbym go zmieniać. Jednak coś czuję, że jak znajdę trochę czasu, to postawię system od początku, bez syfu. Wszystko co potrzebne i nic więcej :D
Back to top
View user's profile Send private message
Dawid159
Guru
Guru


Joined: 28 Jun 2004
Posts: 414
Location: /dev/Kłodzko

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

emerge--inject wrote:
!!! gentoo-sources is not a specific cat/pkg-version, skipping...

Powinno być tak jak pisze czyli kategoria/pakiet-wersja czyli na przykladzie gentoo-sources wygląda to tak:

Code:
emerge --inject sys-kernel/gentoo-sources-2.6.11-r2

Wersja, która jest zainstalowana może się oczywiście różnić :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
oort
n00b
n00b


Joined: 03 Oct 2004
Posts: 33
Location: Poland/Lublin

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

faktycznie :oops: dziękuję ślicznie :) może jest jeszcze nadzieja
czyli nie powinno być problemów, jeśli zrobię to samo z x.org mimo, że nadal trzymam się xfree? :>
Back to top
View user's profile Send private message
Dawid159
Guru
Guru


Joined: 28 Jun 2004
Posts: 414
Location: /dev/Kłodzko

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

oort wrote:
czyli nie powinno być problemów, jeśli zrobię to samo z x.org mimo, że nadal trzymam się xfree? :>
Hmm tego nie rozumiem :) Znaczy się, że korzystasz z xfree a chcesz poinformować emerge, że masz zainstalowane x.org :? Jak dla mnie trochę bez sensu :twisted:
Back to top
View user's profile Send private message
oort
n00b
n00b


Joined: 03 Oct 2004
Posts: 33
Location: Poland/Lublin

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

no wiem wiem :> mam xfree, ale w portage już nie występuję, więc chciałem je oszukać, że niby mam xorg. w sumie obie sa implementacjami protokołu X11. tylko jak to bywa pewnie różnice są i część programów tego nie przełknie. może czas trochę odświeżyć system :) czy teraz przejście z x.org nie jest już takie problematyczne jak kiedyś? bo miałem jedno nieudane podejście i stwierdziłem, że poczekam
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum