Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] graficzny program zamiast recznego "rc-update&
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2  
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
rebus
n00b
n00b


Joined: 10 Sep 2004
Posts: 61

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

JEST []SOLVED]
gnome-system-tools właśnie emerguje
http://www.gnome.org/projects/gst/screenshots.html
Back to top
View user's profile Send private message
Mihashi
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 08 Apr 2005
Posts: 98
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

quat wrote:
prostota? hmm. zmierzanie do prostoty w stylu M$ nie jest ciekawa opcja.

Powtórzę: emerge to wcielenie prostoty o jakiej mówię. Na pewnym poziomie abstrakcji rc-update to też wcielenie prostoty, a na innym: porthole. Na ostatecznym poziomie abstrakcji byłaby zapewne funkcjonalność typu "Czy chcesz zainstalować i zoptymalizować system? Tak/Nie"

Quote:
ok ot ja jestem za wyrzucenie i spaleniem wszystkich howto. to jest nie gentoo-way. nie przesadzaj jednym slowem.

To ty nie przesadzaj: nie wiem czy zauważyłeś ile na tym forum i innych pojawia się pytań od ludzi którzy zainstalowali Gentoo z handbooka np. ze stage3, a nadal nie wiedzą jak zamontować partcję z Windows. To daje chyba do myślenia, nie? Absolutnie uważam, że manuale i howto są potrzebne i cenne, ale nie demonizuj ich roli edukacyjnej - z handbooka nie da się nauczyć obsługi Linuksa w trakcie instalacji Gentoo. Kropka.

Quote:
no pewnie a jakie niebezpieczne jest rm a o cat nie wspomne...

Rozwiń proszę tę uwagę.

Quote:
i tu masz racje. tylko po co? zeby pozniej ten n00b powiedzial ze mu ten system nie dziala tak szybko jak "mowia"


Heja! Ja piszę tylko o aplikacji, która nie podejmuje za usera decyzji, tylko lepiej mu strukturalizuje informacje przed oczami. Taki np. [wyimaginowany] kreator make.conf bylby oczywiście szkodliwy, i dopiero to zbliżałoby rzecz do poziomu Windows.

A co do sensu: aby dać n00b'owi czas poznać system, pobawić się portage, flagami USE, dyrektywami kompilacji, systemem plików konfiguracyjnych Gentoo (np. po Redhacie/Madrakeu to lekki szok). Nijak nie uda się z n00ba zrobić eksperta z optymalizacji systemu wysyłając go z mety (zanim mu zadziała system) do handbooka, podczas gdy mu np. nie działa APIC procesora przez badziewny kontroler płyty głównej (mój post z wczoraj), przez co nawet LiveCD się nie odpali.

Istotą edukacyjnej roli Gentoo jest dawanie wędki zamiast ryby. I właśnie w tym duchu pisałem np. o tej nakładce, że mogłaby, przy danej usłudze, zawierać linki do dobrych stron np. jej konfiguracji czy idei. To ma sens, w przeciwieństwie do googlowania przy każdej komendzie (bo 95% stron dotyczy innych dystrubucji, jest przestarzała albo zawiera opisy kazuistyczne)

No ale to już rozmowa o Gentoo jako takim, co zauważył nawet krewki moderator :-)
_________________
Mihashi
Back to top
View user's profile Send private message
rebus
n00b
n00b


Joined: 10 Sep 2004
Posts: 61

PostPosted: Thu Apr 21, 2005 6:06 am    Post subject: Reply with quote

Panowie eksperci moim zdaniem ekspert to nie ten co używa siekierki czy koparki ale ten co szybko zmierza do celu.

Jestem n00b i niechce być ekspertem bo mi to niepotrzebne, ale pewnikiem jest że nakładki graficzne jak zawsze w ograniczonym zakresie ułatwiają życie chyba że ktoś z zamiłowania jest maszynistką.
Oczywista że nie wyobrażam sobie używac Porthole wyłącznie tylko bez konsoli, bo zawsze coś się znajdzie co nie sposób zautomatyzować.
A co do Mandrake i RedHata instalowałem i po kilku odpaleniach wszystko się sypało i niewiem nawet jakim cudem chodzą te systemy na komputerach bo na moich nigdy nie chciały chodzić jak naeży. A Gentoo jest proste w zrozumieniu i zapewnia prostote obsługi do minimum dla n000b-a i myślę że dla ekspeta także i to jest piękne.
Praca z gentoo przypomina mój pierwszy komputer zx spectrum w którym wszystko było proste klawsz reset tj. emerge update i wsio chodzi jak należy.
pa myśle że na tyle starczy i tak za dużo
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Thu Apr 21, 2005 8:21 am    Post subject: Reply with quote

:), przyznam się że w kilku kwestiach z panem Mihashi się musze zgodzić. Tylko nie wiem od jak dawna ma pan gentoo, ja dokładnie pamietam jak kiedyś handbooka nie było, było jeszcze gorzej, przykładowo kanał na ircu (#gentoo-pl Freenode) był oblężony pytaniami o instalacje, każdy się wtedy modlił o handbooka rodem z FreeBSD, by dać później tylko linka w topicu i spokój :). No ale nikomu nie idzie dogodzić w 100%, takie życie. Odpowiedz na pytanie padło a dyskusja tylko zchodzi na inny plan, locked :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum