Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Srednio poczatkujacy prosi o troche pomocy
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

nie wiem czy sie nie myle ale ktos juz chyba ten link do bardzo ciekawej strony podawal
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Drwisz wrote:

......Biorąc pod uwagę skromną ilość tutoriali po polsku i zwykłych materiałów pomocy przestaję się dziwić, że ludzie pytają. Tu skłonię swoje czoło przed teamem gentoo za ilość przetłumaczonych dokumentacji. Choć przydał by się jakiś jeden przyklejony temat z zebranymi linkami do najczęściej zadawanych pytań. Myślę, że to by ułatwiło przeszukiwanie zasobów forum.
Pozdrawiam Maciek


Przecież przyklejony wątek Polish FAQ jest już kawał czasu na naszym forum, problem w tym że mało kto to czyta, tyczy się także APELU
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

moze trzeba by zmienic tytul watku albo jakiegos aliasa zrobic, np:
SUPER EXTRA MEGA TOPIC JAK SZYBKO I LATWO POSTAWIC GENTOO I JAK ZROBIC ZEBY BYLO MEGA EXTRA FAJNE
zaloze sie ze wiecej by bylo wtedy odwiedzin wiadomego watku :twisted:
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ja bym dał tam link do dokumentacji gdzieś na górze. :)
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

rane wrote:
Ja bym dał tam link do dokumentacji gdzieś na górze. :)
wtf? jestem slepy, czy tez sam przykleilem watek dotyczacy polskiej dokumentacji gentoo? fallow, nelchael oraz arsen od dawna prowadza forumowa dokumentacje (biezaca nazwa to polish faq, ale sam tam nasze howto i troche faq'a; btw. faq'a , czy faq'u?? jak to odmienic?)....

jesli masz jakis pomysl, by lepiej przyblizyc istnienie dokumetnacji n00bom - podaj smialo informacje! tylko jedno zastrzezenie - im wiecej przyklejonych watkow, tym mniej ludzi do nich zaglada, tym bardziej przykrywaja nowe posty; bezsens.

i nie zgodze sie rane - przyzwyczajanie userow, ze zadadza pytanie, to sam za nich wyszukasz stos informacji i wskazesz wszystkie pozycje 'lektury' wplywaja na userow jeszcze gorzej - im sie juz nie zachce. przeciez forum zrobi wszystko za nich? nie mam racji?

-

pomysl wysylania info na skryneczke mailowa _powinien_ uzupelniac APEL. niestety nikt go nie czyta. a jest dosc dobrze widoczny na forum. czy ktos wierzy, ze jak wyslemy miala o dlugosci kilku stron ekranowych ze wszystkimi informacjami, jakie moga sie przydac podczas uzywania gentoo, to ktos to przeczyta? bo ja nie watpie, ze nie - ja to wiem. proponowane rozwiazanie (choc przyznaje idealne) jest utopijne (jak wiekszosc rozwiazan idealnych ideowo...).

niestety z przykroscia stwierdzam tez, ze nie rozumiem zainteresowania gentoo przez slabo (lub w ogole) niedoswiadczonych, nowych userow gentoo... jaki ma to sens? :? tzn. sens ma - ale nie, gdy sie nie chce czytac dokumentacji i nie ma sie czasu na nauke. tak ja to widze.... jeden z przykladow - uzycie graficznego instalatora, ktory ma wielka etykiete 'NIESTABILNE - UZYWAC NA WLASNE RYZYKO'. a sa tacy co probuja... i sa zli, ze jest niestabilny.... ?? nie jest najlepszym wyjsciem glaskac ich i uspokajac, skoro nie chca czytac. a moze tylko ja nie widze sensu??

anyway - sprawa jest dyskusyjna, wiec rozwiazania dobrego NIE MA. sa jedynie polsrodki, lub tez kompromisy. moim kompromisem bedzie nie wcinanie sie do watkow, ktore 'mi' (zaznaczam subiektywna ocene.... konstytucja gwarantuje wolnosc slowa, wiec nikt nie musi sie ze mna zgadzac) nie pasuja... jednak to czego bede sie trzymal to APEL. autorzy watkow: bez dobrych tytulow, bez znajomosci zasad ortografii (aspell / ispell dziala naprawde ladnie jak milu zauwazyl....), czy tez bez checi zajrzenia do dokumentacji - nie beda glaskani. przynajmniej nie dopoki tu jestem.

-

@maglik: Twoj watek stal sie dyskusja ogolnofilozoficzna nad nowymi userami. za to przepraszam - jutro temat podziele, by mialo to sens.

natomiast wracajac do twojego pytania - o co Ty sie do ***** pytasz? czy o:
- jak optymalnie wykropzystac kompa do produkcji grafiki?
- do programowania?
- do grania?
- do uzyskania efektow 'eye-candy' w swoim / jakimkolwiek wm'ie?
- jak przepeiknie zrobic wszystkie ustawienia power-saving?
Nie podales kryteriow, jakimi chcesz sie kierowac przy ocenie optymalizacji systemu, ale chcesz uniwersalnych receptur? ROTFL! uswiadomie Cie : nie ma takich!

gentoo jest dystro profilowanym - jak zapewne zauwazyles, skoro jak mowisz nowcjuszem nie jestes. proponuje na poczatek przeczytanie poradnika 'jak madrze zadawac pytania'.

PS. Przeczytalem oba tomy 'Emancypantek' Prusa. W tym trojrozdzialowy monolog nad sensem bytu i Boga. Sorka - o ssso Wam chodzi? Prus byl rewelacyjnym pisarzem / redaktorem.... ja zaluje, ze takich juz nie ma! Od niego przynajmniej mozna sie bylo czegos nauczyc i o cyzms pomyslec. A dzis? Najwazniejsze kto komu dal dupy i kto ukradl wiecej..... aaaa - i zeby komisje powolac! ehhh..... starzeje sie ;)

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
(biezaca nazwa to polish faq, ale sam tam nasze howto i troche faq'a; btw. faq'a , czy faq'u?? jak to odmienic?)....


kto co FAQ
kogo czego FAQ'ów
komu czemu FAQ'om
kogo co FAQ
z kim/czym z FAQ'ami
o kim/czym o FAQ'ach
O! FAQ

Dlaczego tak? bo skrót wskazuje na to że mamy do czynieni z liczbą mnogą (chyba że FAQ traktujemy jako zbiór, to będzie inaczej)
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

Chodziło mi o link do dokumentacji w FAQ, ale nie jestem pewien czy to jest naprawdę konieczne, zwłaszcza po ostatniej zmianie nazwy mojego przypiętego tematu (który sprawdza się doskonale jako źródło nowych tłumaczy, raportów o błędach w dokumentacji i na pewno znacznie zwiększa jej popularność. To był jeden z ważnych czynników przy przetłumaczeniu tego wszystkiego, jeśli nie najważniejszy).

Jeśli chodzi o nowicjuszy. Cóż. Jeśli NAPRAWDĘ chcą się czegoś nauczyć to Gentoo jest dla nich jak znalazł. Znam mnóstwo osób, które dzięki Gentoo po raz pierwszy kompilowały kernel, konfigurowały fstab, dzieliły dysk na partycje, wiedzą co to jest xorg.conf itp. Użytkownicy Mandrivy czy Ubuntu nie mają o takich rzeczach pojęcia i gdy konfigurator zawiedzie są skazani na zagładę. :)

Dlatego polecam Gentoo nowicjuszom, zwłaszcza gdy mają czas na czytanie dokumentacji, którą dla nich przetłumaczyło community przy moim skromnym organizacyjnym w to wkładzie. Jest chyba najlepszą dostępną online, ciężko znaleźć coś lepiej i przejrzyściej napisanego (może FreeBSD, ruby, czy Debian mogą z nią powalczyć?).

Pozostaje też kwestia pierwszego kontaktu. Wielu z "maksymalnych" nowicjuszy nie ma pojęcia, że jest dostępna tak dobra dokumentacja. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy klikają Gentoo z opisu na gentoo.pl i nie wiedzą za bardzo co dalej (emerge tuxracer?). Dlatego uważam, że przy takich osobach "właśnie zainstalowałem Gentoo i..." lepiej dać kilka odnośników i pokazać im co właściwie mają do dyspozycji. Potem to już kwestia ich chęci do edukacji samych siebie, może paru więcej zostanie na dłużej jeśli ich nie będziemy odstraszać na starcie? :)

Pozdrawiam,

Łukasz
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

qermit wrote:
_troll_ wrote:
(biezaca nazwa to polish faq, ale sam tam nasze howto i troche faq'a; btw. faq'a , czy faq'u?? jak to odmienic?)....


kto co FAQ
kogo czego FAQ'ów
komu czemu FAQ'om
kogo co FAQ
z kim/czym z FAQ'ami
o kim/czym o FAQ'ach
O! FAQ

Dlaczego tak? bo skrót wskazuje na to że mamy do czynieni z liczbą mnogą (chyba że FAQ traktujemy jako zbiór, to będzie inaczej)


Apostrof przy odmianie stawia się tylko po głoskach niemych (czyli takich, których się nie wymawia: Royce'a). Skróty odmienia się za pomocą myślnika (BIOS-u, UNIX-a). Jeśli chodzi o FAQ, nie trzeba go wcale odmieniać. Niech zostanie: to jest FAQ, nie mogę znaleźć FAQ, pisałem o tym w FAQ itp. Tak będzie najlepiej.

BTW: Pisze się "w ogóle" nie "wogóle", a w bierniku w pisowni mamy "tę książkę", a nie "tą książkę" (a mówić można i tak i tak). O tym też MAŁO osób wie, zatem myślę, że może się przydać.:)

Szczegóły w dziale linków na stronie http://dev.gentoo.org/~rane/jak-tlumaczyc.html

Pozdrawiam,

Łukasz
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

a dla mnie to i tak zostanie na polce "powiedz mi jak mam strzelic sobie system, ale lekko latwo i przyjemnie, do tego zeby smigal i wygladal jak cacuszko, tylko tresciwie bo nie mam czasu czytac"

kto chce ten znajdzie, komu sie nie chce, nie bedzie sie chcialo tym bardziej po tym jak dostanie wszystko na talerzu, tu stanowczo trzymam strone trolla,

natomiast o Prusie to w innym watku :P, ale thx troll za poparcie, niektorzy nie doceniaja dobrej literatury jesli nie zawiera w tytule man , rc albo .conf :wink:
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:29 pm    Post subject: Reply with quote

@qermint: thx ;) oczywiscie ma to glebszy sens :)

@ rane: polecasz gentoo takze poczatkujacym userom, ktorzy nie maja czasu czytac dokumentacji?? do glowy przychodzi mi jedynie stwierdzenie, ze namawiasz ludzi do tego w czym sam siedzisz. ale po co? niektorzy chca prostoty! a twierdzenie ze konfiguratory zawioda? no bez jaj! taki redhat, czy mandriva wlasnie tym podbijaja uzytkownikow...
niech ludzie wpierw zobacza czym ten linuks jest - nie gryzie i nie jest 'hakjerski' (tj. do jego obslugi nie potrzeba zdolnosci hackera). gentoo jest ZLE dla uzytkownikow, ktorzy o linuksie pojecia nie maja.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:

@ rane: polecasz gentoo takze poczatkujacym userom, ktorzy nie maja czasu czytac dokumentacji?? do glowy przychodzi mi jedynie stwierdzenie, ze namawiasz ludzi do tego w czym sam siedzisz. ale po co? niektorzy chca prostoty! a twierdzenie ze konfiguratory zawioda? no bez jaj! taki redhat, czy mandriva wlasnie tym podbijaja uzytkownikow...
niech ludzie wpierw zobacza czym ten linuks jest - nie gryzie i nie jest 'hakjerski' (tj. do jego obslugi nie potrzeba zdolnosci hackera). gentoo jest ZLE dla uzytkownikow, ktorzy o linuksie pojecia nie maja.


/me slaps troll with Canada.

Przecież napisałem, że tylko gdy chcą się NAPRAWDĘ czegoś nauczyć i gdy mają czas na dokumentację.
Reszta niech się bawi w coś, przy czym nie trzeba tyle majsterkować. To dość oczywiste... I jeśli wymaga to podkreślenia: TAK, uważam, że Gentoo nie jest dla ludzi, którym nie chce się uczyć lub nie mają na to czasu. :)

A jak ktoś nie jest tego świadom, to potem jest tak:

<sprae^ALT_Code> koles chcial zainstalowac gentoo
<sprae^ALT_Code> sciagnal se to cd
<sprae^ALT_Code> co migu mowil ze fajne
<sprae^ALT_Code> ale cos mu przeszkodzilo w instalacji
<sprae^ALT_Code> 21:51 <ławka/8072525> wyskoczyła konsola :[
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

rane wrote:
_troll_ wrote:

@ rane: polecasz gentoo takze poczatkujacym userom, ktorzy nie maja czasu czytac dokumentacji?? do glowy przychodzi mi jedynie stwierdzenie, ze namawiasz ludzi do tego w czym sam siedzisz. ale po co? niektorzy chca prostoty! a twierdzenie ze konfiguratory zawioda? no bez jaj! taki redhat, czy mandriva wlasnie tym podbijaja uzytkownikow...
niech ludzie wpierw zobacza czym ten linuks jest - nie gryzie i nie jest 'hakjerski' (tj. do jego obslugi nie potrzeba zdolnosci hackera). gentoo jest ZLE dla uzytkownikow, ktorzy o linuksie pojecia nie maja.


/me slaps troll with Canada.

Przecież napisałem, że tylko gdy chcą się NAPRAWDĘ czegoś nauczyć i gdy mają czas na dokumentację.
Reszta niech się bawi w coś, przy czym nie trzeba tyle majsterkować. To dość oczywiste... I jeśli wymaga to podkreślenia: TAK, uważam, że Gentoo nie jest dla ludzi, którym nie chce się uczyć lub nie mają na to czasu. :)
to czemu sluzy ta dyskusja, jak nie zparzeczeniu tego? przeciez przekonujesz, ze userow 'wystarczy poglaskac' (troche ironizuje ;) ) i wszyscy zaczna sie uczyc. moim zdaniem Ci ktorzy chca sie uczyc, nie potrzebuja, by ich 'glaskac'... oni to robia. zachety nie sa im potrzebne.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Najbardziej nowi nie wiedzą jak i skąd się uczyć. To moja pointa. :)
Back to top
View user's profile Send private message
waltharius
Guru
Guru


Joined: 07 Apr 2005
Posts: 349

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

rane wrote:
Najbardziej nowi nie wiedzą jak i skąd się uczyć. To moja pointa. :)

Zgadzam się z tym całkowicie. Jak byłem początkujący z Gentoo to wszystko było dla mnie tak obce, że odesłanie mnie do google sprawiało iż problem narastał a nie zostawał rozwiązany. Na szczęście gdzie jeden odesłal do google tam drugi skierował na odpowiedniego linka i jakoś doszedłem co i jak. DLatego uważam, że udzielenie czasami takiej właśnie pomocy osobie, która na koncie ma kilka postów nie jest niczym złym. Gorzej jeśli takie pytanie pojawia sie któryś raz z rzedu u tej samej osoby, albo jak pyta ktoś kto tych postów juz na forum ma wiecej.
Taka jest moja opinia.

Pozdrawiam

Marcin ]:->
Back to top
View user's profile Send private message
Nemrod
n00b
n00b


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 15
Location: wroclaw, poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 7:44 am    Post subject: Reply with quote

witam ...

Generalnie jestem biernym użytkownikiem tego forum jednak w tym wypadku nie mogłem się powstrzymać :)

Quote:
rane wrote:
Najbardziej nowi nie wiedzą jak i skąd się uczyć. To moja pointa.


Zapewne jest w tym troche prawdy, jednak czyja to wina ?? wedlug mnie tylko i wylacznie Ich. Gentoo posiada najlepsza dokumantacje jaka kiedykolwiek czytalem - od niedawna dostepna jest rowniez po polsku wiec juz wogole nie widze problemu - pozostaje jedynie chec jej przeczytania.
Argumentacja typu - "byla plyta w gazecie" lub "kliknalem w linka" mija sie z celem; pierwsza czynnoscia przed zainstalowaniem jakiegokolwiek systemu powinno byc odwiedzenie strony "producenta" i przeczytanie chociazby ogolnej charakterystyki produktu - o dokumentacji/instrukcji nie wspominajac. To ze spora liczba "nowicjuszy" tego nie robi swiadczy tylko i wylacznie o ignorancji i tak naprawde braku checi poznania instalowanego systemu (lenistwo ?) - co na dluzsza mete jest bezsensem.

Zgadzam sie sie w zupelnosci z trollem - "glaskanie" nowicjuszy w krotkim czasie doprowadzi to forum do stanu w jakim znajduje sie wiekszosc forow dotyczacych "wizardowych" dystrybucji - czyli setki powtarzajacych sie watkow, brak mozliwosci sensownego wyszukania i generalnie brak konkretnej pomocy. {w tym miejscu dodam, ze forum gentoo jest najsensowniejszym forum jakie spotkalem apropo danej dystrybucji - jest jedno i jest konkretne}

Z drugiej strony troche racji ma tez rane - nie mozna zostawic "nowego" samemu sobie - po to jest to forum, jednak sam zainteresowany powinien wykazac troche zainteresowania /zwlaszcza jezeli deklaruje sie jako nie calkowity nowicjusz/
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 7:52 am    Post subject: Reply with quote

E tam lenistwo.
IMO wtórny analfabetyzm szaleje w Polen.
Back to top
View user's profile Send private message
szolek
Guru
Guru


Joined: 30 Mar 2005
Posts: 570
Location: Brzóza Królewska

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 8:04 am    Post subject: Reply with quote

No tak płyta w gazecie narobiła reklamy nie małej i szybko też mogła zepsuć opinie o tej dystrybucji. Mogli do sprawy podejść bardziej odpowiedzialnie bynajmniej prezentując tutejsze zwyczje. Streszczać handbooka do kilku stron mija się z celem kiedy oficjalny jest wciąż aktualizowany.
Co do strony producenta to tu bez tego nie da rady fakt. Ale nie wszyscy czytają instrukcje i to rodzi obawy co do nowych.
Stanowco trzeba podkreślić "BEZ TEGO NIE RUSZYSZ!!!" zamias słowa instrukcja i temu podobne, które ciężko się nawet odmienia.
Co do przyjętego zwyczaju nazewnictwa już się przyzwycziłem ale każdy miał jakieś początki.
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 10:05 am    Post subject: Reply with quote

szolek wrote:
Ale nie wszyscy czytają instrukcje i to rodzi obawy co do nowych.

Niestety - bez czytania(ze zrozumieniem) dokumentacji daleko się nie zajdzie. A jeśli tej dokumentacji daleko nie trzeba szukać(Przyklejony wątek, pierwsze miejsce w google) to naprawdę jest wystarczające. Dlatego nowym leniom mówię stanowcze NIE. Jeśli nie chce się poszukać to niech poczeka aż mu te chęci przyjdą.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Popatrzcie dwa wątki wyżej [1]. (Jeśli to czytasz, przepraszam, że traktuję Cię jako przykład). Chłopak nie umie znaleźć żadnej lektury o flagach USE, chociaż w Podręczniku jak byk stoi "Flagi USE" w nazwie jednego z rozdziałów. Dostał link do Podręcznika, przejrzy jego zawartość, może coś zacznie czytać i za dwa dni komuś pomoże w czymś równie prostym.... Gdyby go olać lub dać gotowca - nic takiego na pewno się nie stanie. A podejście "ja umiem, więc i oni powinni" już od dawna mnie nie przekonuje. :)

Pozdrawiam,

Łukasz

[1] https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-381558.html
Back to top
View user's profile Send private message
Nemrod
n00b
n00b


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 15
Location: wroclaw, poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 11:40 am    Post subject: Reply with quote

w tym przykladzie (bez obrazy dla autora za przedmiotowe traktowanie) widac ewidentnie, ze problemem jest lenistwo, co przyznal sam autor (nie wypada sie nad Nim pastwic bo przeprosil :P) ...

jak widac rozwiazaniem sporej liczby watkow jest wbicie do glowy "nowym" ze podstawowym zrodlem pomocy jest podrecznik (moze faktycznie link do APELU powinien miec jakas bardziej zachecajaca nazwe)

inna sprawa ze tu akurat zostalo zadane konkretne pytanie (w przeciwienstwie do autora aktualnego watku) i padla, prosta i konkretna odpowiedz - tyle ze gdyby nie link zalaczony przez rane chlopak prawdopodobnie nadal nie przeczytal by handbooka ...

ps

Quote:
A podejście "ja umiem, więc i oni powinni" już od dawna mnie nie przekonuje


Pewnie dla tego ze jest raczej malo inteligentne :)
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Nemrod wrote:
gdyby nie link zalaczony przez rane chlopak prawdopodobnie nadal nie przeczytal by handbooka ...


Zaczynacie rozumieć o co mi chodzi. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Nemrod
n00b
n00b


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 15
Location: wroclaw, poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 11:52 am    Post subject: Reply with quote

sek w tym ze rozumiem i Ciebie i trolla - obaj macie racje - co czyni sytuacje raczej patowa
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ale pojedynkować raczej się nie będziemy. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Drwisz
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 191
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Może zamiast tytułu:""Poliż" FAQ", powinno mu się nadać nazwę: "Zajżyj zanim zaczniesz pytać"?
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Heh, jeśli tam pojawi się słowo "zajżyj" to na pewno tekst przyciągnie uwagę... :)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum