Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Ktory kernel dla Desktopa
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nbvcxz
Guru
Guru


Joined: 02 Sep 2005
Posts: 379
Location: Kraków / PL

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 10:55 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
nie ma sensu. Przyrostu prędkości nie ma żadnego (mówię o subiektywnym odczuciu pracy w systemie, a nie o testach, gdzie rozpakowanie jakiegoś tara trwa sekundę szybciej), a responsywność systemu spada. Przy kopiowaniu na resier4 dopiero mi rwało dźwięk - to było co prawda już daaawno temu, może do tego czasu coś się poprawiło, ale ja dziękuję.

Ja z kolei mam całkowicie odwrotne odczucia - reiser4 poprawił działanie systemu (zwłaszcza pracę z portage) a spadek responsivness prawie niezauważalny. Teoretyczne problemy i błędy sa jak dotąd dla mnie 'czystą teorią' - nawet po przerwie z zasilaniem system wstaje bez problemu. Ale co do kernela - stąd mój wybór nirto-sources (właśnie zainstalowałem 2.6.14-cr3-nitro1).
Osobiście próbowałem różnych wersji 'jajek' i jeżeli chodzi o optymalne osiągi to nie tylko ważny jest wybór kernela (czy raczej patchsetu), a przede wszystkim wlaściwy dobór opcji. Od razu pytanko do innych forumowiczów - czy jest jakaś w miarę dobra stronka z opisami opcji kernela poza oczywiście standartową dokumentacją?
_________________
nBVCXz
zen-kernel (bfq compcache) | /tmp -> tmpfs | ext4 | zsh | xfce | schedtool
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 11:18 am    Post subject: Reply with quote

szpil wrote:
Mam pytanie, czy mógłby ktoś wystawić swój config np. gentoo-sources? Mam kilka problemów z 2.6.13 (wcześniej development-sources 2.6.10).
Problem z framebuffer oraz z nvidią (moduł glx).

Pewnie dałeś nvidia framebuffer. Wyrzuć to a zostaw Vesa.

szpil wrote:
Zastanawiam się też nad wkompilowaniem na stałe sieciówki, dźwiękówki bt8XX. Czy jest sens? Nie będzie z tym problemów?

Jakich znów problemów? I jaki sens jest modularyzować coś z czego korzystasz na codzień? Oczywiście, że trzeba dawać to monolitycznie. No, chyba, że sprawia jakieś dzikie problemy...
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

mr00wka wrote:
Ja uzywam hardened-sources mimo iz jest to maszyna desktopowa to posiadam publiczne IP i bawie sie troche apache, ponadto powoli zaczynam sie interesowac troche bezpieczenstwem.
Nie zauwazylem zadnych problemow ze stabilnoscia, ponadto szybkosc dzialania rowniez jest swietna, ut2k4 dziala bez najmniejszych problemow ;-)


Odradzałbym hardened-sources na rzecz rsbac-sources. Oba te jądra posiadają łatę PaX i są częścią projektu hardened-gentoo a różnica sprowadza się do SELinux i RSBAC. Selinux daje Ci w zasadzie tylko model oparty na rolach a koszty tego są takie, że system zwalnia niemiłosiernie. RSBAC nie jest tak destrukcyjny dla wydajności systemu (na stronie domowej rsbaca są nawet testy pokazujące jak niewielkie ma on wymagania) a oferuje znacznie więcej niz selinux. RSBAC zawiera wiele modeli bezpieczeństwa i możesz w bardzo wielkim stopniu dostosowac go własnych oczekiwań... i nie ma problemów aby stosowac RSBAC na desktopie.

Co innego jeżeli chodzi o selinux. W gentoo jest on wspierany tylko na serwery więc jak będziesz chciał odpalić go na desctopie to możesz mieć wiele problemów.

Polecam zobaczyć: https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-381077-highlight-.html
oraz http://rsbac.org/

Do tego wszystkiego SELinux jest opatentowany a RSBAC jest całkowicie wolny od wszelkiech tego typu ograniczeń - takie są jedne z głównych założeń projektu.

Pozdrawiam
daniel cegielka


Last edited by n3rd on Mon Oct 10, 2005 12:39 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
szolek
Guru
Guru


Joined: 30 Mar 2005
Posts: 570
Location: Brzóza Królewska

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

nbvcxz wrote:
(właśnie zainstalowałem 2.6.14-cr3-nitro1).

Odrazu moje pytanie:
Skąd to ziołeś?
Ja osobiście za sparwą opisu z gentoo-wiki.com, za pomocą gensync próbowałem zemergować najświeższe jakie było. Czyli jakieś na 2.6.12. Macie jakiś przepis na nitro?
Na morph co do reiser4 już się nie cieszę bo nie idzie tego wkompilować. Sypie błędami podczas budowania obrazu. Jako moduł przechodzi.
Back to top
View user's profile Send private message
nbvcxz
Guru
Guru


Joined: 02 Sep 2005
Posts: 379
Location: Kraków / PL

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

całość opisana na https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-388992.html
pobierasz kernel http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/testing/linux-2.6.14-rc3.tar.bz2
i patchujesz go http://www.stud.uni-karlsruhe.de/~uyavl/public/nitro-sources/2.6.14-rc3-nitro1/patch-2.6.14-rc3-nitro1.bz2
i działa :wink:

BTW co do opisu kernela to chodziło mi o coś bardziej rozbudowanego w stylu
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-139455.html
_________________
nBVCXz
zen-kernel (bfq compcache) | /tmp -> tmpfs | ext4 | zsh | xfce | schedtool
Back to top
View user's profile Send private message
Bako
Apprentice
Apprentice


Joined: 17 Jul 2005
Posts: 225
Location: Częstochowa [PL]

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

nbvcxz wrote:
całość opisana na https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-388992.html
pobierasz kernel http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/testing/linux-2.6.14-rc3.tar.bz2
i patchujesz go http://www.stud.uni-karlsruhe.de/~uyavl/public/nitro-sources/2.6.14-rc3-nitro1/patch-2.6.14-rc3-nitro1.bz2
i działa :wink:


a po co recznie sciagac kernel i go "paczowac" ;) skoro jest ebuild

ps. stabilne fglrx nie chca dzialac pod tym kernelem - tyle udalo mi sie wywnioskowac zaraz po kompilacji
ps2. jakby mniejsze zuzycie ramu w porownaniu z nitro 2.6.13.2
_________________
.: Asus F3JC :: Intel Core 2 Duo T5500 1,66GHz 667MHz :: 2GB DDR2 677MHz :: 100GB 5400rpm :: Nvidia GeForce 7300 :.
.: Powered by Gentoo :) -> http://picasaweb.google.pl/bardzi/Gentoo :.


Last edited by Bako on Mon Oct 10, 2005 3:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mr00wka
n00b
n00b


Joined: 09 Feb 2005
Posts: 42
Location: Pszczyna | Poland

PostPosted: Sun Oct 09, 2005 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

n3rd wrote:
Odradzałbym hardened-sources na rzecz rsbac-sources. Oba te jądra posiadają łatę PaX i są częścią projektu hardened-gentoo a różnica sprowadza się do SELinux i RSBAC.
Co innego jeżel chodzi o selinux. W gentoo jest on wspierany tylko na serwery więc jak będziesz chciał odpalić go na desctopie to możesz mieć wiele problemów.


Dzieki za info :D w sumie to stosuje jedynie PaX oraz GrSecurity plus troche roznego rodzaje rozszerzenia iptables. Zaraz zrobie emereg kernela rsbac i sie troche pobawie :>
SELinuxa nigdy jednakze nie uzywalem.
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 9:30 am    Post subject: Reply with quote

mr00wka wrote:
Dzieki za info :D w sumie to stosuje jedynie PaX oraz GrSecurity plus troche roznego rodzaje rozszerzenia iptables. Zaraz zrobie emereg kernela rsbac i sie troche pobawie :>
SELinuxa nigdy jednakze nie uzywalem.


Jeżeli emergujesz rsbac-sources to już Ci mówię co będziesz musiał zrobić. Potrzebne będzie Ci narzędzie do zarządzania rcbac-iem, czyli rsbac-admin. Jednak aby móc bezbolesnie zainstalować rsbac-admin będziesz musiał:

1). Usunąć flagę nptlonly z make.conf i przekomilować glibc. Jeżeli będziesz miał glibc skompilowane z nptlonly, wtedy kompilacja rsbac-admin zakończy się błędem z powodu braku kilku plików nagłówkowych.
2) Będziesz musiał kompilować rsbac-admin na jądrze bez łaty PaX. Nie wiem dlaczego, ale PaX zabija mi proces kompilacji rsbac-admin i chyba będzie trzeba odezwać się do ludzi od rsbaca aby poprawili ten błąd.
3) Będziesz musiał stworzyć nowego użytkownika w systemie (secoff) i nadać mu uprawnienia do powłoki basha oraz ustawić hasło. MAŁA AKTUALIZACJA - Sprawdziłem ebuild rsbac-admin i user secoff jest tworzony automatycznie podczas emergowanie rsbac-admin, więc punkt ten jest nieaktualny i nie trzeba samodzielnie dodawać użytkownika secoff ;-)
4) Będziesz musiał podać dodatkowy parametr w bootloaderze aby ustawić tryb miękki, który umożliwi Ci stopniową konfigurację rsbaca. Przykład z mojego grub.conf:
Code:
title=RSBAC-SOFTMODE
root (hd0,0)
kernel /rsbac root=/dev/hda3 vga=0x318 rsbac_softmode

5) Jak już skonfigurujesz rsbaca zrób jeszcze jedną domyślną opcję jądra w grub.conf ale już bez trybu rsbac_softmode - opcję z jądrem w trybie miękkim jednak pozostaw, wrazie jak będziesz miał jakieś problemy.
6) Zanim cokolwiek zrobisz z tego, co tu opiesałem.. przeczytaj dokumentację gentoo o rsbac... ;-)

RSBAC jest bardzo poteżnym narzędziem i nie przejmuj się jak nie uda Ci się go od razu oragnąć. Ja skupiłem się na najłatwiejszych modelach... - do tych bardziej zaawansowanych zwyczajnie jeszcze nie dorastam :lol:

Najpiękniejsze w RSBAC jest to, że o ile SELinux jest rozwiązaniem właściwie zamkniętym, skończonym i ograniczonym przez swoje pierwotne założenia tylko do zarządzania rolami, o tyle RSBAC dzięki swojej modularnej budowie i oparciu się na definiowanych modelach bezpieczeństwa, daje Ci wprost nieograniczone możliwości - Twoim jedynym ograniczeniem stajesz się TY SAM!!!

Pozdrawiam
daniel cegielka

MAŁA DOPISKA. Tryb softmode (miekki) jest po to aby móc skonfigurować rsbaca - nie są w nim egzekwowane restrykcje wybranych modeli bezpieczeństwa. Gdy już skonfigurujemy RSBAC koniecznie powinniśmy przejść w tryb produkcyjny - dopiero wtedy wszelkie zabezpieczenia RSBAC zostaną w pełni aktywowane. W tryb produkcyjny przechodzimy poprzez usunięcie parametru jądra rsbac_softmode w pliku konfiguracyjnym bootloadera.

Jeszcze jedna ważna uwaga odnośnie rsbac-admin. Kompilację rsbac-admin będzie można zacząc dopiero po skonfigurowaniu jądra rsbac i zapisaniu pliku .config. Jeżeli tego nie zrobimy dostaniemy komunikat o błędzie:
Code:
cannot make RSBAC Admin tools: Did you really already compiled a RSBAC-enabled kernel ? Please check the documentation at:      http://hardened.gentoo.org/rsbac


Last edited by n3rd on Mon Oct 10, 2005 12:52 pm; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
joi_
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 171

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 10:11 am    Post subject: Reply with quote

n3rd: może jakiś większy artykuł napiszesz? ;)
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

':.joi.:' wrote:
n3rd: może jakiś większy artykuł napiszesz? ;)

Dzięki za propozycję ;-) Do tego jednak trzeba bardzo dobrze znać się na rzeczy... a mi jeszcze baaardzo wiele brakuje aby pisać pełnowartościowe arty. Jak zapewniał na formum gentoo (link podałem wcześniej) Michał Purzyński - jeden z czołowych developerów RSBAC-a, niedługo powinien ukazać się po polsku artykuł na temat rsbaca. Trwają tez prace nad RSBAC Handbook - są jednak jeszcze we wczesnej fazie. Można by jednak postarać się o przygotowanie polskiej wersji RSBAC Handbook.

http://rsbac.org/documentation/rsbac_handbook

Pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
mr00wka
n00b
n00b


Joined: 09 Feb 2005
Posts: 42
Location: Pszczyna | Poland

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

hehe no coz skompilowalem zrodla i rsbac-admina zanim jeszcze przeczytalem twoj post-how-to :P i poszlo nawet bez problemowo :)
Co do trybu miekkiego to bede musial sobie jeszcze poczytac jak to zrobic dla lilo - gdyz uzywam lilo


PS: dla kernela produkcyjnego trzeba tez chyba usunac kilka rzeczy z samego kernela (tak mi sie wydaje gdyz widzialem w guidzie na gentoo.org ze niektore rzeczy sa niepotrzebne dla kernela produkcyjnego)

PS2: samego kernela z rsbac jeszcze nie odpalalem bo jeszcze od tego czasu nie restartowalem systemu :P


Pozdrawiam i wielkie dzieki za rady n3rd, pewnie zostawie jeszcze jakis feedback jak mi poszlo / idzie z pracami nad nowa zabawka :>


PS3: Jak to jakos powoli w miare wolnego czasu obejme i mi sie spodoba, to z checia przylacze sie do tlumaczen handbooka :)

heh chyba troche zaczelismy odbiegac od oryginalnego tematu :P
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

mr00wka wrote:
Co do trybu miekkiego to bede musial sobie jeszcze poczytac jak to zrobic dla lilo - gdyz uzywam lilo

Opcje jądra w lilo podajesz za pomocą polecania append w pliku konfiguracyjnym /etc/lilo.conf - w naszym przypadku będzie to wyglądało mniej więcej tak:

Code:
image=/boot/rsbac-kernel
  label=gentoo-rsbac
  read-only
  root=/dev/hda3
  append="rsbac_softmode"


Następnie wydajesz jako root polecenie lilo. Możesz też podawać paramatry jądra wprost do lilo - masz podczas uruchamiania lilo na dole ekranu możliwość wpisywania dodatkowych parametrów - jak mnie pamięć nie myli, gdyż nie mam lilo tylko gruba :lol: .

Przeczytaj RSBAC - Szybki start: http://www.gentoo.org/proj/pl/hardened/rsbac/quickstart.xml Szczególnie opis tego co należy zrobić podczas pierwszego uruchomienia - czyli zalogować się jako secoff i umożliwienić logowanie się do systemu userom poleceniem: attr_set_fd AUTH FILE auth_may_setuid 1 /bin/login ;-)

Bardzo odsyłam też na stronę http://rsbac.org. Co prawda dokumenctacja nie jest jeszcze całościowo opracowana... ale można bardzo wiele się dowiedzieć na temat konfiguracji RSBAC.

Pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
mr00wka
n00b
n00b


Joined: 09 Feb 2005
Posts: 42
Location: Pszczyna | Poland

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

n3rd wrote:
Następnie wydajesz jako root polecenie lilo


hehehe wiem :P
a mialem na mysli podanie parametru podczas uruchamiania

n3rd wrote:
http://www.gentoo.org/proj/pl/hardened/rsbac/quickstart.xml Szczególnie opis tego co należy zrobić podczas pierwszego uruchomienia


uhum czytalem ;-) rowniez overview (czy cos w tym stylu. Przy pierwszym uruchomieniu myslalem o odpaleniu globalnego uczenia sie ;-)

n3rd wrote:
Bardzo odsyłam też na stronę http://rsbac.org


Najpierw quickstart potem eksperymenty (heh jakos zawsze lubilem najpierw ekxperymentowac :P) a potem pewnie wnikliwsze spojrzenie na doki z rsbac.

PS: zastanawiam sie jeszcze czy nie polatac jeszcze tego kernela - GrSecurity
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Tue Oct 11, 2005 10:25 am    Post subject: Reply with quote

mr00wka wrote:
PS: zastanawiam sie jeszcze czy nie polatac jeszcze tego kernela - GrSecurity

Tu musisz być bardzo ostrożny dlatego, że jest bardzo niezalecane stosowanie dwóch różnych systemów kontroli dostępu. Niektóre opcje grsecurity mogą być w konflikcie z RSBAC (podobie jak zachodzi konflikt między selinux a rsbac). RSBAC jest rozwiązaniem bardzo zaawansowanym i elastycznym i to jego polecam jako system kontroli dostępu.

Pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Tue Oct 11, 2005 4:50 pm    Post subject: Reply with quote

@n3rd, to co podajesz tu na forum czyli dane o dokumentacji rsbac z projektu gentoo hardaned jest powoli mało aktualne, np. nptlonly..... można śmiało mieć przy rsbac 1.2.5, rsbac-admin w wersji 1.2.5 także nie wymaga skompilowanego kernela z obsługą rsbac. Jest kilka też innych drobniejszych i większych zmian.
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Tue Oct 11, 2005 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

arsen wrote:
@n3rd, to co podajesz tu na forum czyli dane o dokumentacji rsbac z projektu gentoo hardaned jest powoli mało aktualne, np. nptlonly..... można śmiało mieć przy rsbac 1.2.5, rsbac-admin w wersji 1.2.5 także nie wymaga skompilowanego kernela z obsługą rsbac. Jest kilka też innych drobniejszych i większych zmian.

To bardzo bobra wiadomość! ;-) Akurat o nptlonly to pisałem z własnego doświadczenia... a faktem jest, że kiedy instalowałem rsbac-admin, nptlonly trochę mi zamieszało. Gdy instalowałem RSBAC bez zapisania .config kernela, rsbac-admin nie chciał się zainstalować. Miło słyszeć że nie ma już z tym przysztkim problemu.

Podobnie sprawa ma się ze stosami 4KB. W dokumentacji gentoo jest napisane, że RSBAC ma z tym problemy, a tymczasem od wersji 1.2.4 problem juz nie istnieje ;-) Pisałem w tej sprawie do rane aby poinformował kogo trzeba i zaktualizowali dokumentację... ale jak widać nic się nie zmieniło: http://www.gentoo.org/proj/pl/hardened/hardenedfaq.xml#rsbac4kstack

Dzięki za zwrócenie uwagi ;-)
Pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Fri Oct 28, 2005 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Przyszedł czas na mnie. Próbowałem ck-sources i jakoś mnie nie zachwycił (gdzie ten vesafb-tng?). Zapodałem nitro (z niemal tym samym konfigiem) i... większą wydajność zauważyłem na przykładzie X/KDE i Firefoxa :). Firefox prostu jest szybszy a KDE bardziej responsywne. Jednak mam pewien problem z framebufferem. Na nitro-sources jest on przesunięty o parę cm w lewo tak, że nie widzę części liter, a po prawej widzę czarny pasek. Na gentoo-sources jest ok, więc nie czaję o co tu biega.
Acha, niekiedy, przy dużym obciążeniu proca wszystko się zacina na 1-2 sekundy - widać to naprzykład bo chwilowym zamrożeniu kursora myszy - też nie wiem co jest tego przyczyną...
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sat Oct 29, 2005 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
Przyszedł czas na mnie. Próbowałem ck-sources i jakoś mnie nie zachwycił (gdzie ten vesafb-tng?). Zapodałem nitro (z niemal tym samym konfigiem) i... większą wydajność zauważyłem na przykładzie X/KDE i Firefoxa :). Firefox prostu jest szybszy a KDE bardziej responsywne.

Z tego co pamiętam, ostatnie nitro (2.6.13) to ck-sources +kilka dodatkowych łatek (vesafb, fbsplash, reiser4 + jakieś tam dodatkowe drivery, które mi akurat nie są potrzebne).

a brak vesafb? - to tylko jedna łatka - ja nakładam ją ręcznie.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Przepraszam za odgruzowywanie tematu, ale właśnie sobie rozmyślam nad upgradem kernela, w końcu 2.6.15 to taki staroć. Myślę właśnie (zupełnie niezobowiązująco nad mm-sources-2.6.16-rc-cośtam. Z tego co przeczytałem (jakieś 80%) nikt nie odradzał mm. Czy ktoś mi odradzi? Bo nitro komuś zwieszało system. Inna sprawa, czy ktoś się w ogóle bawił 2.6.16? Jakoś mam nieodpartą ochotę spróbować (tak, zwłaszcza tej kombinacji aby tym bardziej odczuć te pare procent przyśpieszenia ;)).
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

nie sądzę, żeby to było aż parę procent
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Też nie sądzę, ale są paczsety, że widzi się "gładsze" działanie systemu.
Gabrys, co się boisz, zostaw awaryjnie stary kernel w bootloaderze i próbuj nowości.
_________________
powered by power plant
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Inaczej nie zrobię :lol:. BTW juz mam problemy, alsa-driver nie działa z tym kernelem :|, dałem moduły z jądra. Do zobaczenia po reboocie.

----------- EDIT -----------
Żyję :). Ale śmiga :lol:. Nie, tak serio, to fajnie, że w ogóle działa. Fakt, że mam taki fajny kernel mnie bardzo emocjonuje.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)


Last edited by Gabrys on Tue Jan 24, 2006 9:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
keman
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 402
Location: Poland/Poznan

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ja juz sie żadnych patchsetów nie dotykam, po pewnych 'wybrykach' komputera, jakie mnie spotkały za czasów nitro, w wersji ~ 2.6.14...
Cały czas jade na vanilla + vasa-tng, i nigdy mi sie tak dobrze nie pracowało...

Śmieszy mnie postawa ludzi, którzy w zyciu nie uzywali vanillowego kernela, i nawet nie wiedząc co im nie pasuje, rzucaja sie na patchsety ;) - sam kiedys sie babrałem w patchsetach, aczkolwiek nie było warto - a i nie chce wywoływać żadnego flame, nie czynie też zadnych aluzji do forumowiczów, ot wyraziłem swoje zdanie :) tak troche z ;)
Pozdrawiam, waluigi :)
_________________
Collecting data is a step to wisdom, but sharing data is a step to community.
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

A ja za to nie lubię framebuffera, też po tym jak mi kiedyś spłatał figla. Stwierdziłem, że do ****** mi jest potrzebny i od tamtego momentu nawet nie próbuję się tego tykać.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
tzencz
n00b
n00b


Joined: 26 Nov 2005
Posts: 5
Location: Krakow, pl_PL

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Witam, chcialem sie spytac jakie wartosci ustawiacie w trzech opcjach ktore na oko chyba najbardziej wplywaja na zachowanie kernela, chodzi mi o:
- Block layer / IO schedulers
- Processor type and features / Preemption Model
- Processor type and features / Timer frequency.
Szczegolnie grzebanie przy dwoch ostatnich opcjach powodowalo zmiany w dzialaniu systemy, ale nie wiedzac co takiego dokladnie robia trudno mi sie na ten temat wypowiedziec.
Po drugie, patchsety dodaja do kernela funkcjonalnosc (reiser4 itd...) ale tez "zwiekszaja wydajnosc". Czy dzieje sie tak dlatego ze jakies nitro czy ck-sources patchuje algorytmy schedulera, inne preemption modele czy jak?
Wybaczcie za takie nubowskie pytania, pozdrawiam.
_________________
GCC 4.02 Inside ("tum-tim-tum-tim") <SCREEN>
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum