Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
ALSA i nagrywanie dźwięku z głośników
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 7:14 am    Post subject: ALSA i nagrywanie dźwięku z głośników Reply with quote

Czy jest jakaś możliwość aby nagrać dźwięk z głośników przy pomocy ALSY tak aby potem można to było bez problemu przekonwrektować na np. MP3?
Back to top
View user's profile Send private message
sir KAT
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 27 Aug 2005
Posts: 118
Location: Kraków

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 9:12 am    Post subject: Re: ALSA i nagrywanie dźwięku z głośników Reply with quote

Zwierzak wrote:
Czy jest jakaś możliwość aby nagrać dźwięk z głośników przy pomocy ALSY tak aby potem można to było bez problemu przekonwrektować na np. MP3?


Chcesz "nagrać z głośników"? Mógłbyś to jakoś rozwinąć bo nie rozumiem :|
_________________
Pozdrawiam!
Krzysiek
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Czyli prekierować strumień dzwięku z głośników do pliku
Back to top
View user's profile Send private message
mrto
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 May 2005
Posts: 151

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Możesz bardziej obrazowo? Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chcesz nagrać dzwiek odtwarzany w innym formacie niż mp3, żeby potem nagrać go jako mptrójkę?

Edit: może arecord z pakietu alsa-utils?
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Bardzo polecam serwer dźwięku JACK oraz narzędzie qjackctl. Dzięki temu będziesz mógł podłączać aplikacje audio tak jak będziesz tego chciał. Dla przykładu: możesz np. podłączyć mplayera do jamina (słuzy do masteringu) czy jackEQ i robić korektę dźwięku podczas oglądania ;-) Możesz też takim sposobem zgrywać dowolne dźwięki z odtwarzane w systemie.

Aplikacje do zgrywania dźwięku to np. QARecord czy JACK Timemachine. Wystarczy że wyjście dźwięku ze swojej aplikacji przekierujesz do serwera JACK a za pomocą Qjackctl przekierujesz do jednego z tych programów i masz problem rozwiązany.. możesz zgrywać dźwięk na dysk ;-) Ta metoda powinna zadziałac także z dźwiękiem strumieniowym... ale nie można o tym pisać.. gdyż zgrywanie dźwięku strumieniowego jest zazwyczaj... nielegalne 8)

Tu masz bardzo wiele fajnych artów:
http://linux-muzyka.ixion.pl/

A to chyba najlepszy recorder i edytor audio dla linuksa
http://ardour.org/

Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłem ;-)
pozdrawiam
daniel cegielka

Jeszcze jedno. JACK jest dodawany do aplikacji jako flaga USE, więc będziesz musiał skompilować swoje programy z flagą "jack". Najlepiej ustaw ją w make.conf a potem:
Code:
emerge -u world --newuse


I jeszcze jedno. QARecord działa też bezpośrednio z ALSA ;-) Więc problem masz już właściwie rozwiązany... ale ja polecam postawić ja JACK'a. Jak wszystko sobie dobrze ustawisz, to wprost zakochasz się w audio na linuksie :D
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ehhh powiem to jeszcze innaczej bo znowu nikt mnie nie rozumie. Leci sobie jakaś muzyczka w głośnikach, pochodzenie jej i format jest nieważny, ważne, że leci i teraz chce aby to co aktualnie słyszę w głośnikach zgrać do pliku który będzie można później bez problemu odtworzyć, bo ze zamianą formatu to najmniejszy problem.
Back to top
View user's profile Send private message
mrto
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 May 2005
Posts: 151

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

W takim razie:
Code:
arecord -f cd jakis_plik.wav


Zgra to co aktualnie leci w głosnikach do pliku wav w jakości cd. Przetestowane z tunerem tv, lastfm, dzwiekami z kadu + beepmediaplayerem ustawionym na OSS. Wszystko grało na raz i wszystko się nagrało. Wiecej o obsługiwanych formatach w man.

Edit:

Aha, moja karta to audigy.
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Zwierzak wrote:
Leci sobie jakaś muzyczka w głośnikach, pochodzenie jej i format jest nieważny
Błąd. Jest ważne. Nie ma znaczenia w jakim (popularnym) programie generujesz tę muzyczkę.. czy to będzie mplayer podczas oglądania filmu czy może xmms czy coś jeszcze innego. Ważne jest to, że wyjście tych programów jest ustwione albo bezpośrednio na ALSE i głośniczki albo pośrednio na serwer dźwięku i dalej ALSA i głośniczki (pomijam OSS, którego już chyba nikt nie stosuje). Czyli jeżeli generujesz te dźwięki na swoim komputerze, to będzie to wyglądało tak jak to opisałem - a w takim przypadku czytaj to, co napisałem w poprzednim poście.
Zwierzak wrote:
że leci i teraz chce aby to co aktualnie słyszę w głośnikach zgrać do pliku który będzie można później bez problemu odtworzyć, bo ze zamianą formatu to najmniejszy problem.

Aby to zgrać do pliku, musisz najpierw ten dźwięk przechwycić (bezpośrednio z ALSA lub pośrednio przez serwer dźwięku)- a w takim przypadku czytaj to, co napisałem w poprzednim poście.
Zwierzak wrote:
Leci sobie jakaś muzyczka w głośnikach, pochodzenie jej i format jest nieważny
Ważne dlatego, że te głośniczki moga wcale nie być podłączone do Twojego kompa.. i że np. możesz słuchać sobie muzyczki na jakimś zewnętrznym sprzęcie audio - a w takim przypadku NIE czytaj tego, co napisałem w poprzednim poście...
Zwierzak wrote:
Ehhh powiem to jeszcze innaczej bo znowu nikt mnie nie rozumie.

Wierz mi, że naprawdę staram się Cię zrozumieć i w miarę moich możliwości pomóc.

pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

mrto wrote:
W takim razie:
Code:
arecord -f cd jakis_plik.wav


Przetestowane z tunerem tv, lastfm, dzwiekami z kadu + beepmediaplayerem ustawionym na OSS. Wszystko grało na raz i wszystko się nagrało.

Te OSS :lol: jest ciekawe... bo ten arecord to:
Quote:
command-line sound recorder and player for ALSA soundcard driver


Pozdr
daniel
Back to top
View user's profile Send private message
mrto
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 May 2005
Posts: 151

PostPosted: Thu Nov 17, 2005 11:23 pm    Post subject: Reply with quote

Zaiste ciekawe ;) OSS oczywiscie emulowany przez alsę.
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Fri Nov 18, 2005 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

mrto wrote:
W takim razie:
Code:
arecord -f cd jakis_plik.wav

Przetestowane z tunerem tv, lastfm, dzwiekami z kadu + beepmediaplayerem ustawionym na OSS. Wszystko grało na raz i wszystko się nagrało.

Gdyby Zwierzak postawił na konfigurację jaką mu zaproponowałem mógłby odtwarzać dźwięki z różnych źródeł, przekierowywać je na serwer JACK i dalej za pomocą qjackctl do np. Jamina, gdzie robiłby mastering (indywidualnie na każdym kanale czy źródle dźwięku) i dalej wrzucać to do ardoura jako recordera na niezależne ścieżki, gdzie mógłby je dodatkowo edytować (przycinać, wyciszać, miksować i dopieszczać ;-)). I na koniec, skompresować do ogg (czy mp3). Przypuszczam, że za pomocą arecorda co najwyżej zwali wszystko do jednego pliku...

Pozdrawiam
daniel cegielka
Back to top
View user's profile Send private message
argasek
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 06 May 2004
Posts: 1121
Location: Sol [0,0], Poland, Kraków

PostPosted: Fri Nov 18, 2005 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

n3rd wrote:
pomijam OSS, którego już chyba nikt nie stosuje

Hmm. Wpadki się zdarzają. ;)
_________________
RLU #137109 | http://soundcloud.com/argasek
Back to top
View user's profile Send private message
mrto
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 May 2005
Posts: 151

PostPosted: Fri Nov 18, 2005 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

@n3rd - zgzdam sie z Tobą. Biorąc pod uwagę jakosć, możliwośc obróbki itp. rozwiązanie przez Ciebie proponowane jest lepsze.
Ja jednak bede obstawał przy swoim :) Do sporadycznego zgrywnia "dzwieku z głosników" arecord w zupełnosci wystarczy. Nikt (chyba ;)) nie merguje OO żeby wyedytować 1 plik. Po co walic z armaty do wróbla.
Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Fri Nov 18, 2005 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

argasek wrote:
n3rd wrote:
pomijam OSS, którego już chyba nikt nie stosuje

Hmm. Wpadki się zdarzają. ;)

Skype wogóle jest nietypowy... dlatego coraz więcej osób odradza jego stosowanie.
Pozdr
daniel
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Fri Nov 18, 2005 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

mrto wrote:
@n3rd - zgzdam sie z Tobą. Biorąc pod uwagę jakosć, możliwośc obróbki itp. rozwiązanie przez Ciebie proponowane jest lepsze.
Ja jednak bede obstawał przy swoim :) Do sporadycznego zgrywnia "dzwieku z głosników" arecord w zupełnosci wystarczy. Nikt (chyba ;)) nie merguje OO żeby wyedytować 1 plik. Po co walic z armaty do wróbla.
Pozdrawiam

Wiem, wiem :D To tylko przykładowe rozwiązanie - może trochę zbyt zaawansowane, jak na proste zgranie dźwięku. Chciałem tylko pokazać możliwości softu na Linuksa ;-)

Myślę, że warto postrawić jednak na serwer JACK (np. dla samej separacji kanałów) - a do zgrania dźwięku zastosować np. timemachine (jest w portage).

Pozdrawiam
daniel
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum