Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Jak mocny sprzęt musi być dla Gentoo?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gracol
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2005
Posts: 3

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:08 am    Post subject: Jak mocny sprzęt musi być dla Gentoo? Reply with quote

Witam,

Mam do "zrobienia" pracownię, w której jest 12 komputerów. Procesor: 233 MHz, 32 MB RAM (reszta parametrów wydaje mi się malo istotna). Czy możnaby zainstalować na takim sprzęcie Gentoo (i czy będzie to sensownie chodziło)? - musi być œrodowisko graficzne :)
Back to top
View user's profile Send private message
chojny
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 166
Location: Poznan Poland

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:18 am    Post subject: Reply with quote

wystarczy chwile poszukac
http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml?style=printable&full=1#book_part1_chap2
pozdrawiam
_________________
Linux Registered User #344460
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:20 am    Post subject: Reply with quote

Chyba raczej chodzi Ci o WM a nie DE, bo KDE na tym na pewno nie pójdzie.
Co do kompilacji to mógłbyś ją przyspieszyć poprzez distcc i inne tricki, albo korzystać z PORTAGE_BINHOST. Jeśli te "sprzęty" mają wszystkie identyczne składniki to nie będzie problemu z przeniesieniem raz skompilowanych programów na resztę.
Tyle, że... będziesz miał kłopot z pamięcią będziesz musiał zredukować pracownię do 6 kompów :] http://www.gentoo.ro/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=2#doc_chap1
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:23 am    Post subject: Re: Jak mocny sprzęt musi być dla Gentoo? Reply with quote

gracol wrote:
Witam,

Mam do "zrobienia" pracownię, w której jest 12 komputerów. Procesor: 233 MHz, 32 MB RAM (reszta parametrów wydaje mi się malo istotna). Czy możnaby zainstalować na takim sprzęcie Gentoo (i czy będzie to sensownie chodziło)? - musi być �rodowisko graficzne :)

Może być kiepsko, a jesli nawet, to raczej stage1 nie wchodzi w rachubę (kompilacja pewnie trwalaby wieki, nawet z distcc).
Co do środowiska graficznego to nie wiem czy Xorg pójdzie ci na 32 MB ramu. Jeśli już ci się uda, to nie licz na KDE, czy Gnome. Pozostaje ci jedynie Fluxbox albo XFce4. OpenOffice, też pewnie nie odpalisz sobie :(
Sensownie by było mieć 256MB RAM, a już minimum to 128, inaczej będziesz miał jedno wielkie swapowanie.

Może sensowniej jest nabyć jakiś "przechodzony" serwerek i ustawić te kompy tylko jako cienkie klienty? Wtedy to ma jakiś sens. Pogooglaj trochę: Linux Terminal Server Project, albo coś podobnie :0
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:37 am    Post subject: Reply with quote

srodowisko graficzne ot nie problem - jak w kde powycinasz efekty specjalne to bedzie dzialac.

no i mozna zrobic sobie klasterek do kompilacji tymczasowo ^_^
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:41 am    Post subject: Reply with quote

yoshi314 wrote:
srodowisko graficzne ot nie problem - jak w kde powycinasz efekty specjalne to bedzie dzialac.

Żartujesz, prawda? :lol: 32MB ramu i 233MHZ ! Tu się ledwo Xorg zmieści...
Można by pomyśleć o USE="minimal" ale to nie zawsze jest dobry pomysł (np. błędy kompilacji Perla)...
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 11:45 am    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
yoshi314 wrote:
srodowisko graficzne ot nie problem - jak w kde powycinasz efekty specjalne to bedzie dzialac.

Żartujesz, prawda? :lol: 32MB ramu i 233MHZ ! Tu się ledwo Xorg zmieści...
Można by pomyśleć o USE="minimal" ale to nie zawsze jest dobry pomysł (np. błędy kompilacji Perla)...

sorki ramu nie zauwazylem :/

ale mozna eksperymentowac z kdrive czy cus. w koncu damn small linux daje rade na takim sprzecie
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
gracol
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2005
Posts: 3

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

Pacownia ta musi mieć œrodowisko graficzne (myœlałem o WM), redukcja do 6 sztuk nie wchodzi w grę :(, tak jak i zwiększenie iloœci ramu :( Dlatego właœnie mam taki problem. A kompy sš identyczne :) Jak coœ jeszcze wykombinujecie to dajcie znać
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

Na pewno będziesz musiał ustawić USE="-kde -qt -gtk2 gtk minimal" :D
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

moze najnowsze kde nie pojdzie, ale byly czasy gdy mialem kde na P90 + 32Mb ramu, no ale to byly jescze czasy XFree :),
osobiscie polecam XFCE albo WMakera :) moze sie uzytkownicy 'odłindołszą' :)
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
edi15ta
n00b
n00b


Joined: 06 May 2005
Posts: 60
Location: Kraków (Poland)

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

osobiscie radzilbym ci nie instalowac na tym gentoo, ale cos w stylu damn small linux i do tego doinstalowac X-y i xfce/fluxbox-a.
_________________
pozdr
mateusz
Back to top
View user's profile Send private message
gryhild1985
n00b
n00b


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 57

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Też bym raczej odradził instalację gentoo, raczej jakieś distro na paczkach :) Można spróbować PLD + lekkie okienka jakieś. Też możesz jakąs dystrybucję przeznaczoną do takich kompów zainstalować, gdzieś na fedora.pl był wątek o tym, ale nie mogę znaleźć :(
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Tak propos tego ramu, zastanawia mnie czy przy krytycznie małej ilości pamięci, dajmy na to 16 MB, co jest stanowczo zbyt małą ilością i tu nie ma wątpliwości, że X'y na tym to by było jedno ciągłe swapowanie, czy w takiej sytuacji nie lepiej było by zaprzestać użycia ramu przez X'y na rzecz swap'u ? Mam na myśli, że linuch nie przenosiłby danych z ramu do swapu i na odwrót, tylko cały czas pracowałby na swapie :]
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 1:33 am    Post subject: Reply with quote

Co do środowisk graficznych, to polecam zobaczyć to:
http://www.7thguard.net/news.php?id=4812

Dokładniej mam tu na myśli ten serwer aplikacji (appserver). Może zacytuję:
Quote:
W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych (takich jak Linux, Solaris) Syllable nie korzysta jednak z X Window, lecz z własnego rozwiązania zwanego serwerem aplikacji (appserver). Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie rozmiaru systemu, a przede wszystkim zwiększenie szybkości działania np. środowiska graficzne w Linuksie do komfortowej pracy potrzebują szybkiego procesora (około 1 GHz) i 256 MB RAMu, podobne warunki pracy w Syllable uzyskamy na komputerze klasy Pentium 200 MHz z 64 MB RAMu.
Bardzo ciekawe. Ten Syllable (to nie jest Linux) jest na GPL i zastanawiam się czy można by taki serwer aplikacji zastosować w gentoo... :?

Pozdrawiam
daniel cegielka
_________________
"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i robi to."
-- Albert Einstein

Zanim zadasz pytanie na forum, wykonaj: /etc/init.d/brain.
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 2:05 am    Post subject: Reply with quote

Tak, to jest bardzo ciekawe, pobrałem nawet to mini livecd. Ale mi się zdaje, że nad tymi "ożywionymi trupkami" 200-300 MHZ będą odprawiane coraz częściej odpowiednie egzorcyzmy, by odesłać je tam gdzie ich miejsce - na półki kolekcjonerów :twisted:
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 11:38 am    Post subject: Reply with quote

X'y moze by i ruszyly. Jeszcze jakbys wykolowal starego XFree (np. 3.6 ;) ).
I zainteresuj sie EDE ;).
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
Tak, to jest bardzo ciekawe, pobrałem nawet to mini livecd. Ale mi się zdaje, że nad tymi "ożywionymi trupkami" 200-300 MHZ będą odprawiane coraz częściej odpowiednie egzorcyzmy, by odesłać je tam gdzie ich miejsce - na półki kolekcjonerów :twisted:

szczerze watpie, taki "ozywiony trupek" jak go nazywasz moze posluzyc za bardzo dobry serwer, jesli tylko zabierze sie za to ktos kto sie na rzeczy zna...
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

Sens takiego przedsięwzięcia zależy od tego co zamierzasz "serwować"... Nie mówię, że się nie da, bo się da: nawet na desktopie używać CPU 300MHZ. Tylko gdzie w tym wygoda? Mi czasem nie wystarcza AthlonXP2400 i 512RAMu...
Jestem też zdania, że gdyby nie kwestie pieniężne to nikt nie zawracałby sobie d..y tymi 10-letnimi "trupkami".
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

cokolwiek, DNS, FTP, mail, WWW, moze jakis router, niewazne, linux np z 486 potrafi wycisnac sporo, i taki np routerek na powiedzmy 5 kompow na 486 (nawet bez dysku) spokojnie bedzie dzialal, a to ze potrzebujesz >=512 ramu, no coz, ja nie wnikam w to co robisz, przejzyj sobie dokladnie ten watek i zobacz na jakich maszynach chodza serwery u ludzi... dalsza dyskusje uwazam za zbedna, nikt nie bedzie wymagal zeby na serwerze stalo KDE plus OOorg plus niewiadomo co jeszcze...

a co do 'kwestii pienieznych', jasne! lepiej wywalic 2000PLN na komp ktory bedzie uzywany w 10% ale bedzie mozna sie pochwalic ze sie ma 'Gigatron XP 6000 plus 10 GB ramu, no i chodzi na linuxie...", niz kupic komputer za 300 PLN, porzadnie go skonfigurowac i wykorzystywac go na maxa, widzisz, 'kwestie pieniezne' sa wszedzie, od wyboru hardware'u do tworzenia softu, no ale to to podejrzewam jest wyzsza szkola jazdy, troche poza zasiegiem tych "windows be, linux cacy" ...
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa, ale o co właściwie walczysz? Czy ja Tobie zabraniam używać starego sprzętu? Z tego co widzę Twoje kompy nie narzekają na brak zasobów...

Przypominam, że autor tego wątku nie robi "serwera" ze stronką domową, ftpa trzymającego pliki dla kolegów czy rutera na 5 kompów ale pracownię. I tylko od jego "przebiegłości" w doborze oprogramowania zależy wygoda użytkowników tej pracowni. Tak, tak. Wygoda to ważna rzecz.

I powiem to jeszcze raz: gdyby nie kasa to nikt nie zawracałby sobie głowy tymi zdechlakami w dobie proców 3ghz.

Przyznaj się, nie chciałbyś mieć sprzętu, który pociągnałby wydajnie KDE z kompmgr? :twisted:
Back to top
View user's profile Send private message
keman
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 402
Location: Poland/Poznan

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

A ja wlasnie pisze z Syllable, i faktycznie, odpalil sie i smiga bardzo szybko, wyglada jak jakies gnome z czasow win98, ale da sie przezyc :)
Jak widac, internet dziala bez problemow, ale strasznie trudno cos wyswietlac, przez zle wsparcie dla grafiki :)
Wlsnie probuje zamountowac partycje w reiserfs, zobaczymy co z tego bedzie ;)

Pozdrawiam, waluigi :)
_________________
Collecting data is a step to wisdom, but sharing data is a step to community.
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

W części masz racje, chciałbym mieć jednostke 4xAthlon 64bit 3GHz każdy + 4 GB DDR2 + 4x120GB SCSI na RAID 0, żeby mi KDE zap.... jak mały parowozik, ale to na desktop. Mój serwerek ma K6 350Mhz + 128 MB SDR i jakiś podły dysk 4.3GB ATA33 i.... przyznam sie szczerze, że to ma swoją magie, taki serwer postawiony na fb, bez X'ów, bez niepotrzebnych śmieci od których mam desktopa :] Choćbym miał tyle kasy, to i tak bym go nie wymienił :D (Co najwyżej postawiłbym drugigo desktopa do renderowania grafiki czy do szpilania w MoH z kumplami :])
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

o nic nie walcze, i nie mowie zeby koles pracownie zrobil z kompow 300MHzowych

denerwuje mnie tylko takie podejscie ze jak juz masz kosmicznie wypasiony sprzet to komp 200-300 MHz jest do du*y i wogole be,

owszem, przyznaje sie, chcialbym taki komp, ale na DESKTOPA, do normalnej pracy
a nigdy w zyciu nie kupilbym takiego kompa by przeznaczyc go na serwer (no chyba ze jakis firmowy czy cos, ale na takim serwerze na pewno nie bylo by gentoo), bo to by byla po prostu STRATA PIENIEDZY

Quote:
Przypominam, że autor tego wątku nie robi "serwera" ze stronką domową, ftpa trzymającego pliki dla kolegów czy rutera na 5 kompów ale pracownię.

nie musisz przypominac, pameitam, ale ja sie do tego nie odnosilem, skomentowalem tylko twoje stwierdzenie...

a co do pracowni, tak jak nie postaiwsz na takim sprzedzie dobrze dzialajacego XPeka, tak samo nie postawisz najnowszego Xorg z KDE i innymi rzeczami
ALE win98 bedzie spokojnie chodzil, tak samo i jak i starsze programy linuxowe...
ja osobiscie twierdze ze na tym sprzecie DA sie postawic nawet DESKTOPA, ktory bedzie chodzil calkiem rozsadnie, oczywiscie nie bedzie to najnowszy soft, ale podejrzewam ze nikt co do tego nie ma zludzen,

i na koniec powiem tylko ze kiedy komp ktory masz teraz bedzie kosztowal tyle co dzis kosztuje 233Mhz blaszak z 16Mb ramu, aplikacje na pewno beda mialy wyzsze wymagania, wiec odpowiednie proporcje i tak pozostana niezachwiane, i wtedy kupie takiego kompa zeby sobie postawic _maly_ routerek czy serwer jakiegos FTP, a poki co z mojej strony EOT bo topic powoli zaczyna robic sie flame'owaty
tyle.
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Heh, fajny jest ten Syllable.
Dwie rzeczy, które zauważyłem, że nie działają: przełączanie tematów/dekoracji powoduje zwieche całego systemu, nie można nawet na konsole jakąś przejść (bo jej nie ma), żeby skillować procesy, pomaga tylko reset.
Druga rzecz: moja sieć, a dokładniej modem USB i dhcpcd. Niby w informacjach systemowych widzę swoje kontrolery USB ale sieci podnieść nie mogę (nie umiem?).
Poza tym taki Syllable może być świetnym rozwiązaniem na niezbyt wydajne workstacje: w pracowni, w kafejce internetowej bo posiada wszystko czego zwykły user potrzebuje. Niestety działania paru rzeczy przetestować nie mogłem, bo... nie uruchomiłem sieci.
keman, piszesz, że "słabe wsparcje dla grafiki". Nie zauważyłem - bez problemu pozmieniał mi rozdzielczość od najniższej do 1280x1024 - nawet bez zwiechy czy innych sensacji.

psycepa, nie masz co się denerwować, nigdzie nie mówiłem, że stary sprzęt jest do du.. stwierdziłem tylko, że gdyby nie kasa... ech. Koniec dyskusji.
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
Heh, fajny jest ten Syllable.
To jest jeszcze bardzo wczesna wersja tego OS'u, więc nie należy oczekiwać po nim zbyt wiele...

Swoją drogą bardzo podoba mi się argante (pracował nad nim Michał Zalewski). Szkoda, że projekt zdechł. Ale jeszcze można wyłuskać w necie tego oeska (również w argante2). Są też dostępne na SF kompilatory dla argante aasm - argante assembler oraz arc dla R (HLL - ale to nie ten R od statystyki).

A co do Zalewskiego, to za kilka dni chyba przetestuję pod bochs'em hardcore... choć nie spodziewam się wielkich sukcesów 8)

Pozdro
daniel
_________________
"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i robi to."
-- Albert Einstein

Zanim zadasz pytanie na forum, wykonaj: /etc/init.d/brain.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum