Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[KDE] Problem z literką "ó"
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slepy
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 7
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Sat Jan 28, 2006 6:05 pm    Post subject: [KDE] Problem z literką "ó" Reply with quote

Witam!

Od niedawna (druga próba :)) jestem szczęśliwym posiadaczem Gentoo i jakoś radziłem sobie sam korzystając z forum/google, ale ten problem mnie przerasta :) Mianowicie korzystając z dowolnego programu używającego KDE (lub Qt) nie mogę wpisać z klawiatury litery "ó". Co ciekawe wszystkie pozostałe polskie znaki diaktryczne działają, w aplikacjach GTK problem nie występuje, podobnie w trybie tekstowym :). KDE nie ma także problemu z wyświetleniem już zapisanego gdzieś "ó". Problem pojawił się niedawno, jednak nie jestem w stanie powiązać go z niczym co robiłem w systemie. Ostatnio trochę grzebałem używając różnych HOWTO, żeby ustawić pełne wsparcie dla UTF-8, ale teraz nie jestem w stanie odtworzyć tego co robiłem (wciąż poruszam się w Linuksie trochę po omacku). Nie mam też pomysłu o co pytać googla czy wyszukiwarkę na forum. W ostateczności przekompiluję KDE, ale na razie mam kupę innych rzeczy do instalacji, a czasu jak zawsze za mało :) (pomijając już fakt, że nie mam pewności czy w ogóle pomoże).
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Sat Jan 28, 2006 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

Pewnie masz ustawiony jakiś skrót klawiszowy na okoliczność kombinacji Alt+o. Odpal konquerora i zapodaj:
Code:
settings:/Accessibility/

Potem wybierz Skróty klawiszowe i poszukaj, czy gdzieś nie ma czasem Alt+o.
Pozdro :)
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
slepy
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 7
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Sat Jan 28, 2006 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

Niestety to nie to :(

W poprzednim poście zapomniałem napisać (było w pierwszej wersji, ale firefox się zwiesił), że zamiast "ó" pojawia się jakiś bliżej niezidentyfikowany krzaczor. I tak sprawdziłem teraz skróty dla pewności i nie znalazłem alt+o.
Back to top
View user's profile Send private message
slepy
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 7
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

W międzyczasie i tak musiałem (może nawet obyłoby się bez, ale wolałem od początku :)) stawiać gentoo od nowa i tak jak przedtem problem pojawił się dopiero po jakimś czasie. Tym razem jednak już wiem, że stało się to po pierwszym emerge -uDav world. Zostawiłem na nockę, a rano po resecie znowu nie działało "ó". Już po tym update przekompilowałem KDE i dalej to samo, jednak pełen nadziei zacząłem wpisywać pliterki już w KDM i o dziwo udało mi się. Po zalogowaniu do systemu "ó" nie działa. Pomyślałem, że może to wina konfiguracji, więc spróbowałem na nowym użytkowniku, jednak nie pomogło.

Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
Back to top
View user's profile Send private message
noobah
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Apr 2005
Posts: 210
Location: Ustonie Morskie, Poland

PostPosted: Mon Jan 30, 2006 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Po pierwsze, nie pisze się dwóch postów po sobie, tylko używa się opcji EDIT w prawym górnym rogu poprzedniego postsa.

Po drugie, sprawdzałeś czy na innych czcionkach czy wyświetla Ci "ó" ? W ustawieniach czcionek KDE jest taki tekst "Zażółć gęślą....." sprawdź to.
_________________
the force is strong with me
Back to top
View user's profile Send private message
slepy
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 7
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Tue Jan 31, 2006 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

:oops: Przepraszam za posta pod postem. Czytałem APEL i guidlines, ale nie znalazłem nic o tym. Jeśli taka jest tutaj zasada to może warto byłoby to skorygować.

Wracając do tematu - czcionki (pisałem już o tym w pierwszym poście) wyświetlają się poprawnie. Zażółć gęślą jaźń pojawia się tak jak powinno. Szczerze mówiąc to nie mam już pomysłu gdzie szukać. W xorg.conf keymap mam dobry ("pl"). Zresztą próbowałem też zmieniać (na maszynistki) i wpisanie "ó" też kończyło się krzakiem na ekranie. Chciałem spróbować z nowszym kde (teraz mam 3.5.0, kdelibs 3.5.0-r2), ale wciąż nie ma go na mirrorach :(

W międzyczasie przekompilowałem też praktycznie cały system.

Czy jest sens robić downgrade do 3.4.3? Przypominam, że 3.5.0 miałem od początku, a problem pojawił się dopiero po pierwszym upgrade systemu, przy czym paczki kde na pewno się nie aktualizowały (odmaskowuję je z podanym numerem wersji). Mogę ew. napisać na bugzillę, ale do tego przydałoby się chyba więcej danych, dobrze myślę? (np. to który pakiet z aktualizacji powoduje tą zmianę. Czy jest (podejrzewam, że nie ma, ale co tam :)) jakiś inny sposób niż resetowanie Xserwera co pakiet żeby to sprawdzić?)
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Wed Feb 01, 2006 8:30 am    Post subject: Reply with quote

zrob test: zbackupuj sobie katalogi .kde* .qt* i wszystkie pliki (z katalogu domowego), ktore moga miec zwiazek z ustawieniami. potem (juz bez zadnych configow - bo backupie usun je) wlacz ponownie kde i sprawdz jak bedzie

jesli to nie da zadnych efektow, pokaz jeszcze xorg.conf, bo wrozek tu nie ma.

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
slepy
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 7
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Wed Feb 01, 2006 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ech. Niby działa, ale nie jestem zadowolony, gdyż
- dalej nie wiem co się stało wtedy
- nie wiem co się stało, że teraz działa

Zrobiłem tak jak poleciłeś i po załadowaniu KDE problem z ó nie występował. No to pomyślałem, że przywrócę backup, żeby się upewnić i ó działało dalej. Zdziwiłem się, ale zrobiłem kolejny test. Przywróciłem backup kasując uprzednio wszystko (aby się upewnić, że żadne nowe pliki nie zostały stworzone) i "ó" działa.

Pomijając już fakt, że jakiś czas temu już próbowałem logować się na nowym użytkowniku i problem dalej był. Jedyną różnicą między przedtem a teraz była rekompilacja qt i podejrzewam, że to właśnie to miało znaczenie. Dziwne jest to, że po tej operacji na pewno resetowałem Xorga i logowałem się powtórnie (nie mam pewności co do restartu komputera, im bardziej sobie próbuję przypomnieć co robiłem tym większy mam mętlik) i wciąż było to samo.

Na razie nie daję solved, w wolnej chwili zainstaluję system na wolnej partycji i spróbuję odtworzyć stan. Może błąd się powtórzy, a mi będzie łatwiej zlokalizować przyczynę.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum