Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Problem z kartą sieciową 3Com 905
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Fri Mar 03, 2006 1:00 pm    Post subject: Problem z kartą sieciową 3Com 905 Reply with quote

Mam mały problemik z sieciówką:
Code:
# lspci | grep 3Com
00:0e.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905C-TX/TX-M [Tornado] (rev 74)

Po wyłączeniu komputera (czasami) nie mam karty sieciowej. Nie tylko nie widzi jej system, ale również płyta główna (tzn. normalnie przy uruchomieniu przed startem samego systemu widzę obecność karty na podstawie zapalonej diody na switchu, a w przypadku wystąpienia problemu od samego początku dioda ta się nie świeci.)

Wygląda to tak, jakby przy zamykaniu systemu zostawały jakieś śmieci w pamięci karty. Po fizycznym odłączeniu komputera od zacilania (wyciągnięcie wtyczki z zasilacza na kilka sekund) i ponownym podłączeniu wszystko wraca do normy.
Problem nie występuje przy restarcie
Code:
# reboot
a jedynie po wyłączeniu
Code:
# poweroff
lub
Code:
# halt
(ale pewnie wynika to z samej metody restartowania).

Albo ja coś źle robię, albo ta karta słabo współpracuje z linuxem.
W czym może być problem?
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Fri Mar 03, 2006 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

To jedna z lepszych sieciówek, więc pewnie problem tkwi w twojej płycie głównej albo złych nastawach w BIOSIE.
Może coś jej nie pasuje - szukaj zaawansowane zarządzanie energią, wake on lan itp...
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Fri Mar 03, 2006 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

Próbowałem włączyć i wyłączyć wake on lan ale nic to nie zmienia. Raczej nie ma to znaczenia, ale nie mam kabelka łączącego płytę główną z kartą (tego, który słyży chyba do obsługo wake on lan, podającego sygnał na płytę).

Czy jest jakiś sposób, aby ręcznie czyścić pamięć karty przy wyłączaniu komputera?
Linux ma tendencję (ale mogę się mylić) do zostawiania różnych rzeczy w pamięci (np. kiedyś tak było z X11), być może jest to podobny problem.

Na komputerze, na którym teraz jest gentoo kiedyś był Windows. Nie zauważyłem wtedy tego problemy dlatego podejrzewam złą konfigurację (z mojej strony). Co powinienem włączyć w jądro dla obsługi tej karty?
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Fri Mar 03, 2006 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Taki objaw typowo WAKE-owy właśnie, niektóre karty mają możliwość zdajesie zdalnego właczania PC, ale to raczej nie powinno miec znaczenia przy uruchamianiu.

Może trzeba coś włączyć do kernela a może wyłączyć, ale nie wiem. Tak tylko głośno myśle. Może ACPI, BIOS itp.

Moze z kartą jednak coś nie tak, ja miałem kiedyś płytę główną, windows działał, myszka działała, pod windows działało oprogramowanie do COM,
a pod DOSEM niektóre zawieszały kompa. (programy do testowania działały poprawnie na domiar złego). Oczywiście zwalony był układ na płycie.
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Fri Mar 03, 2006 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Przeniesione do "Instalacja i sprzęt"
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum