Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Zmiana rozmiaru partycji z Gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Elus
n00b
n00b


Joined: 24 Feb 2006
Posts: 15

PostPosted: Fri Mar 10, 2006 11:27 pm    Post subject: [SOLVED] Zmiana rozmiaru partycji z Gentoo Reply with quote

Mam dość nietypową sytuację. Gentoo rozrasta mi się w niesamowitym tempie i muszę zwiększyć rozmiar partycji z system plików ("/" na ext3). Najchetniej użyłbym do tego gparted. Problem jest taki że z samego gentoo tego zrobić nie mogę - o ile dobrze rozumiem to żeby zmienić którąś z partycji trzeba wcześniej ją odmontować, a w czasie pracy systemu zrobić tego nie mogę. Z mojej drugiej dystrybucji linuksa (Ubuntu) też tego zrobić nie mogę (znajduje się "tuż za" Gentoo). Obie partycje (Gentoo, Ubuntu + kilka innych) znajdują się w partycji extended. Muszę więc:

1. rozszerzyć partycję extended, za którą mam prawie 60GB wolnego miejsca
2. "przesunąć w prawo" Ubuntu
3. powiększyć partycje z Gentoo.

I teraz pytanie finalne: jak to zrobić?
Teoretycznie mógłbym to zrobić spod windowsa, ale zbyt duże ryzyko...
Żadnego liveCD z (qt/g)parted nie posidam.

Wysoce prawdopodobne że czegoś nie wiem lub zwyczajnie piszę głupoty. Jeśli tak - proszę mnie naprowadzić na właściwy trop.

Z góry dziękuję.


Last edited by Elus on Sat Mar 11, 2006 9:38 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
exodos
n00b
n00b


Joined: 31 Jan 2006
Posts: 54
Location: Am-dam

PostPosted: Sat Mar 11, 2006 2:09 am    Post subject: Re: Zmiana rozmiaru partycji z Gentoo Reply with quote

Elus wrote:
Mam dość nietypową sytuację. Gentoo rozrasta mi się w niesamowitym tempie i muszę zwiększyć rozmiar partycji z system plików ("/" na ext3). Najchetniej użyłbym do tego gparted.

Niestety parted sobie z tym nie poradzi. Na jego stronie mozesz przeczytac, ze obsluga zmiany rozmiaru ext2 i ext3 jest niepelna - mozna to zrobic tylko, jesli poczatek partycji pozostaje w miejscu. A Ty, jak pisales, partycje z Ubuntu chcesz przesunac. Nie znam zadnych linuksowych programow, ktore moglyby tutaj pomoc, a jedynym, ktorego do tego uzywalem byl Partition Magic (fakt - za pierwszym razem popsul mi tablice partycji, ale to inna bajka), ogolnie jest w miare bezpieczny. Proponuje zainteresowac sie Hiren's Boot CD - plytka z programami do zabawy z partycjami i odzyskiwania danych, do znalezienia np na torrencie (ok 60MB).
Back to top
View user's profile Send private message
Elus
n00b
n00b


Joined: 24 Feb 2006
Posts: 15

PostPosted: Sat Mar 11, 2006 9:37 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki.
Zaryzykowałem i partycję z Ubuntu przeniosłem za pomocą PM. Następnie spod Ubuntu zmieniłem rozmiar partycji z Gentoo. Wszystko gra.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum