Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
xfs - bezpieczenstwo danych...
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Criss-PL
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2005
Posts: 158
Location: Szczecin

PostPosted: Sat May 27, 2006 7:15 am    Post subject: xfs - bezpieczenstwo danych... Reply with quote

Moze post wyda sie komus smieszny, ale chcialem sie podzielic z wiekszoscia moimi odczuciami co do systemu plikow XFS...
Naczytalem sie o nim troszke na forum i opinie byly rozne - od zachwytu po niebiosa, az po totalna zaglade wynikajaca jako by z xfs'owskiego braku bezpieczenstwa...
Postanowilem zaryzykowac i puscilem xfs'a na calym systemie (/~)... Nie wieci jak mi cisnienie skoczylo jak w trakcie kompilowania Gimp'a - caly system juz stal, lacznie z KDE i OpenOfficem - zabraklo pradu i wszystko co elektryczne zamilklo... Czytajac wczesniej posty co niektorych osob o calkowitej utracie danych troszke sie podlamalem - 2 dni stawiania Gentoo w plecy? Jednak okazalo sie calkowicie inaczej - system plikow po ponownym uruchomieniu wstal bez szmerania... wszystkie pliki byly - nawet ta nie dokonczona kompilacja Gimp'a...
Zastanawiam sie czy nie bylo to spowodowane kilkoma dodatkowymi opcjami, ktore zastosowalem przy opcjach montoania:
Code:
osyncisosync,attr2

Zastosowalem sie także do wskazowek producenta i wylaczylem Write Cache(*) - nie zanotowalem jakiego kolwiek spadku wydajnosci.
Jasli ktos ma jeszcze jakies cenne rady by zwiekszyc bezpieczenstwo danych lub przyspieszyc xfs, to niech smialo pisze...

*Write Cache nie musi byc wylączany na jadrach 2.6.17+, gdyz maja one juz specialne mechanizmy sluzace do rozpoznawania kiedy dane maja kozystac z Write Cache a kiedy nie...



Edit by Poe
ort
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat May 27, 2006 8:26 am    Post subject: Reply with quote

Ja uzywam XFS na wszystkich partycjach i raz gdy zabraklo pradu (akurat zamykalem system) zjadlo mi kawalek alsa-lib.c OIDP. Mozesz powiedziec, gdzie wylaczyc to Write Cache ? A fs'y montuje z domyslnymi opcjami.

EDYTOWANO:
hdparm -W0 ;)

Tak szukam na google i nie wiele istotnych informacji mozna sie dowiedziec nt. Write Cache, mozesz napisac cos wiecej o tym ficzerze ?
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Sat May 27, 2006 9:18 am    Post subject: Re: xfs - bezpieczenstwo danych... Reply with quote

Criss-PL wrote:
Nie wieci jak mi cisnienie skoczylo jak w trakcie kompilowania Gimp'a - caly system juz stal, lacznie z KDE i OpenOfficem - zabraklo pradu i wszystko co elektryczne zamilklo... Czytajac wczesniej posty co niektorych osob o calkowitej utracie danych troszke sie podlamalem

Gdzie to wyczytałeś? Pewnie w horrorze o kompach :) Z tego co ja wyczytałem dotyczy ona co najwyżej plików, najczęsciej konfiguracyjnych, prawdopodobnie otwartych do zapisu. Ja mam na razie xfs na /usr. Testowałem kilka resetów podczas zapisu itp. choć nie były to testy obejmujące wszystkie aspekty zagadnienia. Wszystko było w normie, czyli zachowywał sie jak inne partycjie ext3 czy reiserfs. Różnice są może w ilości zapisanych danych co pewnie wynika z samej specyfiki danego filesystemu.

Montowanie mam jedynie z noatime, notail, choc nawet nie wiem czy są to opcje poprawne :?
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
szolek
Guru
Guru


Joined: 30 Mar 2005
Posts: 570
Location: Brzóza Królewska

PostPosted: Sat May 27, 2006 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Ja straciłem jeden referacik na xfs. Chciałem lekko poprawić kiedy w momencie otwierania wyłączyli mi prąd. Po załączeniu w pliku nic nie miałem. Nie wiem czy to przypadłość fs'a czy lyx'a ale od tamtego czasu używam ext3.
Back to top
View user's profile Send private message
Criss-PL
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2005
Posts: 158
Location: Szczecin

PostPosted: Sat May 27, 2006 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Do Aktyna:

Poszukaj sobie na forum... A znajdziesz kilka wypowiedzi odnosnie tego co pisalem - a raczej kilka wypowiedzi innych uzytkownikow forum, ktorzy stracili dane - podobno...

Co to Write Cache, to szczegolow nie znam... Wyczytalem tylko na stronie producenta XFS, ze powoduje on pewne problemy i jaderka 2.6.17 juz go rozwiazuja...
Jak bede mial czas to poszukam czegos wiecej...
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Sat May 27, 2006 6:18 pm    Post subject: Reply with quote

szolek wrote:
Ja straciłem jeden referacik na xfs.
Szit hapenz, ja znam takie sytuacje chyba z wszystkich systemów plików (począwszy od FAT i NTFS, a skończywaszy na ext2/3). Na szit hepenz nie ma rady.
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
arach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 22 Jan 2005
Posts: 92
Location: Between the Moon and a star

PostPosted: Sat May 27, 2006 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Jak ostatnio miałem xfs to przy każdym twardym reboocie traciłem jakieś pliki lub śmieci się do nich dopisywały, chociaż fakt faktem było to prawie 2 lata temu.

ps. Teraz używam UFS/UFS2, stabilne fsy. Szkoda że linux nie ma normalnej obsługi ich bo teraz to nawet nie mam jak linuksa zainstalować przez to :)
_________________
ble! :P
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum