Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Midnight Commander - totalnie skopany wyglad pod konsola
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vitamin
n00b
n00b


Joined: 05 May 2006
Posts: 37

PostPosted: Tue May 30, 2006 9:36 pm    Post subject: Midnight Commander - totalnie skopany wyglad pod konsola Reply with quote

Witam,
Mam problem z MC - pod konsola jego wyglad jest calkowicie skopany - nie widac ramek, tekst naklada sie na siebie i zeby bylo jeszcze ciekawiej po edycji jakiegos pliku w MC pozniej na glownym ekranie zostaja jakies litery i inne znaki tak jakby z tego pliku ktory byl przed chwila otworzony. Kurcze najlepiej byloby to pokazac bo tak opisac to ciezko ale nie wiem jak zrobic screenshota pod konsola :(
A zeby bylo smieszniej pod X'ami wszystko dziala cacy - jakbym mial zupelnie dwa rozne programy zainstalowane.
Dodam jeszcze ze probowalem chyba wszystkich mozliwych flag i za kazdym razem byl ten sam problem. Malo tego - probowalem nawet zainstalowac tego poprawionego MC (MC-MP) ktorego nie ma w portage'u ale o dziwo on tez mial dokladnie taki sam skopany wyglad.
No i w koncu probowalem tez instalowac najnowsza wersje (ta zamaskowana) jak i starsza (z serii 4.6.0 iirc) - to takze nic nie pomoglo.
I teraz to juz nie wiem co mam zrobic - czy to tylko ja mam takie szczescie? Czy ktos moze mi powiedziec w czym jest problem?
Bede bardzo wdzieczny za pomoc bo jakby nie patrzyl to MC przydaje sie pod konsola jak diabli (przynajmniej takim lamerom jak ja).
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,
vitamin
Back to top
View user's profile Send private message
wodzik
l33t
l33t


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 713
Location: Człuchów

PostPosted: Tue May 30, 2006 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

ja tak mialem jak mialem skopane cos z framebufferem. bodajrze wymiary tych ramek dokad moze byc tekst wyswietlany, bo koniecznie chcialem zeby mi tekst nie zachodzil na obrazek z boku i na dole. udalo sie ale mc wygladal wlasnie tak jak opisujesz. niestety nie pamietam co pomoglo
_________________
:() { :|: & };: <- nie próbuj wpisywać tego w konsoli
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Tue May 30, 2006 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Screenshot z konsoli możesz robić za pomocą fbgrab. Przypuszczalnie Twój MC wygląda mniej więcej tak? :wink: Też miałem kiedyś coś takiego. Jest to wina ustawień unicode - pobaw się tym. Ja już nie pamiętam co trzeba dokładnie zmienić - jak sobie przypomnę to dam Ci znać. :)
Back to top
View user's profile Send private message
kfiaciarka
Veteran
Veteran


Joined: 20 May 2005
Posts: 1498
Location: Dobre Miasto, Poland

PostPosted: Tue May 30, 2006 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

W /etc/rc.conf ustaw
Code:
UNICODE="no"

natomiast w /etc/conf.d/consolefont
Code:

CONSOLEFONT="lat2-16"
CONSOLETRANSLATION="8859-2_to_uni"

mam nadzieje ze pomoże.
Back to top
View user's profile Send private message
przemos
Guru
Guru


Joined: 30 May 2005
Posts: 433
Location: HWDP

PostPosted: Wed May 31, 2006 5:59 am    Post subject: Reply with quote

kfiaciarka wrote:
W /etc/rc.conf ustaw
Code:
UNICODE="no"



Akurat to nie jest takie niezbędne, tym bardziej jeśli ktoś ma system na UTF-8. A ma?
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Wed May 31, 2006 7:32 am    Post subject: Reply with quote

u mnie mc dziala poprawnie na systemie z localami pl_PL.utf8. mc wali mi sie tylko gdy wlaczam jakis temat gensplash, albo uzywam mc w xterm'ie (wtedy nic nie widac) pod X'ami.
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
Sahin
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 14 Sep 2005
Posts: 83
Location: Morąg (Mazury)

PostPosted: Wed May 31, 2006 8:21 am    Post subject: Reply with quote

U mnie problem ten zniknął po ustawieniu w jajku rozdzielczość dla konsoli na 1024x768@75. Problem ten występował u mnie również z nano, ufed, mp3blaster i innych. Po tym zabiegu wszystko wygląda pięknie.
_________________
Athlon 64 3.8+ AM2, Ram 3072 MB (DDR2 800 MHz SDRAM), EVGA GeForce 8800GTS 640MB, Dysk nr 1 - Maxtor 6Y080P0 (76 GB) Dysk nr 2 - ST340015A Barracuda (37 GB), Gigabyte GA-M55S-S3 (sieciówka, Realtek HD Audio 8ch)

http://www.lastfm.pl/user/Sahin/
Back to top
View user's profile Send private message
vitamin
n00b
n00b


Joined: 05 May 2006
Posts: 37

PostPosted: Wed May 31, 2006 11:39 am    Post subject: Reply with quote

Przede wszystkim dziekuje za tak duzy odzew i za wszystkie porady. Mam juz screena (dziekuje za podpowiedz o fbgrab) mojego MC z konsoli:
http://img343.imageshack.us/img343/4259/mc5gq.png
Na tym screenie nie wyglada to moze az tak zle ale to dlatego ze nie mialem akurat otwartego zadnego pliku do edycji - po kazdej edycji (czy nawet samym podgladzie) na ekranie robi sie niezla kaszanka.
A tak ten sam MC wyglada pod X'ami w xtermie:
http://img442.imageshack.us/img442/2425/mcx9ud.png
Tutaj zkoleii jak widac wszystko wyglada super.
Z tego co piszecie wynika ze prawdopodobnie przyczyna tego dziwnego wygladu jest kodowanie (bo jesli chodzi o rozdzielczosc fb to mam wlasnie 1024x768-16@75 - i w jajku i w grubie). Tylko prosze mi powiedziec co ja mam konkretnie zrobic zeby to poprawic a jednoczesnie nie stracic mojego kodowania UTF - bo caly system mam ustawiony na UTF - i w /etc/make.conf mam flage USE ustawiona na 'unicode' i glibc tez ma ustawione w /etc/locales.build i /etc/locales.gen same kodowanie UTF - ze o /etc/rc.conf nie wspomne (unicode="yes").
Prosze o jakies wskazowki jak mozna poprawic sam wyglad MC zachowujac jednoczesnie kodowanie calego systemu w UTF.
Back to top
View user's profile Send private message
przemos
Guru
Guru


Joined: 30 May 2005
Posts: 433
Location: HWDP

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Spróbuj skompilować mc z USE="slang".
Back to top
View user's profile Send private message
vitamin
n00b
n00b


Joined: 05 May 2006
Posts: 37

PostPosted: Wed May 31, 2006 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Juz probowalem - nic to nie pomoglo.
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Wed May 31, 2006 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

Hm jaki sterownik używasz do framebuffera ?
Z tego co pamiętam, z radeon i kolorami na 24bit (czy coś koło tego) miałem podobnie - spróbuj z vesafb-tng :)
Back to top
View user's profile Send private message
vitamin
n00b
n00b


Joined: 05 May 2006
Posts: 37

PostPosted: Wed May 31, 2006 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

Uzywam wlasnie vesafb-tng (choc teoretycznie powinienem savagefb ale na nim fb dziala juz w ogole do kitu).
Back to top
View user's profile Send private message
Insenic
Guru
Guru


Joined: 25 Jan 2005
Posts: 329
Location: Poland, Bialystok

PostPosted: Wed May 31, 2006 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

przemos wrote:
Spróbuj skompilować mc z USE="slang".

Raczej z USE="-ncurses slang". Tak próbowałeś?
_________________
Notebook: Asus A6TC-AP015 - AMD Turion X2 | 1024 DDR | nVidia GeForce Go 7300 | 80 GB HDD
Back to top
View user's profile Send private message
vitamin
n00b
n00b


Joined: 05 May 2006
Posts: 37

PostPosted: Wed May 31, 2006 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

Tak miedzy innymi wlasnie probowalem kompilowac tego MC - probowalem nawet bez zadnych flag (tzn '-ncurses -slang) i z '-X -gpm' - i doszedlem do wniosku ze zmienianie flag nie ma tu nic do rzeczy. Tym bardziej ze probowalem instalowac takze recznie MC-MP (mozecie go znalezc na http://mc.linuxinside.com) i z nim sa dokladnie te same problemy.

EDIT:
Rozwiazaniem problemu okazalo sie jednak kodowanie - rozwiazanie podane przez kfiaciarke dziala i to nawet z UNICODE="yes" w /etc/rc.conf - kluczowe jest jednak to co mamy wpisane w /etc/conf.d/consolefont.
kfiaciarka wrote:
W /etc/rc.conf ustaw
Code:
UNICODE="no"

natomiast w /etc/conf.d/consolefont
Code:

CONSOLEFONT="lat2-16"
CONSOLETRANSLATION="8859-2_to_uni"


Dziekuje pieknie wszystkim za pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum