Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Kernel panic zamiast gentoo.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 10:12 am    Post subject: Kernel panic zamiast gentoo. Reply with quote

Skompilowałem sobie gentoo. Ze stage3 zrobiłem bootstrapa i emerge -e system. Skompilowałem też jądro z własnymi opcjami (np. z systemów plików zostawiłem tylko ext3). Najpierw gentoo postawiłem na /dev/hdb1. Grub wystartował, wybrałem z listy gentoo i po wczytaniu pierwszej części jądra (Alsa i takie sobie stery) wypisał mi "cannot open hdb1", "not syncing VFS" i "kernel panic" oraz "append corect option 'root=' ". Myślałem że linuks ma problem z uruchomieniem się z drugiego dysku. Skopiowałem całe gentoo z hdb na hda. Pozmieniałem wpisy w fstab i grub.conf i to samo. Jak to można naprawić ?? W necie czytałem, że trzeba porobić wpisy w devices.map, ale próbowałem uruchomić ten system grubem z Mandrake (lokalizację jądra gentoo podałem przy instalacji) - też nie uruchomił gentoo ("kernel panic").

grub.conf:

title=Gentoo
root(hd0,5)
kernel /boot/gentoo-linux-2.6.16-r12 root=/dev/hda6
boot # bez tego też nie chodzi
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 10:26 am    Post subject: Reply with quote

czy wkompilowałeś w kernel obsługę twojego chipsetu odpowiedzialnego za obsługę twardego dysku?
czy jest wkompilowana statycznie, czy w postaci modułu?
czy ext3 jest statycznie czy w postaci modułu?
czy nie brakuje ci obsługi innych używanychsystemów plików (np. masz /boot na ext2)?
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 10:27 am    Post subject: Reply with quote

stage3 + bootstrap? po co? ;)

Ale pomijając to, prawdopodobnie nie masz wkompilowanej w jądro obsługi Twojego systemu plików lub kontrolera IDE/SATA czy co tam masz.
_________________
GTK2/GNOME - The weakest link!
Back to top
View user's profile Send private message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 11:26 am    Post subject: Reply with quote

W kernelu żadnych chipsetów do dysków nie widziałem, a pozatym nie wiem jaki mam.
Ext3 jest wkompilowane statycznie.
/boot mam na partycji / (nie robiłem odzielnej partycji dla tego katalogu), system plików - ext3

stage3 + bootstrap bo czytałem że lepiej jak kompilatory i biblioteki stą też zoptymalizowane pod komputer. W handbooku było napisane, że do stage 1 i 2 nie ma dokumentacji i równie dobrze można zrobić bootstrap pod stage3.

Co do kontrolera IDE chyba też nie zauważyłem w jądrze (jak nie było domyślnie zaznaczone do kompilacji to chyba nie mam)

System plików muszę mieć wkompilowany, bo ext3 mam w kernelu, a ext2 odznaczyłem, bo nie używam go.
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 11:40 am    Post subject: Reply with quote

oj troszke sie wypuścileś niewiedząc co masz w komputerze i instalujac gentoo, jak wiesz jaka masz plyte glowna to powinno nam wystarczyć, a jak masz windowsa gdzies zainstalowanego na tym kompie to zainstaluj everesta i bedziesz wiedział co masz w blaszaku,

wybór chipsetu nie jest az tak gleboko w konfiguracji jądra, poprzegladaj i dojdziesz gdzie to jest
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Qlawy wrote:
a jak masz windowsa gdzies zainstalowanego na tym kompie to zainstaluj everesta i bedziesz wiedział co masz w blaszaku

wystarczy pakiet pciutils i komenda lspci. Dostępne standardowo w LiveCD.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Zrobiłem jądro genkernelem i spróbuję je odchudzać, ale pojawił się inny problem. Nie widzi interfejsu eth0 pomimo, że jest skonfigurowany i dodany do domyślnego poziomu uruchamiania. Jak wpiszę iffconfig eth0 to wypisuje chyba "eth0 device not found" W handbooku było napisane, że w takim wypadku stery karty sieciowej nie są w wkompilowane w jądro. Sprawdzałem i były jako moduły dodane, wkompilowałem je na stałe i dodałem do /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6 wszystkie wpisy modułów. Ale jest to samo, poza tym podczas wczytywania części modułów wyskakują błędy "failed to load <nazwa modułu>". I podczas logowania wypisuje komunikat, "nieznany obiekt ENV_ROOTPATH", czy to ma być zmienna i jaką ma mieć wartość?

Last edited by kamil128 on Mon Jul 24, 2006 7:37 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 4:28 pm    Post subject: Reply with quote

jak stery od karty sieciowej sa na stale to nie sa modulami, pokaz "#lspci"
Back to top
View user's profile Send private message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Genkernel chyba wszystko pakuje do modułów, a ja tylko stery do karty sieciowej zmieniłem na built-in.

Koncowka uruchamiania gentoo:

Code:
Starting eth0
   Bringing up eth0
     10.0.0.2
     eth0 does not exist
ERROR:   Problem starting needed services
         "netmount" was not started.
Starting local ...


Code:
Gentoo Linux / # lspci

00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8753 [P4X266 AGP] (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8633 [Apollo Pro266 AGP]
00:09.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 82)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8235 ISA Bridge
00:11.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 50)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV11 [GeForce2 MX/MX 400] (rev b2)


od raku: dodane znaczniki
Back to top
View user's profile Send private message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Problem z internetem rozwiązany - skompilowałem jądro samemu, dodałem wszystkie chipsety jakie były i ruszyło. Pomimo iż nie zaznaczałem żadnych modułów, te się zainstalowały i zastanawia mnie czemu podczas ładowania części znów pojawia się błąd "failed to load <nazwa modułu>. I podczas logowania, po wpisaniu root jeszcze jest wyżej wymieniony błąd związany z obiektem ENV_ROOTPATH.
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Jeśli wkompilowujesz fragment kodu na stałe, to już nie ma takiego modułu, więc nie można go załadować.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
kamil128
n00b
n00b


Joined: 22 Jul 2006
Posts: 10
Location: Opole

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Genkernel wszytko pakuje jako moduły. Ja żeby załadować potrzebne mi moduły szukałem jakie sš w katalogu /lib/modules/<wersja jšdra>. Gdy kompilowałem jšdro sam, wkompilowałem w wszystkie potrzebne mi funkcje oraz te które groŸnie wyglšdały razem z chipsetami. Wyłšczyłem obsługę modułów, ale bez niej nie mogłem skompilować jaja, więc potem włšczyłem i skompilowałem jeszcze raz. W zapomniałem wyżucić wpisów z /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6 więc może teraz wtym tkwi problem, ale wczeœniej miałem genkernela i był ten sam błšd, nawet po wpisaniu wszystkich modułów do "autoloada" bez œcieżek do nich i bez rozszerzeń ".ko". Ponadto jak poczštkowo te moduły nie bły wpisane do tego konfiga, błšd był ten sam, (czy system wtedy nie powinien ich próbować ładować ?).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum