Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT]Sprawa wydajności SATA w Linuksie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 11:07 am    Post subject: [OT]Sprawa wydajności SATA w Linuksie Reply with quote

Zawsze było dla mnei oczywiste, że dyski Sata biją na głowę "przestarzałe" Pata, przeglądając stronki o sprzęcie trafiłęm na artykuł odnośnie "wyższości" kontrolera szeregowego nad równoległym i w sumie zwątpiłem.

Testy testami, poza tym Linux ma nieco inne sterowniki niż zastosowane w tamtych testach, więc pomijając hdparm contest, który pojawił się troche czasu temu mam takie pytanie do posiadaczy twardzieli sata, czy w "życiowych" zastosowaniach uzyskujecie tak mały przyrost wydajności ? Czy jednak jest toto szybkie jak wcześniej wierzyłem :D
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

różnica jest znikoma, poprostu nowsza technologia ot co.
Back to top
View user's profile Send private message
Smoothny
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2006
Posts: 29

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Technologia sama w sobie zakłada przepustowosci rzędu 150MB/s a w przypadku SATA-II 300MB/s. Problem w tym ze dyski pod SATA ktore są w powszechnej sprzedazy i tak są wstanie podać do magistrali ~65 MB/s więc trzeba poczekać na rewolucje w architekturze dysków a to tak szybko nie nastąpi. Na razie producenci mogą podkręcać mocno już podkręconą predkosc obrotową, ale potrzebna jest po porstu nowa technologia konstrukcji dysku.

Co śmieszne niektore testy wykazały wyższość dyskow PATA nad SATA. SATA sprawdza się tylko na razie w macierzach dyskowych. Przy klasycznej konfiguracji w domowych PC roznica jest nieudczuwalna.

Jednak juz teraz widać że SATA szybko zdominuje rynek PC. Myślę że oplaca się inwestować w SATA-II. Glowne zalety to konstrukcja przy obecnych mozliwosciach. Napiecie znacznie nizsze niz przy PATA. Mniejsze interferencje. Kable waskie ulatwiaja cyrkulacje powietrza wewnatrz komputeraz i znacznie dluzsze. Dyski powinny być Hot-pluggable ale na razie male wsparcie ze strony zasilacza.
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

Smoothny wrote:
SATA sprawdza się tylko na razie w macierzach dyskowych.


W sumie docelowo myślałem o spięciu dwóch dysków SATA w RAID 0, ale to i tak dopiero za jakiś (dłuższy) czas,

Smoothny wrote:
Jednak juz teraz widać że SATA szybko zdominuje rynek PC. Myślę że oplaca się inwestować w SATA-II. Glowne zalety to konstrukcja przy obecnych mozliwosciach. Napiecie znacznie nizsze niz przy PATA. Mniejsze interferencje. Kable waskie ulatwiaja cyrkulacje powietrza wewnatrz komputeraz i znacznie dluzsze. Dyski powinny być Hot-pluggable ale na razie male wsparcie ze strony zasilacza.


a biorąc pod uwagę, że SATA jest technologią przyszłościową, lecz swą potęge okaże dopiero w przyszłości, odpuszcze go sobie narazie (do kolejnego upgradu sprzętu ?? :D)

Bardzo dziękuje za przemyślenia i uwagi :)
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Johnny_Bit
Apprentice
Apprentice


Joined: 30 Aug 2005
Posts: 246
Location: Poland

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

jestem posiadaczem i stałym użytkownikiem dysków sata i pata. Moge tyle stwierdzić: sata jest o jakieś 10 mb szybsza w moim przypadku (zarówno read jak i write)

W porównani WD Caviar SE 8MB 80GB ATA/100 i Hitachi DeskStar 250GB SeriaAta


Last edited by Johnny_Bit on Sun Jul 23, 2006 6:41 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
radziel
n00b
n00b


Joined: 02 Jul 2005
Posts: 40
Location: Poland, Olsztyn

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Oczywiście wszystko zależy od tego jakiej generacji bdyski porównujemy, ze swojej strony mogę zapewnić że przesiadka z Maxtora 40gb 5400rpm PATA (~20-30mb/s) na WD Cavar 250 g 7200rpm, SATA (~50-60 mb/s) różnica jest bardzo odczuwalna :)
_________________
r.
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

A tak jeszcze w gestii technicznej, w jajku widziałem sterowniki do kontrolerów SATA... A co z SATA2 ?? Poleci toto na sterach SATA czy trzeba czekać aż włączą do kernela nowe drivery ?
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Johnny_Bit
Apprentice
Apprentice


Joined: 30 Aug 2005
Posts: 246
Location: Poland

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:31 am    Post subject: Reply with quote

są sata2, z tego co czytałem w kodzie to powino być ok
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

Johnny_Bit wrote:
są sata2, z tego co czytałem w kodzie to powino być ok


Że znaczy się przykładowy "Uli Electronics SATA support" (wszędzie piszą tylko SATA, żadnej wzmianki o SATA2) pociągnie SATAII ??
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Smoothny
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2006
Posts: 29

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 7:03 am    Post subject: Reply with quote

Hmm. Wydaje mi się (ale głowy nie dam sobie uciąć), że interfejs sprzetowy z jakimi "rozmawia" jądro jest taki sam w SATA i SATA-II. Po prostu ew przy posidaniu dysku nowszej generacji komunikaty o zakonczeniu operacji docieraja szybciej. Przynajmniej tak zakłada idealna teoria kompatybilności wstecznej :P
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 7:51 am    Post subject: Reply with quote

Aż się włączę, bo już nie mogę wytrzymać: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK SATA-II i przestańcie powtarzać te marketingowe głupoty.
Back to top
View user's profile Send private message
Smoothny
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2006
Posts: 29

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 10:51 am    Post subject: Reply with quote

Rzeczywiście w oficjalnej nomenklaturze ta nazwa nie istnieje.

wikipedia.org:

Quote:
The 3.0 Gb/s specification has been very widely referred to as Serial ATA II (SATA II), contrary to the wishes of the Serial ATA standards organization that authored it. The official website notes that SATA II was in fact that organization's name at the time, the SATA 3Gb/s specification being only one of many that the former SATA II defined, and suggests that SATA 3Gb/s be used instead. (The Serial ATA standards organization has since changed names, and is now The Serial ATA International Organization, abbreviated SATA-IO.)


Jednak jak wynika z cytowanego fragmentu sama organizacja ugięła się pod tą nieoficjalną nomenklaturą.

Quote:
SATA 3Gb/s is sometimes also referred to as SATA/300 or SATA II


W takim razie najbezpieczniejszą nazwą wydaja się SATA/300. W rzeczywistosci jest to tylko bitwa na znaczenia.

T. Różewicz, Ocalony, fragment:
Quote:

Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności.


Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że nazewnictwo SATA-I i SATA-II przewija się w dokumentach na temat wsparcia SATA przez Linux.
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Smoothny wrote:
Jednak jak wynika z cytowanego fragmentu sama organizacja ugięła się pod tą nieoficjalną nomenklaturą.


Nie, wcale tak nie wynika.
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

mbar wrote:
Aż się włączę, bo już nie mogę wytrzymać: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK SATA-II i przestańcie powtarzać te marketingowe głupoty.


No właśnie głównie o to mi tu chodzi, by odróżnić fakty od marketingu (a i to drugie odrzucić :D). Przykładowy DualDDR, teoretycznie 2x większa przepustowość pamięci... W praktyce wzrost wydajności systemu rzędu 10% lub nawet mniej :D

A swoją drogą, trzęsę troche portkami, bo mobo, które ew. chciałbym sobie sprawić wymaga doinstalowywania całego szeregu sterów do Xp. Z tym, że do Xp są te drivery na stronie producenta, Linuksa traktują po macoszemu, więc wole sie upewnić, że wsio będzie działać :)
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Art.root wrote:
Przykładowy DualDDR, teoretycznie 2x większa przepustowość pamięci... W praktyce wzrost wydajności systemu rzędu 10% lub nawet mniej :D
Przy słabym kontrolerze. :P Przy dobrych z tego co wiem ponad 30% - a to już nieźle. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Miałem na myśli kontroler wbudowany w procki na socket939 :P
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 27, 2006 12:30 am    Post subject: Reply with quote

Zastanawia mnie jeszcze NCQ. Są do tego potrzebne sterowniki, czy jest to całkowicie realizowane wyłącznie przez kontroler sprzętowy ?
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Thu Jul 27, 2006 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

AFAIK sterownik musi mieć wsparcie.
_________________
GTK2/GNOME - The weakest link!
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 27, 2006 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

A mamy takowe w naszych ukochanych kernelach ? :)
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum