Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
NVidia i Xorg 7.1
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Wed Aug 23, 2006 11:23 am    Post subject: NVidia i Xorg 7.1 Reply with quote

Witam!

Niedawno, w związku z przypadkowym upgradem expata i koniecznością przekompilowania pół systemu :roll: zdecydowałem się przesiąść na modularne Xksy. Niestety trochę z tym zamieszałem (jak zwykle ;)) i revdep-rebuild zainstalował mi Xksy, w związku z czym nie byłem w stanie kontrolować którą wersję instaluje - wrzuciła się więc xorg-x11-7.1 oraz xorg-server-1.1.1 w związku z faktem ustawienia przeze mnie akceptowania gałęzi ~x86. Oczywiście akceleracja wysiadła, nie mogę zainstalować nvidia-glx. (Choć co ciekawe nvidia-kernel zostało - troszkę tego nie rozumiem, ale mniejsza o to.)

No i mam tutaj następującą sprawę.
- Czy NVIDIA nadal nie będzie współpracować z takimi Xksami?
- Jeśli muszę zrobić downgrade to czy potrzebuję wrzucić tylko xorg-server czy także x11-xorg?
- Do jakiej wersji zrobić downgrade? Wystarczy jak się domyślam xorg-x11-7.0 i xorg-server-1.1.0-r1?
- A co z przebudowaniem zależności Xksów (tzn. wszystkich podpakietów)? Czy będzie potrzebny revdep?

Przy okazji może przemycę inne pytanie. Coś mi się o uszy obiło, iż nowe sterowniki NVidii nie wspomagają starszych kart. Dotychczas korzystałem więc z 6629-r7 i dla pewności zabraniałem systemowi wrzucania nowszych. Chciałbym przy okazji wrzuciś sobie XGL. Kororaa (bodajże 0.1) nie uruchomiła mi się na mojej karcie:
Code:
# lshw
(...)
*-display
        description: VGA compatible controller
        product: NV15 [GeForce2 GTS/Pro]
        vendor: nVidia Corporation
(...)

lecz jak podaje Korooraa Hardware Video Card Support:
Code:
#  nVidia GeForce 2 GTS (with nvidia-glx-1.0.7174) *card is now considered LEGACY

Czyli mam rozumieć ten sterownik jest bezpieczny i będzie działać?

I jeszcze jedno pytanie z innego zakresu. Z pracy chciałbym łączyć się przez VNC z vino. Jednakże porty wyjścia mam z pracy poblokowane. Która z poniższych dróg jest możliwa oraz jest najszybsza/najlepsza:
- zmiana portu nasłuchiwania vino-session (czy jest to możliwe? ja nie znalazłem informacji);
- przekierowanie na iptables;
- tunelling (czy jest to możliwe?)

Chciałbym jeszcze zaznaczyć iż w żadnej z powyzszych kwestii nie potrzebuję dokładnych informacji. Ze szczegółami jestem w stanie sobie poradzić. :) Chciałbym tylko wykorzystać doświadczenie Kolegów i prosić o krótkie wskazanie najszybszej/najlepszej drogi.

Pozdrawiam!


:: EDIT ::
Za pomocą Yoshiego znalazłem coś takiego. Na komputerze lokalnym tworzę tunel, który przekazuje połączenia z portu 5900 (standardowy dla protokołu vnc) przez port 80 na host front.homelinux.com (w domu):
Code:
# ssh -L 5900:front.homelinux.com:80 root@localhost
Następnie na komputerze zdalnym robię coś podobnego. Tzn. port 80 forwarduję na port vnc czyli 5900:
Code:
# ssh -L 80:localhost:5900 root@localhost
I następnie na komputerze lokalnym wywołuję vnc:
Code:
# vncviewer localhost
Nic się niestety nie dzieje. Próbowałem wymusić port:
Code:
# vncviewer localhost::5900
Jednak dalej nic z tego. Po wydaniu:
Code:
netstat -lp
widzę, że na obydwu maszynach ssh nasłuchuje zgodnie z oczekiwaniami. Jakieś pomysły?
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Wed Aug 23, 2006 4:08 pm    Post subject: Re: NVidia i Xorg 7.1 Reply with quote

rzabcio wrote:
Oczywiście akceleracja wysiadła, nie mogę zainstalować nvidia-glx. (Choć co ciekawe nvidia-kernel zostało - troszkę tego nie rozumiem, ale mniejsza o to.)

`emerge --depclean` prawdopodobnie będzie chciało odinstalować nvidia-kernel.
rzabcio wrote:
- Czy NVIDIA nadal nie będzie współpracować z takimi Xksami?

Na razie tak. Ale można użyć sterowniki nv lub vesa.
rzabcio wrote:
- Jeśli muszę zrobić downgrade to czy potrzebuję wrzucić tylko xorg-server czy także x11-xorg?

xorg-server, xorg-x11, xf86-input-keyboard, xf86-input-mouse i ewentualnie niektóre inne pakiety, jeśli masz je zainstalowane.
rzabcio wrote:
- Do jakiej wersji zrobić downgrade? Wystarczy jak się domyślam xorg-x11-7.0 i xorg-server-1.1.0-r1?

xorg-x11-7.0-r1 i xorg-server-1.0.2-r7.
rzabcio wrote:
- A co z przebudowaniem zależności Xksów (tzn. wszystkich podpakietów)?

Prawdopodobnie wystarczy xf86-input-* i xf86-video-*.
rzabcio wrote:
Czy będzie potrzebny revdep?

Raczej nie, ale nie zaszkodzi.

Sveikinu
Arfrever
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Wed Aug 23, 2006 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ok. Dzięki bardzo za odpowiedź Arfrever! :) Będę próbować w weekend bo póki co komp musi być na chodzie - na razie jadę na nv. Jeśli ktoś jeszcze miał jakieś sugestie - proszę się nie krępować. ;)

Drugą część (tunelowanie) rozwiązałem. Napiszę coś na ten temat jutro bo dziś już nie mam siły - cięzki dzień - 11 godzin w pracy... 8O
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Wed Aug 30, 2006 10:09 am    Post subject: Reply with quote

W portage są już nowe sterowniki nvidii - podobno obsługują Xorg 7.1 :)
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
Piecia
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2004
Posts: 447
Location: znienacka

PostPosted: Wed Aug 30, 2006 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ostatnio postanowiłem sobie zaktualizować xorg-x11 do wersji 7.1, problem stanowił xorg-server 1.1.1 w zależnościach (w wersji 1.1.1-* nie wyświetlały mi się literki na niektórych programach). Jednakże mogę powiedzieć, że z nowym xorg'iem dobrze to wszystko współpracuje. Nowe sterowniki nvidi też działają.

Pozostaje mi jedynie dociec dlaczego nie działają mi X'y pod gentoo-sources 2.6.17-*.

Code:
 x11-base/xorg-server (1.1.1-r1)
x11-base/xorg-x11 (7.1)
x11-drivers/nvidia-drivers (1.0.8774)
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Piecia: Dzięki za ostrzeżenie - właśnie chciałem upgrade'ować. A co dokładnie nie działa?

Może to nie na temat ale ja mam znowu problem z drugim kompem i intelem. Nie potrafię uruchomić GLXa (przedtem działało doskonale). Mam xorga 7.1, server 1.1.1, stery i810 1.6.4. I cały czas dostaję w logach Xksów:
Code:
(EE) AIGLX error: Calling driver entry point failed
(EE) AIGLX: reverting to software rendering
i
Code:
$ glxinfo | grep -i direct

ERROR!  sizeof(I830DRIRec) does not match passed size from device driver
libGL warning: 3D driver returned no fbconfigs.
libGL error: InitDriver failed
libGL error: reverting to (slow) indirect rendering
direct rendering: No
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
Trochę o tym czytałem i podobno - jak ironię - powinno działać z jajem 2.6.17, lecz niestety u mnie tak nie jest. Próbuję bez modułów intel-agp, intel, agpgart, jak i z nimi (w różnych kombinacjach) i cały czas jest niestety to samo. Przejrzałem przewodnik po akceleracji wzdłuż, w poprzek i wstecz ;) lecz niestety nic mi nie przychodzi do głowy.


A co to tunelowania. Wystarczy oczywiście zrobić:
Code:
ssh -L 5900:localhost:5900 all@front.homelinux.com
I potem:
Code:
vncviewer localhost
Mam jednak jeszcze pytanie. Chciałem zrobić pewien automat. Da się przekazać jakoś hasło do ssh?
Back to top
View user's profile Send private message
Piecia
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2004
Posts: 447
Location: znienacka

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

rzabcio wrote:
Chciałem zrobić pewien automat. Da się przekazać jakoś hasło do ssh?

Może dostęp poprzez klucze pomoże, fakt że chociaż raz trzeba będzie podać hasło. Bynajmiej tak było dla zwykłego użytkownika przy pierwszym logowaniu.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum