Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Opinie o Archu
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
I przy wyszukiwaniu takich perełek we francuskich repo w łeb bierze cała ta oszczędność czasu, o którą tu paru osobom chodzi.

te perełki są opisane na wielu stronach o Archu - na jego forum, itd. Przewodnik obsługi AURa jest dostępny na wiki Archa, a sam yaourt jest jednym z pakietów umieszczonych a AURze.
W Gentoo również trzeba szukać takich perełek jak eix czy kilka innych narzędzi ułatwiających pracę z portage. I tak jest w każdej dystrybucji.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

prawde prawisz
a co do 'edukacyjnosci' gentoo
oczywiscie sie zgodze
co wiecej
dokumentacja gentoo rowniez pomaga mi w pracy na archu, tak wiec nie jest to jakos strasznie rozdzielone
co do wyszukiwania....
w gentoo rowniez zdarzalo mi sie szukac ebuildow na bugzie czy gdzies indziej bo w oficjalnym repo nie bylo, po to mialem overlay :]
wiec tu tez zadnej roznicy nie widze :]
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Z tą dokumentacją do Gentoo to święta racja. Mimo prawie pół roku na Archu cały czas do niej zaglądam. Nierzadko spotykam się z odnośnikami do Gentoo-wiki. Niedawno na bodajże stronie ejabbera było skierowanie do opisu instalacji.
_________________
--------------------------------------
Jesus saves. Cthulhu eats. (:=
--------------------------------------
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 11:58 am    Post subject: Reply with quote

rzabcio wrote:
Z tą dokumentacją do Gentoo to święta racja. Mimo prawie pół roku na Archu cały czas do niej zaglądam. Nierzadko spotykam się z odnośnikami do Gentoo-wiki. Niedawno na bodajże stronie ejabbera było skierowanie do opisu instalacji.


bo to wszystko przecież na tym samym kernelu... i ten sam soft w dodatku. Więc opisy w wiki tej czy innej dystrybucji można traktować jako uniwersalne, z drobnymi poprawkami na specyfikę posiadanej dystrybucji (a to plik nie w /etc, tylko /etc/foo), a to log w innym miejscu, itp.

Ostatnio umieściłem w AURze poprawioną wersję pakietu imwheel z łatami z debiana i mandrivy do obsługi dodatkowych przycisków myszy. Skoro działają w tamtych dystrybucjach, to będą działać we wszystkich innych.

Dlatego zawsze mnie śmieszą teksty ludzi w stylu: bo na XXXXX działa coś, a na YYYY nie. Skoro ten sam kernel i ten sam program, to chyba logiczne, że działać będzie wszędzie. Chyba że platforma sprzętowa inna.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Redhot
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Jul 2006
Posts: 196

PostPosted: Tue Apr 17, 2007 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Heh, a ja moja przygode ze Slackiem skonczylem... Po zainstalowaniu paru paczek zaczalem dostawac bledy o starym glibcu, no to jakos zaktualizowalem, ale cos zle poszlo bo sie caly system posypal. Nawet jak probowalem podlaczyc jakiekolwiek urzadzenie USB to dostawalem error -37 czy cos takiego... Probowalem to zreperowac przez 2 dni, ale zrezygnowalem... Wlasnie sciagam KDE pod Archem :)

na pewno Slackware jest bardzo ciekawa dystybucja i na pewno do niego powroce jak bede mial troche wolnego czasu, wkaacje etc...
Back to top
View user's profile Send private message
k_vv
n00b
n00b


Joined: 07 Jul 2006
Posts: 10

PostPosted: Wed Apr 18, 2007 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

ja zaczynalem od gen2 (1.5 roku temu za namowa kumpli z akademika) i chyba jakis czas jeszcze przy nim zostane...Mialem krotki epizodzik z archem i baaaaaaardzo mi sie spodobal (godzinka i systemik gotowy :)), ale zmienilem architekture na amd64 i juz tak rozowo nie bylo...duzo problemow...wysypujace sie aplikacje nie wiadomo czemu (po prostu sie zamykajace)...do tego problemy z grafa...etc etc...to bylo jakis czas temu...moze sie poprawilo od tamtego czasu, bo chcialbym znow sprobowac. Lekkie, latwe i przyjemne distro, ale tylko na i686. Powoli zastanawiam sie tez nad czyms z rodziny BSD...Stabilny, niezawodny etc...Tylko nie wiem czy 'przejscie' bedzie bolec, czy raczej bedzie lekkie i przyjemne jak wiosenny wietrzyk...:)
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Apr 26, 2007 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Reinstalowałem ostatnio Arch'a na lapku i znów mi cd-roma wcięło. Też tak macie, że na pata przy sterownikach libata znika cd/dvd-rom z systemu ?
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Thu Apr 26, 2007 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Nie znam Archa, ale czy nie jest to przypadkiem wina nieprawidłowej konfiguracji jądra - nie wkompilowanie w jadro obsługi cdrom ATA jako SCSI?
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Thu Apr 26, 2007 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Yatmai wrote:
Reinstalowałem ostatnio Arch'a na lapku i znów mi cd-roma wcięło. Też tak macie, że na pata przy sterownikach libata znika cd/dvd-rom z systemu ?

w domu nie używam libata - miałem problemy przy rekonfiguracji systemu, więc sobie dałem spokój.
w pracy próbowałem - i rzeczywiście miałem podobny problem (chipset intela). Dałem sobie spokój, bo z urządzeń ATA mam tam tylko rzadko używaną nagrywarkę DVD, więc niech sobie działa na module piix.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Nemrod
n00b
n00b


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 15
Location: wroclaw, poland

PostPosted: Thu May 31, 2007 11:13 am    Post subject: Reply with quote

Trochę odgrzebuję ale wypada podziękować Rakowi ;). Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem przejścia na jakieś binarne distro na laptopie ale brakowało motywacji i sensownego wyboru a tutaj taki fajny wątek o Arch się pojawia :)

Dzisiaj mija mniej więcej miesiąc odkąd usunąłem Gentoo i posadziłem Archa. Fajne distro, prostotą i przejrzystością faktycznie przypomina slacka, nadmiarowymi zależnościami przestałem się przejmować bo podobnie jak kilka osób tutaj nie mam na to czasu.

Repozytoria Archa faktycznie może nie imponują liczbą paczek ale jak na razie mnie zadowalają i jak na razie nie musiałem korzystać z ABS (co nie znaczy, że nie sprawdziłem jak to działa :twisted: ).

Podsumowując. Arch to proste, przejrzyste i szybkie distro, które zagości u mnie na stałe na stacjach typu dekstop/laptop (serwery mimo wszystko nadal będę powierzał opiece gentoo :) ).

Także, dzięki Raku za sensowną i konkretną reklamę ;)

PS. yaourt powinien być wciągnięty do currenta, bez niego arch nie byłby taki fajny :)
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Thu May 31, 2007 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

ArchLinuxUser++ ...

Stało się - zdradziłem 8O Sam nie mogę w to uwierzyć. Co gorsza - nie wiem kiedy wrócę do gentoo ;)

A tak szczerze - zdenerwowałęm się (na samego siebie) - zachciało mi się gcc 4.2 i glibc 2.6 ... x-y zaczęły się wieszać, amarok wywalał sie, generalnie gentoo się sypało :( A że nie miałem czasu po raz kolejny odpalać emerge -e world ... zaczęły się eksperymenty :)

Na pierwszy ogień PLD w wersji ac :) Całkeim fajny - poldek jest szybki, sprawny, system przejrzysty - tylko niektóre paczki strasznie stare ... przy próbie przejścia na aktualniejszą, acz niestabilną gałąź dystrybucji (th) - wysypało się wszystko :? Insatlacja od zera z gałęzi th się nie powiodła niestety (ale nie starałem się za bardzo, potrzebowałem szybko sprawnego systemu)

Dalej : Ubuntu v6.06 (taką dostałem płytę, nie miałem czasu ściągać nowszej wersji - więc instalacja+ręczna naprawa gruba - instalator nie poradził sobie) To się z kolei posypało po upgrade do 7.04, i zastąpieniu gnome-a kde :) Generalnie - jak trzeba będzie kogoś nawrócić z Windy na Linuxa - to (k)Ubuntu doskonale się do tego nadaje. Szybka instalacja, prawie wszystko działa od razu. Jednak mi nie bardzo pasowało, że to system stara się myśleć za mnie ;)

No to decyzja - Arch czy Debian ? Debian czy Arch ?

Padło na Arch - instalacja instalatorem tekstowym (wygląda prawie jak instalator Slacka ;) ) I jak na razie działa - xorg + fglrx, kde 3.5.7, pacman szybszy niż portage, i na razie wszystko czego potrzebuję - już tu jest :) No i przejrzystość systemu też na plus :)

Tylko jednego brakuje ... emerge --sync && emerge -uD --newuse world ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Nemrod
n00b
n00b


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 15
Location: wroclaw, poland

PostPosted: Fri Jun 01, 2007 6:36 am    Post subject: Reply with quote

n0rbi666 wrote:
ArchLinuxUser++ ...

Tylko jednego brakuje ... emerge --sync && emerge -uD --newuse world ;)


No newuse nie ma większego sensu w przypadku Arch'a ale całą resztę załatwisz poleceniem:
pacman -Syu lub yaourt -Syu /osobiście korzystam tylko z yaourt/
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Fri Jun 01, 2007 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Przyszedł jak widzę czas podsumowań. :)

Na Archu siedzę od pół roku (laptop formowy i domowy desktopo-serwer). Nie miałem na prawdę ŻADNYCH problemów. Może przytoczę kilka przykładów gdzie mnie zaskoczył pozytywnie:
- Beryl - instalowałem go trzy razy. Dosłownie po 10 minutach (z konfigiem intela 15) i był uruchomiony. Mnie osobiście takie coś powala!
- KDEMod - nie wiem czy to tylko wina odchudzenia KDE czy architektury 686, ale wreszcie mogłem zobaczyć i naprawdę ucieszyć oczy KDE. Przede wszystkim dzięki znośnej szybkości na dektopie 1.7GHz, 256RAM. Pod Gentoo próbowałem wielokrotnie - nie dało się używać. Pewnie, że zdaję sobie sprawę, że być może to wina niezoptymalizowanego konfigu. Ale wrażenie jednak jest.
- yaourt (dzięki Raku!), który jest po prostu rewelacyjny. Tak się składa, że wyszedłem poza binarne pakiety (np. przez nvtv) i zobaczyłem co to narządko potrafi. Doskonale miksuje zależności między AURem a binarkami.

Genciaka nadal uważam za najlepsze distro (szczególnie do developerki) - po prostu nie mam czasu, a z niego jest wymagająca bestia - potrzebuje dużo pieszczot. :)

..::Milu Edit: słowo "naprawdę" piszemy łącznie :]
_________________
--------------------------------------
Jesus saves. Cthulhu eats. (:=
--------------------------------------
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Jun 10, 2007 11:10 am    Post subject: Reply with quote

hmm nie wiem czy juz tu gdzies nie bylo w tym watku, ale macie moze tak ze mplayer albo firefox z flashem (np youtube) zzera 100% procka? komp mi sie przegrzewa i wylacza :P
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Sun Jun 10, 2007 11:53 am    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
hmm nie wiem czy juz tu gdzies nie bylo w tym watku, ale macie moze tak ze mplayer albo firefox z flashem (np youtube) zzera 100% procka? komp mi sie przegrzewa i wylacza :P

FF+youtube zużywa ~35% procka.
A mplayer - używasz mplayer czy gmplayer czy jakas nakładka (smplayer/kplayer) ? :]
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Jun 10, 2007 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

jaka wesja FF ? bo mi 100% zre :/

mplayer 1.0rc1-5
plus gmplayer...

obojetnie czy puszczone przez mplayer czy przez gmplayer, proc na 100% jedzie :/
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 6:03 am    Post subject: Reply with quote

FF 2.0.0.4, MPlayer 1.0rc1-4.2.0
Mplayer przy odtwarzaniu filmu - 10%

Na pewno masz DRI ? :>
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 4:25 am    Post subject: Reply with quote

Code:
virtual ~ $ glxinfo | grep dir
libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x4b
direct rendering: Yes


firefox 2.0.0.4-1
nie mam pojecia co moze byc nie tak :(
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
Nomen
Apprentice
Apprentice


Joined: 29 Nov 2005
Posts: 281
Location: Poland:PLOCK/UK:London

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 10:11 am    Post subject: Reply with quote

Zainstalowalem Archa wczoraj.

System szybko wstaje, ale niestety ixsy i kdm mi na razie nie wstaje.

Wywala mi jakis blad z xinit i kdepersonalizer.

Nie mialem czasu pogrzebac bo bieglem do pracy, wiec sie jeszcze nie wypowiadam, ale maly zawod z powodu wysypki kdm jest.
_________________
Szukajcie a znajdziecie a będzie wam dane.

http://ratujtybet.org/

http://www.freetibet.org/
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa - a kernel archowy, czy samo kompilowałeś ? reszta sprzętu jaka ? Sterowniki nvidia/ati zamknięte czy open source ?
Bo więcej pomysłów na razie nie mam :|
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Thu Jun 14, 2007 10:58 pm    Post subject: Reply with quote

n0rbi666 wrote:
psycepa - a kernel archowy, czy samo kompilowałeś ? reszta sprzętu jaka ? Sterowniki nvidia/ati zamknięte czy open source ?
Bo więcej pomysłów na razie nie mam :|


kernel archowy, sprzet...intel i810 plus jakas podobna dzwiekowka, 40Gb dysk... i to chyba tyle
stery do intela stanardowe co z pacmana ida...
grzeje sie jak cholera :/
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
Nomen
Apprentice
Apprentice


Joined: 29 Nov 2005
Posts: 281
Location: Poland:PLOCK/UK:London

PostPosted: Fri Jun 15, 2007 6:15 pm    Post subject: Reply with quote

System na razie mam postawiony. Szybko, prawie bezboleśnie.

Architektura x86_64 - i to mnie trochę boli. Na początek brak opery. Po przeszukaniu kilku forów wiekszość radzi zainstalować wersję i686. Oczywiście można zainstalować wersje 32 bitowe programów ale jest to już jakaś droga pod górkę bo jeszcze się nie połapałem dobrze w Archu.

Teraz już kurde nie wiem co zrobić:

1. Zostać przy x86_64 i dłubać
2. Zainstalować i686
3. Wrócić do Gentoo 64 bit ???
_________________
Szukajcie a znajdziecie a będzie wam dane.

http://ratujtybet.org/

http://www.freetibet.org/
Back to top
View user's profile Send private message
m010ch
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 99
Location: Poznań

PostPosted: Sat Jun 16, 2007 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Nomen wrote:
Teraz już kurde nie wiem co zrobić:

1. Zostać przy x86_64 i dłubać
2. Zainstalować i686
3. Wrócić do Gentoo 64 bit ???


To chyba oczywiste, że punkt 3 :twisted:
_________________
If it moves, compile it!
Back to top
View user's profile Send private message
kneczaj
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 Oct 2006
Posts: 169
Location: Zamosc

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Zainstalowałem archa i używam od 4 dni, bardzo fajne distro, lecz po drodze miałem kilka problemów, które rozwiązałem, poza tym same pozytywne odczucia.

Zaraz po instalce nie chciał mi w ogóle się zabootować, niby nie było żadnego kernel panic, ale nie mógł znaleźć /dev/sda4 (root), a więc wrzuciłem kernel z gentoo (arcon-sources) i śmiga, aż do próby instalacji sterowników do nvidii - musiałem ręcznie skompilować za pomocą ABS. Lecz to nie koniec problemów z nvidią, ABS instalował moduł nie tam gdzie spodziewał się tego kernel, więc trzeba było zrobić symlinka.

Następny problem w archu to cups, drukarka nie chciała mi wcale drukować. Niby brak błędów (Processing page x...), ale drukarka ani drgnie, na szczęście pomogło przekopiowanie konfigu z gentoo. Mam drukarkę epson c66 i na sterownikach gutenprint nie drukuje zbyt dobrze, za to świetnie sobie radzi na zabugowanych sterownikach epkowa, których nie ma ani w portage, ani w repo arch, ani w AUR. W gentoo trzeba było przed kompilacją poprawić tylko dwa bugi w kodzie (jeden to niedopatrzenie autora w Makefile.am, a drugi związany z kompilacją na gcc >= 4) w archu zaś męczyłem się nad nimi 2 dni (dodatkowo aclocal, automake --add-missing, autoconf, kilka symlików do plików w katalogu ze źródłami) ale w końcu się udało.

Poza tym chciałbym przypomnieć, że w archu jest modularne KDE, nazywa się kdemod, lecz aby je zainstalować trzeba w pacman.conf dodać dodatkowe repozytorum. Oto link: http://kdemod.ath.cx/index.html
Back to top
View user's profile Send private message
w.tabin
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 158
Location: Bełchatów/Polska 51°21'52.868"N, 19°22'43.439"E

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Zainstalowałem vim ale nie mogę dodać polskiego słownika, przy próbie przeniesienia pliku vimrc
Code:
scriptencoding iso8859-2
:setlocal spell spelllang=pl
z gentoo wyskakuje mi błąd że nie może załadować
Code:
spell
. Instalowałem vim przez pacman.
Pozdrawiam
_________________
Gentoo 2008.0; kernel-2.6.26 + fbcondecor; xorg-x11-7.3
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Page 7 of 9

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum