Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Zacinanie sie systemu
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 7:29 pm    Post subject: [SOLVED] Zacinanie sie systemu Reply with quote

Witam wszystkich.

Pisze na forum, aby prosic Was o rady odnosnie konfiguracji systemu, bo cos zle zrobilem, co wywolalo w efekcie przycinanie sie systemu. Juz drugi dzien nad tym siedze i nie mam wiecej koncepcji...

Najpierw zauwazylem, ze przy wypakowywaniu zrodel pakietow przez emerge zacina mi sie myszka (skacze). Szybko zorientowalem sie, ze przycina mi wszystkie procesy. Poczatkowo ustawilem w make.conf PORTAGE_NICENESS na 5, 10, 15 i przy probnym wypakowywaniu gtk+ ciagle cielo procesy. Drugiego dnia zajazylem, ze problem jest przy operacjach wykonywanych na dysku. Gdy trwa linkowanie, zapisywanie wiekszych plikow od +-1MB na dysk wszystkie zaczyna szalec.

Podejrzewalem spoczatku ze dyski mi sie kłócą. Po odpieciu jednego dysku, nadal problem wystepowal. Sprawdzilem tasmy, sprawdzilem na innym OS'ie. Problem jest gdzies "w Gentoo". Upewnilem sie czy mam DMA dla dyskow w kernelu ( jednak nie wiem jak sprawdzic czy dziala ).

Nie pozostaje mi nic innego, jak prosic o rady i nakierowanie mnie na dobre tory :-)

Z gory dziekuje

..::Milu Edit: ort!
_________________
(*^_^*)V


Last edited by yonami on Fri Dec 29, 2006 8:25 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Jeśli możesz - udostępnij swój config kernela, make.conf(flagi). Być może w tym się coś znajdzie :)
hdparm, fs na partycji. Czy testowałeś takie rozpakowywanie z jakiegoś livecd lub innego systemu?
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Zapuść z roota:

Code:
hdparm /dev/hda


oraz

Code:
hdparm -i /dev/hda


I pokaż wyniki. Pewnie coś źle ustawione z DMA.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

hdparm
Code:

/dev/hda:
 multcount    = 16 (on)
 IO_support   =  0 (default 16-bit)
 unmaskirq    =  0 (off)
 using_dma    =  0 (off)
 keepsettings =  0 (off)
 readonly     =  0 (off)
 readahead    = 256 (on)
 geometry     = 65535/16/63, sectors = 60022480896, start = 0

Code:

 Model=ST360021A, FwRev=3.19, SerialNo=3HR1T5YF
 Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs RotSpdTol>.5% }
 RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
 BuffType=unknown, BuffSize=2048kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
 CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=117231408
 IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
 PIO modes:  pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
 DMA modes:  mdma0 mdma1 mdma2
 UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5
 AdvancedPM=no WriteCache=enabled
 Drive conforms to: device does not report version:

 * signifies the current active mode



Co chcecie z konfiga? Bo calego to chyba nie bede wrzucac :-)

ODP: Wypakowywanie dziala spod Ubuntu. Ja cos sparpalem.

Juz mi sie konczy OpenOffice sciagac (120MB) i pewnie na GG zagram "Pojawiam sie i znikam, i znikam, i znikam :lol:"

-----------------------------
EDIT:

Mam wszystkie partycje ext3 (lacznie do hda6, czyli 4), swap 512 MB, kernel 2.6.18-r5
_________________
(*^_^*)V


Last edited by yonami on Fri Dec 29, 2006 8:04 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

yonami wrote:
hdparm
Code:
 unmaskirq    =  0 (off)
 using_dma    =  0 (off)
Mówi wszystko.

Wejdź w konfigurację kernela, czyli do /usr/src/linux. Tam make menuconfig i wnawiguj się do:

Code:
  |  -> Device Drivers                                                                                                                    │
  │       -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support                                                                                                    │
  │         -> ATA/ATAPI/MFM/RLL support (IDE [=y])                                                                                       │
  │           -> Enhanced IDE/MFM/RLL disk/cdrom/tape/floppy support (BLK_DEV_IDE [=y])                                                   │
  │             -> PCI IDE chipset support (BLK_DEV_IDEPCI [=y])                                                                          |


Zaznacz swój chipset. Wszystko po drodze zaznaczaj jako "na stałe do kernela" (czyli Y).

Potem rekompilacja kernela (make ; make modules_install), przeniesienie do /boot, skonfigurowanie GRUB-a i restart.

Potraktuj tę instrukcję jako szkic. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to zajrzyj sobie do handbooka Gentoo. Jest po polsku i nie gryzie ;) .
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)


Last edited by Gabrys on Fri Dec 29, 2006 8:09 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Hehe dzieki.

Mnie to off tez nie pasowalo, ale ja sie nie zmam :-D
Dam znac jak skoczne :-)

Jeszcze raz dziekuje.
_________________
(*^_^*)V
Back to top
View user's profile Send private message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

(wrzucam nowy post, zeby bylo, ze odpisalem - nie wiem czy "zmien" pokazuje zmiany w topiku)

Kurcze mam wszystko w kernelu ustawione:
Code:

 <*> ATA/ATAPI/MFM/RLL support                                                           x x
  x x                 <*>   Enhanced IDE/MFM/RLL disk/cdrom/tape/floppy support                               x x
  x x                 ---     Please see Documentation/ide.txt for help/info on IDE drives                    x x
  x x                 [ ]     Support for SATA (deprecated; conflicts with libata SATA driver)                x x
  x x                 [ ]     Use old disk-only driver on primary interface                                   x x
  x x                 <*>     Include IDE/ATA-2 DISK support                                                  x x
  x x                 [*]     Use multi-mode by default                                                       x x
  x x                 <*>     Include IDE/ATAPI CDROM support                                                 x x
  x x                 < >     Include IDE/ATAPI TAPE support (EXPERIMENTAL)                                   x x
  x x                 < >     Include IDE/ATAPI FLOPPY support                                                x x
  x x                 [*]     IDE Taskfile Access                                                             x x
  x x                 ---     IDE chipset support/bugfixes                                                    x x
  x x                 <*>     generic/default IDE chipset support                                             x x
  x x                 [ ]     CMD640 chipset bugfix/support                                                   x x
  x x                 [*]     PCI IDE chipset support                                                         x x
  x x                 [*]       Sharing PCI IDE interrupts support                                            x x
  x x                 [ ]       Boot off-board chipsets first support                                         x x
  x x                 <*>       Generic PCI IDE Chipset Support                                               x x
  x x                 < >       OPTi 82C621 chipset enhanced support (EXPERIMENTAL)                           x x
  x x                 < >       RZ1000 chipset bugfix/support                                                 x x
  [*]       Generic PCI bus-master DMA support                                            x x
  x x                 [*]         Force enable legacy 2.0.X HOSTS to use DMA                                  x x
  x x                 [*]         Use PCI DMA by default when available                                       x x
  x x                 [ ]           Enable DMA only for disks                                                 x x
  x x                 < >         AEC62XX chipset support                                                     x x
  x x                 < >         ALI M15x3 chipset support                                                   x x
  x x                 < >         AMD and nVidia IDE support                                                  x x
  x x                 < >         ATI IXP chipset IDE support                                                 x x
  x x                 < >         CMD64{3|6|8|9} chipset support                                              x x
  x x                 < >         Compaq Triflex IDE support                                                  x x
  x x                 < >         CY82C693 chipset support                                                    x x
  x x                 < >         Cyrix CS5510/20 MediaGX chipset support (VERY EXPERIMENTAL)                 x x
  x x                 < >         Cyrix/National Semiconductor CS5530 MediaGX chipset support                 x x
  x x                 < >         AMD CS5535 chipset support                                                  x x
  x x                 < >         HPT34X chipset support
< >         HPT36X/37X chipset support                                                  x x
  x x                 < >         National SCx200 chipset support                                             x x
  x x                 <*>         Intel PIIXn chipsets support                                                x x
  x x                 <*>         IT821X IDE support                                                          x x
  x x                 < >         NS87415 chipset support                                                     x x
  x x                 < >         PROMISE PDC202{46|62|65|67} support                                         x x
  x x                 < >         PROMISE PDC202{68|69|70|71|75|76|77} support                                x x
  x x                 < >         ServerWorks OSB4/CSB5/CSB6 chipsets support                                 x x
  x x                 < >         Silicon Image chipset support                                               x x
  x x                 < >         SiS5513 chipset support                                                     x x
  x x                 < >         SLC90E66 chipset support                                                    x x
  x x                 < >         Tekram TRM290 chipset support                                               x x
  x x                 <*>         VIA82CXXX chipset support                                                   x x
  x x                 [ ]     IGNORE word93 Validation BITS


Dziwne :|

Pakuje wszystko :evil:
_________________
(*^_^*)V
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

No, pewnie wybrałeś nie ten chipset.

lspci | grep IDE
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

Zapodalem wszystko i juz dziala. Potem bede sie bawic w wywalanie zbednych chipsetow.

OT: A teraz skorzystam z Waszej wyszukiwarki i poszukam informacji odnosnie ustawiania pliterek w wmakerze. Wiem ze gdzies bylo :wink:

Dziekuje za pomoc.
_________________
(*^_^*)V
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum