Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] ALSA emu10k1 mplayer i 5.1
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
smogf
n00b
n00b


Joined: 09 Feb 2006
Posts: 7

PostPosted: Wed Mar 28, 2007 11:25 pm    Post subject: [SOLVED] ALSA emu10k1 mplayer i 5.1 Reply with quote

Witam. Mam problem z ustawieniem dzwieku 5.1 w mplayerz'e.

Przy normalnym odgrywaniu dzwieku idzie on na wszystkie 6 glosnikow...

Problem polega na tym, ze nie moge uzyskac odpowiedniego dziwkeu 5.1 w mplayerze...co rowna sie z filmami kodowanymi w AC3 oraz filmami DVD.

Wiec:
Karta - SBLive! - sterownik emu10k1
Jadro - linux-2.6.20-gentoo-r4 oraz sterowniki alsy jako modul

speaker-test -c 6 daje dzwiek tylko na przedni prawy oraz lewy glosnik... Reszta pozostaje cicha

mplayer 6_Channel_ID.wav -channels 6 daje mi sygnal odpowiednio na glosniki (wg tego co mowi koles w wav'ie ;-P)
Front right: przedni prawy
Front Left: Przedni lewy
Center: Tylny Lewy
Back Left: Centralny
Back Right: Subwoofer
Sub: Tylny prawy

Link do 6_Channel_ID.wav http://www-mmsp.ece.mcgill.ca/Documents/AudioFormats/WAVE/Samples/Microsoft/6_Channel_ID.wav

Z tego co zauwazylem...takie samo ustawienie jest jezeli wybiore w opcjach mplayer'a plguin5.1

Czy da sie jakos to zmodyfikowac ?
Bo wlasciwie wszystko jest idealnie jezeli zamienie wejscia glosnikow surround oraz center/LFE wiec odpowiednio Tylny prawy odpowiada Centralnemu a Tylny lewy wooferowi. Jednak w alsamixer przy aktualnym polaczeniu LFE odpowiada LF, Center jest przypisany do Center...itd.
Wiec moje pytanie brzmi czy da sie jakos zmodyfikowac ten plugin..albo gdzie w ogole jest jakis plik konfiguracyjny aby zamienic mapowanie glosnikow surround z center/LFE w mplayerze.


Last edited by smogf on Mon Apr 02, 2007 8:02 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
hal_9k
n00b
n00b


Joined: 01 Oct 2006
Posts: 11
Location: KRK

PostPosted: Sat Mar 31, 2007 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

Cześć,

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem Twój problem. Akurat tak się miło składa że ostatnimi czasy miałem odrobinę podobne zagadnienie do rozwiązania.

Napisałeś o tym że użyłeś pewnego pliku 6-cio kanałowego. Ja też taki pobrałem ze strony m$ (akurat tam znalazłem) i u mnie on odtwarzany był w dziwnej kolejności. Prawy i lewy przedni były OK, ale tylne, centralny i subwoofer były pomieszane. Zwróć uwagę na to że dźwięk 6-cio kanałowy może być zapisany z różną kolejnością kanałów.

Jeśli to nie wina WAVa to przejdźmy dalej.

Rozwiązaniem mojego problemu było macierzowe przekierowanie kanałów,
Quote:
channels=lkan[:nr:od1:do1:od2:do2:od3:do3:...]

Dodaje, usuwa, kopiuje lub przekierowuje kanały. Jeżeli podana jest tylko opcja <lkan>, filtr używa domyślnego przekierowywania, które działa następująco: Jeśli liczba kanałów wyjściowych jest większa niż wejściowych, tworzone są puste kanały (w przypadku miksowania z mono do stereo, kanał mono jest powtarzany w obu kanałach wyjściowych). Jeżeli liczba kanałów wyjściowych jest mniejsza niż wejściowych, nadmiarowe kanały są usuwane.

<lkan>

liczba wyjściowych kanałów (1−6)

<nr>

liczba dróg przekierowania (1−6)

<od1:do1:od2:do2:od3:do3:...>

Pary liczb z zakresu od 0 do 5, które określają, gdzie przekierować konkretny kanał.

PRZYKŁAD:

mplayer -af channels=4:4:0:1:1:0:2:2:3:3 media.avi

Zmieni liczbę kanałów na 4 i ustawi 4 drogi przekierowania, które zamienią kanał 0 z 1, a 2 i 3 pozostawią niezmienione. Zauważ, że jeżeli odtwarzany był zbiór zawierający 2 kanały, kanały 2 i 3 będą puste, ale 0 i 1 zostaną zamienione.

mplayer -af channels=6:4:0:0:0:1:0:2:0:3 media.avi

Zmieni liczbę kanałów na 6 i ustawi 4 drogi przekierowania, które skopiują kanał 0 do 0 do 3, a kanały 4 i 5 będą zawierały ciszę.


a tu masz potencjalną rozpiskę kanałów:
Quote:

0 lewy przedni
1 prawy przedni
2 lewy tylny
3 prawy tylny
4 środkowy przedni
5 subwoofer (głośnik niskotonowy)


Więcej szczegółów znajdziesz tu: KLIK

Teraz opiszę coś co być może się komuś przyda
Problem mój polegał na tym, że w moim pokoju posiadam rozstawione głośniki tak aby podczas użytkowania kompa głośniki przednie były z przodu, tylne z tyłu itd. Kłopot zaczynał się gdy chciałem obejrzeć film siedząc na łóżku, ponieważ przód miałem z prawej a tył z lewej.
O ile poprzednie rozwiązanie sprawdzało się w przypadku dźwięku 5.1 o tyle nie za bardzo to wychodziło gdy kanałów było np 2 ponieważ mplayer raczył mnie błędem. Po odpowiedniej modyfikacji wpisu w wierszu poleceń z kolei subwoofer milczał (którego ze względu na dość mizerne przednie głośniki chciałem używać). Koniec końców jeśli ktoś zaglądał do linka powyżej to znalazł opcję PAN, tym rozwiązałem drażniący mnie problem.

EDIT:
Krótki opis co skąd się wzięło.
L-P - Lewy Przód
P-P - Prawy Przód
L-T - Lewy Tył
P-T - Prawy Tył
C - Centralny
S - Subwoofer


Code:

Kanal audio w pliku                 L-P          P-P          L-T          P-T           C            S
mplayer -channels 6 -af pan=6: 1:0:0:0:0:0: 0:1:0:0:0:0: 0:0:1:0:0:0: 0:0:0:1:0:0: 0:0:0:0:1:0: 0:0:0:0:0:1
Przenies na                    L P L P C S  L P L P C S  L P L P C S  L P L P C S  L P L P C S  L P L P C S
                               P P T T      P P T T      P P T T      P P T T      P P T T      P P T T



2.0 -> 5.1 (obrot glosnikow o 90 stopni w kier przeciwnym do ruchu wsk zegara)
Code:

# mplayer -channels 6 -af pan=6:0:0:1:0:0:0:1:0:0:0:0:0:0:0:0:1:0:0:0:1:0:0:0:0:0:0:0:0:1:0:0:0:0:0:0:1


5.1 -> 5.1 (obrot glosnikow o 90 stopni w kier przeciwnym do ruchu wsk zegara z powieleniem kanału prawego i lewego na kanał Subwoofera ze wzmocnieniem 0.5 na kanał, oraz L-P -> L-T P-P -> P-T o wzmocnieniu 0.3 na kanał )
Code:

# mplayer -channels 6 -af pan=6:0:0:1:0.3:0.5:1:1:0.3:0:0:0.5:1:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0:0


To chyba wszystko co mam do powiedzenia w tym temacie :) Mam nadzieję że do czegoś się to komuś przyda.
Back to top
View user's profile Send private message
smogf
n00b
n00b


Joined: 09 Feb 2006
Posts: 7

PostPosted: Mon Apr 02, 2007 8:02 am    Post subject: Reply with quote

Dzieki pierwsza część postu o podmienianiu kanałów pomogła rozwiązać problem ;>

Pozxdrawiam.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum