Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
sieć plug/unplug
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Sun Apr 22, 2007 10:09 pm    Post subject: sieć plug/unplug Reply with quote

Od jakiegoś czasu czytam (szukam itd.) ciekawych rozwiązań automatycznego podłączania laptopa do różnych sieci.
Chodzi mi o hierarchiczne ustawienie:
    1. najpierw sprawdź eth0 (czy podłączony kabel) - jeśli tak, to łącz*
    2. sprawdź (ath0 - wifi), czy okolicy są znane AP i jeśli tak to łącz**
    3. sprawdź, czy jest obecna karta GPRS/UMTS i jeśli tak to łącz***
    4. jeśli żaden z powyższych, to czekaj na ręczną konfigurację (np. ap przy pomocy innego narzędzia, skryptu itp.)

    * - przydało by się jakieś rozpoznawanie sieci (np. MAC bramy może) i jeśli "dom" to stałe ip, jeśli "praca" to dhcp, jeśli nie dom i nie praca to sprawdź, czy działa dhcp - jeśli tak to dhcp, jeśli nie - (ewentualnie) szukaj wolnego ip
    ** - jeśli są znane AP to hierarchicznie ustawione (np. najpierw "aaa", potem "bbb" - jeśli są oba w zasięgu) - dhcp; przydało by się oczywiście łączenie do tego z mocniejszym sygnałem (jeśli takie same ssid), lub wogóle hierarchia wśród znanych układana na podstawie mocy sygnału
    *** - tak by było najlepiej, bo jak wkładam kartę, to chcę raczej się łączyć

No to już ustalone co chciałbym zrobić i IMHO wymagania duże (może nie wszystko realizowalne).

Do zrealizowania tego celu jest oczywiście kilka rozwiązań: netplug, ifplugd, jakieś skrypty z arping.
No i teraz tak:
1. przejrzałem już forum pod kątem netplug, ifplugd, strony domowe obu projektów, google (te lepiej zapowiadające się stronki)
2. przejrzałem forum pod kątem arping, google też coś znajduje, ale są to raczej zastosowania narzędzia arping niż rozwiązania, o których mówię. Są dwa dosyć ciekawe wątki o arping: troszkę o arping i jeszcze więcej o arping

To teraz pytanie:
Czy znacie może (poza tym forum - zapytania: netplug, ifplugd) jakieś ciekawe artykuły, które obszerniej by traktowały o tych dwóch projektach? Realizują one (miej więcej) to samo, ale może trafiliście na jakieś fajne porównanie obu - możliwości jakie dają, czym sie różnią, do jakich zastosowań jeden, a do jakich drugi (może są jakieś różnice - jeden tylko do kabla, ale za to lepszy, drugi do kabla i wifi, ale trochę gorszy, np. mniej konfigurowalny - jakieś porównanie w tym stylu). Jakieś opisy konfiguracji, na podstawie których sam mógłbym ocenić. Na stronach projektów nie ma zbyt wiele (szczególnie netplug). Przejrzałem manuale (też nie ma cudów) i zabieram się właśnie do przeglądania plików konfiguracyjnych.
Chodzi mi o jakiś konkretny "papier", z którego można by się czegoś dowiedzieć, a nie jakiąś sieczkę, po przekopaniu której stwierdzę, że nic tam nie było.
Ewentualnie pozostaje jeszcze napisanie własnych skryptów, ale to może być dosyć skomplikowane (żebym skończył zanim pojawi się jakieś ciekawsze narzędzie). Oczywiście networkmanager odpada (jakoś mi nie podchodzi).
Najbardziej mi zależy na obsłudze kabel, wifi i kompatybilności z kilkoma klientami dhcp (a nie tylko dhcpcd).

Jestem niemal pewny, że gdzieś widziałem jakieś fajne opisy, ale teraz nie mogę znaleźć. To, że je widziałem nie jest jednak takie pewne, bo ostatnio sporo rzeczy mi się wydaje :lol:.
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Mon Apr 23, 2007 6:46 am    Post subject: Reply with quote

do atherosa użyj wpa_supplicant, z tego co mi się zdaje (ale nie jestem pewien, czy już działa), mieli w tym zrobić także obsługę "przewodowego" ethernetu. używałem go tylko do wifi (w domu i w pracy inny AP, wykrywał to bez problemu).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum