Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
HAL i karty SD/MMC
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mpapis
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2007
Posts: 45

PostPosted: Thu May 24, 2007 11:03 pm    Post subject: HAL i karty SD/MMC Reply with quote

Witam

posiadam takowy sprzęt HP PSC 1350 jest to kombajn drukarka, skaner i czytnik kart 7 w 1,

przez długi okres korzystałem z jednej karty 128MB którą na poprzednim systemie (openSuSE) jak i na gentoo ładnie wykrywa i montuje (HAL)

od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem karty 1GB, niestety mam problemy z montowaniem tej nowej karty, a prawdę mówiąc nie mogę jej zamontować ani automatycznie ani ręcznie, fdisk i mount zwracają błędy tego typu "Brak urządzenia", "Niemożna odczytać superbloku", "Timeout czytania urządzenia" jest ich kilka i pojawiają się raczej losowo,

ponieważ mam kopie starego systemu (openSuSE) to spróbowałem i tam dzieją się identyczne rzeczy jak w gentoo

wygląda to tak jak by karata była włożona niepoprawnie do urządzenia (np. brak styku) ponieważ po krótkiej chwili przy czytniku zapala się pomarańczowa lampka

dopiero dzisiaj(właściwie wczoraj) udało mi się znaleźć sposób na bezbłędne odczytanie karty, wkładam kartę 128MB, otwieram folder (dla pewności że ją zamontuje) wyciągam tą kartę, wkładam kartę 1GB, w KDE klikam usuń w sposób bezpieczny, i wtedy ładnie wykrywa się karta 1GB, można ją odczytać/zapisać itp, na czytniku zapala się zielone światełko...

ponieważ karta 128MB jest pożyczona i przez grzeczność chciałbym ją zwrócić to pytam się czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać taki problem, oczywiście fajnie by było gdyby można było włożyć jakąkolwiek kartę i ona by działa odrazu.

pozdrawiam
mpapis
_________________
only think what could U do
Back to top
View user's profile Send private message
sza_ry
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jan 2006
Posts: 94
Location: Poland

PostPosted: Fri May 25, 2007 6:00 am    Post subject: Reply with quote

Na karcie masz założoną partycję którą może zobaczyć Twój system :?
Czytnik kart obsługuje karty 1GB :?
_________________
Macbook white
Back to top
View user's profile Send private message
mpapis
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2007
Posts: 45

PostPosted: Fri May 25, 2007 9:11 am    Post subject: Reply with quote

tak jest partycja, jeśli zamontuje tak jak pisałem pod koniec to mogę zrobić wszystko, zapisać odczytać, działa bez problemu, może opisze jeszcze raz kolejność działań

sposób pierwszy:
1) wkładam kartę 1GB
2) zapala się pomarańczowa lampka, nie mogę nic z karta zrobić

sposób drugi:
1) wkładam kartę 128MB
2) zapala się zielona lampka, montuje się dysk
3) bez odmontowania wyciągam kartę 128MB i wkładam 1GB
4) klikam "usuń w sposób bezpieczny"
5) karta 1GB jest widoczna w systemie a na urządzeniu pali się zielona lampka
_________________
only think what could U do
Back to top
View user's profile Send private message
sza_ry
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jan 2006
Posts: 94
Location: Poland

PostPosted: Fri May 25, 2007 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Rozumiem że w ten sposób działa, ale jeżeli nie montujesz tej partycji (na karcie 1GB) nie jest sprawdzana jej poprawność.
Nie mam takiego urządzenia, ani szklanej kuli, a ponieważ mniejsza karta działa, nasuwają się dwa powody, co podałem wyżej.
Mój pomysł na szybko;
Kartę masz pustą, więc zdejmij z niej partycje i spróbuj założyć nowe.
Poza tym sprawdź w specyfikacji urządzenia czy obsługuje takie karty.

Być może ten czytnik nie toleruje akurat Twojej karty (sprzętowo) i niewiele da się zrobić. No poza takimi cudami jak oszukiwanie go (jak to właśnie robisz).
_________________
Macbook white
Back to top
View user's profile Send private message
mpapis
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2007
Posts: 45

PostPosted: Fri May 25, 2007 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

sza_ry wrote:
Rozumiem że w ten sposób działa, ale jeżeli nie montujesz tej partycji (na karcie 1GB) nie jest sprawdzana jej poprawność.
Nie mam takiego urządzenia, ani szklanej kuli, a ponieważ mniejsza karta działa, nasuwają się dwa powody, co podałem wyżej.
Mój pomysł na szybko;
Kartę masz pustą, więc zdejmij z niej partycje i spróbuj założyć nowe.


a wiec tak moze nie dopisalem wsyzstkiego, po odmontowaniu karty 128MB pojawia sie karta 1GB i moge ja zamontowac, partycja jest założona poprawnie, dodatkowo aparat Kodak EasyShare CX7310 widzi karte i mozna robic zdjecia, po podmontowaniu sposobem z karta 128MB moge sobie zgrac zdjecia, w ten sposob dziala

sza_ry wrote:
Poza tym sprawdź w specyfikacji urządzenia czy obsługuje takie karty.

Być może ten czytnik nie toleruje akurat Twojej karty (sprzętowo) i niewiele da się zrobić. No poza takimi cudami jak oszukiwanie go (jak to właśnie robisz).


cos HP kuleje z dokumentacja ale poszukam, spodziewam sie bardziej ze to HAL macza tu palce, tylko niewiem jak to udowodnic, a i badam watek 1030 MB pojemnosci, sprobuje przeformatowac na 1023 MB moze to by bylo rozwiazanie

EDIT: sformatowanie na 1023MB pomoglo, teraz karta wykrywa sie poprawnie, zato pokazal sie inny problem, aparat Kodak EasyShare CX7310 niechce czytac karty i pisze ze niesformatowana ... czeka mnie dluga przeprawa z tym sprzetem podsumowac to moge tak ze karta 1GB Kingston jest źle widziana przez sprzęt do odczytu kart.
_________________
only think what could U do
Back to top
View user's profile Send private message
mpapis
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2007
Posts: 45

PostPosted: Mon May 28, 2007 12:14 am    Post subject: Reply with quote

a wies karta 1GB po sformatowaniu na 1023 MB dziala odrzu po wlozeniu, niestety, teraz aparat przestal ja odpowiednio rozpoznawac, wogole cos nie tak sie zaczelo z odczytem tej karty w aparacie cyfrowym, zaraz po power on aparat sie pyta czy formatowac karte, oczywiscie w trakcie formatu sie wykkdas, tak jakby
_________________
only think what could U do
Back to top
View user's profile Send private message
sza_ry
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jan 2006
Posts: 94
Location: Poland

PostPosted: Mon May 28, 2007 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Formatujesz wymuszając wielkość 1023?

1. Zdejmij partycję, załóż partycję używając domyślnych ustawień (czyli jedna partycja na całą kartę) Uwaga po założeniu partycji może zostać wolne miejsce na karcie - nie przejmuj się tym. Nakarm aparat pozwól mu sformatować pustą partycję. Sprawdź czy działa.
2. Jeżeli nie działa sformatuj za pomocą czytnika kart. Sprawdź czy działa.
3. Jeżeli nie działa zdejmij partycję, załóż partycję poniżej maksymalnej wielkości np.: 500 czy 1000MB. Sformatuj jw.
Uwaga; możesz próbować zakładać partycję (i je formatować) jako fat16 lub fat32.

Jaka konkretnie konfiguracja zadziała zależy od sprzętu :(
Mam kartę 1GBKingston w wersji micro. i nie miałem z nią żadnych problemów.
Nie mam natomiast możliwości sprawdzenia czego wymaga HP czy Kodak.
_________________
Macbook white
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum