Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komputerach
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Tue May 29, 2007 1:47 pm    Post subject: [multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komputerac Reply with quote

W chwili obecnej pracuje tylko w dwóch miejscach (dom, praca) ale bywały takie czasy że, korzystało się komputerów w czterech różnych miejscach. Nie wspominając już o tym że jedna z maszyn napędzana była Windą.

1. Problem (jak dla mnie najbardziej irytujący) gg, do zniesienia jeszcze jest fakt że archiwum wiadomości zostaje na komputerach lokalnie, ale lista kontaktów to przegięcie. Import/export do serwera gg skutkuje utratą przynajmniej jednego numerka. Królestwo za program z oddzielnym gui, gdzie core będzie odpalony na "serwerze" tzn. jednym z posiadanych komputerów, a interfejs z dowolnego miejsca.

2. Katalog domowy, rozwiązań tego problemu jest pewnie z 1000, ja kiedyś bawiłem się w nfs, było to bardzo wygodne gdy posiadałem dwa komputery w domu, cały /home podmontowany przez nfs'a. Gdy zaszła konieczność montowania przez internet, pomimo łącza z 0,5Mbita uploadu, było to zbyt powolne. Po drugie nie wskazanie jest montowywanie całego /home 100 razy lepsze było by coś w stylu montowywania wybranych katalogów oraz możliwość poszczególnych plików, np. pliku z zakładkami firefox'a. Teraz próbuję stosować svn, jest genialnym rozwiązaniem jeśli mamy do czynienia z konkretnymi projektami, np. strony www. Spróbuję też do folderu z dokumentami to wprowadzić.

3. Na pewno, ktoś jeszcze dopisze kilka podobnych sytuacji.

Świetnie to rozwiązano w mldonkey'u, program działa jako demon, jest oddzielny interfejs, a co najfajniejsze jest interfejs przez www.

Jak dla mnie wszelkie rozwiązania powyższych problemów oparte i przenośne pamięci flash są nieskuteczne. Dysponuję tylko USB1.1 więc transfery są porażająco niskie, dotyczy to oczywiście pracy przy kompie w domu. Najbardziej uśmiechają mi się sposoby oparte na serwerze, mój komputer w domu działa niemal 24h/dobę ma stałe IP więc świetnie się nadaje na centralny punkt przechowywania danych.
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Tue May 29, 2007 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

jeśli nie odpowiada ci ekg2
to poczytaj sobie o NX :) podobno wyciąga nawet na łączu 58kb/s
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Tue May 29, 2007 2:20 pm    Post subject: Re: [multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komput Reply with quote

koval_ski wrote:
W chwili obecnej pracuje tylko w dwóch miejscach (dom, praca) ale bywały takie czasy że, korzystało się komputerów w czterech różnych miejscach. Nie wspominając już o tym że jedna z maszyn napędzana była Windą..

Miałem podobnie, tyle teraz mam już laptopa, więc problem się rozwiązał.

koval_ski wrote:
1. Problem (jak dla mnie najbardziej irytujący) gg, do zniesienia jeszcze jest fakt że archiwum wiadomości zostaje na komputerach lokalnie, ale lista kontaktów to przegięcie. Import/export do serwera gg skutkuje utratą przynajmniej jednego numerka. Królestwo za program z oddzielnym gui, gdzie core będzie odpalony na "serwerze" tzn. jednym z posiadanych komputerów, a interfejs z dowolnego miejsca..

Z tym probleme radziłem sobie bardzo prosto: Psi + Jabber. Lista kontaktów jest zawsze aktualna! GUI jest identyczne na Linuksie, Windowsie i Mac OS X

koval_ski wrote:
2. Katalog domowy, rozwiązań tego problemu jest pewnie z 1000, ja kiedyś bawiłem się w nfs, było to bardzo wygodne gdy posiadałem dwa komputery w domu, cały /home podmontowany przez nfs'a. Gdy zaszła konieczność montowania przez internet, pomimo łącza z 0,5Mbita uploadu, było to zbyt powolne. Po drugie nie wskazanie jest montowywanie całego /home 100 razy lepsze było by coś w stylu montowywania wybranych katalogów oraz możliwość poszczególnych plików, np. pliku z zakładkami firefox'a. Teraz próbuję stosować svn, jest genialnym rozwiązaniem jeśli mamy do czynienia z konkretnymi projektami, np. strony www. Spróbuję też do folderu z dokumentami to wprowadzić..

Najrozsądniejsze jest korzystanie z pendrive. Choć nie polecam trzymać nan im całego katalogu domowego, a jedynie dokumentów i projektów. Są specjalne aplikacje synchronizujące do utrzymywania najaktualniejszej wersji dokumentu.

Polecam zainwestować w dysk HDD na USB. Pojemność duża, a jak korzystasz z USB2.0 brak jest spadku predkości w porównaniu z wbudowanym
Back to top
View user's profile Send private message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Tue May 29, 2007 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

lsdudi wrote:
jeśli nie odpowiada ci ekg2

kurcze interfejs jest po prostu uciążliwy...


lsdudi wrote:
to poczytaj sobie o NX :) podobno wyciąga nawet na łączu 58kb/s

Brzmi interesująco, miałem do tej pory styczność tylko z VNC i szybkość przy dobrych warunkach była wystarczająca, ale w codziennej pracy jednak to nie potrzebne nadwyrężanie łącza. W każdym razie spróbuje tego.
Back to top
View user's profile Send private message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Tue May 29, 2007 3:02 pm    Post subject: Re: [multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komput Reply with quote

Zwierzak wrote:

Polecam zainwestować w dysk HDD na USB. Pojemność duża, a jak korzystasz z USB2.0 brak jest spadku predkości w porównaniu z wbudowanym

Niestety nie mam USB2.0 :-( 8GB na flashu jest teraz takie tanie... no i jeszcze jedna przeszkoda, ja na pewno zapomniałbym wziąć go ze sobą w najbardziej potrzebnej chwili.
Back to top
View user's profile Send private message
kurak
Guru
Guru


Joined: 13 Jul 2006
Posts: 492

PostPosted: Tue May 29, 2007 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Ja korzystam z samogeo ekg, zostawiasz sobie na screenie, i działa. Mówisz, że nterfejs uciążliwy, kwestia przyzwyczajenia, jak porobisz dobre aliasy, to będziesz o wiele bardziej zadowolony niż z graficznych komunikatorów.
_________________
Open Your Mind, Use Open Source
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Tue May 29, 2007 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

instalowalem kilka NX-ow - super sprawa, dziala wg mnie bdb
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Tue May 29, 2007 4:33 pm    Post subject: Re: [multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komput Reply with quote

koval_ski wrote:
Zwierzak wrote:

Polecam zainwestować w dysk HDD na USB. Pojemność duża, a jak korzystasz z USB2.0 brak jest spadku predkości w porównaniu z wbudowanym

Niestety nie mam USB2.0 :-( 8GB na flashu jest teraz takie tanie... no i jeszcze jedna przeszkoda, ja na pewno zapomniałbym wziąć go ze sobą w najbardziej potrzebnej chwili.

Tylko? Przecież od kilku dobrych lat jest instalowany USB2.0. Chyba, że masz naprawdę stare komputery. A rozwiązaniem na niezapominanie jest przypięcie sobie go na smyczy.
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Tue May 29, 2007 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Propos gadu... Skombinowałem sobie shell'a w robocie z ekg na serwerku - teraz ssh albo putty z lokalnego kompa i nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że zapomne wymazać hasło odchodząc od kompa ;)
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Wed May 30, 2007 11:15 am    Post subject: Re: [multi-bywalność] Czyli problemy pracy na kilku komput Reply with quote

Zwierzak wrote:

Tylko? Przecież od kilku dobrych lat jest instalowany USB2.0. Chyba, że masz naprawdę stare komputery.

Hehe tak się złożyło że mam 2x P-III-S 1400MHz czyli nie ma USB2.0 a wydajność jego i tak przerasta moje wymagania więc jeszcze długo go nie zmienię...

Zwierzak wrote:

A rozwiązaniem na niezapominanie jest przypięcie sobie go na smyczy.

Trzeba jeszcze nie zapomnieć przypiąć ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Wed May 30, 2007 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

@koval_ski: Niewiem czy jest taki duzy problem z tym USB 2.0... czy kontroler pod PCI nie zalatwi sprawy? 40 PLN i mamy "szybkie usb"
Back to top
View user's profile Send private message
noobah
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Apr 2005
Posts: 210
Location: Ustonie Morskie, Poland

PostPosted: Wed May 30, 2007 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Hm, ja tam używam z powodzeniem gaim-2.0-beta6 i nie narzekam, mam GG (z importem i exportem) i jabbera. A programik jest IMO lekki.

Co do noszenia danych na pendrive'ie, to pomysł jest przedni, tylko niech ktoś wymyśli coś żeby z automatu się wszystko synchronizowało. Ja się nie czuję na siłach.
Back to top
View user's profile Send private message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Fri Jun 01, 2007 10:44 am    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
@koval_ski: Niewiem czy jest taki duzy problem z tym USB 2.0... czy kontroler pod PCI nie zalatwi sprawy? 40 PLN i mamy "szybkie usb"

Widzę że jestem dość problematycznym człowiekiem - nie mam już wolnych slotów PCI :?
Back to top
View user's profile Send private message
mpapis
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2007
Posts: 45

PostPosted: Fri Jun 01, 2007 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

jak dla mnie NX rozwiązuje problem, jedyne co to serwer się trochę gryzie z libami z systemu i albo nie działa ci NX albo nie podnoszą się Xy, miałem już tak kilka razy, no ale co tam wygoda niesamowita, w domu mam 1Mb/128kb i niema problemu z połączeniem do serwera NX w domu, nie wspomnę o tym że w tym samym czasie żona używa kompa w tym neta
_________________
only think what could U do
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum