Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Gentoo na Intel Core 2 Duo - pomocy
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gornikfan
n00b
n00b


Joined: 08 May 2007
Posts: 25
Location: Zabrze, Poland

PostPosted: Tue May 08, 2007 9:38 pm    Post subject: Gentoo na Intel Core 2 Duo - pomocy Reply with quote

Witam

Jestem nowy na forum wiec przestawiam sie: mam na imie Lukasz i jestem z Zabrze ;)

Co do konkretow to przymierzam sie do instalacji Gentoo (wlasciwie bede to robil pierwszy raz porzadnie) wiec bede tu Was pytal czesciej, ale moje pierwsze pytanko dotyczy wyboru "instalki" dla procka Intel Core 2 Duo. Czy mam sciagnac x86 czy moze amd64 lub cos innego??
Chcialem sie tez dowiedziec jakich potem opcji uzyc w czasie instalcji tzn czy to styknie http://dev-blog.net/2006/12/05/gentoo-na-core-2-duo/ czy jakies inne propozycje zeby w pelni sprzet wykorzystac.

Z gory thx za odpowiedz.
Back to top
View user's profile Send private message
Maf
Guru
Guru


Joined: 15 May 2005
Posts: 309

PostPosted: Wed May 09, 2007 5:45 am    Post subject: Reply with quote

Jeśli jesteś przygotowany na drobne niedogodności podczas użuwania 64-bit systemu, to bierz 64-bit ;)
Back to top
View user's profile Send private message
XianN
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 82
Location: .wroc.pl

PostPosted: Wed May 09, 2007 9:57 am    Post subject: Reply with quote

U mnie jest tak:
Code:
CFLAGS="-Os -march=nocona -msse3 -frename-registers -fweb -fpic -pipe -fomit-frame-pointer -funit-at-a-time -freorder-blocks -fno-ident -freorder-blocks-and-partition -fmerge-all-constants -combine -s"
CXXFLAGS="${CFLAGS} -fvisibility-inlines-hidden"
LDFLAGS="-Wl,-O1 -Wl,--hash-style=gnu"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
MAKEOPTS="-j3"
ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"

Dziala super, chociaz ma to swoje wady. Pierwsze primo: wywala przy kazdym emerge, ze flagi -fvisibility-inlines-hidden i -fpic moga tworzyc zly kod i jak cos sie skopie to trzeba przekompilowac bez tychze i dopiero wtedy wyslac robala. Po drugie secundo: kilka z tych flag wydluzaja czas kompilacji. Generalnie flagi pochodza z poradnika Conrada, od siebie dorzucilem wlasnie -fpic (ona przygotowuje kodzik do dzialania z --hash-style - bez tego wiele pakietow sie nie kompiluje) i chyba cos jeszcze, ale nie pamietam (ogrom z nich jest czescia -O2 i -O3, to nie jakies szalencze tuningi :D)

No, a teraz grzecznie bedzie: Zaleca sie ustawic wszystko tak jak na Gentoo-wiki.com, bo przeciez sila Gentoo to USE a nie CFLAGS...

PS: Jesli ktos ma ochote krytykowac moje flagi to goraco zachecam, wspolnie mozemy dojsc do optymalnych ustawien. Tylko konstruktywnie prosze...
Back to top
View user's profile Send private message
gornikfan
n00b
n00b


Joined: 08 May 2007
Posts: 25
Location: Zabrze, Poland

PostPosted: Wed May 09, 2007 10:34 am    Post subject: Reply with quote

Dzieki z odpowiedz.

Czyli "najbezpieczniej" bedzie sciagnac ta instalke x86 i wykorzystac opcje z tej stronki co podalem? Jak na poczatek nie chce az tak sie bawic :)
Back to top
View user's profile Send private message
Eeeyeore
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 May 2005
Posts: 178
Location: Poland

PostPosted: Wed May 09, 2007 10:52 am    Post subject: Reply with quote

gornikfan wrote:
Dzieki z odpowiedz.

Czyli "najbezpieczniej" bedzie sciagnac ta instalke x86 i wykorzystac opcje z tej stronki co podalem? Jak na poczatek nie chce az tak sie bawic :)

Nie x86_64
@XinaN - zenujesz - no comments - poczytaj manula do gcc
_________________
Tutaj sie dopiero dzieje !!!
Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow - dopoki nie zajrzalem do internetu...
Back to top
View user's profile Send private message
XianN
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 82
Location: .wroc.pl

PostPosted: Wed May 09, 2007 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

@Eeeyeore: Pfffffpffffhhhh. To bylo konstruktywne? Jesli stac Cie na cos wiecej, chetnie pogadam. Wedlug mnie to Twoja wypowiedz jest zenujaca.
Back to top
View user's profile Send private message
Maf
Guru
Guru


Joined: 15 May 2005
Posts: 309

PostPosted: Wed May 09, 2007 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Taki bezpieczny zestawik dla Ciebie (autora tematu)
Code:

CFLAGS="-O2 -march=nocona -msse3 -pipe -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
MAKEOPTS="-j3"
Back to top
View user's profile Send private message
Eeeyeore
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 May 2005
Posts: 178
Location: Poland

PostPosted: Wed May 09, 2007 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

XianN wrote:
@Eeeyeore: Pfffffpffffhhhh. To bylo konstruktywne? Jesli stac Cie na cos wiecej, chetnie pogadam. Wedlug mnie to Twoja wypowiedz jest zenujaca.

Tu nie ma co mowic o konstruktywnej krytyce, pokazales juz tutaj:
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-549215.html
I sie dziwisz ze cos nie dziala
Fajnie jest dawac nowym userom eksperymentalne ustawienia, na ktorych co drugi program nie bedzie sie kompilowal czy po kompilacji sypal. Traktujes to jako dowcip czy jako sport ?
To z grubsza jakbys zagladna w ten manual to bys wiedzial ze -march=nocona sam w sobie implikuje uzycie msse3 tak samo -s rozpycha kod, tak samo --hash-style=gnu nie wszedzie moze byc wykorzystane, a juz -fpic to inna bajka
A to ze masz problemy z gcc-4.3 czy innymi to wlasie skutek tego co masz i co innym napisales zeby z ciebie brali przyklad - co jest bzdura
@Conrad to nie glupi facet ale eksperymentuje i jesgo ustawienia sa mocno eksperymentalne i w wielu przypadkach niedzialajace, wymagajace rekacji od usera

Przyklad wez sobie zrob na tym co masz #emerge tor - i pojdzie ???
Dlatego ja zawsze bede tak reagowal kiedy ktos nowym uzytkownikom proponuje ricerskie cflags - chyba tylko po to zeby sie popisac jakim jest sie mastahem.

Dlatego stary nie ze zlosci czy jakos tam Ci napisalem ze to jest zenujace. Z czasem tez nabierzesz oglady i przelozysz stabilnosc nad wynalazki
Z calym szacunkiem dla Ciebie - serdecznie pozdrawiam :)
Ale pare gorzkich slow musialem Ci napisac.
Hej hej eksperymentuj :)
Tylko prosze nie proponuj nowym userom wynalazkow - kiedy obowiazujace sa safe flags, a pozniej mozna kombinowac
Ot tak jak napisal @Maf - i to o to chodzilo.
_________________
Tutaj sie dopiero dzieje !!!
Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow - dopoki nie zajrzalem do internetu...
Back to top
View user's profile Send private message
cast0r
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 15 Dec 2004
Posts: 89

PostPosted: Wed May 09, 2007 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

a po co stosujecie profil 64bit na desktopie?
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Wed May 09, 2007 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
a po co stosujecie profil 64bit na desktopie?

ja z dwoch powodow:
1. nie ma profilu (i nie mam procka) 128bit
2. nie ma profilu 16bit
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Wed May 09, 2007 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

@bartmarian: Swiete slowa :)

@cast0r: Systemy 64'cio bitowe z reguly dzialaja szybciej. I jesli masz procka 64-bit to czemu nie wykorzystac wszystkich jego wlasciwosci?

PS. Nawet winDNOs 64-bit dzialal mi szybciej (ale po restarcie juz nie :P - tzn. juz nie dzialal :twisted:)
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Wed May 09, 2007 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Bialy wrote:
Systemy 64'cio bitowe z reguly dzialaja szybciej. I jesli masz procka 64-bit to czemu nie wykorzystac wszystkich jego wlasciwosci?


W codziennym użytkowaniu komputera raczej nie zauważysz szybszego działania przy korzystaniu z 64 bitów -- jest to przyrost jeszcze mniejszy niż ten, który dostaje się po własnoręcznym kompilowaniu aplikacji (rzędu 1-3%). Oczywiście dla specyficznych zastosowań 64 bity to słuszny wybór, ale do przeglądania stron www i komunikowania się za pomocą jabbera nic się nie zyskuje oprócz problemów z niektórymi aplikacjami.
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
XianN
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 82
Location: .wroc.pl

PostPosted: Thu May 10, 2007 12:40 am    Post subject: Reply with quote

Eeeyeore wrote:
pokazales juz tutaj:
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-549215.html
I sie dziwisz ze cos nie dziala

Ja rozumiem, ze sie nie przyjzales, nie mam za zle;) W topicu ktory podajesz mam ustawienia mojego poprzedniego laptopa - fakt, bardzo experymentalne, bo mi juz nie zalezalo (zwroc uwage na architekture procesora).

Co do -msse3 masz racje, nie zauwazylem, ze w ogole to mam we flagach:)
--hash-style=gnu dziala wysmienicie (pomijajac ffmpeg oczywiscie)
-fpic jest potrzebne dla prelinka, bez tego ciezko sie zyje
-s kod rozpycha? A dlaczego mialby to robic?

A Conrad fakt, nie jest glupi. no-sources calkiem calkiem u mine dzialalo przez dlugi czas.

Ostatecznie: Napisalem przeciez, ze na Gentoo-wiki jest wszystko, wiec nie mow, ze namawiam ludzi do zlego. Mowie tylko, ze mam taki procesor, takie flagi i dziala super. I kurcze, przetestowalbym to na tor, ale mam niestety ustawione exclude dla portage i nie mam ebuildow dla jego zaleznosci, a bez tego nie chce ./configure skonczyc przy --nodeps, wiec ni-dy-ry-dy.

@gornikfan: Nie sluchaj mnie, oni maja racje! :) Jesli nie masz doswiadczenia z Gentoo, gcc i reszta tego talatajstwa to narobisz sobie niepotrzebnie potencjalnych problemow nie zyskujac wystarczajaco, zeby sie to oplacalo.
Back to top
View user's profile Send private message
cast0r
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 15 Dec 2004
Posts: 89

PostPosted: Thu May 10, 2007 9:34 am    Post subject: Reply with quote

Mam nowy desktop na korym bede stawial gentoo i tak sie zastanawiam..., ale z tego co przeczytalem to postawie 32bit bo nie widze sensu na desktopie 64bitow uzywac. Poza problemami i braku kompatybilnosci sterownikow i wielu aplikacji multimedialnych zadynch zyskow.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Thu May 10, 2007 10:43 am    Post subject: Reply with quote

@castor
wychodzi na to ze jestem wyjatkowym szczesciarzem, nie dziala mi tylko doomsday...
pozatym ewolucja, powolne lecz ciagle przechodzenie na 64bit wszystkiego oraz
wieloprocesorowosc, byc moze nie widze roznicy przy przegladaniu netu, a multimedia ?
Quote:
nie widze sensu na desktopie 64bitow uzywac
po co pytasz skoro wiesz ? ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Thu May 10, 2007 12:32 pm    Post subject: Reply with quote

bartmarian wrote:
[...] byc moze nie widze roznicy przy przegladaniu netu, a multimedia ?


Widzisz jakąś różnicę w wydajności podczas zabawy z filmami? Według mnie 64bit ma znaczenie tylko w momencie obrabiania nieziemsko wielkich filmów. Przy odtwarzaniu mp3, czy innego divX fakt posiadania większych rejestrów procesora na niewiele się zda.

Moim zdaniem 32bit jest idealne dla wszystkich użytkowników komputerów, 64bit tylko dla tych, którzy wiedzą, że będą tego potrzebowali. Bynajmniej na chwilę obecną sytuacja tak wygląda. Oczywiście, jeśli cały świat przejdzie na 64bit i wszystko będzie ładnie działać, to nie widzę powodów, żeby zostawać przy 32, jednak teraz radziłbym się nie wychylać.
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Thu May 10, 2007 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoo mozesz ustawic tak by bylo 64-bitowe a niektore paczki korych nie ma 64-bit bedzie emergowal 32-bitowe.
Wiec nie jestem w stanie pojac czemu nie wykorzystac 64-bit jak je masz?
Jak od czasu do czasu gdzies tam przyspieszy to chyba dobrze! Rzecz jasna moge sie mylic :roll:
Back to top
View user's profile Send private message
gornikfan
n00b
n00b


Joined: 08 May 2007
Posts: 25
Location: Zabrze, Poland

PostPosted: Thu May 10, 2007 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Dzieki za odpowiedzi, w sobote albo piatek mysle zaczne sie bawic i wtedy bede pytal dalej :) Zostane przy 64bit + wykorzystanie tych "bezpiecznych" ustawien.

Jeszcze jedna rzecz mnie zainteresowala:

Quote:
Według mnie 64bit ma znaczenie tylko w momencie obrabiania nieziemsko wielkich filmów.


Mianowicie mam kamerke DV i jesli ofkoz istnieje taka mozliwosc (sprzetowo nie powinno byc problemu bo to firewire, ale czy jest jakis program do obrobki filmow sciagnietych z takiej kamerki?) to bede ja chcial podlaczyc i pobawic sie tworzeniem tam film z menu itp. Czy w takich zastosowaniach wlasnie odczuje roznice?
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Thu May 10, 2007 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

Maf wrote:
Jeśli jesteś przygotowany na drobne niedogodności podczas użuwania 64-bit systemu, to bierz 64-bit ;)



Jakie niedogodnosci?
O czym Ty mowisz?

Od ponad roku siedze na amd64 i wzyciu nie wroce do x86 ;)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Thu May 10, 2007 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

równiez mam 64bit (tyle ze nie intel, tylko amd turion). dziala wszystko, łącznie z flashem.
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Thu May 10, 2007 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

gornikfan wrote:
Mianowicie mam kamerke DV i jesli ofkoz istnieje taka mozliwosc (sprzetowo nie powinno byc problemu bo to firewire, ale czy jest jakis program do obrobki filmow sciagnietych z takiej kamerki?) to bede ja chcial podlaczyc i pobawic sie tworzeniem tam film z menu itp. Czy w takich zastosowaniach wlasnie odczuje roznice?


Odczujesz różnice jeśli masz więcej niż 2GB RAM i film, który ma więcej niż 2GB. Bo właśnie w adresowaniu pamięci jest największy zysk przy 64bitach. Dlatego większość profesjonalnych maszyn do obróbki filmów/grafiki/dźwięku jest 64bit; to samo dotyczy ogromnych serwerów, gdzie zapotrzebowanie na dużą pulę adresową jest pokaźne.
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Thu May 10, 2007 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Oczywiście, jeśli cały świat przejdzie na 64bit i wszystko będzie ładnie działać, to nie widzę powodów, żeby zostawać przy 32, jednak teraz radziłbym się nie wychylać.


sugerujesz ze pomimo iz wszystko oprocz doomsday, ktory na win tez mi nie dziala
na 64bit powinienem jednak zainstalowac 32bit... prosze Cie... :lol:
Back to top
View user's profile Send private message
gornikfan
n00b
n00b


Joined: 08 May 2007
Posts: 25
Location: Zabrze, Poland

PostPosted: Fri May 11, 2007 6:24 am    Post subject: Reply with quote

YANOUSHek wrote:

Odczujesz różnice jeśli masz więcej niż 2GB RAM i film, który ma więcej niż 2GB. .


Mam dokladnie 2 GB RAM a filmy sciagniete z kamerki zajmuje okolo 16 GB przed przerobieniem do DVD.
Tak apropos RAM-u: przy 2 GB jaka zrobic partycje swap? Tez 2 GB?
Back to top
View user's profile Send private message
Maf
Guru
Guru


Joined: 15 May 2005
Posts: 309

PostPosted: Fri May 11, 2007 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

gornikfan wrote:
Tak apropos RAM-u: przy 2 GB jaka zrobic partycje swap? Tez 2 GB?

Dobre pytanie, u mnie przy 1GB i swapie 1 GB ledwo go czasem ruszy. Ostatnio czytając zalecenia dla ck-sources wyczytałem, że polecają nie więcej niż 256 MB. Nie wiem czy to jest related only to ck-sources, ale jestem pewien, że przy najbliższej okazjii przerobie swojego swapa właśnie na 256 MB, szkoda miejsca marnowac. Ah. vm.swappiness = 0 ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Eeeyeore
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 May 2005
Posts: 178
Location: Poland

PostPosted: Sat May 12, 2007 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Maf wrote:
gornikfan wrote:
Tak apropos RAM-u: przy 2 GB jaka zrobic partycje swap? Tez 2 GB?

Dobre pytanie, u mnie przy 1GB i swapie 1 GB ledwo go czasem ruszy. Ostatnio czytając zalecenia dla ck-sources wyczytałem, że polecają nie więcej niż 256 MB. Nie wiem czy to jest related only to ck-sources, ale jestem pewien, że przy najbliższej okazjii przerobie swojego swapa właśnie na 256 MB, szkoda miejsca marnowac. Ah. vm.swappiness = 0 ;)

Ale co tu marnowac przy dzisiejszych dyskach w okolicy 300GB profilaktyczne i przyszlosciowe ustawienie maksymalnego dozwolonego 2048 MB - To zuzywasz circa 0,75% dysku :) Wiec liepiej miec wiecej swapu w dysku niz mniej artertyzmu w kosciach :)
_________________
Tutaj sie dopiero dzieje !!!
Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow - dopoki nie zajrzalem do internetu...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum