Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Skype i mikrofon...
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 2:59 pm    Post subject: Skype i mikrofon... Reply with quote

Witam,

Mam problem ze Skypem. Wszystko dziala ok za wyjatkiem mikrofonu. Podczas rozmowy testowej, gdy spikerka prosi o pozostawienie wiadomosci, niestey mimo moich usilnych prob nie moge nic nagrac.
W kmix wlaczylem mikrofon i micboost, slysze siebie na glosnikach podczas nagrywania, tylko... ten moj glos nie dochodzi juz dalej.
Co moze byc zle?
Back to top
View user's profile Send private message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Wątków na temat mikrofonu i skype jest dosyć dużo na forum - https://forums.gentoo.org/search.php - zapytanie: mikrofon skype, forum: Polish ;).

Jeśli żaden z tych wątków ci nie pomoże, to ... jesteś niestety w tejsamej sytuacji co ja :(.

Pozostaje jeszcze jedna sprawa do wyjaśnienia. Czy nie jest to przypadkiem b. ciche nagrywanie (przekazywanie) twojego głosu? Nie chodzi mi o to co słyszysz w głośnikach z micboost, ale sygnał zwrotny ze skype. W tym celu w czasie testu głośniki na maksa, mówisz blisko mikrofonu i uważnie się wsłuchujesz w sygnał powrotny. Brzmi to może śmieisznie, ale ogólnie linuxowy skype ścisza mikrofon. Na 99% jest to jakiś problem skype'a, bo tak samo miałem pod Suse. Windowsowa (tfu) wersja działa "niestety" prawidłowo (pod windows, bo jeszcze przez wine się nie bawiłem).

Moje obserwacje - niestety nie jestem w stanie odtworzyć warunków eksperymenu, bo po rzełączeniu czegoś w alsamixer nie zaobserwowałem tego efektu. Obserwowałem go jednak wiele razy (przed zmianami w alsamixer, po których niestety wogóle przestał mi działać mikrofon, ale to już inna sprawa - nie mam czasu i ochoty teraz się tym zająć).
Więc sprawa wyglądała następująco:
- odpaony w xterm'ie alsamixer
- suwak Mic ustawiony na maxa
- łączę się z TestCall (skype)
- w oknie z alsamixer'em widzę jak suwak Mic wędruje prawie na minimum
- gadam do siebie (tzn. do mikrofonu)
- ledwo się słyszę (ze zwrotnego skype), mimo ustawienia głośników na max
- kończe rozmowę skype (rozłączam się)
- sumak Mic w alsamixer wędruje na max (do pierwotnej pozycji).

Sprawa mnie dobija totalnie i odebrało mi to na razie (na jakiś czas) chęć do bawienia w tym temacie.
Jeśli sposoby z podanego przeze mnie linku nie pomogą, to może ktoś w końcu rozwikła tę zagadkę, bo już mnie szlag trafia na samą myśl o skype.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

arek.k wrote:
Wątków na temat mikrofonu i skype jest dosyć dużo na forum - https://forums.gentoo.org/search.php - zapytanie: mikrofon skype, forum: Polish ;).
Jeśli żaden z tych wątków ci nie pomoże, to ... jesteś niestety w tejsamej sytuacji co ja :(.

Przejrzalem je wszystkie, ale podobnego problemu nie znalazlem.

arek.k wrote:
Sprawa mnie dobija totalnie i odebrało mi to na razie (na jakiś czas) chęć do bawienia w tym temacie.
Jeśli sposoby z podanego przeze mnie linku nie pomogą, to może ktoś w końcu rozwikła tę zagadkę, bo już mnie szlag trafia na samą myśl o skype.

Mnie tez denerwuje przelaczanie sie na windows aby pogadac tylko w Skype. Uzywam kmix, zamiast alsamixer. Sprobuje zobaczyc czy wystepuja "wlasciwosci" z suwakami, ktore i ty zauwazyles.
Back to top
View user's profile Send private message
v7n
Guru
Guru


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 352

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

co sie tyczy alsamixera - nie pamietam czy to bylo na starej karcie, czy na obecnej, ale podciagniecie jakiegos dziwnego suwaka na maxa wszystko wyciszalo ( a w czasie przsuwania owegu suawka bylo slychac trzaski ) - wiec proponuje siedziec nad tym alsamixerem ile sie da i testowac wszystkie mozliwse ustawienia suwakow ;)
_________________
/~x86 /*-sources /oss /zsh /urxvt /vim /openbox /rox /xmms /Opera
Back to top
View user's profile Send private message
arek.k
Guru
Guru


Joined: 02 Jan 2006
Posts: 454

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

v7n wrote:
co sie tyczy alsamixera - nie pamietam czy to bylo na starej karcie, czy na obecnej, ale podciagniecie jakiegos dziwnego suwaka na maxa wszystko wyciszalo ( a w czasie przsuwania owegu suawka bylo slychac trzaski ) - wiec proponuje siedziec nad tym alsamixerem ile sie da i testowac wszystkie mozliwse ustawienia suwakow ;)

Oczywiście jak trochę ochłonę (zmojego obecnego stanu totalnego wkurzenia ;)) nie omieszkam potestować trochę różne ustawienia alsamixer.
Mam jednak małą prośbę @v7n, czy mógłbyś mi naświetlić trochę działanie twojego skype'a?
Napisz, której wersji używasz i powiedz, czy jak np. połączysz się z TestCall to przy zachowaniu rozsądnych warunków (swobodna rozmowa bez podnoszenia głosu, ustawiania głośników na max itp. sztuczek) słyszysz (w wiadomości zwrotnej) swój głos głośno i wyraźnie (jak przy normalnej rozmowie, np. telefonicznej)? Czy twoi rozmówcy nie skarżą się, że cię słabo słychać?
Jeśli wszystko jest ok, to przytocz swoje ustawienia alsamixer (po wciśnięciu F5 w alsamixer) - co włączone (OO), co wyłączone (MM), które suwaki w jakiej pozycji i które włączone na CAPTUR?
Było by to bardzo pomocne (zakładając, że skype działa w przewidywalny sposób ;)). Więm, że było to już naście razy wałkowane, ale zakładam, ale może to było dawno, bo u mnie raczej te porady niedziałają.
Back to top
View user's profile Send private message
v7n
Guru
Guru


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 352

PostPosted: Wed Jun 06, 2007 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

nie mam skype, jeszcze zyje swodobnie bez niego :P ale pamietam, ze byly rozne jaja z dzwiekiem ( czyt: bylo glucho lub prawie glucho ) gdy jakis tam suwak byl na maxa albo troche nizej. wyciszony tez chyba nie chodzil za dobrze. do dzis nie wiem po co mi ten suwak byl.
_________________
/~x86 /*-sources /oss /zsh /urxvt /vim /openbox /rox /xmms /Opera
Back to top
View user's profile Send private message
lmmsci
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 May 2006
Posts: 190

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 8:14 am    Post subject: Reply with quote

O ile temat nie jest jeszcze przeterminowany :wink: :
Jaki masz sprzęt (tzn. kartę dźwiękową)?
Sprawdź, czy poza skypem możesz normalnie nagrywać dźwięk przez mikrofon. Jeżeli są z tym problemy, to może to oznaczać, że brakuje Ci jakichś opcji przy ładowani sterowników. Miałem tak z snd-hda-intel w którejś płycie ASUS'a - trzeba było w /etc/modules.d/alsa poustawiać:
Code:
options snd-hda-intel position_fix=1 model=3stack

- dla płyty P5LD2SE. Oczywiście dla Twojego sprzętu może być zupełnie inaczej.
Poszukaj, może ktoś miał problem z mikrofonem na sprzęcie takim jak Twój...
Back to top
View user's profile Send private message
w.tabin
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 158
Location: Bełchatów/Polska 51°21'52.868"N, 19°22'43.439"E

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 6:57 pm    Post subject: Re: Skype i mikrofon... Reply with quote

Xywa wrote:
Witam,

Mam problem ze Skypem. Wszystko dziala ok za wyjatkiem mikrofonu. Podczas rozmowy testowej, gdy spikerka prosi o pozostawienie wiadomosci, niestey mimo moich usilnych prob nie moge nic nagrac.
W kmix wlaczylem mikrofon i micboost, slysze siebie na glosnikach podczas nagrywania, tylko... ten moj glos nie dochodzi juz dalej.
Co moze byc zle?

Nie wiem jaką masz kartę, u mnie na zintegrowanej AC97 wszystko śmiga, a KMix mam ustawiony tak:
KMIx Wyjście
KMix Wejście
KMix Przelaczniki
Wszystko chodzi na alsie z kernela, arts mam wyłączony.
Pozdrawiam
_________________
Gentoo 2008.0; kernel-2.6.26 + fbcondecor; xorg-x11-7.3
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum