Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Omijanie tcpwrappers (jak to mozliwe ??)
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
quosek
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 269

PostPosted: Fri Sep 28, 2007 6:48 am    Post subject: Omijanie tcpwrappers (jak to mozliwe ??) Reply with quote

czesc
mam na serwerku sshd z tcpwrapperami - konfiguracja nastepujaca (polityka zamknieta):

/etc/hosts.deny
Code:

ALL:ALL

Code:

/etc/hosts.allow
sshd: .pl
sshd: .net
sshd: 192.168.0.0/255.255.255.0

(w allowach mam jeszcze 2 adresy, ale nie sa one zgodne z tymi "atakujacymi")

do tej pory dzialalo to pieknie - wszscy spoza sieci lokalnej, .pl i .net (oraz te 2 ipki bez wzgledu na dns) dostawali piekne odrzucenia polaczenia.
jednak wczoraj udalo sie dojsc do logowania (mam w logach info o brutalnej probie wbicia sie na duza ilosc userow) maszynom z nastepujacych adresow:
- 195.5.238.174
- 67.169.168.115

Ma ktos pomysl dlaczego ? (jeden nie ma reversa, drugi jest z .fr ...)

Zmiana portu nie wchodzi w gre, denyhosts na razie tez unikam jak ognia - bo do tej pory moj mechanizm dzialal o niebo lepiej (mialem jedna probe wbicia na miesiac/dwa a skanowanie logow przez denyhosta i tak by tego nie zablokowalo - ataki trwaly ponizej 5 minut, za kazdym razem udaje sie przebic [przez tcpwrappers] innemu adresowi - wiec nie ma "powtorzen" prob wbicia)
Back to top
View user's profile Send private message
mirekm
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 210
Location: Gliwice

PostPosted: Fri Sep 28, 2007 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

Miałem to samo na hardened.
Najpierw zdowngradeowałem ssh do 4.5 i pomogło.

Potem doczytałem, że w nowej wersji openssh zmienili abi i prawdopodobnie ma to jakiś związek z tym.
Nie dalej jak przedwczoraj przekompilowałem troszkę więcej:
tcp-wrappers, iputils, openssh, iptables, psmisc (i jeszcze parę innych pakietów w związku ze zmianą jednej flagi use).
Po tej rekompilacji znów działa.
Tutaj od razu zaznaczam, że nie wiem które pakiety mają związek z problemem w ssh, bo problem dotyczy ewidentnie ssh. Dla przykładu nfs był normalnie blokowany. Żeby było śmieszniej ssh sprawdzał zawartość hosts.deny, ponieważ jeżeli wpisałem do niego na próbę nieprawidłowy wpis, do dostawałem komunikat w logach z ssh.
Back to top
View user's profile Send private message
quosek
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 269

PostPosted: Sat Sep 29, 2007 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

zaraz emergne wszystko jeszcze raz
tylko najdziwniejsze jest to, ze te 2 osoby "wpuscilo", zas jakeis 20 min po ostatniej odrzucilo kogos zgodnie z regulami....
Back to top
View user's profile Send private message
mirekm
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 210
Location: Gliwice

PostPosted: Sat Sep 29, 2007 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Zainstaluj sobie fail2ban, który w przeciwieństwie do denyhosta blokuje hosty korzystając z iptables. Działa zankomicie.
Back to top
View user's profile Send private message
quosek
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 269

PostPosted: Sat Sep 29, 2007 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

ale on dziala identycznie jak denyhosts ....
po prostu cyklicznie skanuje logi w poszukiwaniu prob wbic, zlicza je i ew dodaje regulke do firewalla (zamiast do hosts.deny)
z tego co widzialem robi to co 10 min (czesciej tez mozna, ale myslmy rozsadnie - obciazanie systemu) - u mnie sredni czas prob wbicia sie (czyli od pierwszej proby logowania do ostatniej) to najczesciej nie wiecej niz minuta, a potem ten sam komp juz nie probuje sie wbic
czyli atakujacy wyprobuje wszystkie/wiekszosc userow/hasel slownikowych (chyba ze na prawde bedzie mial pecha) i zostanie zablokowany (co i tak nic nie zmieni, bo juz potem w 99% nie probuja sie dobic) - dlatego nie uwazam tego za dobre rozwiazanie
Back to top
View user's profile Send private message
mirekm
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 210
Location: Gliwice

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

Nie koniecznie. fail2ban wykorzystuje dwa sposoby kontroli zmian w logach. Pierwszy standardowy polling co zdefiniowany czas, a drugi wykorzystując inotify, wystarczy zainstalować programik gamin, a kiedy fail2ban go znajdzie, to przełączy się na drugą metodę sprawdzania logów.
Ustawiłem sobie 5 prób zalogowania i dokładnie tyle jest więcej nic się nie pojawia. :D
Back to top
View user's profile Send private message
quosek
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 269

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

dziki za info z fail2ban (o tym nie wiedzialem - inotify mam w jaderku i tak)
tylko mimo, iz jest to fajne rozwiazania to chyba jeszcze zostane na tcpwrapperach (min do konca marca - potem zobaczymy jakie bede mial polaczenie z netem) - na razie nie mam zainstalowanych (i wkompilowanych) iptablesow bo jestem odgroszony routerem sprzetowym i w sieci lokalnej mam tylko swoje zaufane kompy ;)
a co do "wbic" - wiecej sie nie pojawilo (wszystkie ladnie odrzuca)... dziwne...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum