Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Detekcja niepożądanych pasażerów na pokładzie.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lmmsci
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 May 2006
Posts: 190

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 3:21 pm    Post subject: Detekcja niepożądanych pasażerów na pokładzie. Reply with quote

Witam serdecznie,
ostatnio natknąłem się na następujący artykuł:
http://www.arcabit.pl/infobase.html?show=description&id=1425
Opisane jest w nim użycie serwerów z linuksem jako części bootneta. Abstrahując od roztrząsania, co autor chciał osiągnąć, mam następujące pytania:
1) W jaki sposób można zapobiec "zwerbowaniu" serwera do "sieci przestępczej"?
2) W jaki sposób wykryć, że na "moim serwerze" coś jest nie tak?

Być może moje pytania wynikają z niezrozumienia tej metody ataku (starałem się zaglądnąć m.in. na
http://www.heise-online.pl/security/articles/103.
Back to top
View user's profile Send private message
Maf
Guru
Guru


Joined: 15 May 2005
Posts: 309

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

Wydaje mi się, że takie informacje ze strony producenta oprogramowania antywirusowego etc. są słabo wiarygodne
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Polish to Polish OTW.
Back to top
View user's profile Send private message
lmmsci
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 May 2006
Posts: 190

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

@Maf
Zgadzam się, niemniej jednak sam temat mnie zaciekawił. Po pierwsze od strony możliwości takiego przypadku, a po drugie od strony ewentualnej reakcji.
Back to top
View user's profile Send private message
nieprosty
n00b
n00b


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 22
Location: Austria - Graz

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

Maf wrote:
Wydaje mi się, że takie informacje ze strony producenta oprogramowania antywirusowego etc. są słabo wiarygodne


Akurat w samej informacji nie ma nic nadzwyczajnego. Pamiętajmy ze linuks jest na tyle bezpieczny na ile jest jego administrator ;)
Panuje jakis dziwny mit ze linuks to najbezpieczniejszy system na swiecie. Jezeli na tych serwerach byly poinstalowane jakies bardzo stare wersje dystrybucji nigdy nie aktualizowane to wbrew pozorom wbic sie na taki komputer jest duzo latwiej niz na jakiegos windowsa a przy okazji mamy mase oprogramowania ktora mozemy wykorzystac do roznych niecnych celow (w wielu dystrybucjach defaultowo mamy poinstalowane mase serverow do niczego nie potrzebnych uzytkownikowi) :evil:

Pozdrawiam

Arfrever: Ortografia
Back to top
View user's profile Send private message
Maf
Guru
Guru


Joined: 15 May 2005
Posts: 309

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ja się zgadzam z Wami, ale sami dobrze wiecie, że takie straszenie zwykle się odbywa, kiedy ktoś chce na nas zarobić (np. Kaspersky).
A sam temat jak najbardziej ciekawy :)
Back to top
View user's profile Send private message
manwe_
l33t
l33t


Joined: 01 Feb 2006
Posts: 632
Location: Kraków/Cracow, Poland

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 6:29 pm    Post subject: Re: Detekcja niepożądanych pasażerów na pokładzie. Reply with quote

lmmsci wrote:
W jaki sposób można zapobiec "zwerbowaniu" serwera do "sieci przestępczej"?

Jeżeli program atakujący działa na prawach użyszkodnika, nie dostał się 'wyżej', w szczególnści nie jest rootkit'em - wystarczy zwykły monitoring połączeń. A co do artykułu... trochę koślawo napisany. Tzn. defaultowy-użytkownik-systemu-nieoperacyjnego pomyśli "ha! a tak chwalili tego linux'a, nie ma to jak moja wspaniała Vis... ojej zwis". Skoro spora część były to serwery [a nie stacje robocze] firm|uczelni, znaczy to ni mniej ni więcej, że ktoś tam software atakujący podłożył. Często w takich przypadkach setki|tysiące osób mają konto na jednej maszynie.
Back to top
View user's profile Send private message
lmmsci
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 May 2006
Posts: 190

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

@manwe_:
Skoro i tak mod przesunął do OTW: rzeczywiście, artykuł koślawy. Nie zdenerwował mnie jednak tak bardzo, jak doniesienia w ostatnim Wproście o dalekowschodnich firmach-tygrysach ekonomicznych (np. Samsung). Autor nie mógł się też nachwalić innowacyjności Tajwańskich firm różnych... bo stosują w iPAQ-opodobnych rzeczach system [UWAGA, czujność bojowa] w***w$ (wiadomego pochodznia: M$)... a inne firmy świadomie omijają takie innowacyjne rozwiązania. Defaultowy użyszkodnik będzie miał wtedy głowę z mózgu...

A odnośnie monitorowania połączeń: czego najwygodniej Ci się używa?

Edit: już nie tylko ja zauważyłem bootneta 8)
http://linuxnews.pl/botnety-lubia-linuxa/
I odpowiedni komentorz siem pojawił...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum