Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
arts, esd, jack, pulseaudio serwery dźwięku - porządki
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
m1k0
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 180
Location: Radom/Poland

PostPosted: Sun Oct 14, 2007 8:22 pm    Post subject: arts, esd, jack, pulseaudio serwery dźwięku - porządki Reply with quote

W mojej ścieżce poznawania i dokonfigurowywania Linuksa/Gentoo natrafiłem na serwery dźwięku.

Spróbuję podsumować co wiem, a czego nie.

- MIDI
Chciałem zmusić odgrywanie plików MIDI. Nie udało mi się wyznaczyć, czy HDA-intel potrafi grać pliki MIDI - inaczej mówiąc czy potrafi robić za syntezatora. Znalazłem jedynie opisy dla SoundBlastera.
Rozwiązałem to instalując wirtualnego syntezytora - timidity++

- Java
Dźwięku ciągle nie mam. Próbowałem z różnymi przekierowywaniami ze źródeł OSS. Dziwi mnie, że Java nie potrafi skorzystać z miksera ALSA dmix!

Serwery dźwięku

-arts -> Phonon
serwer wykorzystywany przez KDE 3. Ogólnie nie ma co się nad nim rozczulać. Już został zarzucony. W KDE 4 znika to a w jego miejsce pojawia się Phonon.
Ale czy można przebudować KDE z wyłączoną flagą arts i czy będzie możliwość korzystania z dźwięku?

-esd -> PulseAudio
serwer używany przez Gnome. To, że moim środowiskiem jest KDE, to za bardzo nie wczytywałem się w to co to jest. Ale czy następca PulseAudio nie jest interesującym serwerem? Czy warto go zainstalować?

-jack
- podobno całkiem porządny serwer. Ale czy jest lepszy od PulsaAudio? Czy warto mu się przyjrzeć? Który lepszy? A może oba instalować? Jack-a wykorzystuje dość dużo programów, ale czy to jest kwestia jakośći, czy może tego, że to staroć i może zniknie z rynku?

kernel
Jak najlepiej go skonfigurować? Ja mam ustawioną emulację OSS na ALSA. A może to OSS totalnie wyłączyć i programy używające OSS-a odpalać w stylu artsdsp -m quake?
_________________
MSI GX-70
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Sun Oct 14, 2007 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Instalacja i sprzęt to Polish OTW.

Zbyt wiele mało związanych ze sobą pytań.
Back to top
View user's profile Send private message
m1k0
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 180
Location: Radom/Poland

PostPosted: Mon Oct 15, 2007 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

jak to?
To może szczegółowo i pojedynczo pozadaję pytania.

Java ma obsługę ALSA, więc czemu po odpaleniu czegoś dźwiękowego chce łączyć się z /dev/dsp? Czyż dsp nie pochodzi od OSS-a?
_________________
MSI GX-70
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum