Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[NOTEBOOK] APM czy ACPI? + ogólna pomoc
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hadogenes
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Jan 2005
Posts: 107
Location: Poland, Poznan

PostPosted: Wed Oct 17, 2007 8:23 pm    Post subject: [NOTEBOOK] APM czy ACPI? + ogólna pomoc Reply with quote

Witam
Ponieważ jestem trochę zielony jeśli chodzi o laptopy pod Linuksem, to mam pytanie którego systemów oszczędności baterii używać (APM czy ACPI) i czym one w ogóle się różnią?
Jak na razie nie mam laptopa (będę miał za parę dni), więc nie umiem powiedzieć jakie są jego szczegóły techniczne, wiem jedynie, że jest to nowy laptop (czyli nie jakieś padło).

I prosiłbym jeszcze o jakieś rady dla początkującego laptopowicza lub ewentualne artykuły na temat laptopów i Linuksa (dokumentacje gentoo na temat zarządzania zasilaniem już czytałem). Albo może czy ma jakieś znaczenie jakiego środowiska graficznego używam (bo używam gnome)? I czy jak będę chciał używać beryla to będzie błąd?

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam Hadogenes
Back to top
View user's profile Send private message
mistix
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 247
Location: Gliwice / Poland

PostPosted: Thu Oct 18, 2007 9:45 am    Post subject: Reply with quote

Znalazłem coś takiego:
Quote:
Co to jest APM?
(ang. Advanced Power Management) - system oszczędzania energii, opracowany przez firmy Intel i Microsoft dla komputerów przenośnych, coraz częściej stosowany także w "przyjaznych dla środowiska" komputerach stacjonarnych. Pozwala on zmniejszyć zużycie energii poprzez wyłączenie bądź usypianie nieużywanych przez dłuższy czas urządzeń. Z czasem powstały dwie kolejne wersje APM oznaczone numerami 1.1 i 1.2.
i
Quote:
Co to jest ACPI?
(ang. Advanced Configuration and Power Interface) - standard zarządzania energią opracowany przez firmy Intel, Microsoft i Toshiba, który znacznie zwiększa możliwości oferowane przez APM. ACPI ustala, jak BIOS, system operacyjny i urządzenia komunikują się nawzajem w sprawie poboru energii.

Możliwości ACPI (zależne systemu operacyjnego):
# użytkownik może ustawić, po jakim czasie urządzenie, tj. monitor, samoczynnie się wyłączy;
# użytkownik przenośnego komputera (np. notebooka) może ustawić niski pobór mocy urządzeń, w sytuacji gdy bateria zaczyna tracić swój zapas mocy, co pozwala na działanie tylko niezbędnym aplikacjom, a deaktywowanie zbędnych, które niepotrzebnie zabierają prąd;
# system operacyjny może obniżyć szybkość zegara procesora, kiedy aplikacje nie potrzebują pełnej szybkości pracy procesora;
# system operacyjny może zredukować pobór mocy, wyłączając niektóre nieużywane podzespoły komputera;
# komputer może wejść w stan czuwania lub hibernacji (uśpienia), kiedy nie jest używany; system zostanie obudzony w przypadku nadejścia połączenia modemowego lub użycia myszki lub klawiatury. Przed wprowadzeniem komputera w ten stan cała zawartość pamięci RAM jest zapisywana na dysku, aby po obudzeniu komputera można było nadal na nim pracować bez utraty jej zawartości.


Tak więc wydaje mi się, że ACPI to rozszerzenie dla APM. Ja też podpinam się pod pytanie bo też czekam na swój nowy sprzęcik.
_________________
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista.
Back to top
View user's profile Send private message
Bzyk
n00b
n00b


Joined: 24 Jun 2007
Posts: 24

PostPosted: Fri Oct 19, 2007 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

APM w nowych notebookach w ogóle nie jest używane. Tylko ACPI. I to nie tylko włącz/wyłącz monitora czy też dysków ale również tryby pracy procesora - bądź tzw. C-States, throttling lub skalowanie częstotliwości (P-States). Oprócz tego tryby Standby/Suspend poszczególnych urządzeń (USB, napędy, firewire, karty PCMCIA, jasność ekranu itd itp...).
_________________
Smith & Wesson - The original point and click interface...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum