Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
instalowanie zrodeł błąd
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bednar
n00b
n00b


Joined: 20 Nov 2007
Posts: 44

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 9:09 pm    Post subject: instalowanie zrodeł błąd Reply with quote

Witam

Jestem początkującym operatorm linux :wink: wiec nie każcie mnie od razu lecz pomóżcie
Problem polega na tym ze wszystko robie zgodnie z instrukcja lecz w momencie gdy wpisuje komendę
emerge gentoo-sources wyskakuje mi błąd !!! ARCH is not set....Are you missing the /etc/make.profile symlink?
!!! Is the symlink correct? Is your portage tree complete?
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

Z handbook'a:
Code:
Wybór odpowiedniego profilu

Najpierw mała definicja.

Profil jest szablonem budowy systemu Gentoo. Nie tylko określa domyślne wartości dla CHOST, CFLAGS i innych ważnych zmiennych, ale również ogranicza wersje pakietów jakie mogą zostać zainstalowane w systemie. Wszystkie te informacje są konfigurowane przez deweloperów Gentoo.

Poprzednio profil taki był niemodyfikowalny przez użytkownika. Jednak może się nadarzyć taka okoliczność, w której zmiana profilu będzie potrzebna.

Aktualnie używany profil można sprawdzić za pomocą poniższego polecenia:

Listing 7: Sprawdzanie profilu systemowego

# ls -FGg /etc/make.profile
lrwxrwxrwx  1 48 Apr  8 18:51 /etc/make.profile -> ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/2007.0

Domyślny profil jest profilem bazującym na systemie z jądrem serii 2.6. Jest to zalecane ustawienie chociaż mamy możliwość wyboru innego profilu.

Istnieją również podprofile desktop oraz server dla niektórych architektur. Należy przejrzeć katalog profilu 2007.0/, aby przekonać się czy podprofile dostępne są dla architektury używanej przez nas. Oczywiście możemy przejrzeć plik make.defaults profilu desktop, aby sprawdzić czy odpowiada on naszym potrzebom.

W katalogu /usr/portage/profiles/ znajduje się wiele różnych profili dla różnych architektur. Warto przejrzeć te dostępne dla używanej architektury i sprawdzić czy któryś z nich będzie wygodniejszy niż ten domyślny.

Listing 8: Zmiana profilu

# ln -snf /usr/portage/profiles/<nazwa> /etc/make.profile
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Tue Dec 18, 2007 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Miałem podobny problem, brak ów symlinku gdy rozpakowałem stage bez przełącznika 'p'. Napewno dałeś tar xvjfp stage3*.tar.bz2?
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Tue Dec 18, 2007 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

wszystko jest w dokumentacji, do tego wałkowane pare razy na forum.
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum