Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Grub bez Linuksa
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 10:26 pm    Post subject: Grub bez Linuksa Reply with quote

Poległem w instalowaniu XP na USB, więc na razie podłączam na zmianę dyski (oryginalny z Linuksem i drugi z XP). Doszedłem do wniosku, że pomocne byłoby startowanie Linuksa z USB za pomocą małej partycji na dysku wewnętrznym. Niestety jest to wersja Linuksa "na dysk wewnętrzny" (tzn. instalowana normalnie, ale ten dysk jest teraz podłączony do USB), więc chciałem spróbować, czy nie zadziała przypadkiem komenda map (albo swap, nie pamiętam). Utworzyłem więc małą partycję (odgrywa rolę partycji /boot), skopiowałem tam zawartość oryginalnego katalogu /boot i zainstalowałem gruba (root (hda0,4); setup (hda0,4)). Po restarcie dostałem "Error 17". Wyedytowałem grub.conf zostawiając tylko wpisy do startu XP i rzeczonego Linuksa, ponowny setup gruba i restart. Skończyło się nieznalezieniem systemu operacyjnego (partycje jest oczywiście aktywna).
Więc teraz zastanawiam się, czy w ogóle możliwe jest stworzenie takiej partycji /boot tylko i wyłącznie dla startowania Windowsów? Oczywiście będzie też służyła do różnych testów, ale obowiązkowo ma startować XP, żeby można było pracować tylko z tym dyskiem.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
kneczaj
Apprentice
Apprentice


Joined: 13 Oct 2006
Posts: 169
Location: Zamosc

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Działać to na pewno działa, bo swego czasu miałem /boot tylko dla windows. Ważne jest to, żeby była ona na dysku z którego bios wczytuje system, była partycją aktywną i podstawową, i wszystko powinno śmigać.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

A ten grub dla NT, DOSa czy jak to tam bylo?

Moze by sie na NTFSie nawet posadzil?
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

Kiedyś robiłem tak, że startowałem Linuksa spod Windowsów - trzeba było skopiować jądro na Windowsy i skorzystać z jakiegoś programu, który je wczytywał.
Niestety u mnie nadal nie chciało to działać, być może faktycznie było coś nie tak z partycją - była mała, na samym końcu 40GB dysku i na partycji rozszerzonej. Teraz sprawa się uprościła, bo zainstalowałem FreeBSD i tam wszystko siedzi. Następnym razem dłużej z tym powalczę, bo taki "autonomiczny" grub to czasami przydatna rzecz.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Przeca grub mozna startować z vfata. Dokładniej można grub.conf mieć na vfacie.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Feb 01, 2008 11:12 am    Post subject: Reply with quote

z ntfs tez


baaa... ustawic w BIOSie sekwencje bootowania:

1) USB
2) HDD


Gdy bootuje z HDD to laduje windowsa, z USB zas laduje gruba w ktorym masz wybor...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Przeca grub mozna startować z vfata. Dokładniej można grub.conf mieć na vfacie.

Zbyt ryzykowny krok, za często się Windowsy reinstaluje. Ja akurat na tym dysku trzymam różne "śmiecie", typu FreeBSD, SuSE czy specjalna wersja Windowsów, każdy system w każdej chwili może wylecieć i dlatego potrzebuję zupełnie osobnej partycji na gruba.
Belliash wrote:
baaa... ustawic w BIOSie sekwencje bootowania:
1) USB
2) HDD
Gdy bootuje z HDD to laduje windowsa, z USB zas laduje gruba w ktorym masz wybor...

Tyle teoria, zaś w praktyce nie mogę uruchomić systemu z dysku USB (nie ma znaczenia, czy za pomoca gruba, czy innego "natywnego odpalacza") i nie wiem dlaczego. Instalowałem specjalną wersję Windowsów (tzn. spreparowany instalator, żeby korzystać z USB podczas instalacji) - po to się z tym męczyłem, chciałem mieć Windowsy na oddzielnym dysku - i lipa, żaden sposób, który znalazłem na sieci nie zadziałał. Albo mam coś zwalone z biosem albo laptop nie obsługuje poprawnie startu z USB (startowanie z USB oznaczone jest w biosie jako startowanie z floppy).
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

no mozliwe ze nie bootuje sie z USB...

To moze mala oddzielna partycja na ext2 na ktorej zainstalowalbys gruba?
W sumie to jak masz Gentoo, to wystarczy ja zamontowac jako /boot i prze-emergowac gruba...


Mysle ze moze nawet daloby sie to zrobic z livecd => mount -obind Twoim przyjacielem ;)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Sat Feb 02, 2008 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Tak miałem zrobione - partycja 100MB na samym końcu dysku (40GB). Niestety w ten sposób przygotowany grub nie wystartował żadnego systemu. Pomęczyłem się kilka godzin sprawdzając różne warianty i niestety nic z tego. Ale skoro twierdzicie, że powinno to pójśc bez kłopotu, to pewnie jeszcze kiedyś spróbuję, w tej chwili nie mam jak stworzyć nowej partycji - dysk mam zapchany różnymi systemami - ale na pewno niedługo będe próbował zrobić to ponownie. Dzięki za pomoc.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum