Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
czy moderatorow podnieca poprawianie pisowni?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3  Next  
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dagger
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 11 Jun 2003
Posts: 765
Location: UK

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 12:48 pm    Post subject: czy moderatorow podnieca poprawianie pisowni? Reply with quote

Heh tak sie wlasnie zastanawialem czy moderatorow to bawi. Z perspektywy przecietnego uzytkownika wydaje sie to smieszne (biorac pod uwage, ze tylko na tej czesci forum jest to robione) bo naprawde nie jest dla mnie wazna super poprawnosc pisowni jak jestem w stanie zrozumiec (lub czasami domyslic sie) intencji.

wyglada to prawie jak ... patrzcie a ja umiem zainstalowac spell checker!

zastanawiam sie czy niedlugo beda poprawiane rowniez ogonki?

Coz, moze to tylko ja, a moze jest w tym jakis wyzszy cel o ktorym taki ignorant jak ja nie ma pojecia. Jezeli szkola nie nauczyla ludzi pisac obawiam sie ze Wy swoja ciezka praca rowniez tego nie zrobicie.
_________________
95% of all computer errors occur between chair and keyboard (TM)
Join the FSF as an Associate Member!
Post under CC license.
Back to top
View user's profile Send private message
w.tabin
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 158
Location: Bełchatów/Polska 51°21'52.868"N, 19°22'43.439"E

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 1:00 pm    Post subject: Re: czy moderatorow podnieca poprawianie pisowni? Reply with quote

Dagger wrote:
Heh tak sie wlasnie zastanawialem czy moderatorow to bawi. Z perspektywy przecietnego uzytkownika wydaje sie to smieszne (biorac pod uwage, ze tylko na tej czesci forum jest to robione) bo naprawde nie jest dla mnie wazna super poprawnosc pisowni jak jestem w stanie zrozumiec (lub czasami domyslic sie) intencji.

wyglada to prawie jak ... patrzcie a ja umiem zainstalowac spell checker!

zastanawiam sie czy niedlugo beda poprawiane rowniez ogonki?

Coz, moze to tylko ja, a moze jest w tym jakis wyzszy cel o ktorym taki ignorant jak ja nie ma pojecia. Jezeli szkola nie nauczyla ludzi pisac obawiam sie ze Wy swoja ciezka praca rowniez tego nie zrobicie.

zapoznaj się z tym tematem
Pozdrawiam
_________________
Gentoo 2008.0; kernel-2.6.26 + fbcondecor; xorg-x11-7.3
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

A mnie zastanawia w jakim celu podkreślają czerwonym kolorem poprawione błędy.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

Wiesz, czasem jak ktoś wyjedzie "rużnie" albo "ktury" to aż po oczach bije ;)
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Exil
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 251
Location: Nibylandia

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 1:11 pm    Post subject: Re: czy moderatorow podnieca poprawianie pisowni? Reply with quote

Dagger wrote:
... Jezeli szkola nie nauczyla ludzi pisac obawiam sie ze Wy swoja ciezka praca rowniez tego nie zrobicie.

Nie szkoła uczy ortografii a czytanie. Czytanie z błędami, pozostawia swoję piętno, pisania z nimi. Dlaczego to ja mam mieć problem i zastanawiać sie "jak to napisać". Tam widziałem tak, a może jest inaczej.
Może to nie wina nauki, a lenistwo (przy wciskaniu prawego alta, czy też oszczędzanie klawiatury "ż" zamiast "rz"). Ostatnie wyjscie to dysleksja (jest na rada, m.in. poprawianie postów).
Back to top
View user's profile Send private message
Dagger
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 11 Jun 2003
Posts: 765
Location: UK

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

w dzisiejszych czasach spell checker'y sa dostepne do prawie kazdej czesci systemu (no chyba ze uzywa sie windy) wiec nie trzeba wszystkiego zapamietywac jak 20 lat temu.

ok przyklady w stylu

"bo ja sem dzis nowyh tzeh urzydkownikuf dodol..."

to rozumiem, ale jak czasami ktos cos napisze "bylo by" zamiast byloby albo zje literke to poprawianie takiego "bledu" wydaje sie nie ... bynajmniej dziwne.

zastanawia mnie jak by sie czuli ludzie, gdyby ktos im poprawial bledy w anglo jezycznej czesci forum. Nie ma znacznia czy jest to twoj jezyk ojczysty czy nie... bo przeziez mozna wyjsc z zalozenia jak chcesz uzywac jakiegos jezyka to naucz sie go dobrze. Osobiscie uwazam, ze nie tedy droga.

Nie mam tu na mysli obrazania nikogo, chodzi mi bardziej o kreatywna dyskusje i poznanie innych punktow wi_c_enia ;)
_________________
95% of all computer errors occur between chair and keyboard (TM)
Join the FSF as an Associate Member!
Post under CC license.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

moim zdaniem problem leży gdzie indziej, skomplikowanemu językowi polskiemu
przydało by się przejście na prostą formę, Miodek był by załamany, ale w czasie życia
mamy tylko określoną ilość czasu na naukę, Nauka rzeczy imho bezproduktywnych
jest stratą czasu i zasobów, prostota języka (np języka oprogramowania) to klucz do wydajnej
pracy (binarki też), kultury posiadające proste języki są jak widać bardziej zaawansowane
w rozwoju. Komplikując czynność spada wydajność. Licząc sam czas poświęcony na poprawki
błędów otrzymujemy wynik w ilości godzin, proporcjonalny do skomplikowania.

Bogatemu wszystko wolno.
_________________
Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.
Albercik się pomylił, prędkość światła to prędkość, wszechświat nie ma punktu odniesienia.
Perpetuum mobile - np. jowisz + jego księżyc, siły pływowe. Proste i niepraktyczne.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

Dagger wrote:

zastanawia mnie jak by sie czuli ludzie, gdyby ktos im poprawial bledy w anglo jezycznej czesci forum.

anglojęzycznej...

Ja bym się cieszył. Widząc, gdzie popełniłem błąd, jestem w stanie zapamiętać to i napisać poprawnie w przyszłości. A to poprawia moją znajomość języka.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
pancurski
Guru
Guru


Joined: 15 Sep 2005
Posts: 495
Location: Lublin, Poland / Slough, UK

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

@Dagger
Piszesz o poprawnej pisowni ale zobacz w jaki sposób sam piszesz.
To co napisałeś to nawet nie jest zdanie, to zlepek myśli.
Początek tego zlepku zaczyna się małą literą, brak kropek (no znalazłem dwie i tyle samo przecinków). Zasady pisowni to nie tylko błędy literówki.
Chyba spell checker nie załatwi wszystkiego :twisted:
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

pancurski wrote:
Chyba spell checker nie załatwi wszystkiego :twisted:


Moderator też nie, bo nie pamiętam by przecinki i małe/duże litery poprawiali :P
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
c2p
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Mar 2005
Posts: 281
Location: Poland

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

A mnie to ani ziębi, ani grzeje. Jak chcą to niech poprawiają. Po co szukać problemu tam gdzie go nie ma?
_________________
LRU #389150, Kontakt
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Ja w pełni popieram decyzję modów o poprawianiu błędów. Jesteśmy Polakami i po polsku, a nie "polskiemu", pisać powinniśmy - to po pierwsze. Po drugie pisanie z błędami oznacza najzwyklejszy brak szacunku do czytelnika i sądzę, że osoby takie powinny zostać tym faktem zawstydzone. Po trzecie nie mam ochoty nauczyć się od różnych półinteligentów pisowni z błędami - a jak to zauważył Exil przez czytanie uczymy się ortografii.

Co do "spell checkerów" - zgadzam się - są powszechnie dostępne, ale czy błędy w postach nie świadczą o ich nagminnym olewaniu przez użytkowników? Poza tym oprogramowanie ma nam jedynie pomagać w pewnych sytuacjach, a nie całkowicie zastępować znajomość podstaw własnego języka. To tak jak by powiedzieć, że inżynier nie musi wiedzieć jak obliczyć całkę bo może to za niego zrobić komputer. :?

Jeśli zaś chodzi o skomplikowanie języka polskiego, to świadczy to tylko o tym jak stary jest ten język, co z kolei świadczy o długiej historii naszej kultury. Wiele narodów mogłoby nam tego pozazdrościć - powinniśmy być z tego dumni. Nie oznacza to wcale, że nasz język jest przestarzały - przechodzi on powolną, naturalną ewolucję. Robienie z niej rewolucji nie ma sensu.


Podsumowując - Panowie Moderatorzy robicie dobrą robotę - tak trzymajcie! :)
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

bartmarian wrote:
moim zdaniem problem leży gdzie indziej, skomplikowanemu językowi polskiemu
przydało by się przejście na prostą formę, Miodek był by załamany, ale w czasie życia
mamy tylko określoną ilość czasu na naukę, Nauka rzeczy imho bezproduktywnych
jest stratą czasu i zasobów, prostota języka (np języka oprogramowania) to klucz do wydajnej
pracy (binarki też), kultury posiadające proste języki są jak widać bardziej zaawansowane
w rozwoju. Komplikując czynność spada wydajność. Licząc sam czas poświęcony na poprawki
błędów otrzymujemy wynik w ilości godzin, proporcjonalny do skomplikowania.

Bogatemu wszystko wolno.


To co powiesz o np. Chinach i Japoniii? ;)

Jestem za poprawianiem bledow. Patrzac na koszmarki ktore niektorzy wypisuja mimowolnie je zapamietuje i dzieki temu moge sam robic bledy w przyszlosci...
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Jeśli komuś nie wystarczyło 20 lat, żeby zaznajomić się z poprawną pisownią, to te kilka stron niczego nie zmieni. A jeśli ktoś poznawał teksty pisane w internecie, to niech ma pretensje do siebie. Książki było czytać, książki.
Chcecie poprawiać, to porawiajacie, ale nie zostawiajcie czerwonych plam po sobie, bo to niczemu nie służy.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
wodzik
l33t
l33t


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 713
Location: Człuchów

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Crenshaw wrote:

To co powiesz o np. Chinach i Japoniii? ;)


podobno w chinskim praktycznie nie ma gramatyki. wiec wystarczy sie nauczyc slowek i alfabetu. pozatym polski jest duzo trudniejszy dla nich niz dla nas chinski.
_________________
:() { :|: & };: <- nie próbuj wpisywać tego w konsoli


Last edited by wodzik on Tue Jan 15, 2008 8:50 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

13Homer wrote:
Chcecie poprawiać, to porawiajacie, ale nie zostawiajcie czerwonych plam po sobie, bo to niczemu nie służy.
Służy zawstydzeniu.

Przy okazji problemów językowych - to jest dopiero problem: https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-645299.html :lol:
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Inkwizycja.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Crenshaw wrote:

To co powiesz o np. Chinach i Japoniii? ;)

że inna kultura i inna mentalność, polak do niej nie pasuje, zazwyczaj jest leniwy i tworzy sobie absurdy.

Nigdy nie jest mi wstyd za błędy ortograficzne, ignoruję gdy ktoś mi je wytyka traktując jak coś superważnego,
odbieram to jako odbieganie od tematu, gdyż nie dyskutuję o pisowni.

@Crenshaw
A co powiesz o pracownikach np. polmos'u śpiewających przed pracą podczas gimnastyki,
czasem chodzących z chustkami na których napisane jest "wykroczenie" ? ;)
_________________
Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.
Albercik się pomylił, prędkość światła to prędkość, wszechświat nie ma punktu odniesienia.
Perpetuum mobile - np. jowisz + jego księżyc, siły pływowe. Proste i niepraktyczne.
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Z perspektywy przecietnego uzytkownika wydaje sie to smieszne


Naprawdę dziwancze musi być Twoje poczucie humoru.

Quote:
w dzisiejszych czasach spell checker'y sa dostepne do prawie kazdej czesci systemu (no chyba ze uzywa sie windy) wiec nie trzeba wszystkiego zapamietywac jak 20 lat temu.


Co z tego, że są dostępne, skoro mało kto z nich korzysta (wnioskuję z ilości błedów pojawiających się na foum)?
_________________
GTK2/GNOME - The weakest link!
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

A tam, mi błendy nie pżeszkadzajom, puki nie ma ih za dórzo w jednym zdanió :)

A serio - błędy ortograficzne, jak i pisanie bez używania znaków przestankowych - bardzo mnie irytuje, co więcej - czasami czyni posty zupełnie nieczytelnymi. (Nie twierdzę, że sam piszę bezbłędnie stylistycznie, składniowo, i bez błędów ortograficznych - ale przynajmniej się staram :) )

Co do poprawiania błędów - osobiście nie chciałoby mi się poprawiać, ale jeżeli modzi mają na to ochotę - to czemu nie ?
Przynajmniej jak już popełnię jakiś błąd - na drugi raz będę o tym pamiętał :)

-add-
Co do podkreślania na czerwono - to jeżeli by modzi nie podkreślali - skąd będę wiedział, gdzie był błąd ?
Co do zawstydzenia - cóż, ciężko mnie zawstydzić ( 8) ) więc osobiście nie mam nic przeciwko podkreślaniu źle napisanego wyrazu.
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Służy zawstydzeniu.

Sądziłem, że bardziej legitymizacji ingerencji w treść ("o! tu zmieniłem"). Swoją drogą ciekawym, jak admini dają sobie radę np. w rozmowie z jąkałą. Moim zdaniem takie natarczywe poprawianie błędów ma sporo wspólnego z natręctwem.
n0rbi666 wrote:
Co do podkreślania na czerwono - to jeżeli by modzi nie podkreślali - skąd będę wiedział, gdzie był błąd ?

A po co Ci to?

Nadal nie rozumiem tego czerwonego koloru, może któryś z adminów się wypowie?
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 8:22 am    Post subject: Reply with quote

13Homer wrote:
Kurt Steiner wrote:
Służy zawstydzeniu.

Sądziłem, że bardziej legitymizacji ingerencji w treść ("o! tu zmieniłem"). Swoją drogą ciekawym, jak admini dają sobie radę np. w rozmowie z jąkałą. Moim zdaniem takie natarczywe poprawianie błędów ma sporo wspólnego z natręctwem.

Jeżeli Ci to przeszkadza możesz tu nie zaglądać. Była (chyba ;) ankieta na ten temat i wynik był jasny - "poprawiać". Ja się ciesze, że nie nie muszę czytać potworków w stylu "wugle" czy "jush".

Może od razu przenieśmy to dalej? Po co nam korekta książek? (-;
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 8:57 am    Post subject: Reply with quote

Ja tez nie mam nic przeciwko zmienianiu, choc w niektorych przypadkach bym sie klocil :twisted:
PS. ciekawe czemu Poe sie nie wypowiada? :lol:
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 9:16 am    Post subject: Reply with quote

13Homer wrote:

n0rbi666 wrote:
Co do podkreślania na czerwono - to jeżeli by modzi nie podkreślali - skąd będę wiedział, gdzie był błąd ?

A po co Ci to?
Żebym wiedział, gdzie był błąd - dzięki temu zapamiętam poprawną pisownię, i nie popełnie tego samego błędu.
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 10:27 am    Post subject: Reply with quote

lazy_bum wrote:
Jeżeli Ci to przeszkadza możesz tu nie zaglądać.

"Przeszkadza" to za dużo powiedziane, widze te czerwone plamy i zastanawiam się po co to jest.
Quote:
Była (chyba ;) ankieta na ten temat i wynik był jasny - "poprawiać".

A była też ankieta, "czy zostawiać po sobie czerwone plamy"? Zaś ludzie powołują się na ankiety tylko wtedy, gdy wynik jest po ich myśli (w końcu człowiek to zwierzę stadne, lubi postępować jak "wszyscy"). Zresztą: ile osób wzięło w tej ankiecie udział?
Quote:
Ja się ciesze, że nie nie muszę czytać potworków w stylu "wugle" czy "jush".

"Jush" to wyrażenie slangowe, tak się pisze "w oryginale", więc trudno tu mówić o poprawianiu. Leet też będzie poprawiany albo co druga litera duża?
Quote:
Może od razu przenieśmy to dalej? Po co nam korekta książek? (-;

Jak wydawnictwo chce, to poprawia książki. Jeszcze raz: nie mam nic przeciwko poprawianiu, ale zostawianiu po sobie czerwnych plam.
n0rbi666 wrote:
Żebym wiedział, gdzie był błąd - dzięki temu zapamiętam poprawną pisownię, i nie popełnie tego samego błędu

Skoro przez 20 lat nie dałeś rady zapamiętać, to wątpię, żebyś akurat teraz odniósł w tym sukces.
No, chyba, że zacząłeś używać słów i konstrukcji gramatycznych, których nigdy wcześniej nie używałeś, wtedy to zmienia postać rzeczy.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum