Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
"Głośne" i "gorące" Gentoo na laptopie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 2:46 pm    Post subject: "Głośne" i "gorące" Gentoo na laptopie Reply with quote

Witam wszystkich,

Używam Gentoo na laptopie Compaq Presario R3000, a dokładnie R3479EA.
AMD64 3400+

Mój problem - Gentoo na laptopie jest o wiele głośniejsze od XP, szczególnie w stanie małej aktywności, gdzie w tym czasie XP jest prawie bezgłośne.
Gdy podłacze coś pod usb, np. karte wireless - laptop zaczyna działać jak suszarka.
Przeczytałem jak używać Cool'n'Quiet/PowerNow? z manuala, zainstalowałem cpudyn i nie widzę poprawy - system dalej bardzo głośny.

Po ostatnim update kernela, zdarza mi się że komp wyłącza się w trakcie rekompilacji jądra (podczas kompilacji pakietów jest ok).
Udało mi się kątem oka zobaczyć jakiś komunikat mówiący o temeraturze powyżej 89 c i STOP...
Czy te wyłączenia mogą być spowodowane przez jakiś program systemowy czy z poziomu biosu laptopa?
Wczoraj udało mi się skompilować jądro, tylko dlatego że wystawiłem laptopa na balkon. :(
Back to top
View user's profile Send private message
Lord_Raven
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2005
Posts: 225
Location: Sosnowiec

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

Mnie to wygląda na jakies uszkodzenie wiatraka albo procesora. Jesli temperatura dochodzi do 90 stopni to cos nietegens. Sprobuj zarzucic na Windowsie jakiegos CPU burna czy cos na kształt i kontroluj temperature procka. Normalna praca Windowsa pochlania zdecydowanie mniej zasobow sprzetowych (procka) niz kompilacja, wiec dopoki go nie wprowadzisz w srtes to moze sie nic nie dziać.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Przeczytałem jak używać Cool'n'Quiet/PowerNow?

Nas pytasz?

Dodaj obsługe powernow do kernela, zainstaluj powernowd i odpal. Pewnie na windowsie Ci skaluje procesor a na gentoo nie masz nic do tego, powernowd załatwi sprawe.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 10:51 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Dodaj obsługe powernow do kernela, zainstaluj powernowd i odpal. Pewnie na windowsie Ci skaluje procesor a na gentoo nie masz nic do tego, powernowd załatwi sprawe.


Już zainstalowałem powernowd, teraz czekam tylko żeby dodać powernow do kernela - nie mogę zrobić kompilacji w pracy, bo komp się wyłaczy - w domu mogę go wystawić na balkon :lol: na szczęście mamy zime.

Mam pytanie - jak odczytać taki wynik z TOP:
Code:
Cpu(s):  0.0%us,  0.0%sy,  0.0%ni, 99.7%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.3%si,  0.0%st


Co oznacza 99.7%id ?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 11:00 am    Post subject: Reply with quote

idle, ile procent procesora sie nudzi.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 11:09 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
idle, ile procent procesora sie nudzi.


OK, dzięki. Dzisiaj laptop siadł mi podczas normalnej pracy (91 stopni), więc może rzeczywiście wiatrak siadł?
Czy ktoś orientuję sie ile kosztuje wymiana witraków w laptopie? Czy mozna to zrobić samemu?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Sam szukałem wiatraka do acera siostry, i nie znalazłem. Raczej tutaj wchodzi w gre wymiana wiatraka przez serwis producenta laptopa. Ew. odkrec od dołu obudowe i wyczyść wiatrak, tak sam robiłem.
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Kiedys wygooglowalem jak wymienic i zregenerowac samemu wiatrak.
Bylo opisane krok po kroku. Tekst tyczyl sie glownie wiatrakow od zasilaczy, ale byly wzmianki o innych typach.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Sam szukałem wiatraka do acera siostry, i nie znalazłem. Raczej tutaj wchodzi w gre wymiana wiatraka przez serwis producenta laptopa. Ew. odkrec od dołu obudowe i wyczyść wiatrak, tak sam robiłem.


Zdeterminowany, nie chcąc czekać na serwis, rozkręciłem całość (choć już wiem że do wiatraków wystarczy tylko część), przedmuchałem, odkurzyłem odkurzaczem, skręciłem i....

Na początku wydawało mi się że nie działa jeden wiatrak, bo laptop był bezgłośny. Później myśląc że jest zimny włączyłem rekompilacje systemu...

Okazało się że chodzą dwa wiatraki, system kompiluje się ponad godzine, a laptop dalej bezgłośny - chyba że jest jeszcze jakiś wiatrak (np. na karcie graficznej). Sprawdze na gierkach pod XP.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum