Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Gentoo zawiesza się.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 7:54 pm    Post subject: Gentoo zawiesza się. Reply with quote

Witam wszystkich.

Używam Gentoo na laptopie Acer TravelMate 4060

Od pewnego czasu mam problem z problem. Wszystko zaczęło pewnego pięknęgo dnia po reinstalacji systemu (kolejna próba stworzenia idealnie dopasowanego systemu).

Gentoo zawiesza mi się w zasadzie w 2 przypadkach:

1. Niewiadomo z czego po_prostu kompletny zwis kompa. Lampa pracy miga regularnymi mignięcami i pomaga tylko wyłączenie kompa przez przytrzymanie przycisku zasilania.

2. Podobny zwis pojacia się często podczas restartowania X-ów np: wylogowanie,wyłączanie, poprosty restart i przy samoczynnym wywaleniu się X-ów.

Mam to już od pewnego czasu, ale że kolega powiedział mi, że tak bywa z niektórymi sterownikami to się tym nie przejmowałem. Zwin podczas przeglądania forum zdenerwował mnie i oto ten post ;-)

Jeśli to pomoże to:

1. Używam compiz od 2 dni.
2. Kernel to gentoo-suspend
3. Na ubuntu nie miałem takich problemów.
4. Środowisko graficzne to Xfce (na innych był ten sam problem)
5.
Code:
 emerge --info
Portage 2.1.3.19 (default-linux/x86/2007.0, gcc-4.1.2, glibc-2.6.1-r0, 2.6.23-gentoo-r3 i686)
=================================================================
System uname: 2.6.23-gentoo-r3 i686 Intel(R) Pentium(R) M processor 1.73GHz
Timestamp of tree: Sun, 13 Jan 2008 16:46:01 +0000
app-shells/bash:     3.2_p17-r1
dev-java/java-config: 1.3.7, 2.0.33-r1
dev-lang/python:     2.4.4-r6
dev-python/pycrypto: 2.0.1-r6
sys-apps/baselayout: 1.12.10-r5
sys-apps/sandbox:    1.2.18.1-r2
sys-devel/autoconf:  2.13, 2.61-r1
sys-devel/automake:  1.7.9-r1, 1.8.5-r3, 1.9.6-r2, 1.10
sys-devel/binutils:  2.18-r1
sys-devel/gcc-config: 1.4.0-r4
sys-devel/libtool:   1.5.24
virtual/os-headers:  2.6.23-r3
ACCEPT_KEYWORDS="x86"
CBUILD="i686-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-O3 -march=pentium-m -pipe -ffast-math -funroll-loops -fomit-frame-pointer"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CONFIG_PROTECT="/etc /usr/kde/3.5/env /usr/kde/3.5/share/config /usr/kde/3.5/shutdown /usr/share/config"
CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/env.d /etc/env.d/java/ /etc/fonts/fonts.conf /etc/gconf /etc/revdep-rebuild /etc/terminfo /etc/udev/rules.d"
CXXFLAGS="-O3 -march=pentium-m -pipe -ffast-math -funroll-loops -fomit-frame-pointer"
DISTDIR="/usr/portage/distfiles"
FEATURES="ccache distcc distlocks metadata-transfer parallel-fetch sandbox sfperms strict unmerge-orphans userfetch"
GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.mirror.pw.edu.pl/ http://mirror.muntinternet.net/pub/gentoo/ http://gentoo.mirror.solnet.ch http://src.gentoo.pl http://mirrors.sec.informatik.tu-darmstadt.de/gentoo/"
LANG="pl_PL"
LC_ALL="pl_PL"
LINGUAS="pl"
MAKEOPTS="-j3"
PKGDIR="/usr/portage/packages"
PORTAGE_RSYNC_OPTS="--recursive --links --safe-links --perms --times --compress --force --whole-file --delete --delete-after --stats --timeout=180 --exclude=/distfiles --exclude=/local --exclude=/packages --filter=H_**/files/digest-*"
PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp"
PORTDIR="/usr/portage"
SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
USE="X a52 aac acl alsa battery berkdb bitmap-fonts bzip2 cli cracklib crypt cups dbus dri dvd dvdr dvdread dvdrw dvi ffmpeg firefox fortran gadu gdbm gif gpm gzip hal i810 iconv ipv6 isdnlog java javascript joystick jpeg midi mp3 mpeg mudflap ncurses nls nptl nptlonly nsplugin ogg opengl openmp pam pcmcia pcre perl png pppd python qt-static rar readline real reflection samba server session skype spl ssl startup-notification stream tcpd tiff truetype truetype-fonts type1-fonts unicode usb vcd wifi win32codecs wma x86 xinerama xorg xscreensaver xvid zip zlib" ALSA_CARDS="ali5451 als4000 atiixp atiixp-modem bt87x ca0106 cmipci emu10k1 emu10k1x ens1370 ens1371 es1938 es1968 fm801 hda-intel intel8x0 intel8x0m maestro3 trident usb-audio via82xx via82xx-modem ymfpci" ALSA_PCM_PLUGINS="adpcm alaw asym copy dmix dshare dsnoop empty extplug file hooks iec958 ioplug ladspa lfloat linear meter mulaw multi null plug rate route share shm softvol" APACHE2_MODULES="actions alias auth_basic authn_alias authn_anon authn_dbm authn_default authn_file authz_dbm authz_default authz_groupfile authz_host authz_owner authz_user autoindex cache dav dav_fs dav_lock deflate dir disk_cache env expires ext_filter file_cache filter headers include info log_config logio mem_cache mime mime_magic negotiation rewrite setenvif speling status unique_id userdir usertrack vhost_alias" ELIBC="glibc" INPUT_DEVICES="keyboard mouse synaptics" KERNEL="linux" LCD_DEVICES="bayrad cfontz cfontz633 glk hd44780 lb216 lcdm001 mtxorb ncurses text" LINGUAS="pl" USERLAND="GNU" VIDEO_CARDS="i810"
Unset:  CPPFLAGS, CTARGET, EMERGE_DEFAULT_OPTS, INSTALL_MASK, LDFLAGS, PORTAGE_COMPRESS, PORTAGE_COMPRESS_FLAGS, PORTAGE_RSYNC_EXTRA_OPTS, PORTDIR_OVERLAY


6. Xorg
Code:
Section "ServerLayout"
        Identifier     "Layout0"
        Screen      0  "Screen0" 0 0
        InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
        InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
        InputDevice     "Synaptics Touchpad"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
        Load "freetype"
        # Load "xtt"
        Load  "extmod"
        Load  "glx"
        Load  "dri"
        Load  "dbe"
        Load  "record"
        Load  "xtrap"
        Load  "type1"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "Synaptics Touchpad"
        Driver          "synaptics"
        Option          "SendCoreEvents"        "true"
        Option          "Device"                "/dev/psaux"
        Option          "Protocol"              "auto-dev"
        Option          "HorizScrollDelta"      "0"
EndSection


Section "InputDevice"
        Identifier  "Mouse0"
        Driver      "mouse"
        Option      "Protocol" "Auto"
        Option      "Device" "/dev/input/mice"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier  "Keyboard0"
        Driver      "kbd"
        Option      "XkbModel" "pc101"
        Option      "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier   "Monitor0"
 ### Comment all HorizSync and VertRefresh values to use DDC:
        HorizSync    31.5 - 79.0
        VertRefresh  50.0 - 70.0
EndSection

Section "Device"
        Identifier  "Card0"
        Driver      "intel"
        Card        "** Intel i810 (generic)               [i810]"
        Option "XAANoOffscreenPixmaps"
        Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
        #Option "RenderAccel" "True"
        #Option "DisableGLXRootClipping" "True"
        #Option "BackStoring" "True"
EndSection

Section "Screen"
        #Option "AllowGLXWithComposite" "True"
        Option         "AddARGBGLXVisuals" "True"
        Identifier "Screen0"
        Device     "Card0"
        Monitor    "Monitor0"
        DefaultDepth     24
        SubSection "Display"
                Viewport   0 0
                Depth     24
                Modes    "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"
                #Virtual   2560 1824
                #Virtual 1280x1024
        EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
        Option "Composite" "Enable"
        Option "RENDER" "Enable"
EndSection

Section "DRI"
        Group 0
        Mode 0666
EndSection


7. make.conf
Code:

# These settings were set by the catalyst build script that automatically built this stage
# Please consult /etc/make.conf.example for a more detailed example
CFLAGS="-O3 -march=pentium-m -pipe -ffast-math -funroll-loops -fomit-frame-pointer"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
MAKEOPTS="-j3"
FEATURES="distcc parallel-fetch ccache"
CCACHE_SIZE=2G

#PORTDIR_OVERLAY="/small/ports/port1"

#PORTDIR_OVERLAY="/usr/portage/local/layman/xeffects"

#source "/usr/portage/local/layman/make.conf"

#USE="-gnome -kde -qt -arts -xmms mozsvg svg xvid x264 v4l v4l2 samba rtc real nvidia musepack libcaca dts aac cairo xrandr aalib apache2 acpi bzip2 cscope crypt ctype dbus dvd dvdread esd examples exif expat fbcon ffmpeg flac gpm gif gstreamer gtk2 imlib jpeg matroska mp3 mpeg mysql ncurses ogg oggvorbis opengl pdf perl sdl spell theora vorbis X dvd alsa cdr linguas_pl"

#USE="-xmms -gnome usb zip jpeg2k taglib inotify vnc kig-scripting qt4 xcb doc sqlite3 libnotify macmenu jingle stream cdparanoia nptl nptlonly firefox a52 daap tagwriting libnotify mono beagle ruby avahi artworkextra dvi djvu nautilus nntp widescreen qt3 slp kde kdeenablefinal speex vcd vidix wifi accessibility zeroconf pcmcia directfb win32codecs i810 i8x0 xinerama tiff gphoto2 visualization xine hal xcomposite rdesktop musicbrainz mozsvg svg xvid x264 v4l v4l2 samba rtc real musepack libcaca dts aac cairo xrandr aalib apache2 acpi bzip2 cscope crypt ctype dbus dvd dvdr dvdrw dvdread esd examples exif expat fbcon ffmpeg flac gpm gif gstreamer -gtk2 -gtk imlib jpeg matroska mp3 mpeg mysql ncurses ogg oggvorbis opengl png pdf perl sdl spell theora vorbis X alsa cdr linguas_pl"

USE="-qt4 -kde -qt3 -gnome -gtk dbus startup-notification xscreensaver server gadu wma hal rar zip xvid joystick ffmpeg wifi real aac stream skype battery qt-static nls dvd dvdr dvdrw dvdread ogg java javascript nsplugin gif firefox X jpeg mpeg tiff png truetype zlib gzip bzip2 xinerama opengl pcmcia win32codecs i810 alsa usb mp3 samba a52 vcd dvi dvd dvdr dvdrw dvdread linguas_pl"

LINGUAS="pl"
LANGUAGE=48

#For X
INPUT_DEVICES="keyboard mouse synaptics"
VIDEO_CARDS="i810"

SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"

GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.mirror.pw.edu.pl/ http://mirror.muntinternet.net/pub/gentoo/ http://gentoo.mirror.solnet.ch http://src.gentoo.pl http://mirrors.sec.informatik.tu-darmstadt.de/gentoo/"


Bardzo proszę o pomoc gdyż jest to niedopuszczalne, żeby najstabilniejszy system na świecie odstawiał takie szopki ;-)


Edit by Poe
ort

_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

Jakies logi przegladales? dmesga, xorga cokolwiek? Poza tym wlacz sobie normalne flagi bo z tym co masz to sam sie prosisz o problemy.

I jeszcze jedno zamiast 'urzywam' w jezyku polskim pisze sie używam.
Back to top
View user's profile Send private message
rapidus
n00b
n00b


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 58
Location: Kraków

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Moze sprobuj wylaczyc compiz'a. Mialem z nim takie problemy jak zawieszanie sie systemu od tak.
_________________
[i7-950] [6x2Gb] [Asus P6X58D Premium] [Asus GTX 470]
[Gentoo_x86_64 ~amd 2.6.39] [gcc 4.5.2]
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

Sorki za ten błąd ort. :oops:

Co jest złego w moich flagach USE??

Takie problemy miałem już zamin włączyłem compiza

Nie mogę przeglądać żadnych logów bo mam kompletny zwis systemu.

Xorg-a podałem ;-) ja nie widzę w nim nic co by mogło to powodować.
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

bardziej chyba chodziło o CFLAGS ;-)
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

Code:
-ffast-math

Quote:
* Your CFLAGS contains "-ffast-math" which can break packages.
* Your CXXFLAGS contains "-ffast-math" which can break packages.
*
* Before you file a bug, please remove these flags and
* re-compile the package in question as well as all its dependencies
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

robjuz wrote:
Sorki za ten błąd ort. :oops:

Co jest złego w moich flagach USE??


Chodzilo mi o CFLAGS. Na tym forum bylo to wielokrotnie walkowane. Jest FAQ i opcja search.

robjuz wrote:

Nie mogę przeglądać żadnych logów bo mam kompletny zwis systemu.


A co za problem odpalic livecd i podmontowac dysk?

robjuz wrote:

Xorg-a podałem ;-) ja nie widzę w nim nic co by mogło to powodować.


Logi to cos takiego co zwykle siedzi w /var/log a nie w /etc, wkleiles konfiguracje xorga a nie logi z jego dzialalnosci.

Tak generalnie to zacznij od przeczytania FAQ, potem postaw sobie gentoo z CFLAGS="-O2 -pipe" i dopiero eksperymentuj.
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Crenshaw wrote:
postaw sobie gentoo z CFLAGS="-O2 -pipe"

Bez przesady. Ustaw sobie flagi wg http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags, emerge -e world i jak przestanie ci segfaultować, możesz eksperymentować. Gorzej, jak nie przestanie, ale wtedy będziesz się martwić ;p
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

No cóż.
Ten make.conf jest oparty na make.conf od kolegi który ma praktycznie identyczny komp i on nie ma problemów ;-)
Zmienia tak jak radzicie tylko poten co? emerge world --emptytree czy może coś mniej drastycznego?
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

robjuz wrote:
No cóż.
Ten make.conf jest oparty na make.conf od kolegi który ma praktycznie identyczny komp i on nie ma problemów ;-)
Zmienia tak jak radzicie tylko poten co? emerge world --emptytree czy może coś mniej drastycznego?

Slyszales kiedys takie cos:?
Jak chcesz miec zrobione cos dobrze to zrob to sam.
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Thu Jan 17, 2008 12:44 am    Post subject: Reply with quote

robjuz wrote:
No cóż.
Ten make.conf jest oparty na make.conf od kolegi który ma praktycznie identyczny komp i on nie ma problemów ;-)
Zmienia tak jak radzicie tylko poten co? emerge world --emptytree czy może coś mniej drastycznego?


Wydaje mi sie ze optymalnie dla Ciebie byloby postawienie od nowa systemu. Jesli Twoj komputer wiesza sie losowo i bez widocznego powodu to mysle ze emerge -e world moze byc problematyczne. Mozesz sobie zostawic katalog domowy i /etc a potem przeniesc konfiguracje tego potrzebujesz.

Postawienie maszyny z safe cflags to dobry pomysl. Jesli chcesz sie pobawic to o ile dobrze kojarze mozna zmieniac CFLAGS dla konkretnych pakietow a wtedy latwo znalezc cos co sie psuje.

Oprocz tego mozesz zapuscic jakis memtest na pare godzin zeby sprawdzic czy Ci sprzet nie nawala.
Back to top
View user's profile Send private message
keddie
n00b
n00b


Joined: 13 Jun 2006
Posts: 20

PostPosted: Sat Jan 19, 2008 5:13 pm    Post subject: Reply with quote

Podziwiam ludzi którzy mają tyle czasu i sił żeby siedzieć tygodniami i kompilować gentoo na desktopach, tyle tytułem wstępu.

A ze swojej strony polecam zainstalować jakąś dystrybucję z gotowymi binarkami (Fedora, SUSE, Ubuntu, ...) - godzina roboty, wszystko działa i problem z głowy :)
O co mi chodzi - o to, że z komputera powinno się "normalnie" korzystać, a nie całe życie grzebać w systemie operacyjnym. Przerabiałem to już kiedyś i to tylko strata czasu (tak wiem, niby nauka itd. ale trzeba być produktywnym a nie całe życie dobierać flagi CFLAGS, USE i całą resztę).

Pzdr.
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Sat Jan 19, 2008 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

keddie wrote:
Podziwiam ludzi którzy mają tyle czasu i sił żeby siedzieć tygodniami i kompilować gentoo na desktopach, tyle tytułem wstępu.

A ze swojej strony polecam zainstalować jakąś dystrybucję z gotowymi binarkami (Fedora, SUSE, Ubuntu, ...) - godzina roboty, wszystko działa i problem z głowy :)
O co mi chodzi - o to, że z komputera powinno się "normalnie" korzystać, a nie całe życie grzebać w systemie operacyjnym. Przerabiałem to już kiedyś i to tylko strata czasu (tak wiem, niby nauka itd. ale trzeba być produktywnym a nie całe życie dobierać flagi USE).

Pzdr.

Fajnie, ale tego typu "dobre rady" proponuję zostawić dla siebie. Jak ktoś używa Gentoo, to znaczy, że podoba mu się to distro/nie ma nic przeciwko kompilacji. Uświadomię ci także, że flagi USE dobiera się RAZ, a potem najwyżej wprowadza się małe poprawki co jakiś czas w zależności od potrzeb. No chyba, że tylko ja tak robię.

EOT.
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Sat Jan 19, 2008 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Pragnę odświeżyć, gdyż problem nadal występuje.

keddie ==> Wyobraź sobie, że na początku miałem Mandrive. Zraziłem się kompletnie i moja przygoda z linuxem rozpoczęła się ponownie dopiero po 2 miesiącach. Zainstalowałem Ubuntu. Uważam, że jest to 2 po Gentoo najlepsza dystrybucja linuxa. Do Gentoo podchodziłem BARDZO DUŻO razy i mam nadzieję, że za którymś robię go IDEALNIE dopasowanego do mnie. Miałem też Suse, potem znowu Ubuntu, ale brakowało mi Gentoo ze względu na wolność i właśnie kompilację ze źródeł ;-)

To tak na wstęp.

Ustawiłem CFLAGS="-O2 -march=pentium-m -pipe -fomit-frame-pointer" , zrobiłem emerge -e ale niestety komp dalej się wiesza w sposób opisany wcześniej...
Jakie logi zamieścić, bo nie miałem jeszcze przyjemności w nich grzebać i nie bardzo wiem gdzie szukać?
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 11:56 am    Post subject: Reply with quote

robjuz wrote:


Ustawiłem CFLAGS="-O2 -march=pentium-m -pipe -fomit-frame-pointer" , zrobiłem emerge -e ale niestety komp dalej się wiesza w sposób opisany wcześniej...
Jakie logi zamieścić, bo nie miałem jeszcze przyjemności w nich grzebać i nie bardzo wiem gdzie szukać?


Oj hardcore z ciebie nie wiedzieć co to są logi i brać się za gentoo.
logi znajduja się w /var/log/* i są to zapisane komunikaty jakie zwracają deamony/programy/kernel w czasie swojej pracy z podanym dokładnie czasem. Bardzo przydatne podczas diagnozowania systemu.
Na poczatek poprosimy wynik polecenia
Code:
dmesg

_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

znaczy wiem co to są logi ;-)
tylko nie miałem jeszcze przyjemności w nich grzebać. Nie było potrzeby.
Pracuję w tej chwili na livecd bo z tego co wiem to po ponownym starcie gentoo wszystkie logi się wyczyszczą.
Wiem także że jeśli jestem na livecd to dmesg pokaże i info z systemu livecd.

Co robić?
Wejść na gentoo i podać wynik
Code:
dmesg
i czekać aż błąd znowu się pojawi czy może lepiej od razu jakieś logi podać?

_______________________________________________________

Czy
Code:
 dmesg
siedzi też w
Code:
/var/log/dmesg
??
Bo tak właśnie przeglądam te pliki i się na niego natknąłem.
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

robjuz wrote:
znaczy wiem co to są logi ;-)
tylko nie miałem jeszcze przyjemności w nich grzebać. Nie było potrzeby.
Pracuję w tej chwili na livecd bo z tego co wiem to po ponownym starcie gentoo wszystkie logi się wyczyszczą.
Wiem także że jeśli jestem na livecd to dmesg pokaże i info z systemu livecd.

Co robić?
Wejść na gentoo i podać wynik
Code:
dmesg
i czekać aż błąd znowu się pojawi czy może lepiej od razu jakieś logi podać?

_______________________________________________________

Czy
Code:
 dmesg
siedzi też w
Code:
/var/log/dmesg
??
Bo tak właśnie przeglądam te pliki i się na niego natknąłem.

da może byc /var/log/dmesg a jak już siedzisz na livecd po padzie
to
/var/log/Xorg.0.log też sie przyda
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Przepraszam za zamieszanie, ale wziąłem przekopiowałem sobie /etc , /home mam na innej partyczni i robie reinstalkę. Może coś pomoże bo poprzednia nie pomogła. Jeśli się nic nie poprawi to wrzucę tu te logi.

Sorry, że trochę zamieszania robię.
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

ja tylko apropos logów chciałem powiedzieć:
najprawdopodobniej nic nie znajdziesz - miałem sytuację ze komputer potrafił się zwiesić bez żadnej przyczyny, obszukiwałem logi na różne sposoby - nic w nich nie ma, no chyba ze trzeba ustawiać verbose logów na niewiadomo jaką dużą liczbę ;) generalnie logi wyglądają tak jakby ktoś po prostu wyją wtyczkę z kontaktu.
Miałem kiedyś sprawdzić czy po ssh da się zalogować po takim psikusie, ale jakoś nigdy nie miałem włączonego sshd ;/

tak czy siak u mnie (chyba) pomogała zmiana jądra.

Może się przyda
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Wed Jan 23, 2008 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Witam.
U mnie nie pomogła zmiana jądra, reinstalacja ani nic.
Po wielu bojach i w towarzystwie wielu nerwów dałem sobie spokój.
Wypróbowałem parę innych dystrybucji:
1) DSL => ciekawy ale miałem trochę problemów z instalacją i nie umiałem nic przez apt zainstalować
2) Puppy => nie chciał się wczytać
3) PLD (instalowany z miniCD) => nie wykrył sieci :(
4) Kiedyś miałem jeszcze openSUSE i Mandrivę,
5) Oczywiście miałem też Windowsa którego serdecznie pozdrawiam na dnie śmietnika ;-)

I w ten oto sposób wróciłem do mojej pierwszej, sprawdzonej, opanowanej dystrybucji którą jest UBUNU 6.10

Wprawdzie już mi brakuje Gentoo i emerge ale on chyba nie był dla mnie. Albo on mnie, albo mój komputer jego nie lubi :/
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
pancurski
Guru
Guru


Joined: 15 Sep 2005
Posts: 495
Location: Lublin, Poland / Slough, UK

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Dziwne jest to, że pod ubuntu wszystko działa OK, a pod gentoo nie. Powinno być odwrotnie :twisted:
Musi być coś nachrzanione w konfiguracji. Skoro ten komp to laptop, to może coś szwankuje z acpi ? Zresztą tej flagi nie masz dodanej do make.conf.
Czy próbowałeś szukać rozwiązania pod kątem wspomnianego acpi ?
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Próbowałem przekompilować jajko (genkernel --menuconfig all), ale potem miałem taką dziwną sytuację, że wykrywał co jest w kompie i jak miał już ładować system do wywalał się activating mdev. nie ma tekiego pliku ani katalogu i jak mu ręcznie wpisałem to ruszał ;-)

Nie powiedziałem, że nie wrócę do Gentoo. Już mi go brakuje ;-) ale muszę się trochę lepiej przygotować to następnej instalacji. Narazie Ubuntu mi chodzi w miarę dobrze. Mam też pewne podejrzenia co do sprawności mojego dysku ;-) (trochę często był formatowany)
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
realkrzysiek
n00b
n00b


Joined: 30 Apr 2007
Posts: 30
Location: Józefów, gmina Nieporęt

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="robjuz"]Próbowałem przekompilować jajko (genkernel --menuconfig all), ale potem miałem taką dziwną sytuację, że wykrywał co jest w kompie i jak miał już ładować system do wywalał się activating mdev. nie ma tekiego pliku ani katalogu i jak mu ręcznie wpisałem to ruszał ;-)

Nie poddawaj się tak łatwo, bo jeżeli w Ubuntu działa, to znaczy, że problem jest po twojej stronie. Genkernel do kompilowania jądra nie zawsze się sprawdza, lepiej zrobić to ręcznie. Jądro nie musi być sprawcą problemów (wyłącz acpi i wszystkie inne niepotrzebne np. monitorowanie pracy wiatraczków), może gdzieś jakieś biblioteki się gryzą, użyj "revdep-rebuild", jeżeli instalowałeś jakieś niestabilne programy np. z laymana to powróć do wersji stabilnych itd. Czasem problem może sprawiać niesprawny sprzęt, więc bym się pofatygował na sprawdzenie pamięci (ostatnio sam miałem problem z kartą wifi i jedynym rozwiązaniem do którego doszedłem intuicyjnie, było użycie zewnętrznej anteny i śmiga)
_________________
W sumie nic szczególnego od siebie nie dodam.
Back to top
View user's profile Send private message
robjuz
n00b
n00b


Joined: 16 Sep 2007
Posts: 50
Location: Żernica woj. Śląskie

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Witam wszystkich.

Pragnę odświeżyć temat gdyż doszedłem do pewnych zaskakujących wnosków.

Otóż:

Przez pewien czas pracowałem na Ubuntu 6.10. Nie miałem z nim problemów oprócz faktu że oprogramowanie nie jest tam tak aktualne jak w nowszych wersjach.
Ściągnąłem więć najnowsze Ubuntu 7.10 i jak chciałem uruchomić to jak pasek dochodził już prawie do konca to przechodził do konsoli, wywalał jakieś niestworzone rzeczy i KERNEL PANIC...
(Gentoo podobnie szalało)
Zdesperowany próbowałem nawet windowsa instalować, ale ten też cyrki odstawiał.
Rozkręciłem obudowę i zacząłem po kolei wyciągać bebechy. Dysk, wifi, ram żaby sprawdzić czy coś nie nawaliło.
Coś mnie podkuciło, żeby wyciągnąć BATERIĘ... i co się okazało? Komp chodzi jak należy (nielicząć głośnej pracy dyku twardego ale to nie jest z tym związane) Ubuntu 7.10 i Gentoo mam w tej chwili na kompie. Wszystko działa. Jak włożę baterią to znowu szaleje i się nie uruchamia.

Czy ktoś się z czymś takim spotkał?
Czy naprawdę wina baterii?
Czy jeśli kupię sobie nową to będzie OK?

(jeśli gdzieś jest takiś błąd ort. to sorry. nie jestem najlepszy z pisowni naszych krzaczków, a jeszcze nie zmusiłem firefoxa żeby mi sprawdzał pisownię (podkreśla prawie wszystko jak leci) )
_________________
Pozdrawiam
robjuz
Back to top
View user's profile Send private message
kfiaciarka
Veteran
Veteran


Joined: 20 May 2005
Posts: 1498
Location: Dobre Miasto, Poland

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

może jakieś błędy acpi i kernelowe w sensie konfiguracji. Powiem Ci że miałem jakiś czas temu tak samo. System pracował sobie w miarę normalnie a tu niespodzianka, zwis i tylko twardy reset pomagał. Aż musiałem z reiserfs przejść na ext3 bo nie miałem już siły na ciągłe fsck spod innego systemu.
Pewnego dnia po jakimś update samo przeszło ;-) Nie wiem jakie masz keywords bo ja ~x68 :) Może emergnij sobie wszystko co może ci się przydać do pracy z linuxem na laptopie, np. acer_acpi, acerkh i jakies laptop-mode-tools cpufreq-utils i takie różne co mogą się wydać przydatne.

ps. na ubuntu też nie miałem problemu :)
może powinieneś uploadować gdzieś konfig kernela i nie korzystać z genkernela tylko manualnie :) kilka paniców i się wprawisz ;-) mogę ci pokazać swój na przykład:
http://www.wklej.org/id/c86bd9a636
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum