Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[WIFI] Konflikt: ndiswrapper 1.52, gentoo-sources-2.6.24
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lukasek
n00b
n00b


Joined: 10 Sep 2005
Posts: 26
Location: Poland

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 12:59 am    Post subject: [WIFI] Konflikt: ndiswrapper 1.52, gentoo-sources-2.6.24 Reply with quote

Witam, do niedawna byłem zadowolonym użytkownikiem karty z układem bcm4311 i ndiswrappera. Aktualizując jądro skusiłem się trochę na natywny sterownik b43, lecz ten jednak daje ok. 4 razy wolniejszy transfer niż sterownik windowsowy, więc postanowiłem wrócić do wrappera.

No i tu zaczęły się problemy. Czy ktoś może coś na ten temat wie? Ndiswrapper nie chce współpracować z nowym jądrem... Nie dość, że musiałem wyrzucić z jądra sterownik do ethernetu (bo nie wiadomo po co od tego wydania b44 wymaga ssb, a gdy jest ssb, to ndiswrapper nawet nie wykrywa karty wifi), to gdy już ndiswrapper rozpozna kartę i utworzy urządzenie wlan0 ono po prostu... nie działa. Objawy są takie: tuż po uruchomieniu systemu sprawdzam iwconfig - tu wszystko jest w porządku, mój AP, dobra prędkość itp., potem ifconfig - no i tu już nie jest za fajnie, bo pomimo iż mam w sieci DHCP, to karta ma przypisany jakiś adres z kosmosu. Gdy ręcznie go przestawiam na właściwy, to dalej nie jestem w sieci, bo wszędzie mam timeouty. Tak naprawdę sam ten dziwny adres na począktu był wynikiem timeouta, bo o ile dobrze się wczytałem, to dhcpcd czeka pewien czas, a potem daje jakiś tam adres od pały.

Najśmieszniejsze jest jednak to, że gdy zrobię:
Code:

/etc/init.d/net.wlan0 stop
rmmod ndiswrapper
modprobe ndiswrapper
/etc/init.d/net.wlan0 start

to wszystko jest w najlepszym porządku. Problem jest tylko taki, że nie chce mi się za każdym razem usuwać, a potem zaraz dodawać tego samego modułu. Skrypt też raczej nie wchodzi w grę, bo to przecież bez sensu - nie po to się ładuje go tam za pierwszym razem, aby zrobić dla niego miejsce czy coś takiego, tylko żeby od razu działał.

System mam raczej dobrze skonfigurowany, bo jak tylko wracam do mojego poprzedniego jądra (2.6.22), to wszystko rusza z marszu i bez poprawek (no, prócz oczywistego zremergowania ndiswrappera). Zależy mi na nowym jądrze, bo dopiero teraz - po półtora roku (sic!) - mam w pełni pasującą do mojej karty dźwiękowej alsę (jak na złość teraz wifi narzeka...).

Problem zatem najprawdopodobniej siedzi w jądrze bądź ndiswrapperze.


Last edited by Lukasek on Fri Feb 15, 2008 3:05 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 7:54 am    Post subject: Reply with quote

Lukasek, przeczytaj zasady obowiązujące na forum i zgodnie z punktem 8 usuń zbędne komentarze z listingu pliku konfiguracyjnego.
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
ch4os
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 92
Location: Gdansk, Poland

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 9:07 am    Post subject: Reply with quote

Wywalenie b44 z kernela nie jest konieczne, wystarczy (musisz miec ssb jako modul)

rmmod b44
rmmod ssb
rmmod ndiswrapper
modprobe ndiswrapper
modprobe b44

nie ty jedyny masz taki problem, pewnym rozwiazaniem byloby blacklistowanie modulu ssb, co za bardzo nie chce dzialac, nie zaglebialem sie jeszcze w ten temat.
Back to top
View user's profile Send private message
Lukasek
n00b
n00b


Joined: 10 Sep 2005
Posts: 26
Location: Poland

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Lukasek, przeczytaj zasady obowiązujące na forum i zgodnie z punktem 8 usuń zbędne komentarze z listingu pliku konfiguracyjnego.


Sorry, dawno to było, gdy ostatnio czytałem regulamin :). Już poprawiam... Zresztą w sumie tamten config jest zbędny, skoro ludzie mają takie same problemy i na razie nic się nie da na to poradzić, więc go usunę.

ch4os wrote:
nie ty jedyny masz taki problem, pewnym rozwiazaniem byloby blacklistowanie modulu ssb, co za bardzo nie chce dzialac, nie zaglebialem sie jeszcze w ten temat.


Próbowałem blacklistowania, ale mam włączone autoładowanie modułów i, jak wspomniałeś, nie działa. Ale z utratą ethernetu jeszcze jako tako się pogodziłem - chodzi mi głównie o tego ndiswrappera, bo bez WIFI to u mnie nie da się żyć :).

Skoro nie tylko ja mam taki problem, to pozwolę sobie zapytać, czy już ktoś się tym zajął/znalazł sposób etc.? Bo ogólnie przeszukując sieć, to trafiałem tylko na sygnały, że u innych (nie tylko Gentoo) też przestało działać, ale nikt nic sensownego w tych miejscach na to nie poradził.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum