Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
IBM Lenovo pod Gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
macieju
n00b
n00b


Joined: 18 Mar 2007
Posts: 13

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 12:44 pm    Post subject: IBM Lenovo pod Gentoo Reply with quote

Witam !

Zamierzam kupić nowego laptopa [url] http://www.komputronik.pl/Notebooki/Lenovo_IBM_/_IBM_ThinkPad__seria_R/ThinkPad_R61/Lenovo_IBM_ThinkPad_R61_T7250_2GB_160GB_15_4__VHP__nVIDIA/pelny,id,52921/
proszę o opinie czy to jest dobry wybór jeżeli będzie pracował pod kontrolą gentoo [/url]
Za ewentualne sugestie z góry dziękuję
Back to top
View user's profile Send private message
mentorsct
Apprentice
Apprentice


Joined: 19 Feb 2008
Posts: 260
Location: Mława

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

A czemu ma zle chodzic? Przeciez gentoo "kompiluje sie pod sprzet". Ja mam o wiele slabszego laptopa i nie narzekam. A to czy bedzie ci "super" dzialal czy tez nie to zalezy od ciebie. Przeciez gentoo to najbardziej konfigurowalny linux. W nim tylko niektore rzeczy robia sie automatycznie, a pozostala czesc nalezy do uzytkownika. Jak go skonfigurujesz tak ci bedzie dzialal. Pozdro.
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Polish to Polish OTW.
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Mam R61, który różni się jedynie taktowaniem procesora i pojemnością dysku. System jako taki działa bardzo ładnie. Problemy do przejścia jakie możesz zauważyć to:
  • Przy instalacji trzeba przestawić dyski w BIOSie z trybu AHCI na Compatible inaczej będzie problem z ich wykryciem. Po zakończeniu instalacji zmieniasz z powrotem na AHCI (zakładając, że wkompilujesz obsługę tego w jajko) i wszystko śmiga
  • Karta nVidia Quadro NVS 140M działa dopiero na sterownikach ~amd64. Dodatkowo jak instalowałem (w sierpniu 2007) był tam jakiś bug - trzeba było podlinkować jakieś pliczki ręcznie.
  • Nie udało mi się zmusić czytnika linii papilarnych do współpracy - w modelach *61 został zmieniony chip, który nie jest wspierany przez wynalazek o nazwie thinkfinger. Z innymi rozwiązaniami na razie nie chciało mi się bawić.
  • Nie udało mi się też zmusić HDAPS do działania. Rozpoznaje zmianę położenia laptopa, ale dysku nie zatrzymuje - też mi się nie chciało jeszcze z tym kombinować.
  • Obsługa głośności jest dość dziwna. Wyciszenie jest sprzętowe, ale regulacja głośności jest już programowa.
  • Obsługa klawiszy "Fn+coś" też wymaga trochę zabawy, żeby to działało tak jak się chce.

Jak widać są to drobnostki nie przeszkadzające w normalnej pracy, i jednocześnie jeśli się trochę posiedzi to jest to do przejścia. Ogólnie komputerek fantastyczny - gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję o kupnie to znów bym go kupił.
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
nieprosty
n00b
n00b


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 22
Location: Austria - Graz

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Za wyjątkiem wbudowanej kamery i modemu, wszystko powinno ci chodzić bez problemu.
O modemie czytałem że w wersji 32 bit da sie go uruchomić ale nie sprawdzałem osobiście bo nie jest mi potrzebny.

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Heh, nie zauważyłem, że on ma wbudowaną kamerkę i mikrofon - u mnie tego nie ma i mnie to cieszy. :wink:
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
nieprosty
n00b
n00b


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 22
Location: Austria - Graz

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Mam R61, który różni się jedynie taktowaniem procesora i pojemnością dysku. System jako taki działa bardzo ładnie. Problemy do przejścia jakie możesz zauważyć to:
  • Przy instalacji trzeba przestawić dyski w BIOSie z trybu AHCI na Compatible inaczej będzie problem z ich wykryciem. Po zakończeniu instalacji zmieniasz z powrotem na AHCI (zakładając, że wkompilujesz obsługę tego w jajko) i wszystko śmiga

Nie koniecznie zależy jakie livecd
Quote:

  • Karta nVidia Quadro NVS 140M działa dopiero na sterownikach ~amd64. Dodatkowo jak instalowałem (w sierpniu 2007) był tam jakiś bug - trzeba było podlinkować jakieś pliczki ręcznie.
  • Nie udało mi się zmusić czytnika linii papilarnych do współpracy - w modelach *61 został zmieniony chip, który nie jest wspierany przez wynalazek o nazwie thinkfinger. Z innymi rozwiązaniami na razie nie chciało mi się bawić.

  • Nie wiem jak w R61 ale w T61 działa bez problemu na tym wynalazku
    Quote:

  • Nie udało mi się też zmusić HDAPS do działania. Rozpoznaje zmianę położenia laptopa, ale dysku nie zatrzymuje - też mi się nie chciało jeszcze z tym kombinować.
  • Obsługa głośności jest dość dziwna. Wyciszenie jest sprzętowe, ale regulacja głośności jest już programowa.
  • Obsługa klawiszy "Fn+coś" też wymaga trochę zabawy, żeby to działało tak jak się chce.

    Jak widać są to drobnostki nie przeszkadzające w normalnej pracy, i jednocześnie jeśli się trochę posiedzi to jest to do przejścia. Ogólnie komputerek fantastyczny - gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję o kupnie to znów bym go kupił.


  • Pozdrawiam
    Back to top
    View user's profile Send private message
    Kurt Steiner
    Bodhisattva
    Bodhisattva


    Joined: 01 Apr 2005
    Posts: 1050
    Location: Ostroleka, Polska

    PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

    nieprosty, od dawna Ci działa ten czytnik? Ja w sumie nie bawiłem się tym już kawałek czasu.

    Co do liveCD, próbowałem (w sierpniu 2007) na Knoppiksie i Gentoo.
    _________________
    Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

    LRU:431698
    Back to top
    View user's profile Send private message
    nieprosty
    n00b
    n00b


    Joined: 06 Sep 2006
    Posts: 22
    Location: Austria - Graz

    PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:55 pm    Post subject: Reply with quote

    Kurt Steiner wrote:
    nieprosty, od dawna Ci działa ten czytnik? Ja w sumie nie bawiłem się tym już kawałek czasu.

    Co do liveCD, próbowałem (w sierpniu 2007) na Knoppiksie i Gentoo.


    Generalnie od poczatku czyli koło wrzesnia 2007. Livecd to było gentoo minimal z tamtego okresu. Jednak ja korzystam z architektury 32 bit wiec moze w tym problem.
    Większość robiłem przy pomocy: http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki.
    Mój to T61 więc nie mam pewności czy to ten sam czytnik jest, napisałeś w *61 dlatego się odezwałem w moim jest to:
    Bus 001 Device 003: ID 0483:2016 SGS Thomson Microelectronics Fingerprint Reader

    Pozdrawiam


    Last edited by nieprosty on Mon Mar 17, 2008 2:59 pm; edited 1 time in total
    Back to top
    View user's profile Send private message
    SlashBeast
    Retired Dev
    Retired Dev


    Joined: 23 May 2006
    Posts: 2922

    PostPosted: Mon Mar 17, 2008 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

    W moim hp 'mute' też jest niby sprzętowe, ale jak podlinkowalem to pod mutowanie amixera, to działa normalnie.
    Code:
    slashbeast@jinchuuriki ~ % cat .xmodmap
    keycode 176 = XF86AudioRaiseVolume
    keycode 174 = XF86AudioLowerVolume
    keycode 160 = XF86AudioMute
    slashbeast@jinchuuriki ~ % grep Audio .fluxbox/keys
    XF86AudioLowerVolume :ExecCommand amixer -q set Master 1- unmute
    XF86AudioRaiseVolume :ExecCommand amixer -q set Master 1+ unmute
    XF86AudioMute :ExecCommand amixer -q set Master mute
    Back to top
    View user's profile Send private message
    Kurt Steiner
    Bodhisattva
    Bodhisattva


    Joined: 01 Apr 2005
    Posts: 1050
    Location: Ostroleka, Polska

    PostPosted: Mon Mar 17, 2008 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

    nieprosty wrote:
    Jednak ja korzystam z architektury 32 bit wiec moze w tym problem.
    Być może.
    nieprosty wrote:
    Mój to T61 więc nie mam pewności czy to ten sam czytnik jest, napisałeś w *61 dlatego się odezwałem w moim jest to:
    Bus 001 Device 003: ID 0483:2016 SGS Thomson Microelectronics Fingerprint Reader
    Czytałem gdzieś, że we wszystkich 61 wymieniali, ale być może to nieprawda. Nie mam teraz dostępu do swojego komputera, wieczorem sprawdzę jaki ja mam układ i dam znać.

    SlashBeast, w tym ThinkPadzie też zapewne nie byłoby problemu z dodaniem obsługi programowej "mute'a", jednak na początku trochę się zdziwiłem, że jest to tak dziwnie rozbite - jeszcze "mute" jest wyłączany dopiero jak naciśniesz "zwiększacza/zmniejszacza" głośności. Muszę też przyznać, że dużo bardziej mi jednak pasowało "kółeczko" w poprzednim kompie - imho było wygodniejsze. :D


    --- Dodane:
    Tak jak obiecałem:
    Code:
    Bus 003 Device 002: ID 147e:2016
    ID jest inne niż u Ciebie, nieprosty.
    _________________
    Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

    LRU:431698
    Back to top
    View user's profile Send private message
    Display posts from previous:   
    Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
    Page 1 of 1

     
    Jump to:  
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum