Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
kde4 - parę pytań
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kacper
Guru
Guru


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 300
Location: Poland, Słubice

PostPosted: Thu May 22, 2008 4:55 pm    Post subject: kde4 - parę pytań Reply with quote

cześć,

postanowiłem jeszcze raz spróbować z kde i mam parę pytań do tych co używają już kde :)

1. zainstalowałem wg. opisu na gentoo.org, czyli miej wiecej : emerge kde-base/kde-meta:kde-4 i oczywiście zostało kde3, jak teraz włączyć kde3? startkde ładuje od razu kde4, a później jak najlepiej usunąć kde3, żeby nic się w kde4 nie popsuło?

2. czy warto instalować z jakiegoś overlaya kde? czy to z portage (odmaskowane) jest w miare świeże?

3. NAJWAŻNIEJSZE! :) czy tylko ja mam taki problem, że przy podłączeniu do TV (kabel DVI-HDMI) na TV nie mam obrazu a na monitorze mam tak jakby dwa pulpity? Czy to normalne? google mówi, że nie tylko ja mam taki problem.

4. bym zapomniał, nie mam polskich znaczków w aplikacjach? pamiętam, że to od tego był jakiś pakiet, co się go usuwało, ale nie pamiętam dokładnie który :)

dzięki z góry za pomoc

Arfrever: Ortografia
_________________
http://www.koniec-iti.eu
Back to top
View user's profile Send private message
Pablos
n00b
n00b


Joined: 21 Feb 2005
Posts: 19
Location: Wrocław, Poland

PostPosted: Sat May 24, 2008 1:25 pm    Post subject: Re: kde4 - parę pytań Reply with quote

Quote:

1. zainstalowałem wg. opisu na gentoo.org, czyli miej wiecej : emerge kde-base/kde-meta:kde-4 i oczywiście zostało kde3, jak teraz włączyć kde3? startkde ładuje od razu kde4, a później jak najlepiej usunąć kde3, żeby nic się w kde4 nie popsuło?

KDE4 i 3 mają różne pliki startujące środowisko, są to odpowiednio:
Code:
/usr/kde/4.0/bin/startkde
Code:
/usr/kde/3.5/bin/startkde

Domyślnie startuje Ci KDE4 pewnie dlatego że w $PATH jest wcześniej umieszczony /usr/kde/4.0/bin niż ten z KDE3. Spokojnie możesz usunąć KDE3 jeśli chcesz, nie jest ono w żaden sposób powiązane z 4ką, jednak KDE4 nie ma wszystkich aplikacji które odpowiadają tym z 3ki przez co jest mniej wartościowe. Dlatego np. ja mam cały czas dwa środowiska, głównie korzystam z 3ki, ale od czasu do czasu zaglądam do 4ki :)

Quote:

2. czy warto instalować z jakiegoś overlaya kde? czy to z portage (odmaskowane) jest w miare świeże?

W overlayu masz np. KDE z gałęzi rozwojowej, które nie jest stabilne i często nie da się skompilować, oraz używać czasami. Ale jeśli chcesz wiedzieć co Cię czeka w KDE 4.1 to możesz je zainstalować :) Jeśli jednak wystarczą Ci wersje 4.0.x to możesz używać tego z portage.
Back to top
View user's profile Send private message
Ravak
n00b
n00b


Joined: 03 Feb 2006
Posts: 54
Location: GB/PL

PostPosted: Mon May 26, 2008 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
1. zainstalowałem wg. opisu na gentoo.org, czyli miej wiecej : emerge kde-base/kde-meta:kde-4 i oczywiście zostało kde3, jak teraz włączyć kde3? startkde ładuje od razu kde4, a później jak najlepiej usunąć kde3, żeby nic się w kde4 nie popsuło?


Zdecydowałem się na usunięcie całego kde 3 wraz ze wszystkimi zależnościami. Usuwałem w dwóch etapach - wpierw kde-meta wraz z nieużywanymi zależnościami a następnie zamaskowałem kde-base/*:3.5 i kde-misc/*:3.5 (używam paludisa zamiast portage, możliwe że wystarczy zamaskować kdelibs 3.5.*) i spróbowałem wykonać aktualizację systemu. Mając listę pakietów które nie chciały / mogły się zaktualizować reszta była dość prosta.

Quote:
2. czy warto instalować z jakiegoś overlaya kde? czy to z portage (odmaskowane) jest w miare świeże?

Wersja 4.0.4 na dzień dzisiejszy mi wystarcza. 4.1 już niedługo więc nie mam zamiaru eksperymentować z overlayami.

Quote:
3. NAJWAŻNIEJSZE! :) czy tylko ja mam taki problem, że przy podłączeniu do TV (kabel DVI-HDMI) na TV nie mam obrazu a na monitorze mam tak jakby dwa pulpity? Czy to normalne? google mówi, że nie tylko ja mam taki problem.


Mam podobnie na laptopie (LVDS) z zewnętrznym monitorem (TMDS-1). Jeżeli przy ładowaniu kde na ekranach będą różne rozmiary pulpitów (1280x800 + 1680x1050) to uzyskam dwa pulpity na większym ekranie. Rozwiązaniem było wymuszenie na LVDS takiego samego rozmiaru pulpitu (TMDS-1 jako monitor główny).

Quote:
4. bym zapomniał, nie mam polskich znaczków w aplikacjach? pamiętam, że to od tego był jakiś pakiet, co się go usuwało, ale nie pamiętam dokładnie który :)


Nie wiem, mam kde-l10n i wszystko działa.
Back to top
View user's profile Send private message
kacper
Guru
Guru


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 300
Location: Poland, Słubice

PostPosted: Mon May 26, 2008 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Dzięki za odpowiedzi, udało mi się odinstalować stare kde, niestety dalej problem z monitorem i tv jest. Na szczęście, ostatnio bardzo mało oglądam filmy, więc zainstalowałem sobie WM i na nim startuje w dualu.
Co do pakietu od czcionek to jest media-fonts/ttf-bitstream-vera po odinstalowaniu jest ok.

Mam jeszcze dwa małe problem z soundkonverter, którego używam do zrzucania audiocd->ogg po kliknięciu rozpocznij zgrywanie, program nie reaguje, a konsola sypie komunikatami :

Code:

kacper@legion:~/ > soundkonverter
QTime::setHMS Invalid time 24:00:00.000
QTime::setHMS Invalid time 24:00:00.000
kacper@legion:~/ > QLayout "topGridLayout" added to CDOpener "CDOpener", which already has a layout
Checking /dev/sr0 for cdrom...
        Testing /dev/sr0 for SCSI/MMC interface
                SG_IO device: /dev/sr0

CDROM model sensed sensed: HL-DT-ST DVDRAM GSA-H62N CL00

Checking for SCSI emulation...
        Drive is ATAPI (using SG_IO host adaptor emulation)

Checking for MMC style command set...
        Drive is MMC style
        DMA scatter/gather table entries: 1
        table entry size: 131072 bytes
        maximum theoretical transfer: 55 sectors
        Setting default read size to 13 sectors (30576 bytes).

Verifying CDDA command set...
        Expected command set reads OK.
soundkonverter: ERROR: : couldn't create slave : Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.
soundkonverter:
kio (KIOConnection): ERROR: Could not write data
soundkonverter: ERROR: : couldn't create slave : Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.
soundkonverter:
kio (KIOConnection): ERROR: Could not write data
soundkonverter: ERROR: : couldn't create slave : Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.
soundkonverter:
kio (KIOConnection): ERROR: Could not write data
soundkonverter: ERROR: : couldn't create slave : Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.
soundkonverter:
kio (KIOConnection): ERROR: Could not write data
soundkonverter: ERROR: : couldn't create slave : Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.
soundkonverter:
QTime::setHMS Invalid time 24:00:00.000
QTime::setHMS Invalid time 24:00:00.000
kio (KIOConnection): ERROR: Could not write data


oczywiście na kde 3.5 działało.
_________________
http://www.koniec-iti.eu
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum