Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Separacja środowiska "testowego" od "produkcyjnego"
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radziel
n00b
n00b


Joined: 02 Jul 2005
Posts: 40
Location: Poland, Olsztyn

PostPosted: Thu May 29, 2008 2:38 pm    Post subject: Separacja środowiska "testowego" od "produkcy Reply with quote

Witam,

jako że nie znalazłem podobnego tematu, chciałbym rozpocząć dyskusję na temat odseparowania środowiska developerskiego / testowego od... produkcyjnego? dla przeciętnego człowieka*.

Tyle wstępu, teraz przejdźmy do sedna. Nieraz miałem sytuację kiedy daną aplikację instalowałem tylko po to by ją przetestować lub też użyć raz. Niestety - "testowe emergowanie" dość często ma u mnie miejsce, w związku z tym po pewnym czasie dochodzi do sytuacji kiedy przeglądać world'a widzę kilkanaście pakietów których wykorzystywania w systemie nie jestem pewny.

Ponad to kompilacja czasem jest przerywana przez jakiś błąd i tym samym jesteśmy pozbawieni dostępu do kluczowego-dla-nas-programu. Oczywiście można zemergować niższą wersję... ale to trwa... (np. xorg-server)

Chciałbym tym samym odseparować sobie środowisko testowe od hm... "produkcyjnego", zachowując jednocześnie jak najlepsze "odwzorowanie warunków" pierwowzoru. Chciałbym móc jak najwięcej rzeczy testować bez uczucia, że jak coś pójdzie nie tak, to stracę godzinę na przywracanie całości do poprzedniego stanu.

Przeanalizowałem znane mi rozwiązania.

1. drugie gentoo na oddzielnej partycji

Rozwiązanie przyszło od razu. Ale ma wady. Po pierwsze - duplikacja pakietów. Dodatkowo sam bym musiał pilnować by w środowisku testowym były identyczne wersje pakietów oraz ich konfiguracja.

2. via vmware / virtualbox

Moim zdaniem jeżeli (1) odpada, to tego typu emulacje tym bardziej.

3. UML

Natrafiłem kiedyś http://gentoo-wiki.com/HOWTO_User_Mode_Linux Po ( przyznaję się ) pobieżnym przejrzeniu rozwiązanie jest ciekawe, jednak nigdy z tego nie korzystałem. Wydaje mi się to nie tyle trudne co czasochłonne w realizacji.

4. unionfs + chroot

Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie (z tych co wymieniłem). Wystarczy stworzyć np katalog /test a w nim samą strukturę katalogów z / . Potem podmontować katalogi korzystając z unionfs. Na koniec chrootować się na /test i mamy idealne środowisko do testów.

Co Wy o tym myślicie? Czy może jest to "wyciąganie armaty do zabicia komara", "porywanie się z motyką na słońce" czy też "mission impossible"? A może znacie inne lepsze rozwiązanie?


* dla kogoś kto nie jest developerem gentoo, nie posiada dwóch identycznych maszyn, i z jego komputera korzysta więcej osób, w dodatku dla reszty sprzęt ma zawsze bezproblemowo działać.
_________________
r.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu May 29, 2008 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Ja zanim coś aktualizuje, robie binpaczke z daną wersją, potem pare sekund i wróciłem do działającej wersji.
Back to top
View user's profile Send private message
nieprosty
n00b
n00b


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 22
Location: Austria - Graz

PostPosted: Thu May 29, 2008 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ze wszystkich rozwiązan, które wymieniłeś wszystkie będą strasznie czasochłonne. Chodzi mi głównie o utrzymywanie środowiska testowego up2date.

Ale zakładając, że naprawdę jest Ci coś takiego potrzebne to ja widzie takie rozwiązanie:

Robisz pakiety binarne z całej zawartości world.
Po każdym wydanym emerge jakiś skrypt analizuje co zostało dodane a co usunięte i odpowiednio usuwa pakiety binarne lub je dodaje.
Mając wszystkie pakiety w formie binarnej bez trudu możesz je zainstalować na maszynie testowej nie tracąc czasu lub tylko zaktualizować te które się zmieniły od ostatniej aktualizacji.

Teraz tylko kwestia czy oddzielna partycja czy np. Virtualbox?
Oddzielna partycja ma tę zaletę, że będziesz działał na dokładnie tym samym sprzęcie jeżeli to dla Ciebie istotne. Wada jest konieczność restartowania.
Z VirtualBox możesz korzystać bez restartu ale sprzęt już będzie inny.

Ale IMHO jest to właśnie "wyciąganie armaty do zabicia komara".

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Thu May 29, 2008 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ja mam oddzielną partycję na dwie dodatkowe dystrybucje. Ubuntu/Mint siedzi jako system awaryjny (np. do robienia i odzyskiwania backupów).
Trzecia partycja jest do testów czegokolwiek. W tym momencie mam tam Archa.


Jak chcę testować oprogramowanie, to instaluję je w Mint. Co tylko się da i co mi do głowy przyjdzie. Wszystko jest prekonfigurowane i działa out-of-box.
Archa testowałem pod kątem szybkości. Jeśli w którymś momencie moje Gentoo chodzi wolniej, to wiem, że mam zły konfig.
Dzięki temu lekko okroiłem kernela z całkowicie zbędnych opcji.


Jak mam zrobić coś bardzo poważnego z Gentoo (np. emerge -e world z agresywnymi flagami, czy emerge -depclean), to najpierw robię backupa (stage4 z naszego howto - tu podziękowania dla osób, które mi napisały jak to się robi).

Ostatnio przegiąłem z flagami i system działał wyraźnie wolniej i się np. Firefox nie odpalał. Odpalam Ubuntu, rozpakowuję stage4 (ja w nazwie daję datę stworzenia) i mam przeinstalowane Gentoo w 5 minut.
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/
Back to top
View user's profile Send private message
radziel
n00b
n00b


Joined: 02 Jul 2005
Posts: 40
Location: Poland, Olsztyn

PostPosted: Thu May 29, 2008 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Wielkie dzięki za sugestie. Aż dziw bierze że zapomniałem o możliwości budowy paczek przez emerge. I chyba będzie to najprostsze rozwiązanie...

// BTW - nie będę jeszcze dodawał SOLVED. Wstrzymam się kilka dni. Może jeszcze jakieś rozwiązania?
(albo może już jest jakiś program zarządzania zbudowanymi binarkami? Poszukam i potestuję ;-) )
_________________
r.
Back to top
View user's profile Send private message
nieprosty
n00b
n00b


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 22
Location: Austria - Graz

PostPosted: Fri May 30, 2008 8:25 am    Post subject: Reply with quote

radziel wrote:
(albo może już jest jakiś program zarządzania zbudowanymi binarkami? Poszukam i potestuję ;-) )

Jeżeli na drugim systemie będziesz miał podmontowany katalog z binarkami to emerge -k i odpowiednie ustawienie PKGDIR w /make.conf
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Sat May 31, 2008 9:21 am    Post subject: Reply with quote

Nie wiem czemu wzdrygasz się przez maszynami wirtualnymi, to świetne rozwiązanie i korzystam z niego stale.
Możesz w normalnego działania systemu prod. robić rzeczy takie jak np. sprawdzić zachowanie nowej wersji kernela, czy stabilności nowszej wersji paczki bez narażania systemu produkcyjnego. Daje to maximum separacji środowisk możliwe do osiągnięcia na jednej maszynie.

Żeby zaoszczędzić czasu możesz budować na teście paczki i potem na prod. tylko je instalować, dzięki czemu środowisko produkcyjne będzie mniej zaśmiecane, a aktualizacja będzie o wiele krótsza.

Co do czasu, który potrzebny jest na utrzymanie testowej vm to prawda jest taka, że i tak jest "tańszy" niż awaria maszyny produkcyjnej i konieczność usuwania błędów. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas na konserwację maszyny prod. jest minimalny.
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
radziel
n00b
n00b


Joined: 02 Jul 2005
Posts: 40
Location: Poland, Olsztyn

PostPosted: Sat May 31, 2008 11:07 am    Post subject: Reply with quote

timor wrote:
Nie wiem czemu wzdrygasz się przez maszynami wirtualnymi, to świetne rozwiązanie i korzystam z niego


Nie chodzi o to że nimi gardzę. Sam z nich korzystam kiedy potrzebuję dostępu do Windowsa.

Tylko - jak wiadomo - wymagają one innych sterowników dla kontrolera USB, karty sieciowej czy graficznej gdyż je emulują. To dla mnie komplikuje sprawę jeżeli chciałbym sprawnie przenosić paczki między środowiskami.

Tak więc... przekonałem się że budowa binarek podczas emerge na tą chwilę i przy moich założeniach - jest najlepszym rozwiązaniem :)
_________________
r.
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Sat May 31, 2008 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Sterowniki to na prawdę mały problem :-)
Zawsze można złożyć dwie identyczne maszyny - hehe ;)

To co jest jeszcze fajne w VM'ach to snapshot'y. Można je robić też z pomocą LVM'a ale na trochę innych zasadach.
Snapshoty bardzo ułatwiają przywracanie systemu do stanu sprzed "kombinowania".

Swoją drogą chętnie bym się dowiedział jak dokładnie to rozwiążesz, może napisz coś jak już zrobisz co nieco.
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Sat May 31, 2008 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Polish to Polish OTW.
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

1) zwykly chroot?
2) vmware? virtualbox?
3) usermode linux?
4) dodanie do make.conf opcji ktora bedzie robila zawsze binarne paczki?
5) wrapper do emerge ktory robi backup /etc i uktualizuje system?

No nie wiem co jeszce moglbym wymyslic ale moze to Cie natchnie ;)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Wczoraj byłej na FOD. Poczytaj o Xenie - fajna sprawa ;)
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum