Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Serwer do QoS i Squid
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Mon Oct 20, 2008 8:10 pm    Post subject: [SOLVED] Serwer do QoS i Squid Reply with quote

Witam :)

Mam prośbę w sprawie pomocy wyboru dystrybucji i panelu zarządzającego do podziału łącza + squid.

Sprawa wygląda tak :
- łącze to DSL 8Mbps (czyli download 8Mbps, up - 512kbps),
- użytkowników ~80 (w większości używają sieci tylko do podstawowych czynności : onet/mail),
- na razie jako router stoi Debian z Ebox platform, ale strach tu odpalać QoS żeby się nie zamulił,
- sprzęt, jakim dysponuję to jakiś Core 2 (nie pamiętam, czy to jedno czy dwurdzeniowiec) + 2GB ram + 2x karty sieciowe 3c905.

Jednak wypadałoby zrobić jakiś router z podziałem łącza, i squidem (albo inne transparentne proxy). Poprzednio miałem taki miniserwerek na slackware, i skrypty pisałem ręcznie - jednak tutaj nie zawsze będzie czas pobawić się w shellu, więc wolałbym jakiś rozsądny panel konfiguracyjny.
Myślałem nad Webminem (bo jest najpopularniejszy), ew zostać na ebox tylko przenieść go na nowy sprzęt (najmniej roboty - eksport i import ustawień z poprzedniego eboxa).
Na razie skłaniam się do przetestowania webmina, jednak może ktoś podsunie ciekawsze rozwiązanie ? :) Ew co dodatkowo postawić na takim serwerku, jak już się bawię ;)

Drugie pytanie : na jakiej dystrybucji to stawiać ? Gentoo ? A może FreeBSD/OpenBSD (tyle słyszałem o implementacji TCP/IP we FreeBSD :] (Tu skłaniam się ku FreeBSD, zawsze chciałem się nim pobawić, a nie miałem czasu. Jednak czy dokumentacja FreeBSD jest taka dobra i rozbudowana jak Gentoo?).

Trzecie pytanie : jaki dysk na squida na taką ilość użytkowników (~80) ? Tzn kwestia pojemności, no i czy jeden dysk starczy, czy lepiej postawić dwa dyski w macierzy ? Ew lepsze 2 wolniejsze dyski w raid, czy jeden szybszy ?


Last edited by n0rbi666 on Fri Oct 31, 2008 10:12 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 6:46 am    Post subject: Reply with quote

nie namawiam na to rozwiązanie, ale skoro masz okazję to wypróbuj
przez dobę, bo właśnie tyle podziała Ci mikrotik, zakup to koszt ~130zł
_________________
Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.
Albercik się pomylił, prędkość światła to prędkość, wszechświat nie ma punktu odniesienia.
Perpetuum mobile - np. jowisz + jego księżyc, siły pływowe. Proste i niepraktyczne.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 8:28 am    Post subject: Reply with quote

Pod cache squida postawił bym partycje na raidzie 0 z 4 pendrivów Corsair Voyager 4G, naprawde, zapis rewelacyjny nie jest ale odczyt bardzo szybki i czas dostępu jak na ssd. Ale musisz mieć 4 wole porty USB 2.0 (nie baw się w huby.)
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 9:47 am    Post subject: Reply with quote

bartmarian wrote:
nie namawiam na to rozwiązanie, ale skoro masz okazję to wypróbuj
przez dobę, bo właśnie tyle podziała Ci mikrotik, zakup to koszt ~130zł

Pierwotny plan to był właśnie mikrotik na karcie CF - nawet bawiłem się przez chwilę nim, całkiem przyjemny ... Tylko czy postawię na tym transparentne proxy ? I jak jest z obslugą USB/Sata ?

No i czy jest sens wydawać ~300zl (Licencja Level 5) na tak proste zastosowanie (mało userów, łącze tylko 8Mbps)?
SlashBeast wrote:
Pod cache squida postawił bym partycje na raidzie 0 z 4 pendrivów Corsair Voyager 4G, naprawde, zapis rewelacyjny nie jest ale odczyt bardzo szybki i czas dostępu jak na ssd. Ale musisz mieć 4 wole porty USB 2.0 (nie baw się w huby.)

Czyli 16GB spokojnie wystarczy na squida ?


No to pytanie : Mikrotik, Gentoo czy FreeBSD ?
I czy webmin jest ok, czy jakiś inny panel/ręczna edycja konfiguracji ?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 9:52 am    Post subject: Reply with quote

No raczej ze 16G wystarczy, to ma byc cache a nie backup interentu.
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 10:30 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
No raczej ze 16G wystarczy, to ma byc cache a nie backup interentu.

A ile przeżyją takie pendrive-y przy takim zastosowaniu ? Wiadomo, że jest gwarancja - ale lepiej nie wymieniać tego co rok ;)
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Nie da się tego określić.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Wed Oct 22, 2008 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

n0rbi666, licencja level 4 - 98,36 netto
proxy posiada, mniej funkcjonalne niż squid.conf
SATA działa, nie wiem czy każdy kontroler,
http://www.mikrotik.com/download/CHANGELOG_rc
_________________
Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru.
Albercik się pomylił, prędkość światła to prędkość, wszechświat nie ma punktu odniesienia.
Perpetuum mobile - np. jowisz + jego księżyc, siły pływowe. Proste i niepraktyczne.
Back to top
View user's profile Send private message
Dagger
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 11 Jun 2003
Posts: 765
Location: UK

PostPosted: Thu Oct 23, 2008 10:09 am    Post subject: Reply with quote

Osobiscie zostal bym przy gentoo (systemie ktory znasz), niz zaczynal sie bawic czyms nowym (chyba, ze masz naprawde duzo czasu).

Squid powinien spelnic wszystkie twoje wymagania. Jest bardzo rozbudowany i swietnie sie sprawdza w takich zastosowaniach.

Obawiam sie tylko o to lacze 8MB na 80 uzytkownikow... To bedzie dzialas super wolno. Bedziesz musial bardzo dobrze to podzielic. HTB z U32 powinno wystarczyc.
_________________
95% of all computer errors occur between chair and keyboard (TM)
Join the FSF as an Associate Member!
Post under CC license.
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Thu Oct 23, 2008 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
(Tu skłaniam się ku FreeBSD, zawsze chciałem się nim pobawić, a nie miałem czasu. Jednak czy dokumentacja FreeBSD jest taka dobra i rozbudowana jak Gentoo?).


Dokumentacja jest bardzo dobra. http://www.openbsd.org/faq/pf/pl/queueing.html (można korzystać z świetnej dokumentacji OpenBSD, bo PF jest dostępny we FreeBSD). Ogólnie sądzę, że pasmowanie znacznie łatwiej zrobić na pf + altq niż tc w Linuksie.
_________________
GTK2/GNOME - The weakest link!
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Fri Oct 31, 2008 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Ok, dzięki wszystkim za pomoc :)

Wybór padł na gentoo (już postawione) + Webmin (chciałem sprawdzić, czy to takie fajne, czy nie - ew potem przerzucę się na coś innego).

Co do squida - chyba rzeczywiście namówię szefa na 4 pendrive-y, i tak powinno wyjść taniej niż zwykły dysk :)

Quote:
Obawiam sie tylko o to lacze 8MB na 80 uzytkownikow... To bedzie dzialas super wolno. Bedziesz musial bardzo dobrze to podzielic. HTB z U32 powinno wystarczyc.

W tym momencie to łącze działa od długiego czasu bez squida i HTB - i działa dość dobrze (tzn jak coś ściągam via http to transfery osiągam rzędu 200-400kb/s). Tylko ostatnio jakoś przymula łącze, stąd pomysł postawienia nowego serwera :)

Quote:
n0rbi666, licencja level 4 - 98,36 netto
proxy posiada, mniej funkcjonalne niż squid.conf
SATA działa, nie wiem czy każdy kontroler,
http://www.mikrotik.com/download/CHANGELOG_rc

Pobawiłbym się tym mikrotikiem - ale jak już coś, to wolałbym wziąć Routerboard 433AH, a nie zwykłego PCta ... I ew potem zwykły PC jako serwer squid.

no4b - jednak chyba jeszcze nie dojrzałem do BSD ...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum