Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
gentoo, funtoo, exherbo, regen2. Zna kto jeszcze jakie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Fri Apr 17, 2009 12:33 am    Post subject: gentoo, funtoo, exherbo, regen2. Zna kto jeszcze jakie Reply with quote

sporo tych distro, bioracych garsciami z gentoo.

trafilem z blogu ciaranm
http://ciaranm.wordpress.com/2009/04/16/distributed-distribution-development-and-why-git-and-or-funtoo-is-not-it/
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
michal1990
n00b
n00b


Joined: 03 Jan 2009
Posts: 49
Location: Toruń, Poland

PostPosted: Fri Apr 17, 2009 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Sabayon
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri Apr 17, 2009 1:39 pm    Post subject: Re: gentoo, funtoo, exherbo, regen2. Zna kto jeszcze jakie Reply with quote

rofro wrote:
sporo tych distro, bioracych garsciami z gentoo.

Brzmi jakby to było coś złego, zakazanego... Funtoo to dalej Gentoo. Jak dodasz sobie jakis overlay np. Roslin do gentoo to otrzymujesz Roslin GNU/Linux based on Gentoo? Nie! To dalej gentoo, funtoo zawiera w sobie overlay sunrise i sporo zmian wzgledem zwyklego portage gentoo, jak mozna przeczytac na stronie funtoo "Funtoo is a Gentoo Linux variant maintained by Daniel Robbins. Funtoo has its own git-based Portage tree that tracks the upstream Gentoo tree."
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Sat Apr 18, 2009 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Wcale nic złego. Specjalnie tak napisałem "garściami", bo chciałem wyrazić mój pogląd, że to wspólna rodzina, która od siebie nawzajem czerpie. Ale rozumiem moderatorów, którzy muszą pilnować porządku.

Zauważ, że w gentoo dodajesz overlaye, jak chcesz coś bardzo testowego. W exherbo natomiast bardzo mała baza jest w głównym repo arbor, a pozostałe z innych repo tematycznych lub prywatnych i to jest normalne.

Inna sprawa większość pakietów jest tylko w ~amd64, a często brak jest ~x86. No i te testy, które często trzeba wyłączać.
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Apr 18, 2009 10:11 pm    Post subject: Reply with quote

exherbo nie uzywalem wiec nie wiem, ale nie mozna twierdzic, ze overlaye sa dla testowych zabawek, mozna powiedziec, ze overlaye sa tematyczne tak jak toolchain, x11, mpd i tak dalej. Dla mnie idealne bylo by gdyby wydzielono z drzewa portage cale x11 do overlaya podobnie jak kde, gnome czy xfce i kilka podobnych a w portage zostawic tylko core.
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Sun Apr 19, 2009 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

rofro wrote:
Zauważ, że w gentoo dodajesz overlaye, jak chcesz coś bardzo testowego. W exherbo natomiast bardzo mała baza jest w głównym repo arbor, a pozostałe z innych repo tematycznych lub prywatnych i to jest normalne.


To nie jest do końca prawda, część z overlayami mam na myśli. Od niedawna zmieniła się nieco polityka wprowadzania pakietów do drzewa i najpierw nowe pakiety/ebuildy są testowane w overlayach, potem wchodzą do ~arch, a później do arch. Przyśpiesza to cykl wydawania.
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Sun Apr 19, 2009 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Qlawy wrote:
rofro wrote:
Zauważ, że w gentoo dodajesz overlaye, jak chcesz coś bardzo testowego. W exherbo natomiast bardzo mała baza jest w głównym repo arbor, a pozostałe z innych repo tematycznych lub prywatnych i to jest normalne.


To nie jest do końca prawda, część z overlayami mam na myśli. Od niedawna zmieniła się nieco polityka wprowadzania pakietów do drzewa i najpierw nowe pakiety/ebuildy są testowane w overlayach, potem wchodzą do ~arch, a później do arch. Przyśpiesza to cykl wydawania.


Chodziło mi o to, że dodawanie repozytoriów jest normalną praktyką instalacji oprogramowania w exherbo. Chcesz xorg, musisz dodać repo x11. W gentoo overlaye są opcjonalne, bo i tak kod z nich jest przenoszony do głównego drzewa.

To podejście trochę się różni. Podział na repozytoria umożliwia rozwijanie przy mniejszej ilości developerów (w teorii). Coś jak firefox i wtyczki.
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Sun Apr 19, 2009 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

rofro wrote:
To podejście trochę się różni. Podział na repozytoria umożliwia rozwijanie przy mniejszej ilości developerów (w teorii).

I na teorii się kończy... Bo normalnie deweloperzy też są podzieleni. Ten opiekuje się np. net-im, a inny np. www-client...(albo ja o czymś nie wiem) i jak by nie patrzył wychodzi całkowicie na to samo... Z tym że współpraca pomiędzy nimi jest chyba bardziej ścisła skoro pracują w ramach jednego projektu
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 7:13 am    Post subject: Reply with quote

Różnica jest. Jeśli główne repozytorium jest małe, to nawet kilkoma ludźmi możesz rozwijać nowe koncepcje. A jeśli masz 10k+ pakietów w głównym drzewie, to odpowiadasz za bezproblemowe działanie takiej ilości. A tu możesz powiedzieć, że działa główne repo a resztę to użytkownik dodaje na własną odpowiedzialność.

Tutaj znów repozytoria są analogią do firefoxa. Wtyczki nie muszą działać 100%. Mogą być nawet niekombatybilne z rdzeniem. Ale rdzeń ma działać.

Ponadto jak przeglądasz historię danego repozytorium to łatwiej to ogarnąć, jeśli commity dotyczą mniejszej ilości pakietów.

Po za tym to jest trochę dublowanie pracy. Czemu przenosić z overlaya do głównego drzewa, jeśli działa? Jeśli coś jest niestabilnego w overlayu to powinno otzymać ~arch.
Przy przenoszeniu danych pojawia się dużo błędów.

To jest teoria oczywiście. A w praktyce zobaczymy jak wyjdzie.
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum