Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
wymuszenie IP serwera, 'lewe' podłączenia do sieci
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kacper
Guru
Guru


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 300
Location: Poland, Słubice

PostPosted: Wed May 13, 2009 5:13 pm    Post subject: wymuszenie IP serwera, 'lewe' podłączenia do sieci Reply with quote

Witam,

Mam dwie sprawy, od jakiegoś czasu w jednej z sieci ludzie sobie stawiają jakieś AP'ki i próbują wymusić dzielenie łącza na lewo, właściwie 'na lewo' ponieważ jest to sieć na którą wszyscy się składają i nikt na niej nie zarabia. Od czasu do czasu pomagam tam znajomemu ogarnąć ten bajzel i jest pewien problem, otóż w/w AP przypisują sobie adres 192.168.1.1, który posiada główny serwer z dhcp/htb/nat itd, nie raz pojawiają się konflikty i ludzie nie mogą uzyskać adresów z dhcp.
Jak wymusić na głównym serwerze żeby tylko on miał adres 192.168.1.1 a inne które próbują to zrobić lądowały w /dev/null? Serwer posiada dwie sieciówki, jedna pod DSL druga do switcha.

A druga sprawa, to znacie jakieś dość skuteczne metody na amatorów podpinania się na lewo? Ja zawsze korzystałem z arp -f i tablicy w /etc/ethers, ale pewnie są już skuteczniejsze metody.
_________________
http://www.koniec-iti.eu
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Fri May 15, 2009 9:20 pm    Post subject: Re: wymuszenie IP serwera, 'lewe' podłączenia do sieci Reply with quote

Żeby zablokować takie konfiguracje musiałbyś ustawić blokowanie portów na switchu jeśli ktoś inny ustawi sobie bramę - ale jeśli to mała sieć to wątpię abyście mieli switch'a z taką funkcjonalnością.
Aby ograniczyć wpływ takich kombinacji na inne komputery w sieci, można zrobić VLAN'y na switchu, dzięki temu net padnie mniejszej grupie osób.
Można też zbierać i uaktualniać listę par MAC/IP a całą resztę dropować - dzięki temu na starcie część nieobeznanych odpadnie, ale jest to zabezpieczenie typu /etc/ethers - czyli na dłuższą metę nieskuteczne.

W tego typu sytuacjach najlepiej sprawdza się PPPoE (PPP over Ethernet) lub LAN (bez dostępu na zewnątrz) + VPN (dający dostęp na zewnątrz). Czyli wpinasz jakikolwiek komp do sieci i automatycznie dostajesz adres, ale żeby w pełni korzystać z neta musisz się autoryzować. To praktycznie zablokuje możliwość podszywania się (kombinacje ze zmianą MAC'a).

Pozdrawiam.
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
quosek
Apprentice
Apprentice


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 269

PostPosted: Mon May 18, 2009 9:07 am    Post subject: Reply with quote

to zmien siec na np. 10.3.2.255 - jest duzo mniejsze prawdopodobienstow, ze ktos sobie ja akurat postawi na tym zakresie
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Mon May 18, 2009 9:19 am    Post subject: Reply with quote

Nie wiem czy to coś da. Zwykle jak koleś w instrukcji znajdzie "brama domyślna" to przeklepie to co znajdzie w obecnej konfiguracji :)
Skutek - oczywisty :D
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Mon May 18, 2009 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Instalacja i sprzęt to Polish OTW.
_________________
Proszę, pamiętaj o regulaminie, a jeśli zauważysz, że został on złamany, zgłoś to. :)

LRU:431698
Back to top
View user's profile Send private message
kacper
Guru
Guru


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 300
Location: Poland, Słubice

PostPosted: Mon May 18, 2009 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Zrobiłem tak jak myślałem na początku i jak zalecaliście, czyli zmieniłem podsieć, teraz jest ok.

A jak radzicie sobie z 'lewymi' podłączeniami do sieci?
_________________
http://www.koniec-iti.eu
Back to top
View user's profile Send private message
Dagger
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 11 Jun 2003
Posts: 765
Location: UK

PostPosted: Mon May 18, 2009 7:17 pm    Post subject: Reply with quote

zmiana TTL na 1 jest dosc skuteczna metoda. Wylozy to polowe amatorow i pseudo-fachowcow.

Najlepsza medota jest ograniczenie pasma dla uzytkownika - i niech sobie robi z nim co chce.
_________________
95% of all computer errors occur between chair and keyboard (TM)
Join the FSF as an Associate Member!
Post under CC license.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon May 18, 2009 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

Problemem jest chyba to, ze jak jakis baran zle router podlaczy, to zacznie swoje bzdurne adresy IP po dhcp rozdawac przez co moze wywalic kawal sieci osiedlowej.
Back to top
View user's profile Send private message
timor
Guru
Guru


Joined: 25 May 2005
Posts: 517
Location: Poland

PostPosted: Mon May 18, 2009 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Można też korzystać z aplikacji typu pof albo natdet i jeżeli ktoś zbyt często pojawia się w wynikach tych aplikacji to można zasadnie przypuszczać że kombinuje z udostępnianiem. Ale dwie metody podane poprzednika są najlepsze.
_________________
Nie lubię chomików.... budzą we mnie agresję...
Back to top
View user's profile Send private message
karaluch
Apprentice
Apprentice


Joined: 23 Apr 2005
Posts: 236
Location: Wrocław / Poland

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 9:34 am    Post subject: Reply with quote

Proponuje uruchomic Captiv portal aby logowac wszystkich spragnionych internetu, jezeli ktos chce miec wicej kont musi sie o nie zapytac. W dodatku bedziesz mial wiedze czy ktos cos kombinuje...
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

1) statyczne DHCP po MAC
2) filtrowanie MAC
3) bindowanie tablicy ARP
4) inna podsiec - 255.255.255.0 -> faktycznie macie ponad 250 kompow w sieci? nie? zmienic adresacje
5) WPA2
6) captive portal
7) QOS + limit predkosci dla poszczegolnych osob + calkowite limitowanie pozostalych ktore nie sa w tablicy ARP
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum