Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Problem: system nie widzi zintegrowanej karty dźwiękowej
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Digitaler
n00b
n00b


Joined: 22 Jun 2009
Posts: 4
Location: Poznań

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 5:18 pm    Post subject: Problem: system nie widzi zintegrowanej karty dźwiękowej Reply with quote

Witam !

Mam problem z dźwiękiem. Gentoo nie widzi mojej karty dźwiękowej. Starałem się ją skonfigurować wg. tego artykułu:
http://www.gentoo.org/doc/pl/alsa-guide.xml
Niestety nie ma tam nic na temat identyfikacji kart zintegrowanych z płytą gł. Mój komputer ma już z 8 latek, jedyne co mogłoby pomóc mi, to instrukcja od płyty gł. Model płyty to K7VZA. Co do karty dźwiękowej, to wyczytałem tam, że jest kompatybilna z kodekiem AC 97 (dokładniej AC 97 2.1), i wspiera 18-bitowe ADC oraz DAC. Więcej nic tam nie znalazłem. Kiedyś na fedorze karta działała, więc myślę, że i tutaj jakoś pociągnie. Poza tym, to używam gentoo 2008.0, nie mam doświadczenia (Wcześniej używałem fedory, na gentoo jestem od ok. 2 miesięcy), więc proszę o proste wypowiedzi. Z góry dziękuję za pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 5:38 pm    Post subject: Re: Problem: system nie widzi zintegrowanej karty dźwiękowej Reply with quote

Digitaler wrote:
Witam !

Mam problem z dźwiękiem. Gentoo nie widzi mojej karty dźwiękowej. Starałem się ją skonfigurować wg. tego artykułu:
http://www.gentoo.org/doc/pl/alsa-guide.xml
Niestety nie ma tam nic na temat identyfikacji kart zintegrowanych z płytą gł. Mój komputer ma już z 8 latek, jedyne co mogłoby pomóc mi, to instrukcja od płyty gł. Model płyty to K7VZA. Co do karty dźwiękowej, to wyczytałem tam, że jest kompatybilna z kodekiem AC 97 (dokładniej AC 97 2.1), i wspiera 18-bitowe ADC oraz DAC. Więcej nic tam nie znalazłem. Kiedyś na fedorze karta działała, więc myślę, że i tutaj jakoś pociągnie. Poza tym, to używam gentoo 2008.0, nie mam doświadczenia (Wcześniej używałem fedory, na gentoo jestem od ok. 2 miesięcy), więc proszę o proste wypowiedzi. Z góry dziękuję za pomoc.


ECS?! No tak... po tym co napisałeś Twoja świadomość w tej dziedzinie jest niezbyt duża.

Wuejk Google twierdzi, że ta płyta ma kartę Avance ALC100 (RealTek) ale ja proponuję poszukać sterownika dla VIA VT82C686A. Gdzie? I tak za dużo już Ci powiedziałem.

Aha i nie wspomnę o tym, że w manualu/instrukcji jest ładnie napisane jaką masz kartę muzyczną, tj jaki chip.
Back to top
View user's profile Send private message
Digitaler
n00b
n00b


Joined: 22 Jun 2009
Posts: 4
Location: Poznań

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Niestety, sprawdziłem jądro, wszystkie potrzebne sterowniki są już wkompilowane w jądro, lub w postaci modułów. Jak odpalam alsaconf, to nadal nie wykrywa mojej karty.
PS. Nie rozumiem o co chodzi ci z ECS, jeśli uważasz, że się na tym nie znam, to mi wytłumacz. Poza tym płyta tej firmy była wtedy najlepszym wyjściem, jeśli chodzi o cenę.
Back to top
View user's profile Send private message
mistix
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 247
Location: Gliwice / Poland

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 9:28 pm    Post subject: Reply with quote

Źle coś robisz na bank to jest chipset VIA, pokaż lspci i wystaw gdzieś tego Twojego konfiga. Polecam też przeczytać http://www.frazpc.pl/b/30771
_________________
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista.
Back to top
View user's profile Send private message
Digitaler
n00b
n00b


Joined: 22 Jun 2009
Posts: 4
Location: Poznań

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 6:55 am    Post subject: Reply with quote

Jak odpalam lspci to wyskakuje mi to:
00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133] (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133 AGP]
00:07.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super South] (rev 40)
00:07.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:07.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 16)
00:07.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 16)
00:07.4 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super ACPI] (rev 40)
00:09.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VT6421 IDE RAID Controller (rev 50)
00:0a.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 62)
00:0a.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 62)
00:0a.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 65)
00:0c.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
00:0d.0 Communication controller: Agere Systems 56k WinModem (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV11 [GeForce2 MX/MX 400] (rev b2)

Alsaconf pokazuje, że nie wykrył żadnej karty dźwiękowej z PCI.
Back to top
View user's profile Send private message
mistix
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 247
Location: Gliwice / Poland

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 9:10 am    Post subject: Reply with quote

Sprawdź w biosie czy przypadkiem nie masz wyłączonej karty dźwiękowej. Może ktoś sobie na PCI podpiął kartę a zintegrowaną wyłączył.
_________________
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista.
Back to top
View user's profile Send private message
Digitaler
n00b
n00b


Joined: 22 Jun 2009
Posts: 4
Location: Poznań

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Raczej nie. Jestem jedynym userem tego kompa, a z tymi samymi ustawieniami biosa dźwięk działał na fedorze. Pozostaje jeszcze możliwość, że karta uległa uszkodzeniu, ale musiało to nastąpić niedawno. Poszukam czegoś do diagnozy karty.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 6:16 am    Post subject: Reply with quote

Miałem Gentoo na kompie z tą samą płytą główną, karta dźwiękowa działała bez najmniejszych problemów.

W jądrze dodaj obsługę dla VIA 82C686A/B, 8233/8235 AC97 Controller i powinno śmigać. Skompiluj jako moduł to bez problemów alsaconf poradzi sobie z odnalezieniem urządzenia i ustawieniem wszystkiego tak jak należy. ;)
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
sherszen
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Jul 2006
Posts: 217

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 3:53 am    Post subject: Reply with quote

alsaconf się jeszcze używa? Udev chyba powinien sam ją wykryć i załadować odpowiednie moduły. Pozostaje jeszcze wkompilowanie na stałe i wtedy tylko ustawić odpowiednio głośność.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum