Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Live USB
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:01 am    Post subject: Live USB Reply with quote

Interesuje mnie rozpoczecie pracy nad liveusb, chodzi mi o stworzenie systemu przenosnego na nosniku (dysku badz pendrive) - ktory bede mogl praktycznie wszedzie odpalic ze srodowiskiem graficznym. Jednak podkreslam ze nie chce instalowac livecd z gentoo na pendrive/dysku. Czy chcialby ktos rozpoczac wspolprace przy tworzeniu takiego liveusb? Chodzi mi tutaj o sprecyzowanie flag w maku. Kiedys juz bawilem sie tworzeniem wlasnego gentoo na takim pendrive, jednak nigdy nie udalo mi sie zrobic tak zeby system bootowal sie z srodowiskiem graficznym ati/nvidia. Moze ludzie ktorzy sa dluzej na forum, maja jakies rady? Jakich paczek warto uzyc? Dodam jeszcze ze chce aby system byl uzywany przy awarii systemu linuxa/windowsa posiadal skaner antywirusowy (i przy bootowaniu odpalal deamona sshd) oraz tworzyl siec wifi z wybranej karty sieciowej na haslo. Mowiac w skrocie wkladamy do komputera live-usb, obok wifi na usb bootujemy system i mozemy np z wlasnym laptopem podpiac sie pod siec i dzialac przez ssh. Jestem chetny na wszelkie propozycje wspolpracy oraz propozycje konfiguracji maka/xorga + paczki jakie nalezaloby umiescic w tym przypadku ;-). Mily bylby start zdalnego pulpitu.
_________________
gg: 525600


Last edited by soban_ on Sat Sep 19, 2009 12:57 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:04 am    Post subject: Reply with quote

wiekszosc bez sensu...
masz System RescueCD, mozesz sobie wypakowac, dograc czego Ci brak i nagrac na plyte albo wrzucic na pendrive'a. Zreszta na ichniej stronie masz opisy jak edytowac obraz i doinstalowac dodatkowe aplikacje, oraz jak go przerobic by zamiast z CD, startowal z USB...

Ze nie wspomne o tym ze distro bazuje wlasnie na Gentoo...

-1 do kreatywnosci :P
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:08 am    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
wiekszosc bez sensu...
masz System RescueCD, mozesz sobie wypakowac, dograc czego Ci brak i nagrac na plyte albo wrzucic na pendrive'a. Zreszta na ichniej stronie masz opisy jak edytowac obraz i doinstalowac dodatkowe aplikacje, oraz jak go przerobic by zamiast z CD, startowal z USB...

Ze nie wspomne o tym ze distro bazuje wlasnie na Gentoo...

-1 do kreatywnosci :P

Powiedz mi czy uzywales tego i czy zadnych problemow nie ma, mi tez chodzi o mozliwosc modyfikacji i rekompilacji calego systemu. Tak zebym mogl sobie maka zdefiniowac tak jak chce, natepnie przekompilowac world i zeby dalej trybilo - chodzi mi o opracowanie uniwersalnego systemu ktory kazdy moze zmodyfikowac tak jak chce. Daje mi taka mozliowsc ten "System RescueCD" ? Do tego chcialbym kazdemu udostepnic takie "live usb" zeby ludzie mogli w nim wszystko po swojemu zmienic.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:21 am    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
Belliash wrote:
wiekszosc bez sensu...
masz System RescueCD, mozesz sobie wypakowac, dograc czego Ci brak i nagrac na plyte albo wrzucic na pendrive'a. Zreszta na ichniej stronie masz opisy jak edytowac obraz i doinstalowac dodatkowe aplikacje, oraz jak go przerobic by zamiast z CD, startowal z USB...

Ze nie wspomne o tym ze distro bazuje wlasnie na Gentoo...

-1 do kreatywnosci :P

Powiedz mi czy uzywales tego i czy zadnych problemow nie ma, mi tez chodzi o mozliwosc modyfikacji i rekompilacji calego systemu. Tak zebym mogl sobie maka zdefiniowac tak jak chce, natepnie przekompilowac world i zeby dalej trybilo - chodzi mi o opracowanie uniwersalnego systemu ktory kazdy moze zmodyfikowac tak jak chce. Daje mi taka mozliowsc ten "System RescueCD" ? Do tego chcialbym kazdemu udostepnic takie "live usb" zeby ludzie mogli w nim wszystko po swojemu zmienic.


nie zrobisz czegos takiego:

1) z czasem stanie sie outdated - upgrade i rekompilacja calego systemu beda przysparzaly klopotow
2) nikomu nie bedzie sie chcialo doinstalowywac wlasnych rzeczy

sciagam system rescue cd, ma sporo sterownikow, i oprogramowania, moge polaczyc sie z siecia i zainstalowac gentoo czy go zreanimowac... do niczego innego livecd nie jest mi potrzebne... bede chcial office'a to sobie knoppixa uruchomie :lol:

-1 do kratywnosci... uwazaj, bo to juz -2 w sumie :twisted:
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
soban_ wrote:
Belliash wrote:
wiekszosc bez sensu...
masz System RescueCD, mozesz sobie wypakowac, dograc czego Ci brak i nagrac na plyte albo wrzucic na pendrive'a. Zreszta na ichniej stronie masz opisy jak edytowac obraz i doinstalowac dodatkowe aplikacje, oraz jak go przerobic by zamiast z CD, startowal z USB...

Ze nie wspomne o tym ze distro bazuje wlasnie na Gentoo...

-1 do kreatywnosci :P

Powiedz mi czy uzywales tego i czy zadnych problemow nie ma, mi tez chodzi o mozliwosc modyfikacji i rekompilacji calego systemu. Tak zebym mogl sobie maka zdefiniowac tak jak chce, natepnie przekompilowac world i zeby dalej trybilo - chodzi mi o opracowanie uniwersalnego systemu ktory kazdy moze zmodyfikowac tak jak chce. Daje mi taka mozliowsc ten "System RescueCD" ? Do tego chcialbym kazdemu udostepnic takie "live usb" zeby ludzie mogli w nim wszystko po swojemu zmienic.


nie zrobisz czegos takiego:

1) z czasem stanie sie outdated - upgrade i rekompilacja calego systemu beda przysparzaly klopotow
2) nikomu nie bedzie sie chcialo doinstalowywac wlasnych rzeczy

sciagam system rescue cd, ma sporo sterownikow, i oprogramowania, moge polaczyc sie z siecia i zainstalowac gentoo czy go zreanimowac... do niczego innego livecd nie jest mi potrzebne... bede chcial office'a to sobie knoppixa uruchomie :lol:

-1 do kratywnosci... uwazaj, bo to juz -2 w sumie :twisted:

Tak, ale jak chcesz poruszac sie dajmy na to po uczelni i jednak miec wlasny system to chce, aby emerge dzialalo samo w sobie, a nie uzywac jakis pakietow juz przez kogos proponowanych w dodatku nie moge wybrac flag ktorych chce uzywac. Dla Ciebie moze byc bez sensu jak utf8 po polsku z man'em, co nie zmienia faktu ze dla kogos moze miec sens ;-). Zas jesli chodzi o upgrade to ja sam bede go robic, jak ktos bedzie chcial zmodyfikowac to live-usb to prosze bardzo - jednak upgrade bedzie musial robic sam (jednak dzieki temu zyska wlasne ustawianie flag).
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:33 am    Post subject: Reply with quote

:lol: tyle Ci powiem....


P.S. na uczelnie biore laptopa - mam tam 'wlasny system' jak to ujales...
poza tym jakbys chcial tak, jak mowisz to musialbys miec mozliwosc zapisu na USB, a to by sie wiazalo ze spadkiem predkosci (pendrive trzeba przeformatowac w innym FS) oraz spadkiem zywotnosci urzadzenia...

ogolnie to juz nie chce tego komentowac... boje sie Twojej kolejnej odpowiedzi 8) nie chce umrzec ze smiechu :lol:

=======================
niech jakis moderator zamknie lepiej ten temat ;)
To forum poswiecone Gentoo, nie jakims bezsensownym samorobkom...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

@Belliash ja rozumiem o co Ci chodzi ale zeby odrazu zamykac temat? Imho lepiej wyslac go do OTW i niech sie dzieje co chce. Ostatnio sie jakis strasznie bojowy zrobiles.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
@Belliash ja rozumiem o co Ci chodzi ale zeby odrazu zamykac temat? Imho lepiej wyslac go do OTW i niech sie dzieje co chce. Ostatnio sie jakis strasznie bojowy zrobiles.


jak na forum pojawil sie watek o problemie z sabayonem, to zostal zamkniety... w_koncu sabayon to tez poniekad gentoo... idac tym tropem ten watek takze powinien zostac zamkniety ;) Ale decyzje zostawmy moderatorom ...

Arfrever: Ortografia
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Bez przesady. Jeśli ktoś chce robić własne liveCD/liveUSB to proszę bardzo, chociaż również uważam, że to marnowanie zasobów.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:


nie zrobisz czegos takiego:

1) z czasem stanie sie outdated - upgrade i rekompilacja calego systemu beda przysparzaly klopotow
2) nikomu nie bedzie sie chcialo doinstalowywac wlasnych rzeczy


Nie do końca jestem w stanie się z tym zgodzić.
1. Właśnie mam tak zrobione i mogę sobie w każdej chwili zaktualizować. Wrzucam tylko nowy obraz na pena i gotowe
2. Być_może, ale jak robisz to dla siebie to co innego

Belliash wrote:

poza tym jakbys chcial tak, jak mowisz to musialbys miec mozliwosc zapisu na USB, a to by sie wiazalo ze spadkiem predkosci (pendrive trzeba przeformatowac w innym FS) oraz spadkiem zywotnosci urzadzenia...


Zależy jak się do tego podejdzie. Ja sobie "ciapnąłem" dwie partycje na penie. Pierwsza fat - tam jest Live, druga ext3 - automatycznie montowania przy starcie jako /home. Zachowują się wszelkie zmiany w konfiguracji, nawet trochę danych można przechować

Według mnie to pomysł nie taki całkiem do bani. Ja sobie coś takiego zrobiłem i bardzo sobie chwalę.

Arfrever: Ortografia
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
:lol: tyle Ci powiem....


P.S. na uczelnie biore laptopa - mam tam 'wlasny system' jak to ujales...
poza tym jakbys chcial tak, jak mowisz to musialbys miec mozliwosc zapisu na USB, a to by sie wiazalo ze spadkiem predkosci (pendrive trzeba przeformatowac w innym FS) oraz spadkiem zywotnosci urzadzenia...

ogolnie to juz nie chce tego komentowac... boje sie Twojej kolejnej odpowiedzi 8) nie chce umrzec ze smiechu :lol:

=======================
niech jakis moderator zamknie lepiej ten temat ;)
To forum poswiecone Gentoo, nie jakims bezsensownym samorobkom...

Belliash:
Tez posiadam wlasnego laptopa, nie rozumiem Twoich wypowiedzi czasami. Przykre jest to ze osoba z tak duzym doswiadczeniem ktora moglaby duzo pomoc kieruje mysli ku 2 opcjom:
1 - jestes n00bem, wiec Twoje pytania sa kategori D.
2 - Po co? Po co komu?
Co do 1, kazdy od czegos zaczyna, u nas w PJWSTK jest najmlodsza kobieta ktora ma doctorat z informatyki. Ostatnio doszedlem z nia do wniosku ze "im osoba jest w czyms lepsza, tym skromniejsza".
Zas jesli chodzi o punkt 2, po co zyjesz? - w koncu i tak umrzesz. Mozna wszystko sprowadzic do takiego punktu widzenia.
Moja osobista prosba, nie pisz na temat tych 2 puntkow jesli zrozumiales co mam na mysli. Jesli nie pomagasz, to prosze nie komentuj bo tylko marnujesz swoj czas jak i moj/nasz - czytalnikow.
Z drugiej strony bylbym bardzo wdzieczny jakbys pomagal na forum, bo wierze ze napewno posiadasz ogromna wiedze, troche wloz w to optymizmu.

Co do sugestii zwiazanej z live-usb, jakies sugestie? Z gory dziekuje. A i jeszcze nie musi to byc pendrive, ja mysle tez o dyskach przenosnych wiec forme "uszkodzenia pendriva" mozna odrauz zignorowac - bo nie na tym chce sie skupic. Jesli chodzi zas o update (emerge -avquDN world) na stabilnym - bo jak juz wspomnialem robilem takie wlasne Live-usb, nie bylo zadnych problemow. A przynajmniej nie bylo, tak powaznych zeby upgradu nie udalo sie do konca zrobic. Konkretniej brzmi moje pytanie, jak ustawic uniwersalnie grafike/dziwke, tak zeby przy starcie znajdywalo sprzeta ;P. Czy istnieje taki program? Czekam tez na propozycje zwiazane z przydatnymi paczkami do naprawiania komputerow/uzywania jako liveusb - kazda sugestia jest mile widziana ;-)
@gexcite - pokazac mozesz swojego maka, ewentualnie programy jakie zainstalowales. Ja rowniez mysle o opublikowaniu takiego live-usb zeby kazdy mogl je dostosowac do swoich potrzeb + aktulizowac takowe. Oczywiscie wszystko dalej zawarte pod nazwa Gentoo :-)
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

pomysl po co Ci live usb?
masz laptopa? masz... masz na nim gentoo? masz... i bedziesz uzywal tego z pendriva a nie tego z dysku? Nie rozsmieszaj mnie... Po to mam w laptopie dysk, by miec na nim gentoo i go uzywac... wiec po co mi live usb? Chyba tylko do reanimacji.... a do tego wystarczy mi system rescue cd...

i to ze znalazles na tym forum 1 entuzjaste takiego pomyslu, to wcale nie oznacza ze jest on rewelacyjny i przydatny...


Poza tym:

ad 1: Nigdy nie uwazalem Cie za nooba... mowie tylko ze ten pomysl jest poroniony...
ad 2: Nie po co zyc, skoro i tak umrzesz.... tylko po co na nowo odkrywac kolo, skoro juz istnieje ;)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
pomysl po co Ci live usb?
masz laptopa? masz... masz na nim gentoo? masz... i bedziesz uzywal tego z pendriva a nie tego z dysku? Nie rozsmieszaj mnie... Po to mam w laptopie dysk, by miec na nim gentoo i go uzywac... wiec po co mi live usb? Chyba tylko do reanimacji.... a do tego wystarczy mi system rescue cd...

i to ze znalazles na tym forum 1 entuzjaste takiego pomyslu, to wcale nie oznacza ze jest on rewelacyjny i przydatny...


Poza tym:

ad 1: Nigdy nie uwazalem Cie za nooba... mowie tylko ze ten pomysl jest poroniony...
ad 2: Nie po co zyc, skoro i tak umrzesz.... tylko po co na nowo odkrywac kolo, skoro juz istnieje ;)

Ale wiesz ja wnioskuje nie tylko po tym forum tym pomysle i po tych komenatrzach wyzej. Czytalem pare wypowiedzi Twoich i to byla uwaga ogolna.
Po prostu chce zwiekszyc swoje doswiadczenie w instalowaniu uniwersalnego Gentoo - "na kazdy sprzet" jednoczesnie pomoc troche innym. Znam pare osob ktorym instalacja Gentoo sprawia problem, a jednak chcieliby zaczac uzywac tego systemu bo im sie podoba - wiec niechce mi sie kazdemu z osobna je instalowac. Niech sami doprowadza je do formy uzytkowej, z reszta takie konfigi zawsze sie przydadza. Ostatnio czytalem ze miales problem z karta graficzna, niechcialbys sam przetestowac jej z nowo upgradowanym gentoo na nim jej? Bys odrazu wiedzial czy dziala czy nie. Tylko prosze nie pisz, ze osoby takie beda sie wypowiadac na forum - ktore beda uzywac takiego czegos i pisac glupoty ze nie dziala. Bo nie w tym rzecz, zauwaz ze podejscie do uzytkownika wszystko zmienia - jesli bedziesz agresywny to nikt na Gentoo/linuxa nie bedzie sie pisac. Zas jesli bedziesz ludzi przekonywac, oswajac z systemem to uzytkownikow bedzie coraz wiecej. Zgodzisz sie chyba ze to jest na reke? - Byc moze nie, bo znowu napiszesz ze bedzie pelno n00bow na forum.

Ja nie uwazam ze rewelacyjny ten pomysl tak na marginesie. Chce po prostu zaczac cos robic pozytywnego w stone Gentoo. Bo sam czuje taka potrzebe i chce naprawde dac cos tej wspanialej dytrybucji. Sam poczuwam sie do takiej odpowiedzialnosci ;-)

Wracajac do tematu prosze o jakies pliki, ewentualnie paczki ktore ulatwia mi zadanie.
_________________
gg: 525600


Last edited by soban_ on Sat Sep 19, 2009 1:03 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Arfrever
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 29 Apr 2006
Posts: 2463
Location: 異世界

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Moved from Polskie forum (Polish) to Polish OTW.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 10:58 am    Post subject: Reply with quote

Arfrever wrote:
Moved from Polskie forum (Polish) to Polish OTW.

My mistake.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 9:34 am    Post subject: Reply with quote

uniwersalne gentoo != wlasne gentoo

wlasne gentoo ma sterownik do karty nvidii z akceleracja i nie posiada innych bo niesa potrzebne a uniwersalne wspiera kazda jedna... zreszta nie chce sie juz wiecej na ten temat wypowiadac, bo tylko sie powtarzam...

Ale z innej beczki:
Po co mam testowac grafe na nowo upgradowanym gentoo, jak to ujales? Skoro wczoraj robilem u siebie emerge --sync && emerge -uDN world? Posiadam najnowszego xorga 1.6.902, czy jak mu tam bylo + najnowsze sterowniki? Po zatym skad mam wiedziec ze to nie wina gentoo? Bo moze testowalem jeszcze na Sabayonie, Archu i Ubuntu? I skad ostatecznie wiem ze to wina sterow nvidii? Bo wszystko na nie wskazuje a tricki zaproponowane przez osoby pracujace dla tej korporacji rozwiazuja problem...
I to wszystko bez Twojego LiveUSB....

I dodam jeszcze jedno, ... Ktos nie umie zainstalwoac gentoo a bedize umial je zaktualizowac? Nie wierz w cuda... Na glownym, polskim forum masz watek w ktorym autor pisze ze instalowal gentoo sam, 2 tygodnie temu, po uplywie tego czasu zrobil synca, update i 'rozwalil' sobie system.... W moim odczuciu jest to kolejny dowod na to ze takie cudo nie ma prawa bytu... Mozesz zrobic LiveUSB w ktorym bedziesz mial wszystko czego trzeba... Ale to i tak bedzie zwykle livecd przerzucone na USB... nawet jezeli nie uzyjesz squashfs, tylko przeformatujesz pendriva w ext3... kompilacja czegokolwiek bedzie kilku(nastu) krotnie wolniejsza niz w normalnej, typowej instalacji!

Jedyny plus jaki w tym widze to to, ze pendrive'a moge wziasc wszedzie i zawsze - wsadzic go np w kieszen ;-) Ale to moge zrobic z kazdym jednym livecd - przezucic na pendriva, a tutaj wybor mam spory - moge nawet knoppixa wrzucic na USB :-)

Jakikolwiek sens ma to chyba tylko wylacznie w celach edukacyjnych...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

Nie tylko, powiedzmy chcesz uzywac nmapa do skanowania protow. Jest ono na livecd z gentoo? W dodatku mozesz pliki konfiguracyjne zmieniac/edytowac wg wlasnego widzi-misa. Ewentualnie wywalac zbedne paczki. Nie mowiac juz o tym ze na livecd z gentoo nawet gdy je nagrasz na usb to nie masz prawa zapisu z czego wynika ze nie odpalisz emerge. A co do ludzi ktorzy nie potrafia zrobic emerge --sync / czy tam eix-sync + emerge -vquDN world to sie nie zgodze. Przykladem moze byc pain, ktoremu postawilem gentoo. Nie raz juz robil emerge world gdy sie oswoil z systemem, mial tylko problem na poczatku podczas instalacji - z reszta jak kazdy uzytkownik ktory pierwszy raz bierze gentoo do reki. No chyba ze ktos naprawde posiada ogromna wiedze na temat linuxa i jest oczytany z fdiskiem itp - w skrocie /etc + konsola linuxowa jest znana jak wlasna kieszen. A co do powolnego dzialania to sie nie zgodze, mam juz takie liveusb uzywalem go nawet na 20gb pendrive, powiem tylko tyle ze system sie szybciej ladowal niz z normalnego dysku - ze wzlgedu na szybka pamiec flashowa.

uniwersalne gentoo != wlasne gentoo, racja jednak po modyfikacji paczek + konfigow = wlasne gentoo. Jednak tutaj mi raczej chodzilo o wlasne w sensie ze bierzesz to w kieszen, idzisz np do kumpla ktory ma ubuntu/debiana, ladujesz gentoo i pokazujesz jak sie na nim pracuje. To jeden z wielu przykladow, takie liveUSB moze sluzyc do naprawiania komputera. Dajmy na to wkladasz na USB wifi startujesz, tworzy liveusb wlasna siec na wifi + sshd, gdzie mozesz sie podpiac i masz gotowa konsole/zdalny pulpit laptopem - dzieki czemu mozesz naprawiac komputera korzystajac z wlasnego laptopa - nie skupiajac sie na skonfigurowaniu sieci wifi. Kolejny jeden z wielu przykladow moglbym dlugo wymieniac. Nie mowiac juz ze mozesz z tego chrootowac wlasny komputer, postawic komus gentoo posiadajac podreczne wlasne notatki, trzymac na tym projekty, modyfikowac.... i robic z tym co Ci sie podoba, bez sciagania stage, konfigurowania plikow - jednym slowem nie musisz od poczatku zaczynac stawiac gentoo na takim przenosnym dysku/pendrive. Ja raczej preferuje dyski z tego powodu ze sa bardziej wytrzymale na usb :P. I to wszystko na jednym pendrive, bo po co nosic z soba livecd: ubuntu, debiana, knopixa, mandrivy, gentoo. Powiem wiecej, robisz w domu sobie backup - wlasnego liveusb, przychodzisz do kumpla eksperymentujesz z konfigami zeby mu wszystko dzialalo - bez uszkodzenia jakiegos systemu podczas instajacji, zapisujesz konfigi i przystepujesz do instalacji Gentoo juz z gotowym zestwem dzialajacych konfigow. Dzieki czemu omijasz instalowanie jakis zbednych paczek przez co moze powstac jakis konflikt itp - chyba kazdy z nas tworzac pierwszy raz wlasne konfigi do komputera zrobil sobie balagan w gentoo i decydowal sie na reinstalacje. Po czym wracasz do domu przywracasz buckupa i wszyscy sa szczesliwi i zadowoleni. Owszem moglbys cos takiego osiagnac poprzez robienie backup'ow u takiego delikwenta i co chwila przywracac system. Jednak tutaj wchodzi tez w gre czas. Czy tez delikwent sam sobie instaluje gentoo, majac juz gotowe dzialajace konfigi - ktore moze zywcem skopiowac jesli nie potrafi lepszych wygenerowac/czy tez zrobic.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 7:51 am    Post subject: Reply with quote

gexcite wrote:
Wrzucam tylko nowy obraz na pena i gotowe


jak nie uzyjesz obrazu, to po miesiacu Ci ten pendrive padnie 8) Poza tym na livecd mozesz korzystac z emerge i portage oraz doinstalowac program... Nic nie stoi tez na przeszkodzie bys doinstalowal ten program zanim umiescisz obraz na pendrivie...

kolejna kwestia eksperymentowania z konfigami - od tego sa autokonfiguratory... nie wspomne o tym ze taki plik mozesz wyedytowac i zresetowac serwer czy demona.

i na koniec propo wifi... w laptopie masz przeciez zintegrowana radiowke - to taka oczywist oczywistosc i standard jak to ze masz w nim dysk twardy... Ew mozesz podlaczyc 2 na USB, a uwtorzenie ad-hoc to kwestia minuty, moze 2 Pomijam fakt ze znacznie lepiej by sie to robilo po lanie - a sieciowke standardu min 10/100 rowniez napewno Twoj laptop posiada. Nie widze zatem nawet sensu korzystania z zewnetrznego dongla wifi :idea: Masz koputer - ma albo sieciowke albo wifi - odpowiednio laczysz z laptopem... kazde livecd ma ssh, Twoje Gentoo na pewno tez...

Nie juz dalej brnac w ten temat, ale nie ma takiej rzeczy ktorej nie daloby sie zrobic bez uzycia Twojego LiveUSB... i jak juz wielokrotnie wspominalem jedyny atut takiego rozwiazania jaki widze to to, ze moge zrobic wlasne LiveCD, oparte np na SysRescueCd, dograc co mi sie zywnie podoba i wrzucic na pendriva zamiast USB, tak by bylo to wygodniej zabrac wszedzie ze soba...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
gexcite wrote:
Wrzucam tylko nowy obraz na pena i gotowe


jak nie uzyjesz obrazu, to po miesiacu Ci ten pendrive padnie 8) Poza tym na livecd mozesz korzystac z emerge i portage oraz doinstalowac program... Nic nie stoi tez na przeszkodzie bys doinstalowal ten program zanim umiescisz obraz na pendrivie...

kolejna kwestia eksperymentowania z konfigami - od tego sa autokonfiguratory... nie wspomne o tym ze taki plik mozesz wyedytowac i zresetowac serwer czy demona.

i na koniec propo wifi... w laptopie masz przeciez zintegrowana radiowke - to taka oczywist oczywistosc i standard jak to ze masz w nim dysk twardy... Ew mozesz podlaczyc 2 na USB, a uwtorzenie ad-hoc to kwestia minuty, moze 2 Pomijam fakt ze znacznie lepiej by sie to robilo po lanie - a sieciowke standardu min 10/100 rowniez napewno Twoj laptop posiada. Nie widze zatem nawet sensu korzystania z zewnetrznego dongla wifi :idea: Masz koputer - ma albo sieciowke albo wifi - odpowiednio laczysz z laptopem... kazde livecd ma ssh, Twoje Gentoo na pewno tez...

Nie juz dalej brnac w ten temat, ale nie ma takiej rzeczy ktorej nie daloby sie zrobic bez uzycia Twojego LiveUSB... i jak juz wielokrotnie wspominalem jedyny atut takiego rozwiazania jaki widze to to, ze moge zrobic wlasne LiveCD, oparte np na SysRescueCd, dograc co mi sie zywnie podoba i wrzucic na pendriva zamiast USB, tak by bylo to wygodniej zabrac wszedzie ze soba...

Dysk przenonsy od tego jest. Chodz mi o to ze bootujesz swoje liveusb np na PC z wlozonym wifi. Wszystko co wybierasz to boot z USB, on tworzy serwer sieci wifi. Gdzie Ty spokojnie mozesz dzialac z poziomu swojego laptopa nie musisz zajmowac sie konfiguracja sieci/sieciowki itp. To jeden z wielu przykladow. Juz nie mowiac o tym ze przy tworzeniu takiego liveUSB mozna sie duzo nauczyc...
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 11:53 am    Post subject: Reply with quote

z plyty tez zabootuje system i jezeli tylko bedzie sterownik do sieciowki, to stworze ad-hoc i nawiaze polaczenie bezprzewodowe... wszystko tak jak mowisz... jedyna roznica ze zawartosc cd przerzucasz na dysk usb... ot co...

jak nie skorzystasz z obrazu tylko 'wypakowane' distro wrzucisz na pendrive to tak na prawde nic na tym nie zyskasz a tylko stracisz

- mniejsza zytownosc urzadzenia
- mniejsza predkosc po przeformatowaniu
po zatym myslisz ze ile bedzie trwala kompilacja na urzadzeniu ktore ma 3MB/s zapisu i 6MB/s odczytu max? Szczegolnie przy kompilacji gdzie bedziesz jednoczesnie odczytywal i zapisywal?

natomiast po wrzuceniu na obraz:
+ dodatkowa kompresja
+ szybsze uruchamianie (nie trzeba formatowac)
+ dluzsza zywotnosc
+ o wiele szybsza kompilacja
- mozliwosc kompilacji uzalezniona od ilosci RAMu

Nawet kolega wyzej pisal, ze korzysta z podobnego rozwiazania, ale w obrazie wrzuconym na pendrive'a - ale to nadal zwykle livecd wrzucone na usb... jak juz pisalem - nie widze sensu by takie cos robic, moge przerzucic dowolne livecd na usb (wczesniej dogrywajac co mi sie zywnie podoba) - POMIJAM CELE EDUKACYJNE!
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
jak juz pisalem - nie widze sensu by takie cos robic, moge przerzucic dowolne livecd na usb (wczesniej dogrywajac co mi sie zywnie podoba) - POMIJAM CELE EDUKACYJNE!
  • Napęd optyczny jest upierdliwy jeśli w losowych odstępach czasu musi coś odczytać, przy okazji skutecznie zmniejszając prędkość. Losowe dostępny w obrębie nośnika także są szybsze.
  • Każdy komputer ma zazwyczaj więcej niż jeden port USB ale rzadko więcej niż jeden napęd optyczny.
  • Nie każde urządzenie jest wyposażone w napęd optyczny.
  • Pamięć półprzewodnikowa jest poręczniejsza, bardziej przenośna i odporniejsza na zniszczenie.
  • Na live CD nie dopiszesz dodatkowych danych.


Belliash wrote:
- mniejsza zytownosc urzadzenia
Minimalnie mniejsza - jeśli liczyć cykle pełny zapis dystrybucji na nośniku, zresztą do tego to jest. Przy optycznym nośniku nawet wielokrotnego zapisu jest to i tak o kilka rzędów więcej.

Belliash wrote:
- mniejsza predkosc po przeformatowaniu
Możesz rozszerzyć ten temat, jeśli dobrze rozumiem, spadek wydajności osiągniemy także po zapisaniu czegokolwiek na nośniku.

Belliash wrote:
po zatym myslisz ze ile bedzie trwala kompilacja na urzadzeniu ktore ma 3MB/s zapisu i 6MB/s odczytu max? Szczegolnie przy kompilacji gdzie bedziesz jednoczesnie odczytywal i zapisywal?
Czasami przydałoby się mieć coś na teraz a nie na jutro (wrócę do domu, przebuduję, wypalę/wgram). Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie aby co jakiś czas przebudować na komputerze i potem wrzucić nowy kopię na nośnik.

Przepraszam za ewentualne powielenia wypowiedzi, które padły wcześniej, ale po prostu przesadziliście w tym wątku. :P
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

sebas86 - rozumiem Cie, ale Ty mnie nie ;)
Ja nie porownuje livecd vs liveusb, a kwestie wrzucenia livecd na USB (obraz np squashfs) a instalacje na USB (jak na dysku twardym - ext3 na pendrivie)...

Bo autor watku uparl sie ze chce zrobic liveusb, ale nie kozystac z obrazu (np squashfs), bo to wedlug Niego uniemozliwi instalowanie dodatkowych pakietow.
Wiec wymianiam minusy takiego rozwiazania:
- po przeformatowaniu pendriva na ext3 spadnie jego wydajnosc
- ciagly odczyt i zapis zniszczy pendriva szybciej niz plyte CD (o wiele szybciej niz gdyby byl tam obraz na FAT) - pendrivy nie sa do tego przeznaczone
itp itd... nie bede tego powtarzal, bo jest w poprzednim poscie...

Autor chce zrobic liveusb, ktore mozna dowolnie modyfikowac, tylko ze bez squasha to sie mija z celem bo nawet kompilacja czegos na urzadzeniu ktore ma odczyt/zapis odpowiednio 3 i 6 MB/s mija sie z celem, bo wydluzy sie ZNACZNIE! Szybciej bym rozpakowal squashfs, dogral na dysku i zbudowal nowy obraz - uwierz mi ;) Pomijam fakt ze wystarczyloby dograc i zrobic nowy obraz bo kopie, taka rozpakowana z pewnoscia trzymalbym caly czas na dysku ;) Natomiast jakbys pilnie potrzebowal czegos, czego nie masz w systemie to spokojnie mozesz skorzystac z emerge, skompilowac i zainstalowac w RAMie .... a gdy wrocisz do domu - w wolnej chwili dograc, zbudowac nowy obraz i podmienic na flashu by bylo na przyszlosc...

Tylko ze takie rozwiazanie to nic innego jak zwykle livecd wrzucone na usb... po co robic kolejne livecd? Skoro mamy np swietnego system rescue cd? na moje oko racjonalny argument to wylacznie cel edukacyjny...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Jak zwykle Belliash pierwiastek prawdy lezy po Twojej stronie, pierwiastek po mojej. O ile sieciowka taka bedzie dzialac...no wlasnie to jest pytanie - dodac tez trzeba ze musisz ja skonfigurowac. Jakby ktos kupil sobie wifi na usb, to chyba zgodzisz sie ze majac to spiete z liveUSB, jest wygodniej odpalic system po prostu zbootowac go a on sam wszystko ustawi. W dodatku nie musisz sie meczyc ze sterownikami nie mowiac juz o tworzeniu sieci, odpalenie deamona sshd, passwd itp. Do tego tak jak Ci mowilem, mozesz na tym miec wlasne projekty. Czyz nie jest to piekna perspektywa? Masz wlasny system pod reka, wszedzie. Uwierz mi tez na slowo uzywalem takiego pendrvia i dysku przenosnego - co do pendriva naprawde zdumiewajaca byla predkosc z jaka podnosil leb kernel + xdm. Co do kompilacji nie bylo takich problemow, wlasciwie robilo sie wszystko tak samo jak na dysku - tyle ze naprawde szybciej, moze masz racje, kompilacja troche dluzej trwala - ale naprawde nigdy nie zwrocilem na to az takiej uwagi. Z czego mozesz wnioskowac iz byla szybka.
Co do celow edykacyjnych, to nie tylko - mysle ze mozna fajnie sie bawic przy budowie takiego systemu :-)
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 5:11 pm    Post subject: Reply with quote

jaka konfiguracja?

ifconfig eth0 <IP> netmask <MASKA>
route add default gw <BRAMA>

to strasznie duzo....
a jak bede chcial wrzucic livecd (jakiekolwiek) na 'liveusb spiete z wifi' to proste ze zadbam o to by mial odpowiedni sterownik...
Nie zebym byl chamski - ale cos mi sie zdaje ze nie zrozumiesz tego, nie wiedzac co to load average... A to sa podstawy...

Przypominasz mi dawnego kolege z roku ktory chcial ze mna wspolnie programowac...i wszystkie byloby pieknie ladnie gdyby nie spytal co to cout (C++) :lol:

EOT - bo to sie robi zalosne
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Masz racje, trzeba zaczac precyzowac wypowiedzi, nie skupiac sie nad sensem. Ja widze w tym sens, mozna wszyskto tak zargumentowac. Moim zdaniem mozna nawet nie instalowac Gentoo na dysku, bo przeciez mozna skorzystac z livecd, bo jaki ma sens instlowanie tego na dysku skoro emerge dziala? ;-)
"Nie zebym byl chamski - ale cos mi sie zdaje ze nie zrozumiesz tego, nie wiedzac co to load average... A to sa podstawy...

Przypominasz mi dawnego kolege z roku ktory chcial ze mna wspolnie programowac...i wszystkie byloby pieknie ladnie gdyby nie spytal co to cout (C++) " bez komentarza ;-) porownanie jak piernik do wiatraka, nie chce wczynac kolejnej klutni.
_________________
gg: 525600


Last edited by soban_ on Tue Sep 22, 2009 6:22 pm; edited 5 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum