Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
update-grub - skrypt?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 5:13 am    Post subject: update-grub - skrypt? Reply with quote

Witam

We wszystkich distrach linuxa - jakie widziałem - korzystających z gruba jest skrypt update-grub - który automatycznie generuje wpisy w menu.lst.

We wszystkich ... z wyjątkiem Gentoo.
W ebuildach ani śladu - w systemie też nie ma - przeniesiony na żywca z Ubuntu -"płacze" - że biblioteki nie pasują -choć ten sam numer wersji.

Czy brak skryptu update-grub - to skutek jakiegoś tymczasowego błędu?

- czy może Developerzy Gentoo mają alergię na rzeczy - które mogą ułatwić uźywanie tego systemu?

Pozdrawiam
:wink:
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 8:30 am    Post subject: Reply with quote

Nie masz tez apt-geta, myslisz ze to tez jakis blad?

Automatyczne generowanie grub.conf? Po co? Albo robisz wpis z default kernelem wskazanym na symlinka i podbijasz go, albo po prostu dopisujesz nowego bzImage do grub.conf. Nie widze najmniejszego sensu posiadac jakiegos magicznego skryptu ktory zrobi to za mnie.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 9:17 am    Post subject: Reply with quote

Bo Gentoo to wbrew pozoro nie jest trudna w obsludze/konfiguracji dystrybucja - tylko IMHO nie dla leniwych :twisted:
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 10:20 am    Post subject: Reply with quote

http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=10 - tutaj masz wszystko ladnie wyjasnione. Jak bedziesz mial problem ze stworzeniem gruba to napisz na forum, konkretnie jaki blad, jakie dyski itp.
http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml?full=1 - ogolnie radze Ci zapoznac sie z podrecznikiem, tutaj masz krok po kroku jak postawic Gentoo.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 10:29 am    Post subject: Reply with quote

Jeśli robi Tobie się coś automatycznie, to znaczy że nie masz nad tym żadnej kontroli :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Bialy wrote:
Jeśli robi Tobie się coś automatycznie, to znaczy że nie masz nad tym żadnej kontroli :wink:


Znaczy, że jak piszę skrypty i korzystam z softu do zarządzania kilkudziesięcioma (kilkuset) serwerami, które to skrypty i soft automatyzują mi coś, co mam na tych wszystkich serwerach wykonać, to znaczy, że nie mam kontroli nad moimi serwerami?

Ręczne klepanie każdej linijki konfiguracji jest dobre, jak się bawicie jednym, dwoma serwerami. Przy większej ilości systemów, może dojść do przykrych sytuacji (np. ktoś może zasnąć wklepując po raz czterdziesty piąty tą samą kombinację poleceń).
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Raku wrote:
Bialy wrote:
Jeśli robi Tobie się coś automatycznie, to znaczy że nie masz nad tym żadnej kontroli :wink:


Znaczy, że jak piszę skrypty i korzystam z softu do zarządzania kilkudziesięcioma (kilkuset) serwerami, które to skrypty i soft automatyzują mi coś, co mam na tych wszystkich serwerach wykonać, to znaczy, że nie mam kontroli nad moimi serwerami?

Ręczne klepanie każdej linijki konfiguracji jest dobre, jak się bawicie jednym, dwoma serwerami. Przy większej ilości systemów, może dojść do przykrych sytuacji (np. ktoś może zasnąć wklepując po raz czterdziesty piąty tą samą kombinację poleceń).

Wiedziałem, że znajdzie się ktoś z jakimś ekstremalnym przykładem :wink:

PS. nie chodziło mi o własne skrypty, ponieważ jak je piszesz, to w większości przypadków wiesz co robisz :lol:
Back to top
View user's profile Send private message
znal
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Jul 2007
Posts: 190

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Wracając do tematu, to skrypt dający podobny efekt już istnieje. Wywołanie make install dla kernela powoduje przekopiowanie bzImage do /boot/vmlinuz. Więc wystarczy, żeby wpis w grub.conf na to wskazywał.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

znal wrote:
Wracając do tematu, to skrypt dający podobny efekt już istnieje. Wywołanie make install dla kernela powoduje przekopiowanie bzImage do /boot/vmlinuz. Więc wystarczy, żeby wpis w grub.conf na to wskazywał.


negative! :P
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 4:39 pm    Post subject: Apt-get -a nie potrzebuję . Reply with quote

WItam

Apt-get -a nie potrzebuję i z grubem też sobie radzę - chciałem jednak wiedziec - czy brak tego skryptu jest zaplanowany - czy to raczej przypadek :wink:

Pozdrawiam
:wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Bialy wrote:
PS. nie chodziło mi o własne skrypty, ponieważ jak je piszesz, to w większości przypadków wiesz co robisz :lol:

Ale w ten sposób stwierdzasz, że wszyscy poza mną to idioci 8)

Bo dlaczego ktoś kto napisał skrypt xxx nie mógł zrobić go dobrze? W dodatku - tego twora używa ileś osób i jest zapewne dość dobrze przetestowany - na pewno lepiej niż własna skrobanina.
Zawsze możesz zajrzeć w źródła skryptów/programów osób trzecich i dodać coś od siebie, poprawić lub zrezygnować z używania, jeśli kod zbyt miesza w systemie.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

Raku wrote:
Bialy wrote:
PS. nie chodziło mi o własne skrypty, ponieważ jak je piszesz, to w większości przypadków wiesz co robisz :lol:

Ale w ten sposób stwierdzasz, że wszyscy poza mną to idioci 8)

Bo dlaczego ktoś kto napisał skrypt xxx nie mógł zrobić go dobrze? W dodatku - tego twora używa ileś osób i jest zapewne dość dobrze przetestowany - na pewno lepiej niż własna skrobanina.
Zawsze możesz zajrzeć w źródła skryptów/programów osób trzecich i dodać coś od siebie, poprawić lub zrezygnować z używania, jeśli kod zbyt miesza w systemie.

Heh :roll:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum