Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] kde 4.3.3 kilka pytan (lokale konsola klawisz win)
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
albatrosmw
n00b
n00b


Joined: 12 Aug 2006
Posts: 36

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 3:24 pm    Post subject: [SOLVED] kde 4.3.3 kilka pytan (lokale konsola klawisz win) Reply with quote

witam

zainstalowalem sobie niedawno kde 4.3.3 obok starego poczciwego 3.5.10 w sumie dopracowanego juz prawie do perfekcji i w zwiazku z tym mam kilka pytan odnosnie tego najnowszego... oto one:

1. nie wiem jak u innych ale u mnie np zwykla konsola czy konqueror nie sa praktycznie wcale spolszczone... wszystkie menu z gornej belki sa w jedynym slusznym jezyku czyli w angielskim... czy to normalne? moze to jedynie bledy lokalizacji choc pakiet kde-base/kde-l10n mam zainstalowany... druga sprawa to /etc/make.conf i wpisy:
Code:
LINGUAS="pl"
LANGUAGE=48
LANG="pl_PL.UTF-8"
LOCALE="pl_PL.UTF-8"

w pliku /etc/locale.gen dodany wpis pl_PL.UTF-8 UTF-8
wiekszosc programow z konsoli spolszczyla sie nawet wget ktory wczesniej albo byl wogole po angielsku albo w polskim tlumaczeniu sypal krzaczkami w miejscach polskich znakow... jednak emerge podczas instalowania pakietow wywala prawie zawsze cos takiego jak ponizej:
Code:
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 91: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                         
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 4988: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                       
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 92: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                         
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 4996: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                       
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 92: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                         
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 5016: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                       
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 92: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)                                                                         
/var/tmp/binpkgs/kde-base/kdnssd-4.3.3/temp/environment: line 5016: warning: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (pl_PL)

wiem ze za to odpowiadaja wpisy w /etc/make.conf ktore przytoczylem powyzej i stad pytanie czy jest to jakis blad czy tylko zwykla informacja mowiaca ze pakiet nie zostal przystosowany do lokalizacji i po prostu nie bedzie zlokalizowany?

nawet zwykle menu podreczne wywolywane prawym klawiszem myszki nie zostalo spolszczone... szkoda.. mam nadzieje ze to tylko kwestia czasu

2. w kde 3.5.10 podczas uruchomienia zlozonego emerge na gornej belce w konsoli wyswietlana byla informacja ktory pakiet jest instalowany i jego nazwa w kde 4.3.3 tego nie ma. czy jest to problem konfiguracji czy po prostu rzecz ktora nie zostala jeszcze poprawiona... a moze to wina pakietu portage? moze w nowszej wersji bedzie to lub jest poprawione?

3. w kde 3.5.10 aby moc wywolywac kmenu klawiszem win trzeba bylo zrobic mapowanie za pomoca komendy xmodmap -e 'keycode 115=Menu' w autostarcie i w skrotach klawiszowych w centrum sterowania uaktywnic ten klawisz... w kde 4.3.3 nie moge znalezc czegos podobnego...

z gory dziekuje za podpowiedzi i wyrozumialosc...
poza tymi kilkoma mankamentami i bardzo wielkim brakiem baghiry wszystko pozostale zasluguje juz na miano stabilnego systemu oczywiscie z punktu widzenia takiego uzytkownika jak ja :)
pozdrawiam
marek


Last edited by albatrosmw on Sun Dec 06, 2009 7:19 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 467
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

1. Trzeba się języków uczyć :-)
Code:
LINGUAS="pl"
LANGUAGE=48
LANG="pl_PL.UTF-8"
LOCALE="pl_PL.UTF-8"

O ile pamiętam, tylko ta pierwszą zmienną ustawiało się w make.conf, reszta nie ma nic do portage, odnoszą się one do powłoki i z tego powodu ich miejsce to bardziej bashrc niż make.conf. Jestem w błędzie? Poprawi mnie ktoś?

2. Wejdź w ustawienia profili konsole i tam możesz sobie ustawić, żeby w belce pojawiło się cokolwiek chcesz. Pokombinuj i dobierz sobie najbardziej interesujące Cię parametry.

3.
Code:
Ustawienia systemowe -> Kraj/region i język -> Układ klawiatury -> Zaawansowane -> Alt/Win key behavior -> Add the standard behavior to Menu key

To jest chyba to co Cię interesuje.
Back to top
View user's profile Send private message
albatrosmw
n00b
n00b


Joined: 12 Aug 2006
Posts: 36

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

co do jedynki to ewidentny brak pliku
Code:
/etc/env.d/02locale
z ponizsza zawartoscia:
Code:
LANG="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"


co do dwojki to znalazlem rozwiazanie :)
wystarczy w ustawieniach konsoli w edycji aktualnego profilu wpisac w miejscu tab title format
Code:
%w
a w miejscu remote tab title format
Code:
%h : %u : %w
w sumie wiedzialem ze gdzies to jest ale jak zwykle musialo minac troche czasu :) takie male a tak cieszy :)

jesli chodzi o trojke to chyba masz racje jednak jakos nie chcialo to zadzialac pomimo ustawienia opcji o ktorej napisales...
znalazlem natomiast inny sposob na obejscie tego problemu... znowu na sile jednak odrobine inaczej niz w kde3...
do pliku $HOME/.xmodmaprc wrzucamy
Code:
remove mod4 = Super_
keysym Super_L = F14
i do autostartu kde4 wrzucamy plik remap_keys.sh (z atrybutem execute) zawierajacy wywolanie
Code:
xmodmap $HOME/.xmodmaprc
pozniej wystarczy juz tylko w globalnych skrotach klawiaturowych w komponencie plasma workspace w pozycji aktywacji menu wybrac klawisz f14 :) oczywiscie powyzszy chwyt zadziala tylko wtedy kiedy nie mamy wlaczonego automatycznego ukrywania paska zadan...
a zeby bylo jeszcze smieszniej ustawienia systemowe gubia ten skrot po restarcie i powracaja do standardowego lalt+f1... :) dluga droga przed nami

dziekuje za pomoc i pozdrawiam
marek
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum