Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Przejście z KDE-4.3.5 na KDE-4.4.4 [SOLVED]
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Fri Jul 23, 2010 4:01 pm    Post subject: Przejście z KDE-4.3.5 na KDE-4.4.4 [SOLVED] Reply with quote

Witam,

To było jak w bajce. Dawno, dawno temu...
...nie robiłem update systemu bo byłem na długich wczasach. Wracam, włączam kompa, robie emerge -uDN world i...

...okazuję się że pliki ze starego kde 4.3.5 blokują się z plikami z kde 4.4.4

Chciałem poczytać na ten temat, ale polskie manuale z Gentoo.org są albo dla kde 3.5
http://www.gentoo.org/proj/pl/desktop/kde/kde-config.xml
albo mają informacje: Uwaga: Ten dokument zawiera błędy lub nie jest już aktualizowany.
http://www.gentoo.org/proj/pl/desktop/kde/kde4.xml

Jak więc ugryźć problem?


Last edited by Xywa on Thu Aug 12, 2010 7:23 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Sat Jul 24, 2010 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

wywalić kde i zainstalować od nowa
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 467
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Sat Jul 24, 2010 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Xywa, gdyby to zadał jakiś żółtodziób na forum, ale Ty? Problem o który pytasz jest tak świeży, że znajduje się na pierwszej stronie tematów na forum: https://forums.gentoo.org/viewtopic-p-6340190-highlight-.html#6340190

Weź się chłopie ogarnij.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Wed Aug 11, 2010 6:55 am    Post subject: Reply with quote

dziadu wrote:
Xywa, gdyby to zadał jakiś żółtodziób na forum, ale Ty? Problem o który pytasz jest tak świeży, że znajduje się na pierwszej stronie tematów na forum: https://forums.gentoo.org/viewtopic-p-6340190-highlight-.html#6340190

Weź się chłopie ogarnij.


Od 5 lat wiele się w Gentoo pozmieniało (szczególnie jeżeli chodzi o KDE). Zajrzyj na polskie mauale do Gentoo.org, to zobaczysz porady z 2007(!) i 2008 roku dotyczące rozdzielonych ebildów... (nieźle jak na oficjalną stronę) więc to co było regułą kiedyś jest teraz w archiwum. Siłą Gentoo była swego czasu doskonała dokumentacja, obecnie (po polsku) nie jest ona nawet aktualna. Są na szczęście angielskie manuale są jako tako w miare aktualizowane, ale nie jest już to tak hej jak było w 2005, kiedy Gentoo było 6-tą dystrybucją na distrowatch, gdzie obecnie jest na 22-miejscu. Przez osotanie lata dawałem sobie radę z aktualizacją Gentoo jako żółtodziób, obecnie mam problemy jako user z doświadczeniem - wniosek wyciągnij sobie sam...

Wracając do mego systemu, zastosowałem porady z linka co podałeś:
Code:
cp /var/lib/portage/world ~/world_backup
emerge -C `qlist -I -C kde-base/*`
cp ~/world_backup /var/lib/portage/world
emerge @system @world -uDpv


I po wpisaniu ostatniej komendy mam:
Code:
# emerge @system @world -uDpv
!!! '@system' is not a valid package atom.
!!! Please check ebuild(5) for full details.


Ok, zrobiłem po staremu - emerge -uDN world i mam:
Code:
...
...
!!! Problems have been detected with your world file
!!! Please run emaint --check world


!!! Ebuilds for the following packages are either all
!!! masked or don't exist:
kde-base/kdeadmin-meta:4.3 kde-base/kdepim-meta:4.3 kde-base/kdeutils-meta:4.3 kde-base/kdeartwork-meta:4.3


Uruchomiełm emaint --check world i mam:
Code:
# emaint --check world
Checking world for problems
100% [========================================================================>]

'kde-base/kdepim-meta:4.3' is not installed
'kde-base/kdegraphics-meta' is not installed
'kde-base/kdeartwork-meta:4.3' is not installed
'kde-base/kdeplasma-addons' is not installed
'kde-base/kdeadmin-meta:4.3' is not installed
'kde-base/plasma-workspace' is not installed
'kde-base/kdebase-meta' is not installed
'kde-base/kdeutils-meta:4.3' is not installed
'kde-base/okular' is not installed
'kde-base/kdemultimedia-meta' is not installed


Gdy uruchomie emerge --depclean mam:
Code:
# emerge --depclean                       
 ...
Calculating dependencies... done!
 * Dependencies could not be completely resolved due to
 * the following required packages not being installed:
 *                                                     
 *   virtual/jpeg pulled in by:                       
 *     media-libs/lcms-1.19                           
 *                                                     
 *   >=kde-base/phonon-kde-4.3 pulled in by:           
 *     media-sound/amarok-2.2.2-r1                     
 *                                                     
 *   >=kde-base/kdelibs-4.4 pulled in by:             
 *     app-office/kmymoney-3.98.1                     
 *                                                     
 *   >=kde-base/kdelibs-4.3 pulled in by:             
 *     kde-misc/krusader-2.0.0-r1                     
 *                                                     
 *   >=kde-base/kdelibs-4.3[opengl] pulled in by:     
 *     media-sound/amarok-2.2.2-r1
 *
 *   >=kde-base/kdelibs-4.3 pulled in by:
 *     app-cdr/k3b-1.92.0_rc3
 *
 *   >=kde-base/kdepimlibs-4.4 pulled in by:
 *     app-office/koffice-libs-2.1.2
 *
 *   x11-misc/ktsuss pulled in by:
 *     net-misc/wicd-1.7.0
 *
 *   >=kde-base/kdelibs-4.4 pulled in by:
 *     app-office/kplato-2.1.2
 *
 *   virtual/jpeg pulled in by:
 *     x11-libs/gtk+-2.18.9
 *
 *   >=kde-base/kdelibs-4.3 pulled in by:
 *     media-sound/amarok-2.2.2-r1
 *
 *   >=kde-base/libkcddb-4.3 pulled in by:
 *     app-cdr/k3b-1.92.0_rc3
 *
 *   >=kde-base/kdelibs-4.4 pulled in by:
 *     app-office/koffice-libs-2.1.2
 *
 *   >=kde-base/kdepimlibs-4.4 pulled in by:
 *     app-office/kmymoney-3.98.1
 *
 *   virtual/jpeg pulled in by:
 *     media-libs/libmng-1.0.10
 *
 *   >=kde-base/kdelibs-4.4 pulled in by:
 *     app-office/koffice-data-2.1.2
 *
 * Have you forgotten to run `emerge --update --newuse --deep world` prior
 * to depclean? It may be necessary to manually uninstall packages that no longer
 * exist in the portage tree since it may not be possible to satisfy their
 * dependencies.  Also, be aware of the --with-bdeps option that is documented
 * in `man emerge`.

 * IMPORTANT: 1 news items need reading for repository 'gentoo'.
 * Use eselect news to read news items.


Co dalej?
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 467
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Wed Aug 11, 2010 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Prawdopodobnie masz wpisane w pliku world nazwy pakietów wraz ze slotami :4.3, a teraz ebuildów dla 4.3 już nie ma. Zrób tak:

1. Aby się upewnić:
Code:
grep kde-base /var/lib/portage/world

Powinno wypisać wszystkie pakiety kde, przy niektórych z nich możesz zobaczyć sloty :4.3

2. Sprawdź, czy wynik tego polecenie jest poprawny - powinno usunąć numery slotów z world:
Code:
sed s/:4.3//g /var/lib/portage/world | grep kde-base


3. Jeśli dostałeś powyżej wszystkie wpisy poprawnie i bez slotów to teraz daj:
Code:
sed s/:4.3//g -i /var/lib/portage/world


4. Jedziesz z "emerge world"

A co do Twojego błędu z emerge, że '@system' nie jest prawidłowym wpisem, to wina starego portage. Używasz gałęzi stabilnej, prawda? Odblokuj sobie zatem portage w package.unmask i zainstaluj wersję portage-2.2_rc67, albo nadal korzystaj ze starszej wersji, choć nowa wersja działa bardzo dobrze i nie powinno być obaw przed przejściem na nią.

Powodzenia.

PS Polecenia pisałem z pamięci, mam nadzieję, że żadna literówka się nie wkradła.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Thu Aug 12, 2010 7:17 am    Post subject: Reply with quote

1) Wielkie dzięki, zadziałało - mógłbyś dla potomnych króciotko opisać co dały poszczególne komendy.
2) W angielskiej dokumentacji napisane jest że instalacji KDE można dokonać porzez "meta packages or by using sets". Ja od długieczo czasu użuwam meta-pakietów, ale nie wiem nic na temat zestawów. Co jest lepsze, co jest bardziej rozwojowe? Jest jakiś artykuł na ten temat?
3) Nie wiesz przypadkiem z kim się skontaktować aby móc zaktualizować polski podręczni do KDE na Gentoo.org? Ostatnia wersja pochodzi z 23 czerwca 2007, gdzie wersja angielska jest już z 3 marca 2010 (choć też już deczko nieaktualna bo 4.4.2 jest uważane tam za wersje testową). Moge pomóc w tłumaczeniach lub znaleść sponsora na tłumaczenie. Będzie mniej banalnych pytań (jak moje teraz) na forum.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź, wszystko działa.
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 467
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Thu Aug 12, 2010 9:52 am    Post subject: Reply with quote

AD 1
Code:
cp /var/lib/portage/world ~/world_backup

Zróbić kopie roboczą pliku world dla bezpieczeństwa
Code:
emerge -C `qlist -I -C kde-base/*`

Po szczegóły zobaczyć do "man qlist" -> pokaż wszystkie zainstalowane pakiety z kde-base/* (tam znajduje się całe KDE)
Wynik qlist, czyli właśnie listę pakietów przekazujmy do emerge -C czyli każemy odinstalować.
Code:
cp ~/world_backup /var/lib/portage/world

Cześć paketów KDE, która była w world, została usunięta po odinstalowaniu. Żeby nie tracić czasu na odtwarzanie systemu, zrobiliśmy kopię roboczą, którą teraz odtwarzamy - znajdują się tam te same pakiety.
Code:
emerge @system @world -uDpv

Po uruchomieniu emerge wykrywa, że pakiety wpisane w pliku world nie są de facto zainstalowane i będzie je instalował, wciągając od razu brakujące zalezności - w ten sposób szybko i przyjemnie, nie tracąc czasu odtwarzamy system. Ponieważ nie ma już starszych wersji pakietów KDE to nie mamy problemów z blokującymi się paczkami. Należy mieć na uwadze, że miedzy wersjami KDE zdarzają się zmiany nazw pakietów. Dotyczy to przede wszystkim zależności (tzn pakietów, które zwyczajowo nie wrzucamy do world, chyba że ktoś nie wie co robi) a nie gównych pakietów trafiających do world, ale trzeba mieć to na uwadze szczególnie przy meta-pakietach oraz części dotyczącej KDE PIM bo one zmieniają się dość często.

Druga część porady:
Code:
grep kde-base /var/lib/portage/world

Grepujemy z pliku world wszystkie pakiety z kde-base, przy niektórych z nich możemy zobaczyć wpis o slocie w jakim są zainstalowane. Dodanie slotu albo numeru wersji oznacza, że chcemy zainstalować dokładnie taką właśnie wersję. Domyślnie portage zawsze stara się zainstalować najnowszą (chyba, że z zależności wynika inaczej) wersję, ale my możemy mieć inne potrzeby i do tego właśnie wykorzystać dodatkowe wpisy w world. Jeśli szukamy konkretnych pakietów z KDE z konkretnego , na sztywno zdefiniowanego slotu, np. :4.3, to możemy zrobić
Code:
grep kde-base /var/lib/portage/world | grep :4.3

szczegóły: man grep
Code:
sed s/:4.3//g /var/lib/portage/world | grep kde-base

sed służy do manipulowania tekstem w plikach (jak zwykle man sed). Domyślnie rezultat zmiany wyrzucany jest na wyjście standardowe, czyli ekran, i możemy je grepnąć. Część "s/:4.3//g" oznacza, że szukamy wszystkich ciągów znakowych :4.3 i zamieniamy je na puste ciągi (w ogólności to s/str1/str2/g, gdzie str1 podmieniany jest przez str2), wynik podmiany trafia na ekran, i grepujemy znowu wszystko z kde-base - tym razem już nie powinniśmy zobaczyć żadnych slotów.
Code:
sed s/:4.3//g -i /var/lib/portage/world

Jeśli zobaczyliśmy, że nasza operacja na tekście są dobre i nie psują nic, czas je zastosować. jest to kopia wcześniejszego polecenie, ale zniknęło grep bo już nie potrzebujemy, a pojawiło się -i, które oznacza, żeby nie wypisywać wyniku na ekran ale zastosować na miejscu w pliku który przetwarzamy.

AD 2
Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu matematycznego (portage) żeby kupić pewną ilość liczb (zainstalować pakiety). Ponieważ jest ich dość sporo a sprzedawca bystry nie jest, postanowiłeś wziąć czystą kartkę (meta pakiet) i wypisać na niej wszystkie liczby, np, 1,2,3,..,10 (zależności które będą instalowane). I wszystko ładnie działa. Ale sprzedawca widzi, że mogloby być lepiej, postanowił uzupełnić swoją wiedzę matematyczną i poszedł na kursy doszkalające z matematyki (nowsza wersja portage). Teraz już wiesz, że jak potrzebujesz nowe liczby (pakiety), to nie musisz latać z kartka papieru (meta pakietem), tylko idziesz i mówisz mu, że chcesz wszystkie liczby naturalne, będące pierwszymi, i kończącymi się 7 na pozycji jednostek (czyli sety).

Starałem się prosto, trochę mnie zrozumiale opisane jest m.in. tutaj: http://www.gentoo.org/proj/en/glep/glep-0021.html i w dokumentacji angielskiej Gentoo do KDE-4
Warto iść w @sety. Można łatwo definiować swoje własne zestawy nie mając pojęcia jak pisać ebuildy (meta pakiety).

AD 3
Podklejona na pierwszej stronie Polish Forum - https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-333843.html
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum